GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Info ταξιδιών εξωτερικού

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 23-08-2011, 18:36
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Θεσσαλονίκη - Τσεχία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από merlinios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση siraxanz

Τα ταξιδιωτικά τα διαβάζω ανελλιπώς φυσικά!! Σίγουρα έχω πάρει πολλές πληροφορίες από εκεί απλά είπα μπας και κάποιος ξέρει 5 πράγματα παραπάνω για το συγκεκριμένο μέρος . Φυσικά και η διαδρομή θα είναι απο βαλκάνια και μ άρεσε πολύ και ο δρόμος τις επιστροφής. Ευχαριστώ για τον χάρτη

Σκεφτόμουν για να γεμίσω τις μέρες να περάσω από brno,Cesky Krumlov,Karlovy Vary στα σίγουρα.

Στην διαδρομή προς Τσεχία αξίζει κάποιο συγκεκριμένο μέρος να αράξω μια μέρα ?

Θα μπορούσα λέτε να κάνω και ενα πέρασμα απο αυστρία ?

Από βενζίνη πως πάνε τα πράγματα ? Τιμές ? Ποιότητα ?
Βενζίνη γύρω στο 1,20 με 1,30 καλό είναι να πληρώνεις με VIZA στα βενζινάδικα,
Ανεβαίνοντας διανυκτέρευσε στην Λίμνη Βαλατον
δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για έναν Έλληνα που έχει δει χιλιάδες ακτές θαλασσινές, αλλά για εσένα τον μοτοταξιδευτή θα είναι μιά ωραία εμπειρία.
Αν πας λοιπόν στο λινκ σου έχω πολλά καμπινγκ,
Στον χάρτη της επιστροφής αν σου κάτσει ψάξε για το Ξενοδοχείο του Κοστουρίτσα να κοιμηθείς, άλλη εμπειρία, αν έχεις και θυλυκό μαζί σου θα περάσεις παραμύθι, σαν να κοιμάσε στο σπίτι της Κοκκινοσκουφίτσας μετάφρασε το όπως σε βολεύει..
Ξενοδοχείο Mecavnik είναι ένα συγκρότημα ξενοδοχείο που έφτιαξε ο Εμιρ Κουστουριτσα να υποστηρίξει το τόπο που γενήθηκε. 35 ευρώ το δίκλινο με βραδυνό φαγητό και πρωινό όλα μέσα.
Αυτά και προσοχή κακγουριές πολλές όχι...

Στην Σερβία αν χαζέψεις κατεβαίνοντας κάνε λίγα ντόπια λεφτά στην είσοδο της αν δεν έχεις κάρτα γιατί θα σε φάνε στην αλλαγή, λίγο αλλά θα σε φάνε.
Ουγγαρια περνουν ευρώ και δίνουν ευρώ ρέστα, στην Σλοβακία μόνο ευρώ.
Στην Τσεχία δεν ξέρω ας απαντησει άλλος, έχω 5 χρόνια που πηγα, αλλά μάλλον όπως στην Ουγγαρία κοιτα και εδώ

Τα όρια να τα σέβεσαι γιατί τα πρόστιμα τσούζουν..
και 1 κμ παραπάνω το πληρώνεις.
Εοπίσης βασικό για να μην βασανιστείς ιδιαίτερα μέσα στις πόλεις GPS οπωςδήποτε...αλλιώς θα σε φάει το ρώτημα...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 23-08-2011, 18:57
merlinios Ο/Η merlinios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Honda Transalp XLV650 2007"
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Απάντηση: Θεσσαλονίκη - Τσεχία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Βενζίνη γύρω στο 1,20 με 1,30 καλό είναι να πληρώνεις με VIZA στα βενζινάδικα,
Ανεβαίνοντας διανυκτέρευσε στην Λίμνη Βαλατον
δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για έναν Έλληνα που έχει δει χιλιάδες ακτές θαλασσινές, αλλά για εσένα τον μοτοταξιδευτή θα είναι μιά ωραία εμπειρία.
Αν πας λοιπόν στο λινκ σου έχω πολλά καμπινγκ,
Στον χάρτη της επιστροφής αν σου κάτσει ψάξε για το Ξενοδοχείο του Κοστουρίτσα να κοιμηθείς, άλλη εμπειρία, αν έχεις και θυλυκό μαζί σου θα περάσεις παραμύθι, σαν να κοιμάσε στο σπίτι της Κοκκινοσκουφίτσας μετάφρασε το όπως σε βολεύει..
Ξενοδοχείο Mecavnik είναι ένα συγκρότημα ξενοδοχείο που έφτιαξε ο Εμιρ Κουστουριτσα να υποστηρίξει το τόπο που γενήθηκε. 35 ευρώ το δίκλινο με βραδυνό φαγητό και πρωινό όλα μέσα.
Αυτά και προσοχή κακγουριές πολλές όχι...

Στην Σερβία αν χαζέψεις κατεβαίνοντας κάνε λίγα ντόπια λεφτά στην είσοδο της αν δεν έχεις κάρτα γιατί θα σε φάνε στην αλλαγή, λίγο αλλά θα σε φάνε.
Ουγγαρια περνουν ευρώ και δίνουν ευρώ ρέστα, στην Σλοβακία μόνο ευρώ.
Στην Τσεχία δεν ξέρω ας απαντησει άλλος, έχω 5 χρόνια που πηγα, αλλά μάλλον όπως στην Ουγγαρία κοιτα και εδώ

Τα όρια να τα σέβεσαι γιατί τα πρόστιμα τσούζουν..
και 1 κμ παραπάνω το πληρώνεις.
Εοπίσης βασικό για να μην βασανιστείς ιδιαίτερα μέσα στις πόλεις GPS οπωςδήποτε...αλλιώς θα σε φάει το ρώτημα...
Τέλεια... Είδει άρχισα να ενσωματώνω κάποιες προτάσεις σου στην πορεία μου!! Για GPS έχω το navigon europe στο κινητό μου (Iphone) με αδιάβροχη βάση μηχανής. Θα με καλύψει λέτε ή να βάλω σε λειτουργία το tibo μου ... ?
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 24-08-2011, 23:33
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Θεσσαλονίκη - Τσεχία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από merlinios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλεια... Είδει άρχισα να ενσωματώνω κάποιες προτάσεις σου στην πορεία μου!! Για GPS έχω το navigon europe στο κινητό μου (Iphone) με αδιάβροχη βάση μηχανής. Θα με καλύψει λέτε ή να βάλω σε λειτουργία το tibo μου ... ?
Μια χαρά το navigon βάλε κ το ΤΙΒΟ στην τσαντα για εφεδρικό και εγώ είχα ενα δευτερο μαζί μου...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 25-08-2011, 01:46
merlinios Ο/Η merlinios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Honda Transalp XLV650 2007"
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Αυτό θα κάνω ! Ευχαριστώ
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 26-08-2011, 08:31
Grs1 Ο/Η Grs1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R 1200GS/09
Μηνύματα: 836
Προεπιλογή Απάντηση: Θεσσαλονίκη - Τσεχία

Σερβια θα σου προτεινα οπωσδηποτε διανυκτερευση σε Νις και στο Νοβι σαντ (Νovi sad) και οι δυο πολεις ειναι γεματες απο φοιτητες και τις διασχιζει ο δουναβης και σφυζουν απο ζωη επισης το φαγητο και στα δυο μερη ειναι εξαιρετικο κοστος ξενοδοχειων γυρω στα 30-40ευρω το δικλινο αναλογως ποσο κεντρικα θελεις να μεινεις
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 26-08-2011, 13:01
merlinios Ο/Η merlinios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Honda Transalp XLV650 2007"
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Απάντηση: Θεσσαλονίκη - Τσεχία

Την είχα βάλει είδη στο πρόγραμμα ...έχω ακούσει καλά λόγια για Novi sad !!

Ευχαριστώ
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2008 adventure σελα πωλειται η ανταλλασεται!! fguy Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 3 25-10-2011 17:50
Πωλούνται σετ πλαινες ergo βαλίτσες BMW R 1200 GS (+βασεις ή όχι) D_Artagian Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 17 28-09-2011 14:39
Γεύμα αγάπης στη Θεσσαλονίκη.. ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ελλάδα 6 26-12-2009 22:03


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:02.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!