GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 17-11-2011, 12:45
Andreas_F800GS Ο/Η Andreas_F800GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθήνα, Ηλιούπολη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 401
Προεπιλογή Πίσω φως φρένου σε ρόλο Χριστουγενιάτικου δέντρου!

Καλημέρα σε όλους τους φίλους!

Κοιτώντας κάποια βίντεο από την χωμάτινη εξόρμηση που έγινε το προηγούμενο Σάββατο στο Αλεποχώρι (εδώ το θέμα: http://www.gsforum.gr/%CE%A7%CF%89%C...11-11-a-24925/), είδα σε μερικά video για πρώτη φορά την μηχανή μου από την πίσω όψη . Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι βλέπω το φως του φρένου να αναβοσβήνει σαν τρελό! Αν δείτε στο video αυτό (GSForum.gr goes to Alepochori - YouTube!) μεταξύ του 18'' - 38'' θα καταλάβετε. Αρχικά πίστεψα ότι είναι κάποιο δικό μου θέμα. Ίσως χωρίς να το καταλαβαίνω να ακουμπάω το πίσω πεντάλ με το μποτάκι ή να έχω ακουμπισμένο το χέρι στην μανέτα του μπροστινού έτοιμα για δράση και με το χώμα και τις αναταράξεις ουσιαστικά να "τσιμπάω" κάποιο από τα δύο συνεχώς και να γίνεται αυτό το αναβόσβημα. Μετά όμως είδα και το θέμα για την χωμάτινη εξόρμηση από τους Markas και Yns (εδώ το θέμα: http://www.gsforum.gr/%CE%A7%CF%89%C...-2011-a-25495/) όπου με έκπληξη είδα την μηχανή του yns να έχει το ίδιο θέμα και μάλιστα ενώ κινείται σε άσφαλτο (άρα χωρίς κραδασμούς) και ακόμα και σε σημεία που ανοίγει γκάζι! (εδώ: ή και εδώ: F800GS: Crete - Road to Chora Sfakion - YouTube!) Σίγουρα μπορεί και ο Γιάννης να ακουμπάει το χέρι ή το πόδι στις αντίστοιχες μανέτες και να ανάβει το φρένο από ανεπαίσθητα πατήματα, αλλά αυτό είναι που με ανησυχεί και περισσότερο. Γιατί καλά στο χώμα που ψιλοδικαιολογείται και ψιλοεξηγείται από την ανωμαλία του εδάφους και τους κραδασμούς που αυτό δημιουργεί, αλλά και στην άσφαλτο έτσι είμαι άραγε? Εκτός από άσχημο στην εμφάνιση, μπορεί να είναι ακόμα και επικίνδυνο αφού τελικά αυτός που με ακολουθεί δεν ξέρει πότε πατάω φρένο και πότε όχι.
Δοκίμασα χτες να ρυθμίσω το μπροστινό τουλάχιστον, αλλά ένας ρεγουλατόρος που υπάρχει στην μανέτα, ρυθμίζει την απόσταση της μανέτας από το γκριπ (το "άνοιγμα" δλδ της μανέτας) και όχι σε πιο σημείο της διαδρομής θα κάνει επαφή για να ανάψει το στοπ. Τζίφος λοιπόν.

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάτι αντίστοιχο? Καμιά άλλη ιδέα κανείς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Last edited by Andreas_F800GS; 17-11-2011 at 12:49.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 17-11-2011, 12:51
ntusp Ο/Η ntusp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: PAPAGOU
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φως φρένου σε ρόλο Χριστουγενιάτικου δέντρου!

Το έχεις δει και σε 1200άρια το ίδιο πρόβλημα;;;;
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 17-11-2011, 12:51
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φως φρένου σε ρόλο Χριστουγενιάτικου δέντρου!



Μήπως πρέπει να κοιτάξεις το πίσω και όχι το μπροστινό ??


Reply With Quote
  #4  
Παλιό 17-11-2011, 12:54
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φως φρένου σε ρόλο Χριστουγενιάτικου δέντρου!

Το παρατήρησα και εγώ στα video του Ντανυ

αλλα νόμιζα οτι έχετε βάλει κάτι

στα 1200 ΔΕΝ εχω δεί κατι αντίστοιχο,,,,
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 17-11-2011, 12:56
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φως φρένου σε ρόλο Χριστουγενιάτικου δέντρου!

Το 'χεις παρατηρήσει και βράδυ...?
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 17-11-2011, 13:34
Andreas_F800GS Ο/Η Andreas_F800GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθήνα, Ηλιούπολη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 401
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φως φρένου σε ρόλο Χριστουγενιάτικου δέντρου!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntugs Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχεις δει και σε 1200άρια το ίδιο πρόβλημα;;;;
Μέχρι χτες δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ ξανά ούτε σε 1200άρια ούτε σε 800άρια που συναντάω στο δρόμο.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από adventure Εμφάνιση μηνυμάτων


Μήπως πρέπει να κοιτάξεις το πίσω και όχι το μπροστινό ??


Έκανα ένα τσεκ στο μπροστινό που είναι πιό εύκολο. Εννοείται ότι το θέμα μπορεί να προκαλείται από οποιοδήποτε από τα δύο φρένα και ίσως το πίσω να είναι πιό ύποπτο αφού το πόδι είναι πάνω από τη λεβιεδάκι συνέχεια.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παρατήρησα και εγώ στα video του Ντανυ

αλλα νόμιζα οτι έχετε βάλει κάτι

στα 1200 ΔΕΝ εχω δεί κατι αντίστοιχο,,,,
Δεν είχα βάλει τίποτα ακόμα. Αλλά τώρα που έχω τα "λαμπάκια" λέω να βάλω και γιρλάντες, μπάλες, στολίδια και ένα αστέρι στην ζελατίνα για να ολοκληρώσω το πανηγύρι!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 'χεις παρατηρήσει και βράδυ...?
Όπως είπα και πριν δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ πριν και το είδα μόνο μέσω βίντεο.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 17-11-2011, 13:47
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φως φρένου σε ρόλο Χριστουγενιάτικου δέντρου!

τεληκα πολυ μ@λ@κια αυτο το brake light signal modul το εβαλα πανο στο ΗΡ2 γιατι νωμηζα οτι θα ηταν καλητερα ομω παρα πολυ φυλοι μου εκανα παραπονω οτα πατουσα φρενο δεν ητα βεβεη τη εκανα κε να συμιοσετα ιοτι δεν χρησιμοπιο πολυ φρενο τα δε τακακια τα αλλαζω καθε 20,000 χλμ

τωρα που βλεπω πως δουλευη ισως το σαβατο το αφερεσω

Last edited by giclas; 17-11-2011 at 13:59.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 17-11-2011, 13:50
Andreas_F800GS Ο/Η Andreas_F800GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθήνα, Ηλιούπολη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 401
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φως φρένου σε ρόλο Χριστουγενιάτικου δέντρου!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giclas Εμφάνιση μηνυμάτων
τεληκα πολυ μ@λ@κια αυτο το brake light signal modul το εβαλα πανο στο ΗΡ2 γιατι νωμηζα οτι θα ηταν καλητερα ομω παρα πολυ φυλοι μου εκανα παραπονω οτα πατουσα φρενο δεν ητα βεβεη τη εκανα κε να συμιοσεταιοτι δεν χρησιμοπιο πολυ φρενο τα δε τακακια τα αλλαζω καθε 20,000 χλμ

τωρα που βλεπω πως δουλευη ισως το σαβατο το αφερεσω
Δεν ξέρω τί είναι αυτό το break light module που λες. Εγώ δεν έχω βάλει κάτι τέτοιο πάντως...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 17-11-2011, 13:57
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φως φρένου σε ρόλο Χριστουγενιάτικου δέντρου!

αυτη η μ@λ@κια !!



Brake Light Module - XP Create more visibility and conspicuity when you are stopped or stopping when you install the BackOFF-XP�.

This compact solid state electronic module converts your ordinary brake lights into your choice of two attention getting visual alerting signals when you apply your brakes:

User Selected Mode One:
Emit a visual signal of 3 short light flashes, followed by 1 long light flash (3.5 seconds). The signal automatically repeats itself as long as the brakes are applied. This pattern is not random, but has been selected because of its ability to retain following drivers attention.

User Selected Mode Two:
Emit a visual signal of 5 short flashes, followed by a steady on light that remains steady on as long as the brakes are applied.

Features:
Easy Installation. - Simply install the BackOFF-XP� Module in line with the brake light wire leading to the brake light and connect a ground wire.
Large power capacity: - 12 volts DC, Maximum Capacity 10 Amps!
Compact size. - 2-1/4"L x 1-5/8"W x 5/8"H
Sealed Weather Resistant heat sink case.
Limited Warranty - One Year! (note: will work with LED or Incandescent Bulbs)
Installation Instructions
Backoff XP Module Item: 01004 MSRP: $42.95 Price: $40.80 Quantity Brake Light Module - XP Create more visibility and conspicuity when you are stopped or stopping when you install the BackOFF-XP�. This compact solid state electronic module converts your ordinary brake lights into your choice of two attention getting visual alerting signals when you apply your brakes: User Selected Mode One: Emit a visual signal of 3 short light flashes, followed by 1 long light flash (3.5 seconds). The signal automatically repeats itself as long as the brakes are applied. This pattern is not random, but has been selected because of its ability to retain following drivers attention. User Selected Mode Two: Emit a visual signal of 5 short flashes, followed by a steady on light that remains steady on as long as the brakes are applied. Features: Easy Installation. - Simply install the BackOFF-XP� Module in line with the brake light wire leading to the brake light and connect a ground wire. Large power capacity: - 12 volts DC, Maximum Capacity 10 Amps! Compact size. - 2-1/4"L x 1-5/8"W x 5/8"H Sealed Weather Resistant heat sink case. Limited Warranty - One Year! (note: will work with LED or Incandescent Bulbs) Installation Instructions Backoff XP Module Item: 01004 MSRP: $42.95 Price: $40.80 Quantity

Last edited by giclas; 17-11-2011 at 13:58.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 17-11-2011, 14:03
Andreas_F800GS Ο/Η Andreas_F800GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθήνα, Ηλιούπολη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 401
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φως φρένου σε ρόλο Χριστουγενιάτικου δέντρου!

OK. Όπως είπα και πριν, εγώ δεν έχω βάλει κάτι τέτοιο. Έτσι κι αλλιώς το συγκεκριμένο έχει συγκεκριμένο τρόπο που αναβοσβήνει. Εμένα είναι τυχαίος.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πως ήταν οι αισθητήρες παρκαρίσματος 1ης γενιάς frin Αστεία Video 21 05-10-2011 10:37
Ο καπνός παλιά, βοηθούσε την ιατρική επιστήμη lenon Υγεία 1 06-09-2011 11:06
Στατιστικά Δεδομένα σε Πραγματικό Χρόνο gemara Κόσμος 6 23-03-2010 12:42
Χριστουγενιάτικα... NLS Διάφορα 1 26-12-2009 14:20
Αισθητικές.. επεμβάσεις σε GS 1200 !! Carduelis Γενικά - Μοτοσυκλέτα 17 22-10-2009 11:59


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!