GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 11-08-2013, 17:29
giorgio3 Ο/Η giorgio3 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW 1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Πυράκια

Μάλλον το Adv μου χτυπάει πυράκια.Όταν ανοίγω το γκάζι στις 3900 με 4000 στροφές,ακουγεται ενα τσικ τσικ..(πολύ επιστημινικός όρος). Έβαλα 100 βενζίνη αλλά δεν άλλαξε τίποτα.Ακόμα έχει ανέβει η κατανάλωση ,όχι σημαντικα αλλα έχει ανέβει απ το 7,6 στο 8,2.........

Ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω για να λύσω αυτό το θέμα γιατί είναι ασχημο να κάνει τέτοιο ήχο καινουργιο μηχανακια.


Επίσης μου ανέφεραν ότι με ένα Update στο εγκέφαλο θα λυθεί το πρόβλημα....Υπάρχει περίπτωση να ισχύει?????????????



Παρακαλώ την βοηθειά σας................
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 11-08-2013, 17:42
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

8,2. Το θεωρώ υπερβολικό, θέλει ψάξιμο οπωσδήποτε.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-08-2013, 18:19
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
8,2. Το θεωρώ υπερβολικό, θέλει ψάξιμο οπωσδήποτε.
Συγγνώμη, αλλά και το 7,6 το βλέπεις φυσιολογικό?
Εμένα γύρω στο 6 (και λιγότερο) είναι πάντα - και από άλλους που έχω διαβάσει πάντως δεν παίζει στο 7.5
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 11-08-2013, 18:38
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη, αλλά και το 7,6 το βλέπεις φυσιολογικό?
Εμένα γύρω στο 6 (και λιγότερο) είναι πάντα - και από άλλους που έχω διαβάσει πάντως δεν παίζει στο 7.5
Ουτε το 7,6, αλλά σκέφτηκα ότι ο φίλος μπορεί να έχει πολύ βαρύ χέρι και σχολίασα το 8,2 μόνο.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 11-08-2013, 19:04
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Υπάρχουν adve 1200 εδώ και 9 χρόνια....
Το δικό σου τί είναι ; Πόσα χλμ έχει ; Πού κάνεις service ; Τί "ειδικότητα" έχει όποιος σου μίλησε για update ?

Όταν ζητάμε συμβουλές καλό είναι να δίνουμε όλες εκείνες τις πληροφορίες που χαρακτηρίζουν τη μοτό μας, ώστε να πάρουμε τη καλύτερη το δυνατόν συμβουλή.

Επί του προκειμένου, φαντάζομαι ότι η μοτό σου θέλει ρύθμιση βαλβίδων και συγχρονισμό των μπεκ με παράλληλο καθαρισμό/αλλαγή του φίλτρου αέρος.
Αν δουλέψει "σωστά" , το καύσιμο είναι το πρέπων και φοράς παράλληλα το κράνος σου, τότε θα μειωθεί πολύ το "τσικ τσικ"
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 11-08-2013, 20:20
Trigger Ο/Η Trigger βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Εγώ το ψάχνω εδώ και καιρό... και δεν έχω βγάλει άκρη...Τα μπεκ τα καθάρισα πέρισυ τη Σεπτέμβριο και για λίγο καιρό διορθώθηκε. Τώρα τελευταία εκτός από την κατανάλωση παίζει και η στάθμη της βενζίνης με αποτέλεσμα να δείχνει 80 km υπόλοιπο και στο βενζινάδικο να γεμίζω με 15€... Και μετά να δείχνει 250 km και όταν το θυμάται 530... Εκτός από τα πυράκια πλέον η μηχανή μου δίνει την αίσθηση οτι αποδίδει μόνο ψηλά. Η μηχανή είναι Adventure '09 με 15350km. Επειδή το πάω σε εξειδικευμένο συνεργείο δεν είχαμε τη δυνατότητα να επέμβουμε στον εγκέφαλο και πήγα σε εξουσιοδοτημένο όπου έκαναν προγραμματισμό στο νήμα αλλά δε βρήκαν κάτι. Βέβαια και αυτοί με διαβεβαίωσαν οτι η μηχανή δεν τραβάει αλλά δε βρήκαν κάτι!!!Στο εξειδικευμένο μου είπαν οτι ο εγκέφαλος είναι κλειδωμένος και δεν μπορούν να κάνουν κάτι αλλά υπάρχει μια λύση... βα στείλουμε τον εγκέφαλο σε κάποιον στη Γερμανία για να τον προγραμματίσει.Δυστυχώς λογω επαγγέλματος δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο και δε βλέπω να βγάζω άκρη
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 11-08-2013, 20:32
marioman Ο/Η marioman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθηνα, Νεα Σμυρνη
Μoto: R1200GS '10
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

Αν και δεν ειμαι Adv αλλα απλος R1200GS 2010, κ επειδη το εψαξα στην Motion n Style οπου κ φροντιζω την καλη μου (επι Θαναση, μπαι δε γουει, ξερεις κανεις νεοτερα?) θα ηθελα να πω οτι δεν τρεχει τιποτα με τα πυρακια. Ειναι απλος συνδιασμος Βενζινης, Λαδιου και εξωτερικης θερμοκρασιας...
π.χ. αν η βενζινη ειναι σουπερ ντουπερ, αλλα τα λαδακια οχι και πολυ ῾καλοκαιρινα᾽ και εξω βαραει 30-40, ε μην περιμενουμε πολλα απο πιεση λαδιου..μολις ομως ᾽στιψουμε᾽ λιγο παραπανω...ολα περνανε...ομως τοτε γραφει 7-8 lt/100Km....
Αν τωρα τα λαδακια ειναι σωστα και οι θερμοκρασιες 'ανεκτες'...ε, ας δοκιμασουμε βενζινη κι αλλου...
Αυτα ακολουθω εγω εδω κ 2.5 χρονια και ειμαι μια χαρα, χωρις καμια ανησυχια...Το μοτερ, ακομη κ με λιγο πυρακια...ΣΚΙΖΕΙ!
Πυρακια = χαμηλη πιεση λαδιου (εκ Θαναση/Motion)...τις περισσοτερες των περιπτωσεων βεβαιως βεβαιως...

Πολλους χαιρετισμους!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 12-08-2013, 01:09
giorgio3 Ο/Η giorgio3 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW 1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

[quote=georged;933037]Συγγνώμη, αλλά και το 7,6 το βλέπεις φυσιολογικό?
Εμένα γύρω στο 6 (και λιγότερο) είναι πάντα - και από άλλους που έχω διαβάσει πάντως δεν παίζει στο 7.5
[/QUOTE
Έχω την εντύπωση ότι απ την αρχή που το πήρα τη μηχανή τόσο έγραφε...(χωρίσ να είμαι απόλυτα σίγουροσ και μου είχε φανεί και φυσιολογικό μάλιστα)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουτε το 7,6, αλλά σκέφτηκα ότι ο φίλος μπορεί να έχει πολύ βαρύ χέρι και σχολίασα το 8,2 μόνο.
Βαρύ δεν το λές,και ειδικά μεσα στη πόλη...βέβαια είναι υποκειμενικό αυτό ...Απ την αλλη που και που κανένα ανοιγματάκι και αμα τύχη το κάνω..και σε καμία περίπτωση δεν είμαι με το γκαζι ανοιχτο συνέχεια...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν adve 1200 εδώ και 9 χρόνια....
Το δικό σου τί είναι ; Πόσα χλμ έχει ; Πού κάνεις service ; Τί "ειδικότητα" έχει όποιος σου μίλησε για update ?

Όταν ζητάμε συμβουλές καλό είναι να δίνουμε όλες εκείνες τις πληροφορίες που χαρακτηρίζουν τη μοτό μας, ώστε να πάρουμε τη καλύτερη το δυνατόν συμβουλή.

Επί του προκειμένου, φαντάζομαι ότι η μοτό σου θέλει ρύθμιση βαλβίδων και συγχρονισμό των μπεκ με παράλληλο καθαρισμό/αλλαγή του φίλτρου αέρος.
Αν δουλέψει "σωστά" , το καύσιμο είναι το πρέπων και φοράς παράλληλα το κράνος σου, τότε θα μειωθεί πολύ το "τσικ τσικ"
Συγνώμη αλλα το ξέχασα να το γράψω....
1200 gs adventure 08/11 με 11600 km......Service κάνω στο εξουσιοδοτημένο BMW της Πάτρας...όσον αφορά το update μου το είπε μηχανικός ΜΗ εξουσιοδοτημένος αλλά ασχολείται μόνο με ΒΜW.......


Είχα κάνει ρύθμιση βάλβίδων αλλα δεν λύθηκε.... καθαρισμό μπεκ δεν έχω κάνει....τα λαδια και το φίλτρο αέρος τα είχα αλλάξει στο service....
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 12-08-2013, 01:20
giorgio3 Ο/Η giorgio3 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW 1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

και όσον αφορα το καύσιμο είτε απλή του βάλω είτε 100αρα κανει το ίδιο πρόβλήμα.... και με το κράνος πάλι ακούγεται........

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..........
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 12-08-2013, 13:23
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: Πυράκια

δοκιμασε αλλα λαδια, ειδικα αν ειναι castrol,
και παντα να ειναι 20w50, αντε στην χειροτερη 15w50,
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!