GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ομαδικές Αγορές

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 15-07-2010, 10:15
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: 2η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ GARMIN ZUMO 660!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εισαι ενημερωμενος καλα φιλε μου.....
οσα GPS δεν ειναι αγορασμενα απο αντιπροσωπεια,πρεπει αυτος που σου το πουλησε να το επισκευασει απο εκει που το εχει προμηθευτει.....
ο εδω αντιπροσωπος ΔΕΝ στο επισκευαζει με Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α....
αν το εχεις αγορασει απο αγγλια,πρεπει να το στειλεις αγγλια κλπ..
κοροιδο λοιπον σε πιανει,οποιος σου πουλησει εκτος αντιπροσωπειας και σου πει,οτι η garmin hellas(σκορδιλης),θα σου το επισκευασει...
το νου σου λοιπον......

Τα GPS δηλαδή αποτελούν εξαίρεση στον κανόνα? Δεν έχω αγοράσει σχεδόν τίποτε από επίσημη αντιπροσωπεία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με επισκευή ή αντικατάσταση ελαττωματικού προιόντος. Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα όταν έκαψε ο βιντεοπροβολέας μου τροφοδοτικό(αγορασμένος από online shop στην Ελλάδα) μεταφέρθηκε με δικά μου έξοδα στον εισαγωγέα και αυτός ανέλαβε κόστος μεταφοράς στη Γαλλία και επισκευής. Συνεπώς και στην άλλη άκρη της γης να είναι το service, δε με απασχολεί καθόλου αρκεί να είναι αξιόπιστο.
Δεν είχα καμία γραπτή εγγύηση παρα μόνο την απόδειξη αγοράς.
Στα παραεισαγωγής ίσως να υπάρχουν μεμονομένες περιπτώσεις
αφού μεγάλος αριθμός κατασκευαστών στη συσκευασία εσωκλείει έντυπο international warranty. Αν ο έλληνας εισαγωγέας δεν το τηρεί ίσως μερικές επιστολές στην κατασκευάστρια εταιρεία να ήταν χρήσιμες
Να ξέρουμε ποιοι κάνουν σοβαρό εμπόριο και ποιοί όχι.
  #22  
Παλιό 15-07-2010, 12:13
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: 2η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ GARMIN ZUMO 660!

εγω αναφερομαι στο συγκεκριμενο προιον....
εχουμε κανει αρκετα καλη ερυνα και τα αποτελεσματα εδειξαν οτι τα garmin,αν ειναι παραεισαγωγης δεν στα επισκευαζει ο ΣΚΟΡΔΙΛΗΣ!!!!!!
δεν μιλαμε ουτε για ΝΟΚΙΑ,ουτε για προβολεα...
οσοι εμποροι πουλουν παραεισαγωγης,τα δινουν για επισκευη, στην χωρα που εχουν αγοραστει.
πληρωνεις τα μεταφορικα,περιμενεις λιγο παραπανω,αλλα ολα ειναι θεμα επιλογης και μονο..
  #23  
Παλιό 15-07-2010, 14:44
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: 2η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ GARMIN ZUMO 660!

Μιας και λόγω επαγγελμάτος θεωρώ ότι γνωρίζω 2-3 πράγματα παραπάνω (δεν είμαι δικηγόρος) αλλά ασκώ και ηλεκτρονικό εμπόριο με είδη που αγοράζω και από έλληνες αντιπροσώπους αλλά και από το εξωτερικό έχω να πω τα εξής.

Εδώ στην Ελλάδα οι περισσότερες φίρμες ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΝΤΑΙ από εισαγωγικές εταιρείες με τις οποίες κάνουν συμβόλαια, οι εταιρείες αυτές ΔΕΣΜΕΥΟΝΤΑΙ να καλύπτουν με εγγύηση τα προϊόντα που αυτοί που πωλούν και από τα οποία κερδίζουν και από τα κέρδη αυτά καλύπτουν είτε με σέρβις είτε με αντικατάσταση το ελλατωματικό προϊόν, έχουν κάθε δικαίωμα να αρνηθούν την υποστήριξη προΙόντος που αυτές δεν έχουν πουλήσει και κατά συνέπεια δεν έχουν κερδίσει από αυτό.

Στα φωτογραφικά που είναι το αντικείμενό μου η μόνη εταιρεία που είναι η ίδια εδώ στην Ελλάδα είναι η SONY, αν αγοράσετε λοιπόν μία SONY από την Γερμανία και έχετε πρόβλημα θα σας την επισκευάσουν εδώ χωρίς κανένα πρόβλημα αν όμως πάρετε π.χ μία CANON ο εδώ αντιπρόσωπος (ΙΝΤΕΡΣΥΣ) θα σας πει ότι το Σ/Ν δεν είναι δικό μου και στείλετε από κει που την πήρατε. το ίδιο συμβαίνει με και με τον Σκορδίλη.
  #24  
Παλιό 15-07-2010, 15:16
gb1200 Ο/Η gb1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: 2η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ GARMIN ZUMO 660!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και λόγω επαγγελμάτος θεωρώ ότι γνωρίζω 2-3 πράγματα παραπάνω (δεν είμαι δικηγόρος) αλλά ασκώ και ηλεκτρονικό εμπόριο με είδη που αγοράζω και από έλληνες αντιπροσώπους αλλά και από το εξωτερικό έχω να πω τα εξής.

Εδώ στην Ελλάδα οι περισσότερες φίρμες ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΝΤΑΙ από εισαγωγικές εταιρείες με τις οποίες κάνουν συμβόλαια, οι εταιρείες αυτές ΔΕΣΜΕΥΟΝΤΑΙ να καλύπτουν με εγγύηση τα προϊόντα που αυτοί που πωλούν και από τα οποία κερδίζουν και από τα κέρδη αυτά καλύπτουν είτε με σέρβις είτε με αντικατάσταση το ελλατωματικό προϊόν, έχουν κάθε δικαίωμα να αρνηθούν την υποστήριξη προΙόντος που αυτές δεν έχουν πουλήσει και κατά συνέπεια δεν έχουν κερδίσει από αυτό.

Στα φωτογραφικά που είναι το αντικείμενό μου η μόνη εταιρεία που είναι η ίδια εδώ στην Ελλάδα είναι η SONY, αν αγοράσετε λοιπόν μία SONY από την Γερμανία και έχετε πρόβλημα θα σας την επισκευάσουν εδώ χωρίς κανένα πρόβλημα αν όμως πάρετε π.χ μία CANON ο εδώ αντιπρόσωπος (ΙΝΤΕΡΣΥΣ) θα σας πει ότι το Σ/Ν δεν είναι δικό μου και στείλετε από κει που την πήρατε. το ίδιο συμβαίνει με και με τον Σκορδίλη.

Δεν είναι μόνο η canon.Είναι χιλιάδες άλλες,σε διάφορα αντικείμενα.Καλώς η κακώς (ΚΑΚΩΣ) αυτή είναι η Ελληνική πραγματικότητα.
  #25  
Παλιό 15-07-2010, 15:27
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: 2η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ GARMIN ZUMO 660!

Το πρόβλημα φίλε είναι ότι η ελληνική αγορά είναι μικρή για να έρθει εδώ η ίδια η εταιρεία, βάλε και όλα τα άλλα, γραφειοκρατεία, φόροι, απεργίες οπότε.... και βέβαια αυτό σε ένα βαθμό κρατάει και τις τιμές σχετικά ψηλά μιας και μεσολαβεί (δικαίως) και το κέρδος του αντιπροσώπου....
  #26  
Παλιό 15-07-2010, 16:21
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: 2η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ GARMIN ZUMO 660!

Mε το GPS της Garmin είναι λίγο πιό περίπλοκα τα πράγματα. Μας ενδιαφέρουν σαν αγοραστές όχι μόνο η τιμή, αλλά και η εγγύηση και η κάλυψη με ελληνικούς χάρτες της autodrive hellas που είναι πολύ λεπτομερέστεροι του "μαμά" ελληνικού.
1. Εγγύηση: Στο επίσημο site της εταιρείας (Αμερικάνικη) δίνει τους διανομείς (dealers) ανά χώρα: Garmin: Dealer Locator - Greece καθώς επίσης και on line δικτυακά μαγαζιά όπου επίσημα καλύπτονται με εγγύηση: Garmin: Dealers That Sell Online
Οι επισκευές έχουν εγγύηση 90 ημερών Repairs have a 90 day warranty
Σημειωτέον οτι οι αγορές από δημοπρασίες ιντερνετικές (auctions) δεν καλύπτονται από εγγύηση στην garmin: Online Auction Purchases: Products purchased through online auctions (this does not apply to purchases made on www.garmin.com) are not eligible for warranty coverage. Online auction confirmations are not accepted for warranty verification.
Οταν αγόρασα το δικό μου έστειλα μαιλ στην garmin αμερικής ζητώντας διευκρινήσεις για την εγγύηση και η ευγενέστατη απάντηση ήταν οτι ο τοπικός dealer (πχ Σκορδίλης) δεν υποχρεούται να με καλύψει αν δεν είναι αγορασμένο από αυτόν.
(Έχω την εντύπωση οτι και ο έλληνας διανομέας αν χρειαστεί service στέλνει τη συσκευή στην αμερική αλλά δεν είμαι σίγουρος).
Επίσης με μαιλ στο δικτυακό κατάστημα που με ενδιέφερε (και που δεν περιέχεται στην επίσημη λίστα της garmin) είχα την γραπτή τους επιβεβαίωση οτι καλύπτομαι όντως με ετήσια εγγύηση αναλαμβάνοντας μόνο τα έξοδα αποστολής της συσκευής σ' αυτούς (ο Frits θα ξέρει καλύτερα ίσως που κυμαίνεται αυτό το ποσό).
2. Ο χάρτης είναι ένα άλλο σημαντικό θέμα και επειδή μιλάμε για λογισμικό, αν τον θέλει κανείς, όπως και κάθε άλλης χώρας, θα πρέπει είτε να τον αγοράσει νόμιμα (με κόστος χρημάτων), είτε να τον κατεβάσει τζάμπα (αλλά παράνομα) από το δίκτυο.

Αρα το θέμα είναι καθαρά επιλογής του καθενός εφ' όσον ξέρει τα σύν και τα πλήν σε κάθε περίπτωση..
  #27  
Παλιό 15-07-2010, 18:18
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: 2η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ GARMIN ZUMO 660!

Δεν μου αρέσει να μιλάω για χρήματα στο φόρουμ γιατί για κάποιους 20-30 ευρώ μπορεί να είναι πολλά και για κάποιους απλά χαρτζιλίκι, πιστεύω όμως ότι σε μια αγορά 500 ευρώ μπορεί να δικαιολογηθεί μία διαφορά 30-40 ευρώ (και να υπολογίζετε πάντα τα και τα μεταφορικά) για να έχεις την κάλυψη του έλληνα αντιπροσώπου αλλά και τους χάρτες νόμιμα, (όσοι δεν είναι πολύ εξοικιωμένοι με σπασμένα προγράμματα) μπορεί να προκαλέσουν "κρασάρισμα" της συσκευής και τότε είναι που θα χρειαστούν και υποστήριξη.....

Να ξέρετε ότι οι ίδιες εταιρείες την εγγύηση την υπολογίζουν σε ένα 3% της τιμής του προϊόντος.

Και κάτι ακόμα που όσοι ασχολούνται με το εμπόριο ειδών τεχνολογίας το ξέρουν καλά. Οι κερδοφορίες σε αυτά τα προιόντα σήμερα και ειδικά στα ιντερνετικά κατάστηματα παίζουν από 5% -8% οπότε μην νομίζετε ότι λόγω ομαδικής αγοράς μπορείτε να πετύχετε και πολύ καλύτερη τιμή.

Last edited by frits; 15-07-2010 at 18:22.
  #28  
Παλιό 15-07-2010, 19:26
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: 2η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ GARMIN ZUMO 660!

Σταύρο νομίζω οτι παρασυρθήκαμε στη συζήτηση και ενδεχομένως σπαμάρουμε το θέμα.
Το thread είναι για "2η ομαδική αγορά" και το θέμα έχει ξανασυζητηθεί ήδη στην 1η. http://www.gsforum.gr/%CE%A0%CE%BB%C...o-660-a-10189/
Αν υπάρχει πρόβλημα θα παρακαλούσα οι admins να σβήσουν το σχόλιό μου.
  #29  
Παλιό 15-07-2010, 21:18
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: 2η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ GARMIN ZUMO 660!

Για καλη μου τυχη το βρηκα λιγο μεταχειρο και το τσιμπησα εγω. οποτε δεν ειμαι μεσα .
  #30  
Παλιό 15-07-2010, 22:04
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: 2η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ GARMIN ZUMO 660!

Να υπενθυμίσω ότι η Ομαδική,
κλείνει την Τετάρτη 21 Ιουλίου.

Όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται
ας φροντίσει για τα δέοντα...
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ GARMIN ZUMO 660! Arkas Ομαδικές Αγορές 121 25-10-2010 12:43
ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ GPS !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ομαδικές Αγορές 150 06-04-2010 19:03


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!