GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-03-2012, 21:34
christos1001 Ο/Η christos1001 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: xalkida
Μoto: R1200R toyring edition 2009
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή Εχω δικιο σας ρωταω?

Θελω να σας διηγηθω κατι που μου συνεβη σημερα .Εχω γρατζουνισει ,σπασει, τα πλαστικα προφυλακτικα που μπαινουν στους κυλινδρους και θελησα να τα αλλαξω.Γνωριζοντας οτι υπαρχουν εκπτωσεις πηρα τηλεφωνο την περασμενη τριτη σε μαγαζι στην οδο με το ονομα παλαιου ηρωα μπουρλοτιερη ,απο οπου εχω παρει την μηχανη και κανω τα σερβις και με το οποιο δεν ειχα μεχρι τωρα κανενα προβλημα μεχρι τωρα (με εξαιρετικο σερβις μπορω να πω), με συνδεσαν με τον υπευθυνο κ.Γιωργο Φ. Τον ρωτησα την τιμη για αυτα και μου ειπε 129 ευρω ,τον ρωτησα αν εχουν εκπτωσεις αυτα και μου ειπε να κλεισουμε και να του δωσω το τηλεφωνο μου .Πραγματι σε 10 λεπτα με πηρε τηλ και μου ειπε οτι θα μου τα δωσει σαν αντικατασταση μια και εγω εχω τις βιδες του σετ και με την εκπτωση κοστιζουν 93 ευρω ,με ρωτησε αν ηθελα να μου τα κρατησει του ειπα οτι επειδη ειμαι απο χαλκιδα αν δεν προλαβω μες την εβδομαδα θα τα παρω την επομενη (η επομενη ειναι αυτη που διανυουμε) μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα και κλεισαμε το τηλεφωνο.
Και ερχομαστε την σημερινη μερα ,το πρωι πηρα τηλεφωνο στις 11.30 περιπου συνδεθηκα με τον συγκεκριμενο υπαλληλο Γιωργο Φ.και τον ρωτησα αν μου εχει κρατηση ακομα τα πλαστικα και μεχρι τι ωρα δουλευουν για να περασω να τα παρω μου ειπε οτι τα εχει κρατησει και δουλευουν μεχρι τις 4.00 οπως καθε μερα (αυτολεξει).Πηγα στο μαγαζι στις 15.30 περιπου και αφου ανεβηκα και χαζεψα λιγο ηρθε ο Γιωργος Φ. του ειπα ποιος ειμαι και τι ηθελα και πηγε μεσα στην αποθηκη βγηκε στο χερι του κρατωντας τα καπακια και μου ειπε οτι δεν μπορει να μου τα δωσει στη τιμη που μου ειχε πει ,του ειπα οτι αφου ειχαμε συμφωνησει στην τιμη δεν θα τα παρω σε αλλη τιμη και η απαντηση του ηταν οτι σταματησαν οι εκπτωσεις ,τοτε τον ρωτησα γιατι δεν μου το ειπε την περασμενη εβδομαδα οτι ηταν μεχρι τελους του μηνα η σημερα το πρωι που τον ρωτησα η ας με επαιρνε τηλεφωνο να μου το πει οτι αλλαζουν οι τιμες και μου οτι εχει χιλια πραγματα στο μυαλο του και το ξεχασε .Στη διαμαρτυρια μου οτι δεν μπορει να συμφωνει αλλη τιμη και να ζηταει αλλη τιμη μου ειπε οτι δεν μπορει να μαγνητοφωνει τι λεει και οτι ειναι 43 χρονων και ξερει τι λεει (εγω που ειμαι μεγαλυτερος δηλ ξερω καλυτερα?)και οτι αυτος δεν εκανε λαθος κτλπ Νευριασα και εφυγα γιατι αλλο να θες να μου παρεις 10-20-30 ευρω γιατι εχουν αλλαξει οι τιμες και αλλο να λες δεν εχω κανει λαθος πληρωνε μα-------α πελατη .Κριμα πραγματικα κριμα
Και σας ρωταω εχω δικιο?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-03-2012, 21:38
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Εχω δικιο σας ρωταω?

Ο πελατης εχει παντα δικιο.
Επρεπε αφου ειναι 43 χρονων και πωλητης να ξερει οτι σημερα η επικοινωνια με τον πελατη
γινεται πιο προσεκτικα και πιο υπευθυνα απο ποτε και οτι ο πελατης αλλα και η καρεκλα του πωλητη ειναι πιο κοντα στην πορτα απο ποτε..

Last edited by paschalis; 02-03-2012 at 21:40.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-03-2012, 21:49
lepanto Ο/Η lepanto βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μoto: GS1200 ADV
Μηνύματα: 4,603
Προεπιλογή Απάντηση: Εχω δικιο σας ρωταω?

Χωρίς να σε γνωρίζω ξερω ότι λες αλήθεια Ας το δει τ αφεντικό του
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-03-2012, 21:58
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Εχω δικιο σας ρωταω?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πελατης εχει παντα δικιο.
Επρεπε αφου ειναι 43 χρονων και πωλητης να ξερει οτι σημερα η επικοινωνια με τον πελατη
γινεται πιο προσεκτικα και πιο υπευθυνα απο ποτε και οτι ο πελατης αλλα και η καρεκλα του πωλητη ειναι πιο κοντα στην πορτα απο ποτε..

Πασχάλη μου, το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο", κατα τη γνώμη μου δεν ισχύει. Δεν μιλάω φυσικά για τη περίπτωση του φίλου μας. Και προσωπικά όσες φορές "πέταξα" πελάτη έξω από το μαγαζί με άσχημο τρόπο, ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις φορές, ξαναγύρισαν με τα αυτιά κατεβασμένα. Άρα καταλάβαν τις λαλακίες τους. Όλοι άνθρωποι είμαστε, πελάτες και μη. Δεν πάει να πει ότι επειδή θα μου αφήσει πέντε δραχμές θα πρέπει να τα κατεβάσω... Για αυτό λοιπόν εξαρτάται, από τη περίπτωση πάντα, ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 03-03-2012, 09:14
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Εχω δικιο σας ρωταω?

ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΟΥ ΣΕΡΒΙΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΩΣΤΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΕΝΕΚΑ ΠΟΛΛΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ
ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΟΡΟΦΟΥ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΙ ΕΩΣ ΜΑΝΤΑΡΑ
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-03-2012, 11:32
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή Απάντηση: Εχω δικιο σας ρωταω?

Λυπάμαι αλλα για μενα ο πελατης ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ, οποιος μαγαζατορας δεν το καταλαβαινει ειναι καταδικασμενος να "πεθανει".
Οταν εχει βαση το παραπονο του πελατη δωσε λυση και αμεσα και ζητα και συγνωμη .
Εχω ζηση χρονια στο εξωτερικο, στη Αμερικη, και γι' αυτο εχω αυτην την λογικη.
Ενας μαγαζατορας ή πωλητης αν πρεπει να κατεβασει και τα παντελονια , για να κερδιση τον πελατη, ναι να το κανει.
Θυμαμαι στο μαθημα Οικονομικων 101 (USA) μας ειχε πει ο καθηγητης :
Ενας ευχαριστημενος πελατης θα το πει σε 2-3 γνωστους,
Ενας δυσαρεστημενος πελατης θα το πει τουλαχιστν σε 10 γνωστους και αυτοι σε αλλους τοσους.
Πανε οι παλιες εποχες που πηγαινες καπου και δεν ειχες άλλη επιλογη.
Τωρα με το internet τιμωρεις το κακο πωλητη.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-03-2012, 12:15
bogart Ο/Η bogart βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 1,256
Προεπιλογή

Καλά έκανες και δεν ψωνίσες και να μην ξαναπατήσεις!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-03-2012, 12:38
vrantos Ο/Η vrantos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: kipseli
Μoto: bmw1200gs
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απάντηση: Εχω δικιο σας ρωταω?

Παιδιά μην γενικεύουμε.Τώρα με το ΝΕΤ και με την πληθώρα των καταστημάτων, πολλοί πελάτες έχουν αποθρασυνθεί και πιστεύουν οτι επειδή σου αφήνουν χχ ευρώ, θα κάτσεις να σε ...................Αυτό είναι λάθος τακτική και επειδή κάποιοι καταστηματάρχες (λόγω κακής οικονομικής κατάστασης) το δέχονται, δεν σημαίνει οτι αυτό θα πράπει να γίνει κανόνας.
Και στην Αμερική που λέει ο φίλος, όταν ο πελάτης έχει άδικο, φωνάζουν τον αράπη τον σεκιουριτά και τον πετάει έξω από το κατάστημα με κλωτσιές.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-03-2012, 13:30
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή Απάντηση: Εχω δικιο σας ρωταω?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanb Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν εχει βαση το παραπονο του πελατη δωσε λυση και αμεσα και ζητα και συγνωμη .
Εχω ζηση χρονια στο εξωτερικο, στη Αμερικη, και γι' αυτο εχω αυτην την λογικη.
.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vrantos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μην γενικεύουμε.Τώρα με το ΝΕΤ και με την πληθώρα των καταστημάτων, πολλοί πελάτες έχουν αποθρασυνθεί και πιστεύουν οτι επειδή σου αφήνουν χχ ευρώ, θα κάτσεις να σε ...................Αυτό είναι λάθος τακτική και επειδή κάποιοι καταστηματάρχες (λόγω κακής οικονομικής κατάστασης) το δέχονται, δεν σημαίνει οτι αυτό θα πράπει να γίνει κανόνας.
Και στην Αμερική που λέει ο φίλος, όταν ο πελάτης έχει άδικο, φωνάζουν τον αράπη τον σεκιουριτά και τον πετάει έξω από το κατάστημα με κλωτσιές.
δεν ξερω σε πια Αμερικη εσυ εζησες αλλα σιγουρα οχι εκει που εζησα εγω.
Αν δεν ξερεις καλυτερα να προσεχουμε τι λεμε μιας και υπαρχουν πολλοι που μας διαβαζουν. Σου συνεβει τετοιο περιστατικο ??? Ειμαι πολυ περιεργος να μαθω , αν ναι σε πια πολιτεια ????

Στην Αμερικη δεν τους ενδιαφερει για πιο λογο επιστρεφεις κατι πισω, το παιρνουν χωρις ερωτηση και επιστροφη $ και οχι να σου κοψουν πιστωτικο για να αγορασεις κατι αλλο.

Γενικοτητες δεν μου λενε τιποτα.
Τι θα πει εχουν αποθρασυνθεί ? εχεις καποιο παραδειγμα να μας πεις ( κατι που το εζησες) ?
Δηλαδη αν ο φιλος που τον εφερε απο Χαλκιδα και του ειπε μετα οτι αλλαξε η τιμη, ο φιλος εχει 'αποθρασυνθεί' που εκανε παραπονο ? Στο γενικα λεμε πολλα αλλα στην πραξη .......
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 03-03-2012, 13:41
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή Απάντηση: Εχω δικιο σας ρωταω?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vrantos Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Και στην Αμερική που λέει ο φίλος, όταν ο πελάτης έχει άδικο, φωνάζουν τον αράπη τον σεκιουριτά και τον πετάει έξω από το κατάστημα με κλωτσιές.
Και να μην ξεχασω στην Αμερικη αν τολμήσει υπαλληλος να πειραξει σωματικα ή εστω και λεκτικα, εχεις βγαλει τα φραγκα τις ζωης σου απο τις μυνησεις, και φυσικα ο υπαλληλος σπιτι του (χωρις συστατικη επιστολη , που ειναι σημαντικο αυτο στην Αμερικη).
Ο υπαλληλος ειναι υποχρεωμενος να κραταει την ψυχραιμια του, και αν δεν μπορει να φωναζει τον ανωτερο του.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Να και η Δικια μου !!!! GsDakar Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 21 06-02-2012 14:28
Πάτρα ποικιλία 01/02/12 skippybi Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 24 03-02-2012 21:32
Γυναικιο Μπουφαν ziumann Ένδυση 11 03-05-2011 20:08
IQ Ραδικιού... gepol Αστεία Video 11 23-03-2011 08:33
Να και η δικιά μου... LakisGS Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 37 02-02-2011 10:45


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!