GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-12-2009, 19:46
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Βοήθεια !! Η ¨Μπεμπέ" αρρώστησε !!!

Ήρθε και μένα ή ώρα μου, τι την ήθελα την παρέα με τον GeorgeP (μαύρος γάτος )

Λοιπόν μετά τα 500 χλμ της Κυριακής στον Πάρνωνα που όλα λειτουργούσαν άψογα, την κλέιδωσα. Δευτέρα, Τρίτη κατέβηκα με το εντουράκι στην δουλειά και σήμερα λέω άντε βρέχει κιόλας ας πάω με το μεγάλο (ΑΒS κ.λ.π)
Βάζω μπρος, παίρνει αμέσως όπως πάντα, μετά από μερικά δευτερόλεπτα όμως τσαφ έσβησε, ίδρωσα μέσα στα αδιάβροχα, βάζω ξανά μπρος παίρνει, σβήνει πάλι, άρχισα τα μπινελίκια βγάζω τα αδιάβροχα και αρχίζω να κοιτάω αντλίες καλώδια κ.λ.π όλα καλά αλλά αποτέλεσμα το ίδιο. Το παράτησα και πήγα δουλειά με το ΥΑΜΑΗΑ.

Τώρα το απόγευμα ποιό ήρεμος πλέον δοκιμάζω ξανά τα ίδια, (το μηχανάκι στημένο στο διπλό και το πλάγιο ανοιχτό-έχει σημασία), Πρόσεξα λοιπόν ότι εκεί που δούλευε για λίγο με νεκρά εννοείται στο καντράν ξαφνικά έδειχνε αντί για "0" στις ταχύτητες "2", "3" σαν να είχε ταχύτητα οπότε με το πλάγιο σταντ κατεβασμένο έσβηνε, Πράγματι σήκωσα το σταντ και δούλεψε μια χαρά.
Αύριο θα το πάω συνεργείο, ελπίζω να είναι κάποιος αισθητήρας, που βλέπει λάθος τις ταχύτητες, αλλά δεν έχω διαβάσει στο φορουμ κάτι παρόμοιο οπότε είπα να ζητήσω την πολύτιμη βοήθεια σας αν κάποιος ξέρει κάτι για να πάω προετοιμασμένος αύριο.

Συγνώμη αν κούρασα, αλλά δεν έχω συνηθίσει σε τέτοια κόλπα.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-12-2009, 19:49
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Βοήθεια !! Η ¨Μπεμπέ" αρρώστησε !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήρθε και μένα ή ώρα μου, τι την ήθελα την παρέα με τον GeorgeP (μαύρος γάτος )

Λοιπόν μετά τα 500 χλμ της Κυριακής στον Πάρνωνα που όλα λειτουργούσαν άψογα, την κλέιδωσα. Δευτέρα, Τρίτη κατέβηκα με το εντουράκι στην δουλειά και σήμερα λέω άντε βρέχει κιόλας ας πάω με το μεγάλο (ΑΒS κ.λ.π)
Βάζω μπρος, παίρνει αμέσως όπως πάντα, μετά από μερικά δευτερόλεπτα όμως τσαφ έσβησε, ίδρωσα μέσα στα αδιάβροχα, βάζω ξανά μπρος παίρνει, σβήνει πάλι, άρχισα τα μπινελίκια βγάζω τα αδιάβροχα και αρχίζω να κοιτάω αντλίες καλώδια κ.λ.π όλα καλά αλλά αποτέλεσμα το ίδιο. Το παράτησα και πήγα δουλειά με το ΥΑΜΑΗΑ.

Τώρα το απόγευμα ποιό ήρεμος πλέον δοκιμάζω ξανά τα ίδια, (το μηχανάκι στημένο στο διπλό και το πλάγιο ανοιχτό-έχει σημασία), Πρόσεξα λοιπόν ότι εκεί που δούλευε για λίγο με νεκρά εννοείται στο καντράν ξαφνικά έδειχνε αντί για "0" στις ταχύτητες "2", "3" σαν να είχε ταχύτητα οπότε με το πλάγιο σταντ κατεβασμένο έσβηνε, Πράγματι σήκωσα το σταντ και δούλεψε μια χαρά.
Αύριο θα το πάω συνεργείο, ελπίζω να είναι κάποιος αισθητήρας, που βλέπει λάθος τις ταχύτητες, αλλά δεν έχω διαβάσει στο φορουμ κάτι παρόμοιο οπότε είπα να ζητήσω την πολύτιμη βοήθεια σας αν κάποιος ξέρει κάτι για να πάω προετοιμασμένος αύριο.

Συγνώμη αν κούρασα, αλλά δεν έχω συνηθίσει σε τέτοια κόλπα.
ειδες τι κανουν οι κακες παρεεςσταυρο πρωτη φορα το ακουω,παρε τηλ τον κυρ αντωνη,μηπως ειναι κατι απλο
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-12-2009, 19:53
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Βοήθεια !! Η ¨Μπεμπέ" αρρώστησε !!!

για πηγαινε τη μνημη σου λιγο πισω!
αφησες τον georgep καποια στιγμη μονο με τη μηχανη σου?
δολιοφθορα μου μυριζεται!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-12-2009, 19:57
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Βοήθεια !! Η ¨Μπεμπέ" αρρώστησε !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
ειδες τι κανουν οι κακες παρεεςσταυρο πρωτη φορα το ακουω,παρε τηλ τον κυρ αντωνη,μηπως ειναι κατι απλο
Θα πάω αύριο το πρωί Κώστα, φοβάμαι μόνο μην μου κάνει καμία χοντράδα και με αφήσει στο δρόμο. τελικά όλα αυτά τα ηλεκτρονικά χαλάνε τα μηχανάκια.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-12-2009, 19:58
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Βοήθεια !! Η ¨Μπεμπέ" αρρώστησε !!!

Φλε μου αν εισαι σε εγγυηση μην το συζητας καθολου....βουρ στον......γιατρο!!!!!!!καποτε ειχα ενα παρομοιο προβλημα.......μεχρι που συνειδητοποιησηα μετα απο τηλεφωνημα σε εναν φιλο,οτι......ο κοκκινος διακοπτης ηταν στην θεση off.......ρεζιλη εγινα........τεσπα.....περαστικα στην κουκλα σου!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 02-12-2009, 20:56
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Βοήθεια !! Η ¨Μπεμπέ" αρρώστησε !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
για πηγαινε τη μνημη σου λιγο πισω!
αφησες τον georgep καποια στιγμη μονο με τη μηχανη σου?
δολιοφθορα μου μυριζεται!
Μπα με το "μάτι" το έκανε, ξέρεις αυτό που λέμε "φτύστο μη το ματιάσεις", άλλη φορά θα έρχομαι με ματάκια και σκόρδα.

Πλάκα, πλάκα που είναι να μου πει τίποτα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ξέρει το θέμα, έχει κάνει διδακτορικό "GS1200, ελλατώματα και βλάβες".
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-12-2009, 11:53
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Βοήθεια !! Η ¨Μπεμπέ" αρρώστησε !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήρθε και μένα ή ώρα μου, τι την ήθελα την παρέα με τον GeorgeP (μαύρος γάτος )
Η αληθεια ειναι οτι ετσι στα μαυρα που ημουν ντυμενος ''εφερνα'' λιγο σε μαυρο γατο!!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη αν κούρασα, αλλά δεν έχω συνηθίσει σε τέτοια κόλπα.
Μας κουρασες??? Οχι δά!!!!!! εσυ κοιτα μην αρχιζεις να κουραζεσαι απο εδω και στο εξης!!!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-12-2009, 12:00
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Βοήθεια !! Η ¨Μπεμπέ" αρρώστησε !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πάω αύριο το πρωί Κώστα, φοβάμαι μόνο μην μου κάνει καμία χοντράδα και με αφήσει στο δρόμο. τελικά όλα αυτά τα ηλεκτρονικά χαλάνε τα μηχανάκια.
Ναι αλλα μονον τα BMW και γενικα τα ευρωπαικα!!!! Μα τι στο καλό τους δινουν και τα παιζουν???? Εναν αισθητηρα συστημα made in Europe(Γερμανια) εχει το Varadero μου όπως και ολα τα Varadero μτα το 2002, αυτο του συστηματος immobilizer, και 7 στα 10 απο το 2003 και μετα βγάζουν προβλημα!!!!! Και μαλιστα ακριβο προβλημα!!!!
Πριν το 2003 που το συστημα παραγοταν σε σχιστομάτικη χωρα δεν υπηρχε κανενα προβλημα, τωρα γιατι υπάρχει......αγνωστον!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-12-2009, 12:02
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Βοήθεια !! Η ¨Μπεμπέ" αρρώστησε !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
ειδες τι κανουν οι κακες παρεεςσταυρο πρωτη φορα το ακουω,παρε τηλ τον κυρ αντωνη,μηπως ειναι κατι απλο
Δεν ξαναρχομαι μαζι σας ρε!!! Θα ακολουθω.....νοερώς!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 03-12-2009, 12:05
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Βοήθεια !! Η ¨Μπεμπέ" αρρώστησε !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
.........................................................
Πλάκα, πλάκα που είναι να μου πει τίποτα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ξέρει το θέμα, έχει κάνει διδακτορικό "GS1200, ελλατώματα και βλάβες".
Αλοίμονο βρε αν σε μια τέτοια εκδρομη, που μα τον Θεό περασα τέλεια, να μιλαω για προβληματα των GS!! Ελα σπιτι (οικογενειακως) για τσιπουρα και εχω να σου δωσω μια λιστα με προβληματα για να ξερεις τι σε περιμενει στο μελλον!!! Ειναι και αρχειοθετημενα με ποσοστα συχνότητας παρουσιάσεως τους!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Οδική Βοήθεια ADAC. Arkas Απαραίτητα έγγραφα 266 23-07-2013 23:25
Βοήθεια για r 1150 gs... kotskofi Γενικά - Μοτοσυκλέτα 13 27-11-2009 11:10
GSA του "κουτιού" και του "δρόμου" !! Carduelis Γενικά - Μοτοσυκλέτα 5 22-11-2009 19:14
"El Caminito del Rey" "Το δρομάκι του βασιλιά " georgekostas Διάφορα 14 22-08-2009 00:08
Μέλη της "Χρυσής Αυγής" διέκοψαν εκδήλωση του "Ουράνιου Τόξου" nek21 Γενικά - Αναβάτης 126 19-07-2009 00:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!