GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 14-08-2010, 19:29
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Τον "πάτησαν" με το αυτοκίνητο, γιατί μίλαγε Ελληνικά !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστος ο φιλος.
Αποφασιζομεν και διατασομεν......
Ούτε αποφάσισε ούτε διέταξε, απλά εξέφρασε μία απορία. Το "αποφασίζουμε και διατάσσουμε" ήταν αλλονών παπάδων ευαγγέλια.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 14-08-2010, 19:42
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Τον "πάτησαν" με το αυτοκίνητο, γιατί μίλαγε Ελληνικά !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
αν η απορία είναι απόφαση και διαταγή, έχεις δίκιο
αν ιδίως είναι αναιτιολόγητη, οτι δεν αναφέρεται στους όρους χρήσης του φόρουμ και ιδιαίτερα με τον χαρακτηρισμό ρητώς, πάλι έχεις δίκιο

το ότι το θέμα έχει ξεφύγει, αν δεν το έχεις ακόμα πιάσει, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω το αυτονόητο, το αξίωμα
Εδω ρε φιλε πριν 3 μερες σηκωθηκε θεμα με τον τσομπανο που κρεμασε τα 2 σκυλια και η αντιδραση ηταν αμεση και καταπτυστη για τον δραστη.
Μονο εγω και αλλοι δυο που εχουμε εμεση ή αμεση σχεση με την κτηνοτροφια προσπαθησαμε να βρουμε το γιατι το εκανε,καλως η κακως.
Εδω τωρα εχουμε κατι αχαριστα Αλβανικα σκυλια(που δεν ειναι ενα δυο-ειναι πολλοι)σκοτωνουν ρατσιστικα-ξεδιαντροπα και επι σκοπου ενα συν-Ελληνα και αγανακτουν ορισμενοι(και εγω)το να ερχεσε εσυ και λες για πρωτοκολλα και χρυσοβουλα,ειναι τουλαχιστον ακαιρο.
Φιλε θεωριες ανθρωπιας και ικτου για τους μεταναστες δεν τις μασαω και ξερεις γιατι?
Επειδη εχω γυναικα ξενη και ξερω τι τραβανε και αυτοι,ξενοι σε ξενη χωρα.
Το οτι επαγγελματικα ολοι αυτοι(μεταναστες) με περιθοριοποιουν ειναι αλλο καπελλο.
Εχω ζησει και τα Τουρκακια του Εβρου και τους γλυφτες (μεχρι να γινει η δουλεια τους)Αλβανους και του κλεφτο-κοτταδες Ρουμανους και ναι εχω αποψη,για αυτο και παραπανω μιλαω για επαναστατες του καναπε.
Με θεωριες(βοηθα Παναγια) και (εχει ο θεος) αυτος ο τοπος εμεινε στην καρπαζια 400 χρονια.
Μαλλον η επομενη ελευθερια θα ερθει σε 1400 χρονια,μιας και τωρα δεν εχουμε Πασαδες και Σουλτανους,αλλα μιντια που μας,,,βιαζουν τον εγκεφαλο.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 14-08-2010, 19:43
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Τον "πάτησαν" με το αυτοκίνητο, γιατί μίλαγε Ελληνικά !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε αποφάσισε ούτε διέταξε, απλά εξέφρασε μία απορία. Το "αποφασίζουμε και διατάσσουμε" ήταν αλλονών παπάδων ευαγγέλια.
Το κλειδωμα ενος θεματος ειναι αν μη τι αλλο φασιστικο..
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 14-08-2010, 19:49
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Τον "πάτησαν" με το αυτοκίνητο, γιατί μίλαγε Ελληνικά !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Captain_Andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει δίκιο ο φίλος. Κρίμα για τους λαούς και τα έθνη να ενεργοποιείται η αντίδρασή τους από τους διαφόρους δημοσιογράφους. Οι λαοί όφειλαν να έχουν τέτοιες ηγεσίες που να ήξεραν πως να απαντήσουν σε τέτοιου είδους προκλήσεις... Εμείς δυστυχώς δεν έχουμε...
οι απαντήσεις έχουν πολλές διαβαθμίσεις και δεν είμαι σίγουρος αν θα θελα να συμφωνήσω μαζί σου, εκτός και αν συμφωνούμε πως την ευθύνη της χάραξης της εξωτερικής πολιτικής την έχει και την ασκεί η πολιτεία με διαβήματα και με διπλωματικά μέσα

η λογική και η σύνεση είναι πολύτιμα εργαλεία για να βρεί κάποιος το δίκιο του



Καταδικάζουν και τα Τίρανα την δολοφονία του ομογενή

μια αναφορά εδώ για την απάντηση της γειτονικής κυβέρνησης

εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου, πως δυστυχώς, παρα την προφανή καταδικασταία θέση της γειτονικής κυβέρνησης, εκείνο το έμμεσο αίτημα είναι προσβολή της μνήμης του νεκρού

Με ένα 24ωρο καθυστέρηση η αλβανική κυβέρνηση, διά του πρωθυπουργού της Σαλί Μπερίσα ανταποκρίθηκε στο έμμεσο αίτημα της Αθήνας και καταδίκασε επίσημα τη δολοφονία του έλληνα ομογενούς Αριστοτέλη Γκούμα στη Χειμάρρα

η είδηση είναι πως ένας άνθρωπος δολοφονήθηκε από τρείς άλλους
η αναφορά σε ηλικία, φύλο, χρώμα επιδερμίδας, εθνότητα, θρήσκευμα, σεξουαλικές προτιμήσεις, περιουσιακή κατάσταση προσφέρει λαβές χειραγώγησης του θέματος, της είδησης σε εθελοντές φανατισμένους που τα βράδια πυροβολούν κόσμο στο κέντρο της πόλης, τα απογεύματα εργάζονται σε συνδέσμους φιλάθλων και σε πορείες περιστασιακά

πιστεύω οτι έτσι όπως εξελίχθηκε το παρόν θέμα προσβάλει τον χώρο που φιλοξενείται, τους admin-mods και τους συμμετέχοντες με αυτό
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 14-08-2010, 19:53
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Τον "πάτησαν" με το αυτοκίνητο, γιατί μίλαγε Ελληνικά !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω ρε φιλε πριν 3 μερες σηκωθηκε θεμα με τον τσομπανο που κρεμασε τα 2 σκυλια και η αντιδραση ηταν αμεση και καταπτυστη για τον δραστη.
Μονο εγω και αλλοι δυο που εχουμε εμεση ή αμεση σχεση με την κτηνοτροφια προσπαθησαμε να βρουμε το γιατι το εκανε,καλως η κακως.
Εδω τωρα εχουμε κατι αχαριστα Αλβανικα σκυλια(που δεν ειναι ενα δυο-ειναι πολλοι)σκοτωνουν ρατσιστικα-ξεδιαντροπα και επι σκοπου ενα συν-Ελληνα και αγανακτουν ορισμενοι(και εγω)το να ερχεσε εσυ και λες για πρωτοκολλα και χρυσοβουλα,ειναι τουλαχιστον ακαιρο.
Φιλε θεωριες ανθρωπιας και ικτου για τους μεταναστες δεν τις μασαω και ξερεις γιατι?
Επειδη εχω γυναικα ξενη και ξερω τι τραβανε και αυτοι,ξενοι σε ξενη χωρα.
Το οτι επαγγελματικα ολοι αυτοι(μεταναστες) με περιθοριοποιουν ειναι αλλο καπελλο.
Εχω ζησει και τα Τουρκακια του Εβρου και τους γλυφτες (μεχρι να γινει η δουλεια τους)Αλβανους και του κλεφτο-κοτταδες Ρουμανους και ναι εχω αποψη,για αυτο και παραπανω μιλαω για επαναστατες του καναπε.
Με θεωριες(βοηθα Παναγια) και (εχει ο θεος) αυτος ο τοπος εμεινε στην καρπαζια 400 χρονια.
Μαλλον η επομενη ελευθερια θα ερθει σε 1400 χρονια,μιας και τωρα δεν εχουμε Πασαδες και Σουλτανους,αλλα μιντια που μας,,,βιαζουν τον εγκεφαλο.
όπως κι εσύ καταλαβαίνεις δεν υπάρχει κανένα πεδίο συζήτησης και συννενοησης μεταξύ μας, μιας και οι διαφορές μας είναι θέσεις αρχής
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 14-08-2010, 19:57
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Τον "πάτησαν" με το αυτοκίνητο, γιατί μίλαγε Ελληνικά !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως κι εσύ καταλαβαίνεις δεν υπάρχει κανένα πεδίο συζήτησης και συννενοησης μεταξύ μας, μιας και οι διαφορές μας είναι θέσεις αρχής
Σωστος,με μια διαφορα.
Οτι εγω δεν προσπαθω να χειραγωγησω ουτε τους admin-mods,αλλα ουτε και να κλειδωσω θεματα.
Αρα εχω καθαρη την συνειδηση μου.........
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 14-08-2010, 19:59
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Τον "πάτησαν" με το αυτοκίνητο, γιατί μίλαγε Ελληνικά !

και μιας και πιάσαμε θέματα αρχής, κρατώ την γραφίδα μου, μέχρι την επίσημη τοποθέτηση επ αυτού, των admin

παραείναι επικίνδυνα αυτά που γράφονται εδώ
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 14-08-2010, 20:25
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Τον "πάτησαν" με το αυτοκίνητο, γιατί μίλαγε Ελληνικά !

Ευχαριστώ τον Κώστα (kostas-patra) για το link.

Kώστα με πρόλαβες ... παραθέτω το κείμενο από το Βήμα.gr.



Απόσπασμα:
Καταδικάζει ο Σαλί Μπερίσα τη «βάρβαρη πράξη» της δολοφονίας του ομογενή στη Χιμάρα

Τίρανα - Σάββατο 14 Αυγούστου 2010 [ 16:39 ]

Ο Αλβανός πρωθυπουργός Σαλί Μπερίσα καταδίκασε με δήλωσή του τη δολοφονία του Έλληνα ομογενή Αριστοτέλη Γκούμα στη Χειμάρρα, διαβεβαιώνοντας ότι η κυβέρνησή του θα ζητήσει από τις αρμόδιες Αρχές να φέρουν τους δράστες στη Δικαιοσύνη.

Στην ανακοίνωσή του ο κ. Μπερίσα αναφέρει: «Η σκόπιμη δολοφονία ενός ανθρώπου, σε κάθε περίπτωση, είναι ένα απαίσιο και καταδικαστέο έγκλημα. Τα αίτια, σε περίπτωση που επιβεβαιωθούν τα όσα κυκλοφορούν, είναι ακόμα πιο απαίσια.

»Η κυβέρνηση ζήτησε και ζητά από τα όργανα δημόσιας τάξης να καταβάλουν κάθε προσπάθεια, ώστε να φέρουν ενώπιον της δικαιοσύνης τον κυριότερο δράστη αυτού του εγκλήματος. Τονίζω για μία ακόμα φορά, σε περίπτωση που επιβεβαιωθούν τα αίτια που αναφέρονται από τα ΜΜΕ αλλά και από άλλους ανθρώπους, ότι κάτι τέτοιο κάνει αυτό το έγκλημα ακόμα πιο απάνθρωπο.

»Πρόκειται για πράξη ακραίου και τυφλού φανατισμού. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει Αλβανός που να μην γνωρίζει ότι η κοινότητα που ζει σ΄ αυτή την πόλη είναι δίγλωσση και αυτό όχι σήμερα, αλλά και από 100 και 200 χρόνια πριν. Να απαντήσει κανείς στη γλώσσα που επιθυμεί, να απαντήσει και να συμβεί κάτι τέτοιο, είναι πολύ βαρύ. Αυτά όμως θα τα διερευνήσει και θα τα διαλευκάνει η δικαιοσύνη. Τα όργανα δημόσιας τάξης θα πρέπει να φέρουν ενώπιον του νόμου το δράστη.

»Εγώ επωφελούμαι και αυτής της ευκαιρίας - διότι επικοινώνησα και με το δήμαρχο και μετέφερα τα συλλυπητήριά μου στην οικογένεια - να εκφράσω για μία ακόμα φορά στην οικογένεια τα συλλυπητήρια, διότι είναι μια απαίσια πράξη να δολοφονείς κάποιον που επιστρέφει στο σπίτι του. Είναι μια πράξη βάρβαρη»




Διαβάστε περισσότερα: Καταδικάζει ο Σαλί Μπερίσα τη «βάρβαρη πράξη» της δολοφονίας του ομογενή στη Χιμάρα - TO BHMA

Όσο για τις απόψεις μας,

πραγματικά πρέπει να είμαστε φειδωλοί στους χαρακτηρισμούς,

γιατί δεν μπορούμε να χαρακτηρίζουμε μια ολόκληρη κοινωνία,

από την απαράδεκτη συμπεριφορά, μεμονωμένων ατόμων.

Την άποψή μου την έχω ξαναγράψει ....

Δεν μπορούμε να καταδικάζουμε όλους τους ταξιτζήδες ότι είναι κλέφτες,

επειδή ανάμεσα τους υπάρχουν κάποιοι ανεγκέφαλοι,

ούτε και όλους τους γιατρούς,

επειδή ορισμένοι απ' αυτούς, παίρνουν φακελάκια ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 14-08-2010, 21:35
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Τον "πάτησαν" με το αυτοκίνητο, γιατί μίλαγε Ελληνικά !

Τελικά γίναμε πολύ πολιτισμένοι τα τελευταία χρόνια...

Αν το 1940 είχαμε forum και οτιδήποτε άλλο, την 29η Οκτωβρίου δεν θα μπορούσαμε να γράψουμε εκφράσεις του τύπου: "Ρουφιάνοι παλιομακαρονάδες" Κλπ... παρόλο που εισέβαλλαν στην χώρα μας.
Γιατί θα είμασταν ρατσιστές και αυτό θα ήταν επικίνδυνο για την κοινωνία σε τέτοιες επικίνδυνες εποχές...

Ρατσιστής είναι αυτός που με τις πράξεις του προκαλεί τον ρατσισμό και την μισαλλοδοξία και όχι αυτός που αγανακτισμένος αντιδρά στην πράξη του ρατσισμού με λόγια!

Νομίζω πως κάποιες στιγμές δικαιούμαστε να αγανακτούμε, άλλωστε ένας Έλληνας πέθανε διότι μιλούσε ΕΛΛΗΝΙΚΑ (στην Ελλάδα δεν είμαστε, και όχι ένα σκυλί που γαύγιζε!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 15-08-2010, 01:42
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Τον "πάτησαν" με το αυτοκίνητο, γιατί μίλαγε Ελληνικά !

Όταν κυνήγησαν τους Εβραίους ,δεν φώναξα, γιατί δεν ήμουν εβραίος.
Όταν κυνήγησαν τους μαύρους δεν φώναξα γιατί δεν ήμουν μαύρος.
Όταν κυνήγησαν τους ομοφυλόφιλους δεν φώναξα, γιατί δεν ήμουν ομοφυλόφιλος.
Όταν κυνήγησαν εμένα δεν φώναξε κανείς .
Μπέρτολτ Μπρεχτ

να σαι καλά νίκο, αν και κανένας χαρακτηρισμός δεν διαγράφηκε ή δεν πάρθηκε πίσω

υγιής η αντίδραση κατά των διαχωριστικών λογικών και την ομαδοποίησης, του τσουβαλιάσματος βάση εθνοτικών χαρακτηριστικών

η υποκίνηση και η υποδαύλιση ρατσιστικής προπαγάνδας μίσους ή βίας, δημοσίως είναι ποινικό αδίκημα
http://europa.eu/legislation_summari.../l33178_el.htm

ρατσιστής δεν είναι μόνο εκείνος που σηκώνει το χέρι, αλλά και ο ηθικός αυτουργός που οπλίζει άλλων το χέρι με το απαραίτητο μίσος

οι λέξεις παρ όλα αυτά πληγώνουν τα μάτια και την αξιοπρέπεια, όταν ο καθένας πονεμένος, για τους δικούς του λόγους βγαίνει εκτός ορίων και δεν ελέγχει εαυτόν και επιδίδεται σε ένα ντελίριο ξενοφοβίας, τρομολαγνείας και γενικόλογης επιθετικότητας

ίσως οι εποχές όντως να ναι τόσο πονηρές, που το να λέγεσαι πολιτισμένος να είναι βρισιά

υγρ. το να φιλοξενείς στον χώρο αυτό τους παραπάνω ατυχείς χαρακτηρισμούς, υποτίμησης της ανθρώπινης αξιοπρέπειας βάση φυλετικών χαρακτηριστικών, ιδίως πάνω σε ένα θέμα που όλοι στον ένα η τον άλλο βαθμό συμφωνούν πως είναι κατακριτέο, δεν αποτελεί πολυφωνία, θόρυβο ίσως, δεν τιμούν κανένα, σίγουρα όχι τον νεκρό, κατα την γνώμη μου
η απόδοση δικαιοσύνης ήταν το ζητούμενο και δόθηκε η ευκαιρία σε καταπιεσμένες και μη ακραίες απόψεις να βγούν στην επιφάνεια

πρόσεξε οτι αυτό είναι κομβικό σημείο, στο τονίζω για τελευταία φορά από την μεριά μου, με όλη την καλή διάθεση
η λογική των ισων αποστάσεων δεν είναι λύση, είναι θέση
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Να γιατί έχουμε "κατσικόδρομους" ....... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Χιούμορ 24 17-11-2011 02:15
Τον Πάνο (Wolferin) ....τον "πάτησε" νταλίκα .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Τι μας έτυχε 50 01-04-2010 20:48
Στην "αγκαλιά" της Τζούλιας το "αυγό του φιδιού" MARK Επικαιρότητα 0 13-03-2010 12:45
Χωράφι με "χόρτο" εντοπίστηκε από το Google Earth Black_Shadow Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 14 12-02-2009 12:19


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!