GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα - DIY

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 24-05-2010, 07:37
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...
...μετα μου μενει να βρω ενα καλο μανουαλ!


....και ένα καλό "μανούλι" .... για να σε ρηλαξάρει .....



Καλό κουράγιο Γιάννη ....

Κράτα μας ενήμερους ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 25-05-2010, 02:59
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Γιαννη σε βρηκα και αυτο,

eBay: Neue und gebrauchte Elektronikartikel, Autos, Kleidung, Sammlerst�cke, Sportartikel und mehr � alles zu g�nstigen Preisen


σε εχω στελει και στο facebook μυνημα, εξαρταται ποιο θα δεις πρωτα.

Σ.Μ
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 25-05-2010, 11:28
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

... σε ευχαριστω φιλε! ...το χω και αυτο και αλλα 4 κομματια μεσα στο ebay σε αυτα που παρακολουθω!... βασικα θελω να παρω απο μαγαζι γιατι οπως και να χει ενα μεταχειρισμένο μπλοκ boxer υπαρχει μονο απο μια μηχανη που καποτε ειχε ατυχημα ...και με καιει πολυ να παρω εστω και ενα χρονο εγγυηση!...ξερεις τωρα βλεπεις κατι μονο απο φωτογραφιες το πληρωνεις και περιμενεις το πακετο ...το ανοιγεις και βλεπεις κατι που δεν σε πειθει!...τι κανεις?...τρεχα γυρευε μετα!

το Ebay τα παρακολουθω για να χω και μια αισθηση του ποσο κοστιζει πανω-κατω το μπλοκ...αλλα απο κει και περα θα ειναι η τελευταια μου επιλογη !..τον συγκεκριμενο τον εχω στειλει email ρωτωντας να μου πει την χρονολογια κατασκευης ,να μου στειλει περετερω φωτο και να μου γραψει πως μπορει να πιστοποιησει τα χιλιομετρα απο την Πεμπτη που μας περασε και ακομα περιμενω!

... τις περισσοτερες φορες οταν δεν απανταν ...καποιο λακο εχει η φαβα! ...θελουν να σου πουλησουν γουρουνι στο σακι!
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 26-05-2010, 00:26
FOOST Ο/Η FOOST βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΖΑΝΗΣ
Μoto: F800ST
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΣ,ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ.ΚΕΓΩ ΛΕΩ ΣΥΝΔΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΤΗΣ ΒΜW ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ Κ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΦΩΤΟ.ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ...
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 26-05-2010, 08:59
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...το λαθος μου δεν ηταν μονο οτι εκτος της πρωτης ολες τις ταχυτητες τις αλλαζα ψηλα ...αλλα τις κρατουσα και συνεχεια ψηλα για να χω οσο γινεται περισοτερη δυναμη οταν θα την χρειαστω!...ηταν λαθος ούτως η άλλως γιατι στις τελευταιες 500+ στροφες πριν τους κοφτες αν κοιταξεις και στο σχεδιαγραμμα δεν υπαρχει ανοδικη πορεια ...μπορεις να αλλαζεις πολυ νωριτερα !...τελος παντων... στερνη μου γνωση να συ χα πρωτα!

Φίλε Γιάννη με το συμπάθιο που λένε και στα μέρη μου, αλλά με τέτοιο δούλεμα συνέχεια που έκανες στο εργαλείο σου και με το να κρατάς τις στροφές σε όλες τις ταχύτητες πάνω από τις 8000+ για πολύ ώρα για να έχεις την ροπή και την δύναμη κλπ, κλπ….δεν νομίζω να φταίει 100% το μηχάνημα.
Και άλλο εργαλείο να είχες πόσο να άντεχε?....λέω εγώ τώρα….
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 26-05-2010, 15:48
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

...οχι φιλε μου ...ειπαμε θα το φτιαξω και θα το κρατησω!..θα ψαξω μεσα μου να βρω δικαιολογιες ... θα προσπαθησω να σβήσω το συμβαν και να κοιταξω μπροστα αλλα δεν μπορω να κανω σαν να μην συνεβει!

...100% μποορει να μην φταιει...αλλα ουτε θα παρω την ευθηνη πανω μου ! ... ειχε το σωστο λαδακι της και την ειχα στη τριχα ... δεν το ταλαίπωρουσα με τελικες ταχυτητες ... ουτε χιλιομετρα μεσα στη πολη ...ουτε υψηλες θερμοκρασιες εχουμε δω στα βορεια....η μεση ωριαια ταχυτητα ζητημα να ηταν σε καθε βολτα 100 Km/h ... ουτε στους κοφτες την εβαζα απλα γεμιζα τις ταχυτητες καλα πριν αλλαξω! ...ουτε εξατμισεις ... ουτε επεμβασεις στα ρευματα ...ουτε σουζες ..ουτε καφριλικια ....τεσπα!...κατ εμε δεν προβλεπεται τετοια βλαβη!...θα μπορουσα να ειχα σκοτωθει ή αν εσπαζε κανα καρτερ απ την πολτοποιηση της μπιελας απ τον εκκεντροφορο θα τσακιζοταν καποιος απο πισω μου!

.... αν με ρωτουσες μεχρι πριν μια εβδομαδα θα ορκιζομουν στο κινητηρα και θα σου λεγα οτι ετσι που την δουλευω αν το ανοιγαμε το μοτορι θα φαινοταν γυαλισμενο και καθαρο σαν καινουργιο !...για μενα ειπαμε ειμαστε πελατες!..και οσο πιο καινουργια η μοτοσυκλετα τοσο θα χανεται και το βαρος της δηλωσης "made in Germany"... ολα στο βωμο του μεγαλυτερου κερδους και στην επίτευξη των στοχων της καθε εταιριας!...απο κει και περα τουλαχιστον ειμαι συνειδητοποιημένο θυμα!...το θεμα δεν ειναι της BMW..ολες οι εταιριες αυτη τη νοοτροποια ακολουθουν!...δεν μπορω να κανω ομως οτι δεν το ξερω!


στο βιβιλαρακι της Buell ενος φιλου γραφει καθαρα οτι αν το πας το Ulysses για 5 συνεχουμενα λεπτα με τελικες ...μπορει να παρεις το κινητηρα στο χερι ....στα διαφημιστικα της BMW μας μιλαμε για unstoppable και εχουμε κανει συνώνυμο του boxer τη μακροζωια και τη αντοχη του αερόψυκτου! ... το οτι πας στην ακρη της γης και πληρωνεις ποιοτητα και aftersale service!

... παλια!...και στο τελος τοτε τι βαζουν τους κοφτες ?...και γιατι κανουν τα τεστ σε και καλα ακραίες καταστασεις για την αντοχη των υλικων?...ας μας πουνε να παρουμε τη GS για να βολταρουμε με τη κυρα μπροστα απ τις καφετεριες να δειξουμε το status μας!...τελως παντων !...σιγουρα μιλαω με νευρα και αν περασει η μπορα ισως τα δω πιο καθαρα!

...θα συνεχισω μπροστα !...αλλα δεν θα ξεχασω το σουηδικό υφακι του μαστορα που μιλουσε για λαχεια και ατυχεια!..κατα βαθος ειμαι απογοητευμενος!




... και στο τελος δεν ειμαι ο μονος !...οποιος γνωριζει γερμανικα ας διαβασει εδω! και εδω! και εδω! και ... και..........αφου ξερουν οτι συμβαινει γιατι κανουν τον Αλεκο!

Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 15-06-2013 at 17:02.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 26-05-2010, 17:37
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Φιλε Γιάννη εχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες.

Και ποιος τα χ...ζει τα λεφτα που στοιχιζει η επισκευή του. Δεν ειναι εκει το θεμα.

Το θεμα ειναι άλλο... τωρα...
από τοτε που διάβασα το ποστ σου για την "καταστροφη"... οδηγω συνεχως με τα δαχτυλα πανω στη μανετα του αμπραγιαζ να ειμαι ετοιμος να αμπραγιάρω αν συμβει κατι κακο.. πριν μπλοκαρει πισω και με πεταξει κατω...

(μην μου πειτε οτι ειναι μια στο εκατομυριο να μου συμβει και οτι υπερβαλω... Το ξερω)


Μετα από 10 χρονια varadero, ειχε καλιεργηθεί μια αισθηση σιγουριάς για την ασφάλεια μου (απο τετοια τεχνικα προβληματα), την οποία την εχασα μεσα σε ένα ποστ...

Αυτο δεν κοστολογείται με λεφτα...

Last edited by Sotos_; 26-05-2010 at 17:39.
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 27-05-2010, 17:19
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Sotos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Γιάννη εχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες.

Και ποιος τα χ...ζει τα λεφτα που στοιχιζει η επισκευή του. Δεν ειναι εκει το θεμα.

Το θεμα ειναι άλλο... τωρα...
από τοτε που διάβασα το ποστ σου για την "καταστροφη"... οδηγω συνεχως με τα δαχτυλα πανω στη μανετα του αμπραγιαζ να ειμαι ετοιμος να αμπραγιάρω αν συμβει κατι κακο.. πριν μπλοκαρει πισω και με πεταξει κατω...

(μην μου πειτε οτι ειναι μια στο εκατομυριο να μου συμβει και οτι υπερβαλω... Το ξερω)


Μετα από 10 χρονια varadero, ειχε καλιεργηθεί μια αισθηση σιγουριάς για την ασφάλεια μου (απο τετοια τεχνικα προβληματα), την οποία την εχασα μεσα σε ένα ποστ...

Αυτο δεν κοστολογείται με λεφτα...

Μην ανησυχείς άδικα. Πολύ περισσότερες πιθανότητες είχαμε όλοι μας να πάθουμε ατύχημα όταν καβαλάγαμε μοτοσυκλέτες με αλυσίδα και μας κοβόταν. Εμένα μου έχει τύχει μία φορά.

Με το αμπραγιάζ δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβεις κάτι τέτοιο.

Σε μια άλλη περίπτωση, κατεβαίνοντας την Κατεχάκη παλιά με ένα XLR τράβηξα το αμπραγιάζ στα 80 με 5η, μου έσβησε η μηχανή και όταν ξανάφησα το αμπραγιάζ, ο τροχός πήγαινε μπλοκαρισμένος!!! (με 2 άτομα στη μηχανή!)

Με καλή συντήρηση στους εξουσιοδοτημένους και καλή χρήση του κινητήρα, δεν θα σε απασχολήσει ποτέ τέτοιο θέμα. Να τον βάλεις για 2-3'' στα κόκκινα, δεν θα πάθει τίποτε. Αυτό που λέει ο Γιάννης εδώ, είναι ότι τον είχε συνεχώς ψηλά. (Γιάννη, το RR το σκέφτεσαι; )
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 27-05-2010, 17:35
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...

...το λοιπον δεν θελω να το κουραζω και δεν μπορω ακομα να το χωνεψω αλλα ...το GS εχθες κολλησε! ... αυτα στο θεμα BMW-BOXER-LEISTUNG! ...δυστυχώς!...γυρω στις 2 το μεσημερι και κατα την διαρκεια της κλασικης μας γυροβολιας στα γυρω ορεινα με το κλασικο παρεακι... και πανω σε μια αλλαγη απο σπασμενη τεταρτη σε πεμπτη ....ο Μπόξερ εκανε "γκραουυυ" ...νομιζω με πολυ τυχη την εβγαλα αγρατσουνιστος ... και ενα τεραστιο συννεφο πυκνου καπνου σκεπασε τα παντα!... μετα απο πολυ ταλαιπωρία γυρω στις 18:30 εφερα το GS πισω στο Solingen φορτωμένος στην οδικη!...και πηγα στη δουλια!
Γιάννη (για να σε πονηρέψω λίγο) όπως τα περιγράφεις, η μηχανή πήγαινε με μεγάλη ταχύτητα, το ίδιο πολλές στροφές είχε και ο κινητήρας. Η καταστροφική ζημιά πρέπει να έγινε πολύ απότομα. Στην αεροπορική ορολογία, η κατάσταση αυτή περιγράφεται σαν "sudden stoppage". Όταν ένα ελικοπτεράκι πχ. χτυπήσει κάπου τον έλικά του και αυτός σπάσει και σταματήσει απότομα, η ζημιά αυτή συνεχίζει και σε πολλά άλλα εξαρτήματα που έστρεφαν εκείνη την στιγμή, αλλά φαινομενικά δεν έπαθαν κάτι.

Στην μοτοσυκλέτα για παράδειγμα, αν κόλλησε ο κινητήρας την στιγμή που αυτός έστρεφε τον άξονα μετάδοσης και αυτός είτε σταμάτησε απότομα, είτε λόγω αδρανείας δεν σταμάτησε, αλλά παρέσυρε βίαια τον κινητήρα και του τα έσπασε όλα μέσα, σημαίνει ότι τράβηξε μεγάλο ζόρι, για το οποίο δεν είναι κατασκευασμένος να αντέχει.

Ρίξε μια ματιά στον άξονα και στα γραναζάκια του, μήπως δεις τίποτε περίεργα πατήματα, η μήπως έχει γίνει συστροφή του χωρίς να έχει σπάσει.

Είναι λίγο εξεζητημένο αυτό που σου λέω, αλλά τα έχω δει να γίνονται αυτά.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 27-05-2010, 17:40
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Ποτέ ξανά!

Σου βάζω μερικά χρησιμα που μπορεί να έχεις αλλά τα βάζω να τα έχουμε όλοι

R1200GS Torque Values

Καθώς και όλος ο ιστοχώρος του ίδιου

http://www.r1200gs.info/index.html
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πανευρωπαικη εγγυηση-Μυθος η πραγματικοτητα; georgekostas Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 7 31-10-2009 13:58
Οταν οι δημοσιογραφοι γινονται ''ρομπα'' georgekostas Διάφορα 8 16-10-2009 20:53
Ταξίδι Βαυαρία-Αλπεις ekatontarxos Ταξίδια στο εξωτερικό 64 17-09-2009 10:03
Οχι sms οταν οδηγουμε... georgekostas Διάφορα 17 19-08-2009 13:55
Η μερα της κρισης wolferin Ανέκδοτα 8 23-03-2009 02:35


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!