GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 04-05-2011, 00:05
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον φωτεινοι παντογνωστες και οι δυο σας που προσβαλλω την νοημοσυνη του ενος τουλαχιστον απο εσας.......
Ας αναρωτηθει ο προσβαλλομενος τα ποσα νοημοσυνης που διαθετει διαβαζοντας τα παρακατω και να τα συγκρινει με των μηχανικων που του αλαλζαν γραναζια καθε τοσο!!
Ετσι, να πατε και οι δυο να μαθετε τι σημαινει ''Κλιμακωτή μπαινιτική βαφή'' (σκληροτητα HV 1000) η οποια εφαρμοζεται στα μαμα γραναζια των γιαπωνεζων οταν ολοι οι ευρωπαιοι αφτερμαρκεταδες (AFAM, JT κ.λ.π) αλλα και ευρωπαιοι κατασκευαστες μοτοσυκλετων εφαρμοζουν λιγοτερο αξιοπιστες μεθοδους βαφης π,χ, απλη ανοπτηση (σκληροτητα HV 250)!!!!
Οταν μαθετε τι σημαινει ''ωστενιτης απο επαναφορα'' τις ιδιοτητες του και ποιοι κατασκευαστες το εφαρμοζουν τοτε να ερθετε να μου μιλησετε!!

Οταν αποκτησετε γνωσεις για τα παραπανω θα καταλαβετε, χωρις να ειναι απολυτα σιγουρο αυτο, απο μονοι σας γιατι τα μαμα γραναζια των γιαπωνεζων ΔΕΝ φθειρονται και ΔΕΝ αλλαζονται οπως των ευρωπαιων!
Ακομα θα καταλαβετε, χωρις να ειναι και παλι απολυτα σιγουρο αυτο, γιατι πιαστηκατε κοροιδα τοσα χρονια που καβαλαγατε αλυσιδες και γραναζια και τα αλλαζατε στο καθε κελευσμα του καθε τυχαρπαστου μηχανικου που ειχε μεινει στην δεκαετια του '70 - μέσα '80!!!

Το οτι καβαλαγατε τετοια μηχανακια σαν κι εμενα για δεκα χρονια δεν σημαινει οτι ξερετε και τον τροπο κατασκευης τους ουτε τα υλικα κατασκευης τους, ουτε τον τροπο βαφης καποιων εξαρτηματων π.χ. γραναζιων!! Αρα την τυφλα σας ξερετε!!!! Ξερετε οσα σας ελεγαν οι μηχανικοι σας και τιποτε άλλο!

Αντε μπραβο, που ολα τα ξερετε και αναθεμα αν ξερετε τιποτα!!!

Αν ειπε καποιος απο εσας κατι για ειρωνια εχω κι άλλη αν χρειαστει!!!!!!

δεν σου φτανει που μας εχεις γυρισει τουμπα την ζωη και την πολιτικη κατασταση της χωρας,τωρα εισαι ετοιμος να τουμπαρεις και το μοτοσυκλετικο παρελθον μας.....
εγω δεν συγκρινα πουθενα ευρωπαικα με γιαπωνεζικα αλυσιδογραναζα......το πρωτο μου ευρωπαικο μηχανακι ειναι το gs,οποτε ποια 10 χρονια τσαμπουνας;;;;;;25 χρονια γιαπωνεζικα μηχανακια ειχα και γνωριζω πολυ καλα τα καλα και τα κακα τους ......μιλας απαξιωτικα για μηχανικους που δεν γνωριζεις.....
μου φαινεται οτι διαφωνεις,απλα για να διαφωνεις και κατανταει γραφικο...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 04-05-2011, 08:20
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Εμενα μου φαινεται οτο οταν καποιος αποφασισει να γινει ρεζιλι δεν τον σταματαει τιποτα..
Τα βαμμενα απο τον σουπερμαν εργοστασιακα και ΟΕΜ γραναζια ειδικα μαλιστα τα μπροστινα των βαραντερο μου επρεπε να τα κρατησω παντογνωστη να σου τα στειλω..
Και να σου στειλουν και ολοι οι υπολοιποι αυτα που εχουν να τα εχεις εσυ να τα χαιρεσαι..

Εξακολουθω να επιμενω να σου προτεινω να αρχισεις να οδηγας τον απαρχαιωμενο γυαλιστερο κουβα που εχεις σπιτι μπας και καταλαβεις την πραγματικη του αξιοπιστια..

Last edited by paschalis; 04-05-2011 at 08:21.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-05-2011, 08:45
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας αναρωτηθει ο προσβαλλομενος τα ποσα νοημοσυνης που διαθετει διαβαζοντας τα παρακατω και να τα συγκρινει με των μηχανικων που του αλαλζαν γραναζια καθε τοσο!!
Ετσι, να πατε και οι δυο να μαθετε τι σημαινει ''Κλιμακωτή μπαινιτική βαφή'' (σκληροτητα HV 1000) η οποια εφαρμοζεται στα μαμα γραναζια των γιαπωνεζων.
Έχεις πολύ λάθος Γιώργο . εάν τα καταφέρω κάποια στιγμή πρέπει να σου δήξω αλισιδογραναζα από cbr 1000 του 07. ιδικά το μπροστινό θα πάθεις . η μηχανή είναι του αδερφού μου δεν είναι ξένη δλδ, και έχει 17000 χ.χιλιομετρα και όχι καγκουριστικα . Λοιπών αυτό που λες δεν ισχύει . Και κάτι ακόμα αυτά τα πλήρωσε 280 ευρο και μην μου πεις άλλη μηχανή και τα σχετικά ....

Last edited by commander; 04-05-2011 at 08:47.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-05-2011, 09:08
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν σου φτανει που μας εχεις γυρισει τουμπα την ζωη και την πολιτικη κατασταση της χωρας,τωρα εισαι ετοιμος να τουμπαρεις και το μοτοσυκλετικο παρελθον μας.....
εγω δεν συγκρινα πουθενα ευρωπαικα με γιαπωνεζικα αλυσιδογραναζα......το πρωτο μου ευρωπαικο μηχανακι ειναι το gs,οποτε ποια 10 χρονια τσαμπουνας;;;;;;25 χρονια γιαπωνεζικα μηχανακια ειχα και γνωριζω πολυ καλα τα καλα και τα κακα τους ......μιλας απαξιωτικα για μηχανικους που δεν γνωριζεις.....
μου φαινεται οτι διαφωνεις,απλα για να διαφωνεις και κατανταει γραφικο...
Οπως νομιζεις....με 25 χρονια γιαπωνεζικα ξερεις καλυτερα!!!

Μπορω να μιλαω οπως θελω και για οποιον θελω αρκει να μην τον κατονομαζω εφοσον δεν τον ξερω!!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 04-05-2011, 09:15
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα μου φαινεται οτο οταν καποιος αποφασισει να γινει ρεζιλι δεν τον σταματαει τιποτα..
Τα βαμμενα απο τον σουπερμαν εργοστασιακα και ΟΕΜ γραναζια ειδικα μαλιστα τα μπροστινα των βαραντερο μου επρεπε να τα κρατησω παντογνωστη να σου τα στειλω..
Και να σου στειλουν και ολοι οι υπολοιποι αυτα που εχουν να τα εχεις εσυ να τα χαιρεσαι..

Εξακολουθω να επιμενω να σου προτεινω να αρχισεις να οδηγας τον απαρχαιωμενο γυαλιστερο κουβα που εχεις σπιτι μπας και καταλαβεις την πραγματικη του αξιοπιστια..

Εσυ μπορεις να περιμενεις την ενηλικιωση....θα παρει χρονο!!!

Ξερεις ποτε ενα γραναζι ειναι χαλασμενο??? εβαλες το παλιο πανω στο καινουριο να δεις τι εχει χαλασει και το άλλαξες ¨η με το ματι εκανες διαπιστωσεις??? Διαβασες το βιβλιαρακι της Χοντα το οποιο περιγραφει ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ποτε ενα ενα γραναζι θελει αλλαγη?? μετρησες αποστασεις μεταξυ των δοντιων καινουριου και παλιου να δεις που χωλαινει το παλιο και αν χρειαζεται αλΛαγη??? Τα εκανε αυτα ο μηχανικος που στα αλλαζε ¨η πηγαινε δια του ρητου ''αλλαγη αλυσιδα=αλλαγη και γραναζια?''
Αν εγιναν ολα τα παραπανω πες μας τι ειδες και σε εκανε να το αλλαξεις!

Αν δεν εγιναν...η ενηλικιωση αργει πολυ!!!

Last edited by GeorgeP; 04-05-2011 at 09:26.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 04-05-2011, 09:19
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις πολύ λάθος Γιώργο . εάν τα καταφέρω κάποια στιγμή πρέπει να σου δήξω αλισιδογραναζα από cbr 1000 του 07. ιδικά το μπροστινό θα πάθεις . η μηχανή είναι του αδερφού μου δεν είναι ξένη δλδ, και έχει 17000 χ.χιλιομετρα και όχι καγκουριστικα . Λοιπών αυτό που λες δεν ισχύει . Και κάτι ακόμα αυτά τα πλήρωσε 280 ευρο και μην μου πεις άλλη μηχανή και τα σχετικά ....


Μαμα ¨η ΟΕΜ? Αλουμινενια ¨η ατσαλενια?

Και συνεχιζουμε αμα τη απαντήσει σου!!

Σημ. μια φωτογραφια υψηλης αναλυσης προφιλ εδω στο φορουμ και θα σου πω το τι και πως! Δηλαδη αν ειναι μαμα ¨η οχι και αν ειναι φθαρμενο ¨η οχι! Ακομα θα σου παραθεσω σε φωτο και σε αντιδιαστολη ενα καινουριο μαμα γραναζι χοντα απο CBR, Varadero, Honda γενικως για να δεις αν αυτο που αλλαχτηκε στα 17000κμ ειναι μαμα ¨η οχι!!! Το ιδιο και γιαυτο που μπηκε επανω!
Μπορω ακομα ενα πρωι να ερθω και να το δω!!!!!!

Last edited by GeorgeP; 04-05-2011 at 09:24.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 04-05-2011, 13:34
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ μπορεις να περιμενεις την ενηλικιωση....θα παρει χρονο!!!

Ξερεις ποτε ενα γραναζι ειναι χαλασμενο??? εβαλες το παλιο πανω στο καινουριο να δεις τι εχει χαλασει και το άλλαξες ¨η με το ματι εκανες διαπιστωσεις??? Διαβασες το βιβλιαρακι της Χοντα το οποιο περιγραφει ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ποτε ενα ενα γραναζι θελει αλλαγη?? μετρησες αποστασεις μεταξυ των δοντιων καινουριου και παλιου να δεις που χωλαινει το παλιο και αν χρειαζεται αλΛαγη??? Τα εκανε αυτα ο μηχανικος που στα αλλαζε ¨η πηγαινε δια του ρητου ''αλλαγη αλυσιδα=αλλαγη και γραναζια?''
Αν εγιναν ολα τα παραπανω πες μας τι ειδες και σε εκανε να το αλλαξεις!

Αν δεν εγιναν...η ενηλικιωση αργει πολυ!!!
Ευχαριστω πολυ γισ το κοπλιμεντο(περι ηλικιας)
Τα γραναζια τα αλλαζα μονος μου οταν χαλουσαν..
Οχι και μηχανικο για αλυσιδογραναζα..
Πολυ σωστα αναρωτιεσαι αν εκανα τα παραπανω.Ναι τα εκανα.
Τα μπροστινα γραναζια αλλαζονταν λογω στραβων δοντιων που επιτυγχανεται με αγριες επιταχυνσεις λογω εφηβειας και τα πισω λογω...φθορας,Μεγαλωμα δηλαδη του αυλακιου τοσο που να γινονται οι μυτες σαν καρφακια.
Δυστυχως σου λεω και παλι δεν τα εχω να μου πεις μηπως εκανα και λαθος.
Τα ξεφορτωθηκα ολα μαζι με τον τελευταιο injection κουβα.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 04-05-2011, 13:46
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

το καναμε το θεμα του νικολα......#########
οτι φωτο και να βαλει καποιος,οτι επιχειρηματα και να παραθεσουμε,ο γιωργος ΔΕΝ πειθεται και δεν πιστευει τιποτα.....νομιζω οτι ολοι εχουμε καταλαβει οτι δεν δεχεται αλλες αποψεις και αληθειες....
αυτος ειναι ο γιωργος.....
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 04-05-2011, 14:23
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
..........................................................
οτι φωτο και να βαλει καποιος,οτι επιχειρηματα και να παραθεσουμε,ο γιωργος ΔΕΝ πειθεται και δεν πιστευει τιποτα.....νομιζω οτι ολοι εχουμε καταλαβει οτι δεν δεχεται αλλες αποψεις και αληθειες....
αυτος ειναι ο γιωργος.....
ΔΕΝ εχεις καταλαβει τιποτα περι του Γιωργου κι ας τον συναναστρεφεσαι 2 χρονια τωρα!!!!

Η αποδειξη οτι ο Γιωργος δεν ειναι αυτος που περιγραφεις βρισκεται στην παρακατω απαντηση του Πασχαλη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
..........................................επιτυγχανεται με αγριες επιταχυνσεις λογω εφηβειας και τα πισω λογω...φθορας,................................................
σημ: και εφηβειας συμπληρωνω εγω!!

Aν το εγραφε πρωτιτερα ο πασχαλης αυτο δεν θα γινοταν ολη αυτη η συζητηση αφου μιλαμε για μαμα γραναζια και..... φυσιολογικη φθορα και οχι καγκουριστικη φθορα!!!!!!

Τωρα αν τον ρωτησω, κι εσενα μαζι, τι γραναζια εβαζε και τα αλλαζε τοσο συχνα μαλλον θα μου πει....αφτερ μαρκετ afam, chiaravelli διοτι τα μαμα ηταν ακριβα.
Αν το παω και πιο βαθεια θα μου πει, κι εσυ μαζι μαλλον, για καινουρια αλουμινενια ενω τα μαμα ειναι σιδερενια απο χαλυβα 18/10.
Απο εκει και υστερα τι να πω εγω περαν του αυτονοητου που λεω πιο πανω περι αντοχης, κραμματων και βαφων γραναζιων???

Βλεπεις ολα εχουν την εξηγηση τους!!!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 04-05-2011, 14:29
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Βλεπεις ολα εχουν την εξηγηση τους!!!!


αυτο ειναι το θεμα...!
τα φερνεις απο δω,τα φερνεις απο κει και στο τελος πειθεις και τον εαυτο σου οτι εχεις δικιο!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Άξονας για R1150 GS με 18000 χλμ serp600 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 09-03-2011 14:29


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!