GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-09-2011, 13:14
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου κάτω των

Αθήνα
Τη διακοπή καταβολής συντάξεων σε δικαιούχους του Δημοσίου κάτω των 55 ετών ζητεί η τρόικα από την ελληνική κυβέρνηση στο πλαίσιο της διαπραγμάτευσης για την εκταμίευση της 6ης δόσης.

Σύμφωνα με το Βήμα, πέραν των άλλων μέτρων οι δανειστές ζητούν η διακοπή να εφαρμόζεται μέχρι τη συμπλήρωση του 55ου έτους.

Τα νέα μέτρα που ζητεί η τρόικα

Το μέτρο έχει κυρίως συμβολικό χαρακτήρα και επιδιώκεται να καταγραφεί εμπράκτως η αποφασιστικότητα της κυβέρνησης για δημοσιονομική προσαρμογή.

Το υπουργείο Οικονομικών βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση καθώς θα χρειαστεί να έρθει σε σύγκρουση με σειρά επαγγελματικών ομάδων κυρίως αστυνομικούς, στρατιωτικούς, αεροσυνοδούς, γυναίκες με ανήλικα παιδιά κ.λπ. και προσπαθεί να διαπραγματευθεί.Newsroom ΔΟΛ


in.gr - Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου κάτω των 55 ετών ζητεί η τρόικα - Ειδήσεις - Οικονομία
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-09-2011, 23:02
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Αθήνα
Τη διακοπή καταβολής συντάξεων σε δικαιούχους του Δημοσίου κάτω των 55 ετών ζητεί η τρόικα από την ελληνική κυβέρνηση στο πλαίσιο της διαπραγμάτευσης για την εκταμίευση της 6ης δόσης.

Σύμφωνα με το Βήμα, πέραν των άλλων μέτρων οι δανειστές ζητούν η διακοπή να εφαρμόζεται μέχρι τη συμπλήρωση του 55ου έτους.

Τα νέα μέτρα που ζητεί η τρόικα

Το μέτρο έχει κυρίως συμβολικό χαρακτήρα και επιδιώκεται να καταγραφεί εμπράκτως η αποφασιστικότητα της κυβέρνησης για δημοσιονομική προσαρμογή.

Το υπουργείο Οικονομικών βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση καθώς θα χρειαστεί να έρθει σε σύγκρουση με σειρά επαγγελματικών ομάδων κυρίως αστυνομικούς, στρατιωτικούς, αεροσυνοδούς, γυναίκες με ανήλικα παιδιά κ.λπ. και προσπαθεί να διαπραγματευθεί.Newsroom ΔΟΛ


in.gr - Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου κάτω των 55 ετών ζητεί η τρόικα - Ειδήσεις - Οικονομία

Μακάρι…θα γίνουν και σωστά με την τρόικα…
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 20-09-2011, 00:07
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KRASOPATERAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι…θα γίνουν και σωστά με την τρόικα…
Ναι;;;
Καταφέραν τα λαμόγια να στρέψουν τον έναν εναντίον του άλλου!!!!! Εμφύλιος!!!!
Όταν οι πιλότοι πέταγαν στο Αιγαίο, όταν οι αλεξιπτωτιστές έφευγαν από τα C-130 νύχτα, όταν οι υποβρυχιάδες χτένιζαν το Αιγαίο με 100 μέτρα θάλασσα από πάνω τους, εσείς οι δίκαιοι πού ήσασταν;
Εγώ είμαι απόστρατος Αντισυνταγματάρχης, αλεξιπτωτιστής. Και είμαι 42 χρονών. Μπήκα με πανελλήνιες το 88στη ΣΣΕ και δε με διόρισε ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!!Εθελοντής στις ειδικές δυνάμεις και στα αλεξίπτωτα. Η πόρτα ανοικτή για όλους! Για 22 χρόνια δεν είχα σπίτι, ημέρα-νύκτα, Σαββατοκύριακο, δε γνώριζα που θα με 'βρει το πρωί.....
Όλοι οι διαμαρτυρόμενοι που ήταν τότε;;;;; τώρα που παίρνω αυτά για οποία πλήρωνα επί 22 χρόνια θα μου πείτε μπράβο στην τρόικα που τα κόβει; Με το Ελληνικό κράτος υπέγραψα σύμβαση και εξάσκησα λειτούργημα με συγκεκριμένους όρους!!!! Τους ίδιους για όλους όσους ήθελαν και μπορούσαν!
Αντί να τα βάζουμε με αυτούς που έκλεψαν και κλέβουν, με αυτούς που συρρίκνωσαν το αγροτικό δυναμικό και εξαφάνισαν την Ελληνική βιομηχανία τις δεκαετείες 80 και 90, με τα λαμόγια που διόριζαν και διορίζουν για ψήφους, με αυτούς που ξεκλήρισαν τους επαγγελματίες και μικροβιοτέχνες στου Ψυρρή και το κάναν το μέρος τίγκα στο σκυλάδικο, όπως θα κάνουν και την Ομόνοια κλπ, αντί, αντί .... τελειωμός δεν υπάρχει!!!!!!
Τα βάζετε με με μια χούφτα πρώην ένστολους!!!!! Σε αυτούς χρωστάτε (και στους νυν ασφαλώς) το ότι μπορέσατε να δημιουργήσετε ότι δημιουργήσατε μέχρι σήμερα, ΕΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!!! Από δω και μετά να σας δω...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 20-09-2011, 00:10
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Και κάτι ακόμα. Αυτοί που το ζητάνε, μήπως δεν πληρώνουν τους δικούς τους στρατιωτικούς όταν βγουν στην σύνταξη; Μήπως αναρωτήθηκε κανείς πότε βγαίνουν στη σύνταξη σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη; Τι μισθούς παίρνουν; Συνθήκες κάτω από τις οποίες υπηρετούν;;;;
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 20-09-2011, 00:24
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Πάντως πραγματικά υπάρχουν σώματα ασφαλείας που μια χαρά μπορούν να μην συνταξιοδοτούνται "νεαροί". Εσύ γιατί; Μετά από κάποια ηλικία μπορούσες να σταματήσεις να είσαι στις Ειδικές Δυνάμεις ή έστω να συντηρείσαι (αλλά γιατί όχι;... ξέρω 80χρονο αλεξιπτωτιστή). Αντιθέτως άλλα που ευχαρίστως θα έλεγα ότι πρέπει να παίρνουν τα διπλά και πάλι να λέμε ότι δεν πληρώνονται (πχ. θα βάλω αύριο μάλλον τις φωτό που έβγαλα από το καράβι έξω από την Χίο που ο τύπος με το πυροσβεστικό ελικόπτερο ήταν ΜΕΣΑ στις φλόγες για να τις σβήσει) και να σταματάνε και στα 45.

Όπως είπες τους όρους τους ήξερες και ναι είναι παράλογο να στους αλλάξουν ΜΕΤΑ εορτής. Αυτό απόλυτα δεκτό. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αλλάξουν. Ούτε ότι το κάνουν μόνο σε εσένα.

Ως αξιωματικός δεν θεωρείσαι και ιδιαίτερα χαμηλόμισθος. Αν μάλιστα έκανες καμιά Κύπρο, κάνα Κόσοβο κλπ. (και δεν μιλάμε για τίποτα μάχιμες θέσεις) τότε ξέρεις πολύ καλά πόσα μπορούσες να βγάλεις. Επίσης από τα άλματα κάθε εξάμηνο είχες συντηρήσεις (επιπλέον χρήματα).

Δεν είσαι ο μόνος που θα αδικηθείς (εγώ ως Ελεύθερος Επαγγελματίας ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ για το κράτος ΚΛΕΒΩ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ και ΠΡΟ κρίσης).
Αν το έκανες αμιγώς για τα χρήματα, κρίμα, welcome to the club. Αν το έκανες και για εσένα (και την πατρίδα σου)... Αυτό δεν αλλάζει.

Άσχετο... λες να συμπέσαμε πουθενά (εγώ ως φαντάρος); (λογικά εσύ ανθυπολοχαγός ή υπολοχαγός με βάση αυτά που λες)

Last edited by NLS; 20-09-2011 at 00:27.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 20-09-2011, 00:36
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Καλέ μου άνθρωπε, δε με νοιάζει τι, αν, κλπ....
όλοι κάποτε κάναμε κάποια επιλογή. Δεν έκλεψα , δεν έφαγα θέση κανενός. Το αν θα μπορούσα να δουλεύω ακόμα στο στρατό, δεν απασχολεί κανέναν. Δε γούσταρα άλλο. Αυτοί μου το υποσχέθηκαν εγγράφως προ 22ετίας! Είναι άδικο και ηθικά και ΝΟΜΙΚΑ!!!! Για ποιο λόγο διάλεξε ο καθένας αυτό που διάλεξε , δε με πειράζει. Και το ίδιο (για μη τηρηθείσες υποσχέσεις του κράτους) μπορεί να ισχυριστεί ο καθένας μας , από όλους τους κλάδους επαγγελματιών. Εγώ είμαι με όλους κι όχι εναντίον όλων. Έκλεβες σαν επαγγελματίας; Μπράβο! Αφού το κράτος σε κλέβει 1ο κι επιπλέον σου δίνει το δικαίωμα να κλέψεις.
Αυτά λέω! Κατάφεραν να μας βάζουν να τσακωνόμαστε μεταξύ μας και να πιστεύουμε ότι έχουμε ΜΕΓΑ μερίδιο της ευθύνης ως Λαός!!!!!!!! Αλοίμονο!!!!! Ας μην έτρωγαν με 2πλα και τρίδιπλα σαγόνια!!!! Ας μην πτώχευαν ΜΤΣ, ΝΑΤ και τόσα άλλα υγειή ταμεία!!!! Τα ταμεία των ιδιωτικών τραπεζών τα θυμάστε;;;;; Τα ξέσκισαν! Φταίνε οι τραπεζοϋπάλληλοι;;;;;;
Λάσκαρης λέγομαι, αν υπηρετήσαμε κάπου μαζί, θα με θυμάσαι.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 20-09-2011, 00:50
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Κάνω την παράθεση για να επικολλήσω το παρακάτω (από in.gr)

"Όπως εξηγούν παράγοντες του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους η αρχική απαίτηση της τρόικας -τον περασμένο Μάρτιο όταν συζητήθηκε για πρώτη φορά το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα- ήταν να μειωθεί ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων κατά 80.000 άτομα ως το 2015, αλλά στη συνέχεια στον έλεγχο του Αυγούστου λόγω της επιδείνωσης της δημοσιονομικής κατάστασης και της αποκάλυψης ότι παρά τα συμφωνηθέντα το 2010 και το 2011 η κυβέρνηση προχώρησε 24.000 προσλήψεις, η τρόικα ανέβασε τον αριθμό σε 100.000. "


Διορίζουν πέρσι και φέτος, ΥΠΟ ΑΥΤΕΣ τις συνθήκες, 24.000 κόσμο!!!!! Ψηφοφόρους τους δηλαδή..... Και μετά φταίω εγώ που πήρα ΝΟΜΙΜΑ σύνταξη, ή "εσυ" (ο οποιοσδήποτε...) που "έκλεψε " από το κράτος φραγκδίφραγκα, τα οποία ούτως ή άλλως τα πλήρωσε σε "πρόστιμα"!!!!
Ε! ΟΧΙ! Φτάνει το κουτόχορτο!!!! Στη φυλακή οι αλήτες! Να πτωχεύσουμε άυριο να πάρουν το 3ο το μακρύτερο και οι Τροϊκάνοι!!!!! Μεθαύριο θα είναι μια καλύτερη μέρα, να είστε σίγουροι! (αν κάποτε , επιτέλους, πτωχεύσουμε)
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 20-09-2011, 02:08
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Κάθομαι στον καναπέ μου στον Πειραιά και βλέπω εικόνες με τους Δίδυμους Πύργους να καταρρέουν απολύτως ελεγχόμενα και σκέφτομαι:

"Ρε τους Μακάκες τους Αμερικάνους!

Σκατά έχουν στο κεφάλι τους και δεν βλέπουν ότι είναι στημένο
για να να τους τρομοκρατήσουν και να περάσουν την κρυφή τους ατζέντα!!"

Κάθεται και το alter ego μου σε μια ακτή της Βιρτζίνια και βλέπει εικόνες με την Ελληνική οικονομία να καταρρέει απολύτως ελεγχόμενα και σκέφτεται:

"Ρε τους Μακάκες τους Έλληνες!

Σκατά έχουν στο κεφάλι τους και δεν βλέπουν ότι είναι στημένο
για να να τους τρομοκρατήσουν και να περάσουν την κρυφή τους ατζέντα!!"
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 20-09-2011, 02:48
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι;;;
Καταφέραν τα λαμόγια να στρέψουν τον έναν εναντίον του άλλου!!!!! Εμφύλιος!!!!
Όταν οι πιλότοι πέταγαν στο Αιγαίο, όταν οι αλεξιπτωτιστές έφευγαν από τα C-130 νύχτα, όταν οι υποβρυχιάδες χτένιζαν το Αιγαίο με 100 μέτρα θάλασσα από πάνω τους, εσείς οι δίκαιοι πού ήσασταν;
Εγώ είμαι απόστρατος Αντισυνταγματάρχης, αλεξιπτωτιστής. Και είμαι 42 χρονών. Μπήκα με πανελλήνιες το 88στη ΣΣΕ και δε με διόρισε ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!!Εθελοντής στις ειδικές δυνάμεις και στα αλεξίπτωτα. Η πόρτα ανοικτή για όλους! Για 22 χρόνια δεν είχα σπίτι, ημέρα-νύκτα, Σαββατοκύριακο, δε γνώριζα που θα με 'βρει το πρωί.....
Όλοι οι διαμαρτυρόμενοι που ήταν τότε;;;;; τώρα που παίρνω αυτά για οποία πλήρωνα επί 22 χρόνια θα μου πείτε μπράβο στην τρόικα που τα κόβει; Με το Ελληνικό κράτος υπέγραψα σύμβαση και εξάσκησα λειτούργημα με συγκεκριμένους όρους!!!! Τους ίδιους για όλους όσους ήθελαν και μπορούσαν!
Αντί να τα βάζουμε με αυτούς που έκλεψαν και κλέβουν, με αυτούς που συρρίκνωσαν το αγροτικό δυναμικό και εξαφάνισαν την Ελληνική βιομηχανία τις δεκαετείες 80 και 90, με τα λαμόγια που διόριζαν και διορίζουν για ψήφους, με αυτούς που ξεκλήρισαν τους επαγγελματίες και μικροβιοτέχνες στου Ψυρρή και το κάναν το μέρος τίγκα στο σκυλάδικο, όπως θα κάνουν και την Ομόνοια κλπ, αντί, αντί .... τελειωμός δεν υπάρχει!!!!!!
Τα βάζετε με με μια χούφτα πρώην ένστολους!!!!! Σε αυτούς χρωστάτε (και στους νυν ασφαλώς) το ότι μπορέσατε να δημιουργήσετε ότι δημιουργήσατε μέχρι σήμερα, ΕΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!!! Από δω και μετά να σας δω...

+1200


Last edited by BOXER; 20-09-2011 at 02:49.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 20-09-2011, 06:41
tsitsos Ο/Η tsitsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: βολος
Μoto: r 1100 gs
Μηνύματα: 3,605
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

ο πελεκυς πεφτει επι δικαιων και αδικων! και τι μας περιμενει ακομη.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
..Να!...γιατι Boxer! ...χαλαρωτικο, Δολομιτικο μοτο-clipακι! ΙoannisPanagiotidis Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 32 29-06-2011 12:21
iOS 50 Σημαντικά νέα χαρακτηριστικά για iPhone iPod Touch και iPa MARK Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 6 08-06-2011 01:23
Εσωτερικές βαλίτσες για τις μεταλλικές του Adventure mario Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 9 02-03-2011 21:09
Πωλείται αυθεντική BMW μεταλλική ποδιά για F800GS - F650 GS twin nos7nos Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 11-05-2010 15:05
Απαιτούμενα Δικαιολογητικά για ταξίδι στο εξωτερικό!! riko46 Χρήσιμα 14 05-04-2009 15:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!