GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 02-08-2010, 16:34
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

οι δρόμοι στο Μαυροβούνιο είναι άψογοι.Μελετημένα πράγματα...με τις απαραίτητες κλήσεις στις στροφές..κάνουν ακόμη και σκληρό τουριστικό brigestone να βελάζει!
το φλας με τις όμορφες εικόνες των ακτών,σου έρχεται σιγά σιγά και σου δίνει ένα αίσθημα ευφορίας καθώς μυρίζεις θάλασσα...




το Μαυροβούνιο είναι σχετικά μικρό αλλά με τρελά στροφιλίκια τα οποία όμως δεν μπορείς να τα χαρείς και τόσο λόγω της πολλών τουριστών.σε 3 μέρες μπορείς να γευθείς όλα τα ορεινά περάσματα που καταλήγουν στις ακτές...
ιδανικότεροι μήνες για επίσκεψη είναι ο Σεπτέμβρης και ο Οκτώβρης αν βοηθήσει βέβαια και ο καιρός..επειδή τα βουνά ξεκινούν απότομα,κρατάνε τα σύννεφα κοντά στις ακτές και ρίχνει συχνά πυκνά βροχές.αυτούς τους μήνες όμως δεν έχει και πολλούς τουρίστες και το χαίρεσαι καλύτερα!




πλησιάζοντας την budva δεν ξέρεις που να πρωτοκοιτάξεις...




αν αναρωτιέστε τι φωτογραφίζει η μικρή χάιντι ,σας έχω έτοιμους..





είναι το περίφημο νησάκι της Μπούντβας που απο ότι έχω μάθει τα περισσότερα οικήματα μέσα στο νησί ανήκουν σε κάποιον έλληνα επιχειρηματία..μπράβο μάγκα!
στο ίδιο σημείο,βρήκαμε και το νέο τρίκυκλο τέρας που τόσα έχουμε ακούσει τον τελευταίο καιρό..
απο ήχο είχε μαμάτο και βαρύ...στον δρόμο δεν ξέρω πως πάει..όμορφο πάντως..
στάσου λίγο ρε μεγάλεεεεεε...μισό! στάαααασουυυυ μύγδαλααααααα




μέσα στην budva σταματήσαμε για μια πίτσα στο φτερό να πάρουμε δυνάμεις να συνεχίσουμε..μια πίτσα μεγάλη και 2 κόκες..7 ευρώ
να τα ακούνε μερικοί μερικοί...

Reply With Quote
  #22  
Παλιό 02-08-2010, 17:08
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

στους δρομους ούτε ένα σκουπίδι,στα παρτέρια όλα τακτοποιημένα,τα σπίτια όλα νοικοκυρεμένα...ο δρόμος για Κότορ σκέτη ζωγραφιά..ποια βαλκάνια λέμε τώρα..όλοι προς τα πάνω έχουν ξεφύγει χιλιόμετρα απο εμάς..δυστηχώς




αν βιάζεσαι και δεν θέλεις να πάρεις τις παραλίες με την σειρά και θέλεις να φύγεις για κροατία,υπάρχει φέρυ μπότ που σε περνάει απέναντι και γλυτώνεις όλο τον κύκλο μέσα απο το Κότορ που επίσης είναι απο μόνος του ένας προορισμός.




το φέρρυ δεν κάνει περισσότερο απο 10 λεπτά για να σε περάσει απέναντι.
εισιτήριο για μοτοσυκλέτα και 2 άτομα,1,5 ευρώ!(και οι τρεις μαζί).







σε άλλη 1 ώρα απο την περιοχή του Κότορ,βρίσκεσαι στα σύνορα με την κροατία.Ήταν τα μόνα σύνορα που έχω περιμένει κανονικά στην σειρά μου και δεν βγήκα μπροστά σαν original κάγκουρας.μου ήρθε κρίμα με τόσους ευρωπαίους γύρω μου να επιδείξω το ελληνικό μου ταμπεραμέντο!




συνεχίζεται το βραδάκι..
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 02-08-2010, 17:44
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

νεράκι σου βγαίνει φιλαράκο, το χεις το θέμα!
η φιλοσοφία του να επιλέγεις κατεύθυνση εν πορεία, είναι βασική αρχή για να βρείς από το καβούκι σου και να δεις περισσότερα πράγματα!
περιμένοντας μέχρι το βράδυ..
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 02-08-2010, 17:57
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

ΜΕΓΑΛΕ
εισαι πρωτος
υποκλινομαι!!!!!!!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 02-08-2010, 20:43
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

πάντα τέτοια!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 02-08-2010, 22:16
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

Αντε ηρθε το βραδυ
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 02-08-2010, 23:23
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

Μπαίνοντας στην Κροατία,ουσιαστικά δεν αλλάζει τίποτε πέρα απο το ότι έχεις βγάλει το διαβατήριο για 10 λεπτά απο την τσέπη.το ίδιο όμορφο τοπίο,το ίδιο πάντρεμα της φύσης με το νερό.Η άσφαλτος σωστά στρωμένη σου δίνει την αίσθηση ότι έχουν βελτιωθεί οι οδηγικές σου ικανότητες! δεν με πέταξε ούτε μια στροφή.
κάποια στιγμή έπιασα τον εαυτό μου να έχω επικεντρωθεί αποκλειστικά στο οδόστρωμα
δίχως να κοιτάζω αριστερά ή δεξιά που έφευγαν το τοπία..μόνο μπροστά.ξαφνικά είδα την στροφή όνειρο..."εδώ είσαι μεγάλε"είπα απο μέσα μου..
ασυναίσθητα και χωρίς να το έχω σκεφτεί,βλέπω το αριστερό πόδι να κατεβάζει 2 κάτω,το στροφόμετρο να σηκώνεται ψηλά,το παλιό μου εξατμισόνη να αρχίζει να φωνασκεί το brigestone να σκούζει και το γόνατο το ρημάδι να πετάγεται έξω!
το μπάσιμο ήταν τόσο δυνατό,όσο οι φωνές της συζύγου αμέσως μετά το ίσιωμα....
στάση στο καπάκι,να ρουφήξω δύο τζούρες καπνό,να το δω σε ριπλέι και να εξηγήσω ότι θα είμαι καλό παιδί και δεν θα το ξανακάνω..
μας χαιρέτησε και ο 1300άρης με τις ρώσικες πινακίδες,καβαλήσαμε και φύγαμε παραπέρα...



δυό στροφές πιο κάτω η πινακίδα που με ενημερώνει ότι "μεγάλε σε μερικά χιλιόμετρα τέρμα τα παιχνιδάκια για σήμερα"
"σιδεροκόλιασες!πόσο πια!"




δρόμο παίρνω,δρόμο αφήνω,τα χιλιόμετρα φεύγουν χαλαρά..οι εικόνες γύρω μου πάντα τέλειες,ούτε μια παραφωνία...κοιτώντας αριστερά η θάλασσα..δεξιά,βουνά με δρόμους φιδίσιους να σκαρφαλώνουν κάνοντας με να αναρωτιέμαι που να βγαίνουν και πότε θα μπορέσω να τους περπατήσω..
αρχίζω να βλέπω το Ντουμπρόβνικ σιγά σιγά στο βάθος...



ο δρόμος περνάει απο ψηλά,δίνοντάς σου την δυνατότητα να το δεις σε όλο του το μεγαλείο..



ο όρος κοσμοπολίτικο θέρετρο...δεν το αδικεί καθόλου

Reply With Quote
  #28  
Παλιό 03-08-2010, 00:27
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

Μπαίνοντας μέσα στην πόλη,προσανατολίζεσαι πολύ εύκολα. την άναρχη δόμηση την έχουμε ξεχάσει στα σύνορα της αλβανίας.τα πάντα έτσι όπως πρέπει να είναι..
πρώτη κίνηση να κάνουμε συνάλλαγμα.Στο μαυροβούνιο έχουν το ευρώ.εδώ υπάρχει το Κούνα.1 ευρώ,είναι περίπου 2 κούνα (αν θυμάμαι καλά-διορθώστε με οι γνώστες).
ανταλλακτήριο βρήκαμε κατευθείαν.



Διάθεση να ψαχτούμε πολύ για ύπνο δεν έπαιζε..όχι όταν έρχεσαι απο τίρανα.
Στα γρήγορα και στο πρώτο τουριστικό γραφείο που βρήκα μπροστά μου,χώθηκα μέσα να ρωτήσω για δωμάτια σε ξενοδοχεία.
Ο τύπος ήταν γύρω στα 50,καρφωμένος μάλλον απο ότι κατάλαβα στο φέιςμπούκι,του έβγαλα 20άρικο να φύγει το μάτι του απο την οθόνη και μου είπε,του είπα κ.λ.π Μου έδειξε μια φωτό απο μια μονοκατοικία και ένα πολύ όμορφο δωμάτιο,κοντά στην παλιά πόλη και μου είπε "this room,120 euro...for you...70 euro - 2 persons" του είπα o.k και σε λιγότερο απο 10 λεπτά,με είχε μπροστά απο το σπίτι.

απαραίτητα ψώνια στα γρήγορα και φθηνά.σαμπουάν συγκεκριμένης μάρκας,το βρήκαμε 1,5 ευρώ φθηνότερο..



γενικότερα σε αυτές τις Δημοκρατίες ο κόσμος είναι πολύ φιλικός και δεν υπάρχει καμία προδιάθεση να σε ξυρίσουν κανονικά σαν γαμπρό.σε σέβονται ως πελάτη,ακόμη και αν αγοράσεις μια μαστίχα.
αισιόδοξα πρόσωπα,χαμογελαστά,που δείχνουν ότι τους αρέσει αυτό που κάνουν...
όπως στην ελλάδα δηλαδή..




ανασυγκρότηση στο δωμάτιο και βόλτα κατευθείαν με τα πόδια μέσα στην παλιά πόλη.οι αποστάσεις είναι πολύ κοντινές μεταξύ των πιο σημαντικών σημείων που πρέπει σίγουρα να δεις..είχε αρχίσει να σουρουπώνει για τα καλά..




σημασία ακόμη και στην λεπτομέρεια.παρόλο την κούραση,το μάτι δεν μπορούσε να ησυχάσει...ήθελε να δει και άλλα..μυστήριο όργανο αδερφέ!





Στον καθεδρικό ναό,βρεθήκαμε τετ α τετ με τον Τζον Μάλκοβιτς,να χαζεύουμε τον υπέροχο τρούλο εσωτερικά.Τον χαιρετήσαμε με ένα νεύμα,το ίδιο έκανε και αυτός.θεώρησα μεγάλη γυφτιά να βγάλω την φωτογραφική να τον αποθανατίσω σε μια προσωπική στιγμή..



πιο μετά,είδαμε τον Ζεράρ Ντε παρτιέ να τον κυνηγάει μια κάμερα απο πίσω και την άλλη μέρα το πρωί,την ώρα που ανεβαίναμε στην μηχανή,πήρε το μάτι μας ένα πολύ γνωστό μαύρο ηθοποιό,που δεν θυμάμαι το όνομά του,να κάνει τζόκινγκ.Τον λόγο που μαζεύτηκαν τόσοι ηθοποιοί στην περιοχή τον μάθαμε στην Βοσνία.Ήταν τον κινηματογραφικό Φεστιβάλ του Σαράγιεβου και τα ελικόπτερα πήγαιναν και έρχονταν προς τα εκεί..



ένα καλό φαγητό στο εστιατόριο του arka και μερικές..
τελευταίες κλεφτές ματιές στις άγνωστες ομορφιές και καρφί για το δωμάτιο.την επόμενη μέρα η έγερση θα έπρεπε να είναι νωρίς...και να σκεφτώ προς τα που θα τραβήξω

Απο το dubrovnik για να γυρίσεις Ελλάδα υπάρχουν 4 δρόμοι(αν εξαιρέσουμε αυτόν που περνάει απο το κόσοβο).ο πρώτος και πιο κοντινός είναι απο εκεί που ήρθαμε.δηλαδή απο αλβανία.Ο δεύτερος είναι να συνεχίσεις προς τα πάνω φτάνοντας ζάγκρεμπ και απο εκεί να κατέβεις τον κεντρικό άξονα που ενώνει το Βελιγράδι με την Θεσσαλονίκη.Αλλά αν είναι να φτάσει κανείς μέχρι εκεί πάνω,καλύτερα να γυρίσει απο Βενετία με το πλοίο!
Ο τρίτος και ο τέταρτος περνάει μέσα απο βοσνία,όπου στόχος είναι να βρεις τον κεντρικό δρόμο απο Βελιγράδι προς Νίς.Ο ένας ξεκιναει απο το αεροδρόμιο του dumprovnik και διασχίζει οριζόντια την βοσνία στο κάτω μέρος της,παράλληλα με τα σύνορα του κοσόβου.Τον είχα κάνει πριν μερικά χρόνια με αυτοκίνητο και είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου,να μην ξαναπεράσω απο εκεί.άγρια ομορφιά,αλλά πολύ μεγάλο χάλι ο δρόμος.απο ότι έμαθα όμως φτιάχνεται και αυτός τώρα.
Ο άλλος δρόμος,περνάει ψηλά στην βοσνία και ενώνει το dumprovnik με το sarajiebo και απο εκεί μέσω visegrand μπαίνεις στις ορεινές επαρχίες της Σερβίας για να βγεις 100 χιλιόμετρα πιο κάτω απο το Βελιγράδι.Τον δρόμο δεν τον ήξερα.ούτε Σαράγιεβο είχα πάει ποτέ μου.Ρωτώντας τον ταξιδιωτικό πράκτορα μου είπε πως ο δρόμος είναι καινούργιος και το τοπίο πανέμορφο.Τον εμπιστεύτηκα και έκανα πολύ καλά!



συνεχίζεται..
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 03-08-2010, 06:18
Iconmaster Ο/Η Iconmaster βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

Φιλαράκο απ' οτι φαίνεται το έχεις το συγραφιλίκι.Και για τις φωτογραφίες κοίτα να μας πάρεις τη δουλειάΣυνέχισε ακάθεκτος
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 03-08-2010, 09:49
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Touring in Budva-Dubrovnik-Sarajiebo-Visegrad

Πολύ ωραίο οδοιπορικό φίλε μου! Πάντα να περνάτε καλά!


Jefe
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW F650GS TOURING ICELAND gelasios Γενικά - Μοτοσυκλέτα 12 25-07-2010 17:57
Touring in Albania tsompanis Ταξίδια στο εξωτερικό 16 04-07-2010 12:09
ΣΤΟΛΗ ΕNDURO/TOURING RALLYE loulou1100gs Πωλήσεις εξοπλισμού αναβάτου 9 09-01-2010 20:34
BMW R1200R touring special!!!!!!!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 11 31-07-2009 20:30
ΔΟΚΙΜΗ BMW F800ST: Sport ή Touring arisxios Άλλες εταιρίες 3 06-03-2009 21:52


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!