GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 08-12-2013, 12:26
kotsos30 Ο/Η kotsos30 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ.ΜΕ. ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;;;

Φίλοι καλημέρα.Τράκαρα με Ι.Χ. Εφταιγε το Ι.Χ. Τη ζημιά από τη μοτο (F650GS Twin) θα μου την πληρώσει η δική μου ασφαλιστική.(φιλικός διακανονισμός) Με το κράνος τι γίνεται; Φορούσα το NOLAN N103.Το είχα αγοράσει περίπου 300 ευρώ
Θα μου δώσουν καθόλου χρήματα.; Θα μου δώσουν μερικά ,λόγω παλαιότητας; Πρέπει να αγοράσω πρώτα καινούριο και να τους πάω τιμολόγιο;
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-12-2013, 12:35
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ.ΜΕ. ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι καλημέρα.Τράκαρα με Ι.Χ. Εφταιγε το Ι.Χ. Τη ζημιά από τη μοτο (F650GS Twin) θα μου την πληρώσει η δική μου ασφαλιστική.(φιλικός διακανονισμός) Με το κράνος τι γίνεται; Φορούσα το NOLAN N103.Το είχα αγοράσει περίπου 300 ευρώ
Θα μου δώσουν καθόλου χρήματα.; Θα μου δώσουν μερικά ,λόγω παλαιότητας; Πρέπει να αγοράσω πρώτα καινούριο και να τους πάω τιμολόγιο;
Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες! Εχεις pm.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-12-2013, 12:41
vassilis68 Ο/Η vassilis68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Bmw R1150 GS
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ.ΜΕ. ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;

Οι ασφαλιστικές είναι υποχρεωμένες να πληρώσουν και τον εξοπλισμό που υποχρεωτικά πρέπει να φέρει ο αναβάτης όταν καβαλά δίτροχο, μεταξύ αυτών κράνος, μπουφάν, αδιάβροχο, κλπ, αφαιρώντας ποσοστό λόγω πιθανώς παλαιότητας. Μίλησε με τον ασφαλιστή σου και τον πραγματογνώμονα της εταιρείας που ασφαλίζεσαι .
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-12-2013, 12:42
Thodoras Ο/Η Thodoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Αργυρούπολη Αττικής
Μoto: r1200gs 08
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ.ΜΕ. ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι καλημέρα.Τράκαρα με Ι.Χ. Εφταιγε το Ι.Χ. Τη ζημιά από τη μοτο (F650GS Twin) θα μου την πληρώσει η δική μου ασφαλιστική.(φιλικός διακανονισμός) Με το κράνος τι γίνεται; Φορούσα το NOLAN N103.Το είχα αγοράσει περίπου 300 ευρώ
Θα μου δώσουν καθόλου χρήματα.; Θα μου δώσουν μερικά ,λόγω παλαιότητας; Πρέπει να αγοράσω πρώτα καινούριο και να τους πάω τιμολόγιο;
Εννοείται! Πριν τρία χρόνια με χτύπησε αμάξι που ξεπάρκαρε. Πήρα τα λεφτά της μηχανής, του κράνους, του μπουφάν και των γαντιών...τα δηλώνεις όλα κατά το ατύχημα, τους πηγαίνεις τα παλιά και τα νέα τιμολόγια αγοράς και παίρνεις κανονικά την αξία των νέων τιμολογίων. Στο τέλος της διαδικασίας βέβαια μου ζήτησαν να τους παραδώσω τα χτυπημένα. (κράνος κτλ)...
Όλα αυτά με την AXA.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-12-2013, 16:37
kotsos30 Ο/Η kotsos30 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ.ΜΕ. ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες! Εχεις pm.
Τι είναι το pm;
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-12-2013, 21:29
spitiko Ο/Η spitiko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Στα Χανιά της Κρήτης
Μoto: Tiger 07 abs
Μηνύματα: 2,225
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ.ΜΕ. ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι είναι το pm;
Προσωπικό μήνυμα, ψαξε στα μηνύματά σου.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-12-2013, 21:56
kotsos30 Ο/Η kotsos30 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ.ΜΕ. ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spitiko Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικό μήνυμα, ψαξε στα μηνύματά σου.
O.K.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 09-12-2013, 12:25
gsela Ο/Η gsela βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2013
Περιοχή: Βέλο Κορινθίας
Μoto: R 1200 GS, 2007
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ.ΜΕ. ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;

Καλημέρα.
Ο νόμος αυτά προβλέπει αλλά η πρακτική πολλές φορές είναι διαφορετική..
Όλα εξαρτώνται από την ασφαλιστική εταιρεία που αποζημιώνει, το κύρος της και τη πολιτική της.
Τυχαίνει να είμαι ασφαλιστής εδώ και 6 χρόνια και έχω συνεργαστεί με πάνω από 10 εταιρείες..
πρόσφατα είχα ατύχημα με την Enterprise Hellas(εδρεύει στο Γιβλαρτάρ, Ηνωμένο Βασίλειο λέει).. Φυσικά δε συμμετέχει στο φιλικό διακανονισμό.. Εκτός του ότι τα λεφτά τα πήρα μετά από 4 μήνες από την ημερομηνία ατυχήματος και η BMW δεν ήθελε εξ αρχής να της κάνω εξουσιοδότηση να πληρωθούν κατευθείαν από την ασφαλιστική..(κάτι ήξεραν)
Από τη πρώτη στιγμή του ατυχήματος μίλησα και με το πραγματογνώμονα και με τον διακανονιστή της ζημιάς, στα γραφεία της εταιρείας, για το ζήτημα του κράνους(καθώς είχα χτυπήσει στο έδαφος).. Ήταν ανάγωγοι με κανένα ίχνος συναδερφικότητας. Θεώρησαν μάλιστα ότι το λέω επίτηδες και προσπαθούσα να βγάλω λεφτα, γιατί το κράνος ήταν παλιό και με ματ μαύρο χρώμα είχε αρκετές παλιές γρατζουνιές.. (Shoei multitec, 500 euros)
Το έβγαλαν βάβαια εκτός και από εκεί και πέρα ήταν δικό μου θέμα αν θα το τραβούσα στα δικαστήρια για ένα κράνος, όταν το σύνολο της ζημιάς έφτασε τα 3500 ευρώ και τα έιχα δώσει όλα από τη τσέπη μου, και δανεικά μάλιστα..
Πελάτης μου που τράκαρε στην Αθήνα και τον είχα ασφαλίσει στη AIG, πληρώθηκε κράνος, μπουφάν, παπούτσια και laptop που "δήλωσε" ότι είχε στο σακίδιο του..και όλα χωρίς να παραδώσει καν τα παλιά, μόνο με το τιμολόγιο αγοράς των καινούργιων..

Συμπέρασμα? Εξαρτάται την ασφαλιστική εταιρεία που καλέιται να αποζημιώσει (δική μου ή του άλλου) και φυσικά τους παράγοντες όπως παλαιότητα του κράνους ή κάποιο προγενέστερο χτύπημα γρατζουνιά..
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 09-12-2013, 15:13
MikeKav Ο/Η MikeKav βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Καβάλα - Ορεστιάδα
Μoto: Varadero
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ.ΜΕ. ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;

Εγώ από την Interamerican πληρώθηκα για τα πάντα. Κράνος μπουφάν βαλίτσα κλπ και όταν τους ρώτησα εαν θα παραδώσω τα παλιά η απάντηση ήταν όχι
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 26-12-2013, 23:25
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ.ΜΕ. ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;

Αποζημιώνονται κανονικά όλος ο εξοπλισμός που εχει υποστεί ζημιά καθώς και κινητό , λάπτοπ GPS κτλ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!