GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 28-09-2009, 12:00
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΧΩΜΑ

Ρε παιδιά από 2,4 μπρος και 2,7 πίσω που δίνει η μαμά , πάμε 1,5 μπρος και 1,5 πίσω ????? Μου φαίνετε πολύ χαμηλά, αλλά αν έτσι είναι πάω πάσο
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 28-09-2009, 12:03
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΧΩΜΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά από 2,4 μπρος και 2,7 πίσω που δίνει η μαμά , πάμε 1,5 μπρος και 1,5 πίσω ????? Μου φαίνετε πολύ χαμηλά, αλλά αν έτσι είναι πάω πάσο

Τα χωματινα λαστιχα δεν εχουν την ιδια γομα με τ ασφαλτινα. Ειναι πιο σκληρη. Αν βαλεις 2,4 και 2,7 (ή 3 που εχω ακουσει απο αλλους), δεν θα εχεις την ιδια προσφυση και θα φλερταρεις με την τουμπα. Ειδικα στην βροχη.

Εγω τουλαχιστον αυτες τις πληροφοριες εχω.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 29-09-2009, 17:55
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΧΩΜΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χωματινα λαστιχα δεν εχουν την ιδια γομα με τ ασφαλτινα. Ειναι πιο σκληρη. Αν βαλεις 2,4 και 2,7 (ή 3 που εχω ακουσει απο αλλους), δεν θα εχεις την ιδια προσφυση και θα φλερταρεις με την τουμπα. Ειδικα στην βροχη.

Εγω τουλαχιστον αυτες τις πληροφοριες εχω.

thanks emix, αλλα μιλαω για τα ασφαλτινα λαστιχα που εχει η μαμά και οχι για τα χωματινα (δεν εχω ακομη χωματινα και εστι παω στο χωμα με τα ασφαλτινα). Στα ασφαλτινα οταν μετραω την πιεση βλεπω 1,5 bar (οταν ειμαι στο χωμα). Εσυ το βλεπεις φυσιολογικο ???? Θα ειναι σχεδον flat το λαστιχο.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 29-09-2009, 22:51
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΧΩΜΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanb Εμφάνιση μηνυμάτων
thanks emix, αλλα μιλαω για τα ασφαλτινα λαστιχα που εχει η μαμά και οχι για τα χωματινα (δεν εχω ακομη χωματινα και εστι παω στο χωμα με τα ασφαλτινα). Στα ασφαλτινα οταν μετραω την πιεση βλεπω 1,5 bar (οταν ειμαι στο χωμα). Εσυ το βλεπεις φυσιολογικο ???? Θα ειναι σχεδον flat το λαστιχο.
Σχεδον ποτε δεν εχω μπει χωμα με ασφαλτινα και δεν εχω καλη αποψη.Εχω ακουσει ομως οτι αν κατεβασεις πιεση στ ασφαλτινα γυρω στα 2 θα εχεις καλυτερη συμπεριφορα στο χωμα.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 30-09-2009, 07:38
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΧΩΜΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδον ποτε δεν εχω μπει χωμα με ασφαλτινα και δεν εχω καλη αποψη.Εχω ακουσει ομως οτι αν κατεβασεις πιεση στ ασφαλτινα γυρω στα 2 θα εχεις καλυτερη συμπεριφορα στο χωμα.
thanks again emix. Ισως σε δω αποψε στον καφέ.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 30-09-2009, 08:50
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΧΩΜΑ

με ασφάλτινα σε χώμα και πίεση γύρω στο 1.5bar μπρός πίσω, τα λάστιχα δεν είναι flat όπως νομίζεις, δεν πηδούν σαν κατσίκια, δεν σε αδειάζουν στις στροφές-με χαλαρό ρυθμό- και γενικώς συμπεριφέρονται ανεκτά, αν και το πεδίο δράσης τους είναι αλλού
έχε κατά νού με ασφάλτινα σε χώμα να προσέχεις γληνότοπους με λασπόνερα και γρασιδιές γιατί θα κάνεις πατινάζ σε πάγο με άρβυλα

επίσης, κάτι που εμένα με έχει βολέψει κατά σύσταση του φίλου πάνου, το κλειδί άλλεν για τις τιμονόβιδες ας είναι εύκαιρο σε τσέπη ή στο σφουγγαράκι του τιμονιού, μιας και θα χρειαστεί να σηκώσεις το τιμόνι για να σαι ξεκούραστος όρθιος στα μασπιέ, ενώ αν δεν έχεις μεταπηδήσει στα μεγάλα μασπιέ , καλόν είναι να αφαιρείς τα καουτσούκ τους, για να γατζώνει το πέλμα της σόλας καλύτερα

τέλος,με το γκατζετάκι μέτρησης πίεσης των ελαστικών, αφαίρεσε αέρα στα όρια της χωμάτινης βόλτας σου και όταν την τελειώσεις, οδήγησε προσεκτικά χαλαρά, μέχρι το πρώτο βενζινάδικο, όπου θα συμπληρώσεις τις κανονικές σου πιέσεις
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 30-09-2009, 09:56
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΧΩΜΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanb Εμφάνιση μηνυμάτων
thanks again emix. Ισως σε δω αποψε στον καφέ.

Δυστυχως σημερα δεν θα μπορεσω να ερθω γιατι πεταω για Λεσβο για δουλειες.
Την επομενη εβδομαδα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΚΑΜΑΚΙ ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ zitsos Διάφορα 25 25-02-2010 11:38
ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!!!!!!!!!!! riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 22 29-08-2009 15:00
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ essel Γενικά - Μοτοσυκλέτα 16 14-08-2009 10:50
ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ Alext Ανέκδοτα 9 06-07-2009 20:38
ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΣΤΟ ΛΑΥΡΙΟ..... danaos Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 63 17-03-2009 00:22


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:03.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!