GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιό 06-01-2011, 20:27
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν καποιος στη παρεα δεν μου αρεσει, απλα ρυθμιζω τη συμπεριφορα μου απεναντι του....

Αν κανουν ολοι το ιδιο, η παρεα λειτουργει αρμονικα!

καταλαβαίνεις όμως ότι, όταν φέρεις 2 σώματα ψεκασμού και κοκκοράκια στις βαλβίδες χρειάζεσαι ρύθμιση από άλλον, θέλεις επαγγελματική βοήθεια και τον απαραίτητο τεχνικό εξοπλισμό γιατί μόνος σου δεν θα έχεις το ιδεατό αποτέλεσμα .
οι φίλοι και συνοδοιπόροι γνωρίζουν ότι το μοντέλο GS που κατέχω (2010), αυτορυθμίζει τις βαλβίδες του και θέλει μόνο check, όχι απαραίτητα να πρέπει να μπει χέρι από τρίτους.

Πόσο λοιπόν, δίκιο έχεις...
Reply With Quote
  #152  
Παλιό 06-01-2011, 23:55
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συνεχίσουμε αταλάντευτα την ευγενική μας, και με καλή προαίρεση, πορεία.
Πιστεύω ότι όταν τα πράγματα είναι έτσι, δηλαδή δεν δίνεις συνέχεια σε αγένειες και προκλητικά ποσταρίσματα, έμμεσα επιβάλεις / υποβάλεις ένα άλλο επίπεδο, που αναγκαστικά θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι. Παράδειγμα, μόλις πριν από μερικά ποσταρίσματα, πάλι ο Teoss ζωγράφισε και με είπε χυδαίο. Έ τι να κάνω εγώ τώρα?
Να του πω τα αντίστοιχα ή χειρότερα? Να του πω αν ξέρει τι σημαίνει η λέξη χυδαία και πώς την χρησιμοποιεί? Να του πω τίποτα άγριο? Τον αφήνω, με την ελπίδα να πάψει να ασχολείται μαζί μου. Και άμα αποφασίσει να συρθεί στο χυδαίο επίπεδό μου, τότε θα αρχίσω να τον καταλαβαίνω καλύτερα και να αναπτύξουμε και μια περαιτέρω επικοινωνία.
Εξακολουθώ να μην σε καταλαβαίνω … εάν σε πείραξε η φυσιολογική μου αντίδραση, στην απρόκλητη επίθεση που μου έκανες ,διάβασε ξανά το 132 ποστ που έγραψες και πες μου που σε πρόσβαλα ,που γραφώ κάτι εναντίων σου ? Εγώ αντιθέτως σου είχα μεγάλη εκτίμηση και διάβαζα με ενδιαφέρον όσα έγραφες ,πραγματικά δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι.


Δώσε μου σε παρακαλώ το ποστ μου που σε προσέβαλε τόσο ώστε να μου κάνεις τέτοια επίθεση και τέτοιους χαρακτηρισμούς.
Reply With Quote
  #153  
Παλιό 07-01-2011, 02:16
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...


.

Και τα δύο μέλη,

ή καλύτερα ... κ οι δύο φίλοι Γιώργος (GeorgeP) k Θοδωρής (ΤΕΟSS),

είναι αξιόλογα άτομα, με πολλές κ σε βάθος γνώσεις στα μηχανολογικά ... κ όχι μόνο ...

Αυτό ίσως τους κάνει λίγο πιο ευέξαπτους κ καμιά φορά λίγο πιο αιχμηρούς ....

Όλοι μας άλλωστε, όταν υποστηρίζουμε κάτι,

το υποστηρίζουμε με "σθένος" κ δύσκολα κάνουμε πίσω στις απόψεις μας ...

Απόψεις, που καμιά φορά μπορεί να είναι κ λίγο εσφαλμένες ή λίγο ακραίες ...

Παρόλα ταύτα, εμείς θέλουμε κ να τους διαβάζουμε,

και να "κλέβουμε" λίγες απ' τις πλούσιες γνώσεις τους ... όπως κ οποιουδήποτε άλλωστε ....

Φιλαράκια, συνεχίστε να δίνετε στο φόρουμ, γνώσεις κ "ζωή" ....












.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #154  
Παλιό 07-01-2011, 06:24
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Νίκο ,ξέρεις ότι σε εκτιμώ σαν άνθρωπο και για το έργο που μαζί με τον Δημήτρη προσφέρετε .Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα `η εγωισμό απέναντι στο Γιώργο `η άλλους συμφορουμιτες και το έχω αποδείξει κατά το παρελθόν ζητώντας συγγνώμη για εκφράσεις και παραδεχόμενος λάθη και παραλήψεις π.χ. από GeorgeP (gsforum post104, gsforum post57) , Gemara (gsforum post76) , PITS (gsforum post13) κ.α. Ο μόνος που θεωρώ ότι αδίκησα και δεν έχω ζητήσει συγγνώμη (που του τα έχωσα λόγο θύμου) είναι ο vaska .Έχω παραδεχτεί ότι ο γραπτός λόγος μου είναι λίγο απότομος …θα βελτιωθεί .


Αλλά αυτό πρέπει να είναι αμοιβαίο, δεν θα είχε μειωθεί η προσωπικότητα του Γιώργου εάν είχε παραδεχτεί ότι (π.χ.) το R1200GS έχει 2 ταχυσυνδέσμους ,το telelever έχει 1 ψαλίδι ,τα υπουργεία έχουν γραπτά οργανογράμματα και ο δήμαρχος δεν διατάζει τον αστυνόμο (για να θυμηθούμε και τα παλιότερα)


Η άνευ προηγούμενου παρεξήγηση άρχισε εδώ gsforum ,όπου ενώ έχουμε λύσει παλιές διαμάχες , αρχίζουμε μια φιλική κόντρα με φατσούλες και πειράγματα και έρχεται το post 258 και μου καίει… βαλβίδα .Απαντώ με το 272 και στη συνέχεια πάω συνεργείο αλλάζω έδρες -τρίβω νέα βαλβίδα αλλά σύντομα γίνεται του crossturer το κάγκελο (μαζί με τα προβολάκια) gsforum 119 ,159,160,162,164,165,167,168 ..φαίνεται η επισκευή να έπιασε και ανεβάζει στροφές …171.172 ,180, και μπαμ σπάει καδένα …182 ,παίρνει ανάποδες 185 και σπάει κάρτερ 189.-

Σε τέτοια κατάσταση τα επεισόδια ταχυσυνδέσμου και λαδιού ήταν αναπόφευκτα …


Τώρα άντε να κάνεις γενική ….
Reply With Quote
  #155  
Παλιό 07-01-2011, 17:28
windman1200 Ο/Η windman1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΝΕΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: τώρα πια, δεν έχω...
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Ας ανακεφαλαιώσουμε κύριοι, με το μάτι ενός ουδέτερου μέλους που δεν γνωρίζει προσωπικά κανέναν σας…
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓιατΙ συνεβηκε αυτο το οποιο ειδες και δεν πιστευες στα ματια σου? Διοτι.......
Το λαδι κατα την παλινδρομηση των εμβολων λιπαινει τα τοιχωματα του κυλινδρου και αναμειγνυεται μα το καυσιμο! Η περισσοτερη ποσοτητα αυτης της αναμιεξης καιγεται στον θαλαμο καυσης αλλα και καποια επιστρεφει στο καρτερ. Ακομα μεσα στο καρτερ δημιουργουνται και υδρατμοι (απο την εξατμιση του λαδιου λογω θερμοκρασιας) η οποια φευγει μεν απο τις σωληνωσεις της αναπνοης αλλα ενα πολυ μεγαλο μερος των υδρατμων αυτων (οταν σβησεις τον κινητηρα) γινεται νερο, αφου η πιεση του λαδιου οταν ειναι εν λειτουργια ο κινητηρας δεν υφισταται για να διωξει τους υδρατμους απο τις ''αναπνοες''οταν εσυ τον σβησεις, και ανακατευεται με το λαδι. Αυτο ειναι πολυ εντονο οταν κινεισαι μεσα στην πολη με χαμηλες ταχυτητες και συχνα σταμτα-ξεκινα!! Γινεται παααααρα πολυ εντονο δε τις υγρες και ζεστες ημερες του χρονου π.χ. το καλοκαιρι.
Ετσι οταν πας να ελεγξεις την σταθμη του δεν βλεπεις καμια πτωση αυτης!! Μολις ομως βγάλεις την μοτοσυκλετα σου σε ανοικτο δρομο 2-3 κμ (δεν χρειαζεται παραπανω) και ανεβασεις ταχυτητα τοτε η υγρασια που εγινε νερο και το καυσιμο που ειναι αναμεμειγμενα μεσα στο λαδι εξατμιζονται (γινονται παλι υδρατμοι και φευγουν απο τις αναπνοες ¨η καιγονται στον θαλαμο καυσης) με αποτελεσμα να πας να ελεγξεις την σταθμη και να την δεις στο κατωτερο σημειο του ''ματιου'' "η και καθόλου!!! Αυτο δεν σημαινει οτι την Δευτερα ηταν ΟΚ και μεχρι την Τριτη εκαψε μισο κιλο λαδι αλλα οτι, η σταθμη κατεβαινε λογω φυσιολογικης καταναλωσης λαδιου απο την τοποθετηση του μεσα στο καρτερ αλλα λογω της κινησης σου μεσα στην πολη ¨η σε κοντινες αποστασεις με χαλαρο γκαζι δεν φαινοταν αυτη η πτωση λογω της αναμιξης του με υγρασια και καυσιμο που αυξανε τον ογκο του λαδιου. Μολις το εβγαλες στην π.χ. παραλιακη και γεμισες τις ταχυτητες η υγρασια και το καυσιμο εξατμιστηκαν και φανερωθηκε η πραγματικη σταθμη του λαδιου!!!
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΑΚΡΑΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ (ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΥΔΡΑΤΜΩΝ, ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΤΩΝ GS Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΨΥΓΕΙΟ ΝΕΡΟΥ) ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗ ΣΤΑΘΜΗ ΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΤΕΟSS. ΚΑΙ ΔΙΑΛΕΞΕ ΟΤΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ. ΑΛΛΑΖΩ ΛΑΔΙΑ ΣΕ ΚΑΡΤΕΡ ΜΗΧΑΝΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ 26 ΧΡΟΝΙΑ. ΜΗΧΑΝΕΣ ΜΗ ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΜΕ 1002 ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΣΡΟΗΣ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡ, ΑΦΟΥ ΠΛΕΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΜΠΟΥΓΑΔΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΧΕΡΙΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ, ΣΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΥΘΜΕΝΑ ΤΟΥ ΚΑΡΤΕΡ, ΝΑ ΠΩ 2mm ΜΟΥΡΓΑΣ(λάσπης), ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ!! ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΔΕ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΤΛΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ GS.

“Μη επίσημος ιστότοπος, καλύτερη προβολή άνω των 1024Χ768”
OTAN BΛΕΠΕΙΣ ΛΕΖΑΝΤΕΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΣΟΥ ΤΗΣ LANCIA ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ INTERNET ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΕΔΩ ΚΑΙ 22 ΧΡΟΝΙΑ. ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ. ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΟΤΑΝ ΣΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΟΣΟΙ, ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΗΓΕΣ ΓΝΩΣΗΣ ΜΕ ΕΣΕΝΑ.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας παρακαλώ …τι πράγματα είναι αυτά κύριοι , κρίνετε τον υπερμηχανολόγο που οφθαλμοφανώς είναι και υπερχημικός .
Η μεταστοιχείωση του λαδιού σε νερό είναι γνωστό φαινόμενο σε συνθήκες υδρατμοποίησης του λαδιού!
ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ. ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, Η ΕΙΡΩΝΙΑ ΣΟΥ ΒΑΡΕΣΕ ΚΟΚΚΙΝΟ!! ΑΝ Η ΧΕΛΩΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΥΤΟΣ!!! ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ, ΤΟΝ ΕΚΑΝΕΣ TURBO, ΤΟΥ ΠΑΤΗΣΕΣ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ "NITRO", ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ ΒΡΕ ΑΔΕΛΦΕ... ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο ,ξέρεις ότι σε εκτιμώ σαν άνθρωπο και για το έργο που μαζί με τον Δημήτρη προσφέρετε .Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα `η εγωισμό απέναντι στο Γιώργο `η άλλους συμφορουμιτες και το έχω αποδείξει κατά το παρελθόν ζητώντας συγγνώμη για εκφράσεις και παραδεχόμενος λάθη και παραλήψεις π.χ. από GeorgeP (gsforum post104, gsforum post57) , Gemara (gsforum post76) , PITS (gsforum post13) κ.α. Ο μόνος που θεωρώ ότι αδίκησα και δεν έχω ζητήσει συγγνώμη (που του τα έχωσα λόγοθύμου) είναι ο vaska .Έχω παραδεχτεί ότι ο γραπτός λόγος μου είναι λίγο απότομος …θα βελτιωθεί .


Αλλά αυτό πρέπει να είναι αμοιβαίο, δεν θα είχε μειωθεί η προσωπικότητα του Γιώργου εάν είχε παραδεχτεί ότι (π.χ.) το R1200GS έχει 2 ταχυσυνδέσμους ,το telelever έχει 1 ψαλίδι ,τα υπουργεία έχουν γραπτά οργανογράμματα και ο δήμαρχος δεν διατάζει τον αστυνόμο (για να θυμηθούμε και τα παλιότερα)


Η άνευ προηγούμενου παρεξήγηση άρχισε εδώ gsforum ,όπου ενώ έχουμε λύσει παλιές διαμάχες , αρχίζουμε μια φιλική κόντρα με φατσούλες και πειράγματα και έρχεται το post 258 και μου καίει… βαλβίδα .Απαντώ με το 272 και στη συνέχεια πάω συνεργείο αλλάζω έδρες -τρίβω νέα βαλβίδα αλλά σύντομα γίνεται του crossturer το κάγκελο (μαζί με τα προβολάκια) gsforum 119 ,159,160,162,164,165,167,168 ..φαίνεται η επισκευή να έπιασε και ανεβάζει στροφές …171.172 ,180, και μπαμ σπάει καδένα …182 ,παίρνει ανάποδες 185 και σπάει κάρτερ 189.-

Σε τέτοια κατάσταση τα επεισόδια ταχυσυνδέσμου και λαδιού ήταν αναπόφευκτα …


Τώρα άντε να κάνεις γενική ….
ΕΔΩ ΤΟ ΕΣΤΡΩΣΕΣ ΛΙΓΟ. Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ, ΠΑΝΤΑ ΣΑΝ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΩ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΑ ΕΚΤΙΜΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΑΝ ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΛΑΝΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ (GeorgeP) ΝΑ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι να το διαβάσω όλο είχα ξεχάσει τι πρόβλημα είχε ο Κίμωνας και αναγκάστηκα να ξαναγυρίσω στο πρώτο post.....


Λοιπόν επειδή διάβασα πολλά ας βάλω και εγώ το λιθαράκι μου........



Καταρχήν η φωτογραφία με το σχεδιάγραμμα του συστήματος λίπανσης που παρέθεσε ο GeorgeP αντιστοιχεί στην R1200GS. Μπορεί να συμπίπτει και με παλαιότερες εκδόσεις των GS αλλά σίγουρα έτσι είναι της 1200άρας.

Οι boxer κινητήρες για τους οποίους συζητάμε ΕΧΟΥΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ!!! Ω τι έκπληξη για μερικούς.... κι όμως!! Το έκανε και αυτό ο Γερμανός
Συγκεκριμένα είναι αυτή η "βαλβίδα" εκεί στο ταφ που αναφέρεται παραπάνω. Όταν ο κινητήρας είναι κρυος έχει κλείσει την δίοδο προς το ψυγείο και το λάδι ανακυκλώνεται στον χώρο του κινητήρα μέχρι να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Τότε ο θερμοστάτης - λογω διαστολής ελατηρίου κτλ κτλ - αλλάζει θέση και σταματάει την κίνηση γύρω από τον κινητήρα στέλνοντας το λάδι για να ψυχθεί στο ψυγείο και μέσω αυτού να επιστρέψει στο κάρτερ.
Πάνω στην μοτοσυκλέτα μας βρίσκεται στην δεξιά πλευρά του κινητήρα μας. Λύνοντας τον σωλήνα λαδιού που έρχεται από το ψυγείο και πιάνει με 2 βίδες πάνω στον κορμό του. Είναι "φυτεμένος" κάτω από τον σωλήνα...


Πάθε άλλο παρά μπούρδες λες! Απολύτως σωστά ΟΛΑ!!



Τώρα για τα λάδια....
Έχω αλλάξει τόνους λάδια από πάσης είδους οχήματα. Υποψήφιος για καρκίνου του δέρματος και άλλα δερματικά έχω μάθει πλεόν να αναγνωρίζω ένα λάδι αν είναι καμένο, κομμένο ή αναμεμιγμένο με νερό και καύσιμο...... Η υφή, το χρώμα και η μυρωδιά τους είναι πλεον χαρακτηριστική οπότε μπορώ να έχω "πρακτική άποψη". Τα θεωρητικά τα αφήνω σε άλλους...
Αν έβλεπα 250ml νερού σε 4 λίτρα λάδι ούτε που θα σκεφτόμουν να βάλω σε λειτουργία τον εν λόγω κινητήρα... Θα πήγαινε κατευθείαν για άνοιγμα και επισκευή. Αν ήταν ελαιόψυκτος θα την έστηνα τα βράδυα για να βρω τον π---τη που μου ρίχνει νερά στον κινητήρα......
Υγρασία υπάρχει φυσικά αλλά, ποσοτικά, είναι αμελητέα!! Δεν μπορεί να επηρεάσει καθόλου την στάθμη. Σκεφτείτε πως η ποσότητα λαδιού που χρειάζεται για να ανέβει η στάθμη από το κατώτερο σημείο στο γυαλάκι μέχρι το άνω, είναι 500ml.


Για τον τρόπο μέτρησης της στάθμης...
Μιας και οι κατασκευαστές έχουν τις δικές τους τεχνοτροπίες και τεχνολογίες, ακολουθήστε ευλαβικά την διαδικασία R.T.F.M.!!! Για όσους δεν ξέρουν, είναι η πασίγνωστη διαδικασία Read The ####ing Manual!!!!
Μπορεί να λέει ο καθένας την παπαρολογία του αλλά σε τελική ανάλυση ποιος ξέρει καλύτερα από τον κατασκευαστη;;;;;
Κλασικό μπάχαλο είναι τα αυτόματα σαζμάν... άλλα θέλουν μέτρηση και σβηστό κινητήρα, άλλα με αναμμένο και κάποια με ταχύτητα μέσα... Πάει ο καθένας που δεν ξέρει που πάνε τα 4 και κάνει ότι φαντάζεται.... Που πας ρε Καραμήτρο; Το διάβασες το manual; Μετά φταίει το μηχάνημα που κάηκε...


Η σωστή διαδικασία λοιπόν είναι η εξής: Βάζουμε την μηχανή να δουλέψει μέχρι να φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας! Τι εννοεί ο ποιητής; Πρακτικά ελέγχουμε προσεκτικά με το χέρι πότε θα ζεσταθεί το ψυγείο λαδιού. Τότε σημαίνει πως άνοιξε ο θερμοστάτης και έχει κυκλοφορήσει το λάδι σε όλο το σύστημα! Η θερμοκρασία από το ταμπλό δεν μπορεί να θεωρηθεί σαν μέσω αναφοράς! ΠΡΟΣΟΧΗ! Ενώ είναι κρύο για μερικά λεπτά στη αρχή, πιάνει θερμοκρασία μέσα σε δευτερόλεπτα!! Μην κάψετε κανένα χέρι...
Τότε την βάζουμε στο κεντρικό σταντ σε επίπεδο μέρος, σβήνουμε και περιμένουμε 2-3 λεπτά για να στραγγίξει το λάδι και ελέγχουμε το γυαλάκι.

Μια επιπλέον διευκρίνηση: Το λάδι δεν χρειάζεται να είναι στο άνω σημάδι. Αρκεί να βρίσκεται ΑΝΑΜΕΣΑ στο ανώτερο και κατώτερο σημάδι! Ουσιαστικά μέσα στο γυαλάκι... Μιλάμε δηλαδή για μια διακύμανση 300-400 ml. Όλοι οι δείκτες στα οχήματα έχουν min/max σημάδια που πρέπει η στάθμη να βρίσκεται εκεί μέσα χωρίς να υπάρχει κίνδυνος για την λίπανση του! Οπότε μην σας πιάνει πανικός..... Εγώ προσωπικά πάντα ελέγχω να είναι στα 3/4 της περιοχής αυτής!



Κίμωνα!!! Εξειδικευμένα για σένα τα παρακάτω....
Εγώ τι θα έκανα.... Καταρχήν αυριο πρωί πρωί θα κατέβαινα και θα παρατηρούσα την "χειροπιαστή" θερμοκρασία του ψυγείου.
- Αν ζεσταίνει ο#### από το πρώτο λεπτό τότε ο θερμοστάτης έχει κολλήσει ανοικτός και το λάδι δεν κάνει το κύκλο του στον κινητήρα. Δεν υπάρχει λόγος πανικού. Απλά αργεί να ζεσταθεί ο κινητήρας.
- Αν έχουν περάσει 10-15 λεπτά και το ψυγείο παραμένει κρύο θα αγχωνόμουν. Μάλλον ο θερμοστάτης έχει κολλήσει σε θέση κλειστή και εμποδίζει το λάδι να ψυχθεί. Κάντο μια βόλτα 5 λεπτών γύρω από το τετράγωνο για να σιγουρευτείς πως δεν ανοίγει. Τότε βαλτή στην άκρη και ξαναμιλάμε..... μπορεί να κάνεις ζημιά στον κινητήρα αν υπερθερμανθεί.
- Αν όλα πάνε όπως προβλέπονται τότε απλά κάνεις λάθος στην μέτρηση της στάθμης οπότε θα ακολουθούσα ευλαβικά τις παραπάνω διαδικασίες για να μετρήσω το λάδι. Δεν χρειάζεται και κάθε μέρα, κρίνεις εσύ ανάλογα τα χιλιόμετρα που κάνεις, τον τρόπο που οδηγείς και το άγχος σου

Στις 2 πρώτες περιπτώσεις πας για αντικατάσταση θερμοστάτη με χοντρικό κόστος ανταλλακτικού στα 50 ευρώ.

Επιπλέον ρίξε μια ματιά στις ψύκτρες του ψυγείου μην έχει φάει καμιά πετριά και έχουν στραβώσει και εμποδίζουν την σωστή ροή του λαδιού....
ΟΤΙ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Σ’ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD, ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ KIMWNA, ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΟΥ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΩ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ (ThanDim). ΕΥΓΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!

Υ.Γ. Τα περισσότερα από τα υπόλοιπα POST που γράφτηκαν σε αυτό το THREAD, είναι άνευ σημασίας για εμένα, έναν από τα ουδέτερα μέλη που απλώς έκαναν ένα κλικ στα "ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ" για να συμβουλευτούν, είτε επέμβουν οι admin, είτε όχι!
Reply With Quote
  #156  
Παλιό 09-01-2011, 22:35
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
.

Και τα δύο μέλη,

ή καλύτερα ... κ οι δύο φίλοι Γιώργος (GeorgeP) k Θοδωρής (ΤΕΟSS),

είναι αξιόλογα άτομα, με πολλές κ σε βάθος γνώσεις στα μηχανολογικά ... κ όχι μόνο ...

Αυτό ίσως τους κάνει λίγο πιο ευέξαπτους κ καμιά φορά λίγο πιο αιχμηρούς ....

Όλοι μας άλλωστε, όταν υποστηρίζουμε κάτι,

το υποστηρίζουμε με "σθένος" κ δύσκολα κάνουμε πίσω στις απόψεις μας ...

Απόψεις, που καμιά φορά μπορεί να είναι κ λίγο εσφαλμένες ή λίγο ακραίες ...

Παρόλα ταύτα, εμείς θέλουμε κ να τους διαβάζουμε,

και να "κλέβουμε" λίγες απ' τις πλούσιες γνώσεις τους ... όπως κ οποιουδήποτε άλλωστε ....

Φιλαράκια, συνεχίστε να δίνετε στο φόρουμ, γνώσεις κ "ζωή" ....







Η φωτογραφια αυτη τα λεει ολα, ετσι ηταν, ετσι ειναι κι ετσι θα ειναι!!!!!!!
Κανεις απο τους δυο μας δεν ειναι ψευτικος αλλα και οι δυο αληθινοί, και αυτην την αληθεια βγαζουμε στα γραφομενα μας!! Ισως αυτο να προκαλει αυτες τις φιλικες αψιμαχιες!! Ας ειναι, και ας προσπαθησουμε να ελεγχουμε στον γραπτο μας λογο το αληθινο αυτο ταμπεραμεντο που μας διακατεχει!!!
Reply With Quote
  #157  
Παλιό 10-01-2011, 00:13
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φωτογραφια αυτη τα λεει ολα, ετσι ηταν, ετσι ειναι κι ετσι θα ειναι!!!!!!!
Κανεις απο τους δυο μας δεν ειναι ψευτικος αλλα και οι δυο αληθινοί, και αυτην την αληθεια βγαζουμε στα γραφομενα μας!! Ισως αυτο να προκαλει αυτες τις φιλικες αψιμαχιες!! Ας ειναι, και ας προσπαθησουμε να ελεγχουμε στον γραπτο μας λογο το αληθινο αυτο ταμπεραμεντο που μας διακατεχει!!!

Εμένα πάντως μου έλειψες....

Ανυπόφορα μιλάμε......

Να φανταστείς άρχισα να ποστάρω σε τεχνικά θέματα... (κάτι για αναρτήσεις αν θυμάμαι καλά)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
R1150GS - Λάδια στο φίλτρο αέρα alekni Τεχνικά θέματα διάφορα 32 29-05-2010 20:57
Λάδια από κινητήρα katsanakis Τεχνικά θέματα διάφορα 37 12-04-2010 23:03
Καθαρισμός κινητήρα cm246 Φροντίδα 8 29-11-2009 00:57
Ανατομία ενός κινητήρα... !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ( no2 ) Hondakias Τεχνικά θέματα διάφορα 8 30-07-2009 10:40
Λάδια kifinas Τεχνικά θέματα διάφορα 12 14-03-2009 11:59


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!