GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-07-2013, 13:04
Thomas Ptwmas Ο/Η Thomas Ptwmas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW R1200GS (2010)
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Enquiry - Αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι ευτυχής κάτοχος μιας 1200άρας μπέμπας (λεπτής) του 2010 (με ESA και Showa). Μετά απο 32.000 χλμ μπορώ να πώ οτι είμαι αρκετά εως πολύ ευχαριστημένος αλλά με τα προβλήματα που ακούω κατα καιρούς με τις "σκασμένες" αναρτήσεις (είτε Showa είτε WP) με έχουν ζώσει τα φίδια και έχω αρχίσει να ψάχνομαι.
Οσον αφορά τα αμορτισέρ δεν εχω πρόθεση να τα αλλάξω μιας και δουλεύουν μια χαρά. Τα ελατήρια όμως είναι αλλο θέμα. Εκεί θα ήθελα να κάνω μια παρέμβαση και θα ήθελα την γνώμη σας. Αξίζει να γίνει μια τέτοια αλλαγή (μόνο ελατήρια) ή πρέπει να πάω σε ολοκληρωμένη λύση; Αν πάλι η ολοκληρωμένη λύση είναι μονόδρομος μεταξύ Wilbers WESA και Ohlins ποιά η ετυμηγορία; Κυρίως με ανησυχεί το οτι η Wilbers είναι ΠΟΛΥ φτηνότερη απο την Ohlins και αναρωτιέμαι μήπως εχουν αντίστοιχες διαφορές στην ποιότητα.

Ευχαριστώ
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-07-2013, 13:43
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Enquiry - Αναρτήσεις

δεν μπορώ να σου πω την προτίμησή μου ανάμεσα στις 2 μάρκες που αναφέρεις, αλλά θα σου πω τι διάβασα συμπτωματικά πριν 1 εβδομάδα για τις Öhlins:

Υποτίθεται ότι συνεργάζεται πλήρως με το CanBus σύστημα της BMW.
Από το κουμπί ΕSA (της BMW) επιλέγεις τη ρύθμιση κτλ.
Αλλά, τελικά βρήκαν ότι έχει πρόβλημα στο ηλεκτρονικό κομμάτι και δεν συμβαδίζει. Η λύση τους είναι ανεξάρτητο control-button στο τιμόνι.
Με λίγα λόγια πίστευαν ότι θα μπορούσαν να ενσωματώσουν την ανάρτηση και τις λειτουργίες της στα ηλεκτρονικά της μηχανής αλλά βγάζει προβλήματα και θα είναι 100% ανεξάρτητη τελικά.

Απ'οτι διάβαζα και να θέλεις να παραγγείλεις τώρα δεν είναι διαθέσιμη. Πρέπει να φτιάξουν το καινούργιο προϊόν και μετά παραγγελία.
Νομίζω το διάβασα στο Advrider.

Αν έπρεπε να αλλάξω τώρα, θα πήγαινα στη λύση της touratech.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-07-2013, 14:47
Thomas Ptwmas Ο/Η Thomas Ptwmas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW R1200GS (2010)
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Enquiry - Αναρτήσεις

Το μόνο που με προβληματίζει στην λύση της touratech είναι οτι μου φέρνει πιο off road oriented (αν και είναι τελείως προσωπική μου άποψη), ενώ η χρήση που κάνω εγώ είναι 99,9% άσφαλτος. Κατα τ'άλλα νομίζω οτι θα συμφωνήσω μαζί σου επειδή ως μάρκα δεν είναι καμμια τυχαία
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-07-2013, 15:41
stavrouliasp Ο/Η stavrouliasp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 451
Προεπιλογή Απάντηση: Enquiry - Αναρτήσεις

Σε αυτές που έσκαγαν, έσκαγε το κυρίως σώμα. Έτσι δεν είναι; Εσυ τότε γιατί ψάχνεις να αλλάξεις μόνο το ελατήριο;

Μήπως απλά σε ξύνει η τσέπη σου;
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 15-07-2013, 15:49
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Enquiry - Αναρτήσεις

Εγω θα μιλησω για την 1100 μου... εβαλα εδω και μια εβδομαδα τις hyperpro εμπρος-πισω ρυθμισμενες στο βαρος μου, και μπορω να πω οτι ειναι τα καλυτερα χρηματα που επενδυσα στην μηχανη μου.

Συνοπτικα, η μονη εταιρια που βαζει στην στανταρ εκδοση προοδευτικα ελατηρια, ο αξονας αν θυμαμαι καλα ειναι κατι χιλιστα πιο παχυς σε συγκριση με τις αλλες εταιριες, και γενικα τις θεωρω ενα σκαλι πιο πανω απο ohlins - wilbers.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 15-07-2013, 16:07
Thomas Ptwmas Ο/Η Thomas Ptwmas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW R1200GS (2010)
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Enquiry - Αναρτήσεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stavrouliasp Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτές που έσκαγαν, έσκαγε το κυρίως σώμα. Έτσι δεν είναι; Εσυ τότε γιατί ψάχνεις να αλλάξεις μόνο το ελατήριο;

Μήπως απλά σε ξύνει η τσέπη σου;
Οντως το αμορτισέρ έσκαγε αλλά σκέφτομαι μήπως ενα πιο καλό ελατήριο βοηθούσε την κατάσταση. Εννοείται βέβαια οτι πρέπει να είναι συμβατό με το ESA αλλιώς οι ρυθμίσεις πάνε περίπατο.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από staikosn1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα μιλησω για την 1100 μου... εβαλα εδω και μια εβδομαδα τις hyperpro εμπρος-πισω ρυθμισμενες στο βαρος μου, και μπορω να πω οτι ειναι τα καλυτερα χρηματα που επενδυσα στην μηχανη μου.

Συνοπτικα, η μονη εταιρια που βαζει στην στανταρ εκδοση προοδευτικα ελατηρια, ο αξονας αν θυμαμαι καλα ειναι κατι χιλιστα πιο παχυς σε συγκριση με τις αλλες εταιριες, και γενικα τις θεωρω ενα σκαλι πιο πανω απο ohlins - wilbers.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 15-07-2013, 19:00
lempoi Ο/Η lempoi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Enquiry - Αναρτήσεις

Πριν λιγο καιρο επισκευασα και την δικια μου...σε κουβεντα που ειχα με τον τεχνικο που την επισκευασα μου ειπε τα εξης.

το προβλημα δεν ειναι στην αναρτηση, αλλα στην θεση που την εχει τοποθετηση η BMW...με λιγα λογια δεν ειναι καλα προστατευμενη με αποτελεσμα να περνανε χωματα και χαλικακια στο εμβολο τα οποια με την σειρα τους περνανε την τσιμουχα και ετσι αρχιζει και τρεχει το λαδακι!!!

Αυτα ηταν τα λογια του μαστορα..

..με λιγα λογια αλλαζοντας ελατηρια δεν πετυχαινεις κατι καλυτερο...

Last edited by lempoi; 15-07-2013 at 19:10.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 15-07-2013, 19:11
Thomas Ptwmas Ο/Η Thomas Ptwmas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW R1200GS (2010)
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Enquiry - Αναρτήσεις

Αρα με λίγα λόγια την κάτσαμε (κατα τον μάστορα πάντα)...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 15-07-2013, 22:41
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Enquiry - Αναρτήσεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lempoi Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν λιγο καιρο επισκευασα και την δικια μου...σε κουβεντα που ειχα με τον τεχνικο που την επισκευασα μου ειπε τα εξης.

το προβλημα δεν ειναι στην αναρτηση, αλλα στην θεση που την εχει τοποθετηση η BMW...με λιγα λογια δεν ειναι καλα προστατευμενη με αποτελεσμα να περνανε χωματα και χαλικακια στο εμβολο τα οποια με την σειρα τους περνανε την τσιμουχα και ετσι αρχιζει και τρεχει το λαδακι!!!

Αυτα ηταν τα λογια του μαστορα..

..με λιγα λογια αλλαζοντας ελατηρια δεν πετυχαινεις κατι καλυτερο...
αν σε προβληματίζει αυτό τόσο πολύ και θες προστασία, αυτή είναι η λύση:

το προϊόν λέγεται Shocktube

οδηγίες εγκατάστασης
http://www.rg-racing.com/Images/Prod...pdf1094_52.pdf

και φώτο εδώ
Product Gallery
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 15-07-2013, 23:27
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Enquiry - Αναρτήσεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από staikosn1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα μιλησω για την 1100 μου... εβαλα εδω και μια εβδομαδα τις hyperpro εμπρος-πισω ρυθμισμενες στο βαρος μου, και μπορω να πω οτι ειναι τα καλυτερα χρηματα που επενδυσα στην μηχανη μου.

Συνοπτικα, η μονη εταιρια που βαζει στην στανταρ εκδοση προοδευτικα ελατηρια, ο αξονας αν θυμαμαι καλα ειναι κατι χιλιστα πιο παχυς σε συγκριση με τις αλλες εταιριες, και γενικα τις θεωρω ενα σκαλι πιο πανω απο ohlins - wilbers.
το 1100 δεν έχει ηλεκτρονικές αναρτήσεις έτσι δεν είναι?
επομένως αν η hyperpro δεν βγάζει ηλεκτρονικές, δεν κάνει του φίλου μας.... ή κάνω λάθος?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lempoi Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν λιγο καιρο επισκευασα και την δικια μου...σε κουβεντα που ειχα με τον τεχνικο που την επισκευασα μου ειπε τα εξης.
το προβλημα δεν ειναι στην αναρτηση, αλλα στην θεση που την εχει τοποθετηση η BMW...με λιγα λογια δεν ειναι καλα προστατευμενη με αποτελεσμα να περνανε χωματα και χαλικακια στο εμβολο τα οποια με την σειρα τους περνανε την τσιμουχα και ετσι αρχιζει και τρεχει το λαδακι!!!
Αυτα ηταν τα λογια του μαστορα..
..με λιγα λογια αλλαζοντας ελατηρια δεν πετυχαινεις κατι καλυτερο...
δλδ αν κάποιος βάλει ένα προστατευτικό λασπωτήρα σχεδιασμένο έτσι ωστε να μην πηγαίνουν τα χώματα/χαλικάκια εκεί το έλυσε το θέμα?
τόσες εταιρείες, δεν θα το είχαν ψυλιαστεί?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!