GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Info ταξιδιών εξωτερικού

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 05-08-2009, 11:11
Silencer Ο/Η Silencer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Τα σχόλιά σας για 6 μέρες Ιταλία

Καλημέρα σε όλους,

Ετομάζω ένα ταξιδάκι σε κεντρική και Βόρεια Ιταλία το Σεπτέμβρη και θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά τα μέρη που αξίζει κανείς να πάει όχι μόνο ως προορισμό αλλά φυσικά και για τη διαδρομή.

Μία μοτοσυκλέτα, 2 επιβάτες και αρκετή όρεξη.

Προς το παρόν έχω καταλήξει στην παρακάτω διαδρομή.
  • Αναχώρηση το μεσημέρι/απόγευμα του Σαββάτου 05/09/09 για Ηγουμενίτσα.
  • Βραδυνή αναχώρηση και αποβίβαση το πρωί της Κυριακής στο Bari.
  • Από το Bari ξεκινάμε για Amalfi (1η διανυκτέρευση) που είναι κοντά στην Πομπηία και Napoli.
  • Από Amalfi φεύγουμε το πρωί της Δευτέρας για Ρώμη όπου και διανυκτερεύουμε 2 νύχτες.
  • Από Ρώμη ανεβαίνουμε μέσω San Gimignano (μεσαιωνική πόλη με κάστρα και πύργους) στη Φλορεντία όπου και διανυκτερεύουμε 1 νύχτα.
  • Το πρωί της Πέμπτης ανηφορίζουμε για Bolognia όπου και θα κανονίσω επίσκεψη στο εργοστάσιο μουσείο της Ducati/Lamporgini.
  • Συνεχίζουμε βορειοδυτικά για Modena και επίσκεψη στο Μουσείο της Ferrari.
  • Κατόπιν ανεβαίνουμε κι άλλο για Βενετία (μέσω Bologna) όπου και θα διανυκτερεύσουμε για 2 νύχτες με παραμονή στο Mestre (ενδοχώρα Βενετίας) και ολοήμερες εκδρομές στο σύμπλεγμα νησιών της γραφικής Βενετίας.
  • Απο Βενετία αναχωρούμε το πρωϊ του Σαββάτου και κατεβαίνουμε για San Marino και Ravenna με κατάληξη τo λιμάνι της Ancona για βραδυνή αναχώρηση με το πλοίο πίσω για Ηγουμενίτσα.
Εναλλακτικά θα μπορούσα ίσως να μην κατέβω σε Amalfi/Napoli ώστε να έχω περισσότερο χρόνο που πιθανότατα να μου επιτρέψει να πάω ακόμα βορειότερα σε Como, Milano κτλ.

Αναμένω τις γνώμες σας, τις προτάσεις σας αλλά και τις ανησυχίες σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σωκράτης.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 05-08-2009, 11:23
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: Τα σχόλιά σας για 6 μέρες Ιταλία

Ωραιο το προγραμμα εχω κανει περιπου το ιδιο.Θα σου προτεινα να αφησεις Amalfi/Napoli και να δωσεις περισσοτερο χρονο σε Ρωμη-Φλωρεντια ειδικα η Ρωμη ειναι ολα τα λεφτα σε ταξιδευει στο χρονο,σε παραπεμπει σε μια αλλη εποχη.
Για Como, Milano θα σου ελεγα να τ'αφησεις για αλλο ταξιδι γιατι θα τα δεις ολιγον ''ταχυδρομικα''.
Ευχομαι καλα να περασεις την προηγουμενη μερα φευγω και'γω για κεντρικη Ευρωπη.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 05-08-2009, 11:27
boxer-1200 Ο/Η boxer-1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Τα σχόλιά σας για 6 μέρες Ιταλία

ωραίο ταξίδι φίλε! καλά να περάσετε
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 05-08-2009, 11:27
essel Ο/Η essel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: athens
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 1,446
Προεπιλογή Απάντηση: Τα σχόλιά σας για 6 μέρες Ιταλία

AMALFI ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ
Napoli δεν χάνεις και τίποτα να μην πας
Κατά τα αλλα μου φαίνονται πολλά τα χλμ για 6 ημέρες με την προοπτική βέβαια οτι θα πρεπει να δεις και τα μέρη που θα σαι..............
αυτά κατά την ταπεινή μου αποψη......
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 05-08-2009, 11:32
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Τα σχόλιά σας για 6 μέρες Ιταλία

Como όλα τα λεφτά.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 05-08-2009, 12:29
Silencer Ο/Η Silencer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Απάντηση: Τα σχόλιά σας για 6 μέρες Ιταλία

Φίλοι μου τα μηνύματά σας επιβεβαιώνουν το δίλημμά μου ακριβώς :-)
Κυρίως όπως ανέφεραν και οι Essel και Georgekostas τα χιλιόμετρα είναι πολλά και φοβάμαι ότι θα γίνω κομμάτια και δε θα έχω τη διάθεση να δω όλα αυτά που είναι να δω.

To Amalfi essel είναι πολύ όμορφο απ'ό,τι έχω δει αλλά κάνω μεγάλο κύκλο μέχρι τη Ρώμη μετά οποτε κλίνω στο να το αφήσω για καμία άλλη εξόρμιση ιδανικά όταν αποφασίσω να κατευθυνθώ προς Νότια Ιταλία και Σικελία όπως αρχικά σχεδίαζα.

Παραθέτω αποστάσεις:
  • Bari --> Roma: 455km
  • Ancona --> Roma: 306km
Αν παρακάμψω το Amalfi/Napoli τότε δεν πιστεύω να αξίζει να κατέβω Bari καθώς τα χιλιόμετρα είναι πολλά και μέχρι για Ρώμη χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Από Ancona κάτι γίνεται.

Αναφορικά με το Como που όπως επιβεβαιώνει το aeriko είναι τέλειο είναι σε απόσταση 50km από Μιλάνο και 272km από Bologna. Πράγμα το οποίο σημαίνει πως θα χρειαστεί διανυκτέρευση στο Μιλάνο ή στο Κόμο πριν αναχωρήω για Βενετία.

Ο χρόνος της επιπλέον διανυκτέρευσης καλύπτεται λόγω του ότι σε αυτό το σενάριο δε θα υπάρξει διανυκτέρευση σε Amalfi αλλά και τα χιλιόμετρα θα είναι λίγο λιγότερα.
Παρόλ'αυτά αν κατέβω Ancona και όχι Bari οι ώρες με το πλοίο είναι σαφώς περισσότερες για Ancona σε σχέση με το Bari (15-20 ώρες έναντι 9)
Λόγω της εμδομαδιαίας άδειας δε μου επιτρέπεται να ξεφύγω σε ημέρες διαμονής γιατί Δευτέρα μας περιμένει το γραφείο.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 05-08-2009, 12:35
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: Τα σχόλιά σας για 6 μέρες Ιταλία

Βγες Μπαρι εχει καλο δρομο και θα τα ''φας'' γρηγορα τα χλμ.Για Ανκονα ειναι πολλες οι ωρες (βαλε 18 να'σαι μεσα)μιας και δεν εχεις και πολλες μερες στη διαθεση σου.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 05-08-2009, 12:53
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Τα σχόλιά σας για 6 μέρες Ιταλία

θα πρότεινα να μην μπείς στο Μιλάνο. Διανυκτέρευση στο Κομο. Ειναι καλή η εποχή που πάς, οι Ιταλοί έχουν κατέβει Νότο, και κατά την άποψη μου θα το ευχαριστηθείς. Οπωσδήποτε τον γύρο της λίμνης.
Τώρα για διανυκτέρευση στο Μέστρε με συγχωρείς αλλά μ@!@#$α. Μείνε Πάντοβα και πήγαινε με τρένο, ούτε με την μηχανή, στην Βενετία (20 λεπτά). Αυτήν την εποχή γίνεται της πόπης εκεί, θα σιχαθείς. Να φανταστείς ότι ούτε φωτογραφία δεν μπορούσα να τραβήξω από την πολυκοσμία, όλο και κάποιος γιαπωνέζος έμπαινε στο πλάνο.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 05-08-2009, 12:57
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: Τα σχόλιά σας για 6 μέρες Ιταλία

Και στη Βενετια μην αφησεις την μηχανη οπου να ναι εφαγες κληση με τη μια.Μονο σε παρκινγ και ειναι και πανακριβο.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 05-08-2009, 13:18
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Τα σχόλιά σας για 6 μέρες Ιταλία

Αχ Σωκράτη!
Ξύνεις πληγές!
Το ίδιο ταξίδι σκεπτόμουν να κάνω τώρα τον Αύγουστο αλλά μας "έφαγαν" τα μπλουζάκια...
Καλό ταξίδι φίλε
και περιμένουμε πολλές πολλές φωτό!!!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, f800, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs800, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ταξίδι Κάτω Ιταλία, Απουλία, Καλαβρία, Σικελία melpo Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 36 28-08-2009 23:47
Ποιά η γνώμη σας για τους Ρεθυμνιώτες VILLY Ελλάδα 25 26-07-2009 11:45
Έγκλημα από «ανία» στην Ιταλία, νεαροί πυρπόλησαν με βενζίνη Ινδό μετανάστη mvlad78 Κόσμος 10 22-02-2009 21:09
Αλκυονίδες μέρες ....(τι και γιατί ;;) ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Χρήσιμα 12 17-01-2009 15:18
Τα Τέλη κυκλοφορίας για το 2009 !!! Nikos Απαραίτητα έγγραφα 8 26-12-2008 07:25


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!