GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 08-12-2009, 13:18
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από FANISGS Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε συμφωνω μαζι σου μονο ως προς το χρωμα!κινητηρας διαμαντι?
καλο αστειο!απο το 1940 ειναι ο ιδιος.παρολα αυτα εμενα μου αρεσει.τωρα οσο για την οριτζιναλ κατασταση αυτο δεν ισχυει με τιπιτα.οταν σου αρεσει κατι το ψαχνεις,το βελτιωνεις και γενικα ασχολεισαι μαζι του.
Από το 1923 για την ακρίβεια!

Όσο για τον άνθρωπο εγκυκλοπαίδεια που επικαλείσαι, αν μου έλεγε εμένα κάποιος να κάνω "βελτιώσεις" στον boxer με πατέντες τύπου μπουζί, εξατμίσεις κλπ. και μάλιστα προσπαθούσε να με πείσει ότι υπάρχει τρόπος να αυξήσω την ιπποδύναμη και να μειώσω την κατανάλωση ταυτοχρόνως σε έναν κινητήρα εξελίξεως χιλιάδων ωρών και δεκάδων χρόνων, τότε θα έφευγα τρέχοντας! Όπως και τρέχοντας έπρεπε να είχε πάει o ίδιος στην κατασκευάστρια εταιρεία να τους τα πει και να κάνει την τύχη του!

Προσωπική μου άποψη και κρίση βέβαια, αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ 2 μηχανών, την μία "φτιαγμένη" έως "σκυλοφτιαγμένη" που λένε και την άλλη στην original κατάσταση του κατασκευαστή, ούτε που θα ασχολιόμουν με την πρώτη! Σαν παράδειγμα θα σου φέρω τις μηχανές που "παλιώνουν" και το τι κοιτάνε αυτοί που τις αγοράζουν. Τυχόν μετατροπές και "βελτιώσεις" κατεβάζουν σημαντικά την αξία τους.

Εν τέλει, για επιδόσεις, βελτιώσεις και μετατροπές δεν παίρνεις μία BMW 1200cc των 15-20.000€, αλλά ένα YAMAHA, HONDA ή SUZUKI και του αλλάζεις τα φώτα χωρίς να σε πολυνοιάζει.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 08-12-2009, 14:20
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

γιώργη χαίρομαι που σε βλέπω να διαφωνείς μου, γιατί είναι μια καλή αρχή για να ξαναψαχτώ σε θέματα που μάλλον είμαι λάθος

σχετικά με φίλτρα ελευθέρας, μιλάω εξ ιδίας πείρας, που στο 1100 κόπηκαν τα ξεσπάσματα με την χρήση του OEM φίλτρου σε σχέση με το K&n, σαν να μπούκωσε το σύστημα εισαγωγής και λογικό είναι μεταξύ της εξαναγκασμένης κίνησης του αέρα από το χάρτινο σε σχέση με την σχεδόν απρόσκοπτη του ελευθέρας

σχετικά με τα μπουζί ιριδίου εγώ κατάλαβα διαφορά μόνο στα brisk ir14, με αυτόματη απόκριση στις χαμηλές, ενώ κάτι τέτοιο δεν το είδα στα προτεινόμενα Bosch και στα ιριδίου της ngk

στο θέμα της εξάτμισης, με τις άφτερ γλυτώνεις βάρος, τις περισσότερες φορές από το καζανάκι αφαιρώντας τον καταλύτη, ενώ η χρήση λιγότερων διαφραγμάτων κάνει το σύστημα να ανασαίνει καλύτερα, με επίπτωση στην κατανάλωση και στον θόρυβο

για να καταλάβεις διαφορές αξιοσημείωτες θα πρεπει να αλλάξεις όλα αυτά τα μέρη και σε καινούρια μηχανή δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει, ήδη το εργαλείο πηγαίνει όσο πάει από εργοστάσιο και δεν έχεις λόγο να αντισταθμίσεις πτώση απόδοσης λόγω πεσμένου από τα χρόνια και την χρήση κινητήρα


φάνη, γνώμη ζήτησες, γνώμη σου έδωσα, με βάση τις δικές μου γνώσεις και εμπειρίες. τυγχάνει να συμπίπτουν με των παραπάνω φίλων, που σου επισημαίνουν οτι δεν έχεις λόγο να ακουμπήσεις χρήματα για τους λόγους που ανέφερες εξ αρχής. αν το θέμα σου είναι το αισθητικό, ακουστικό ή οπτικό, για την ακράπα ή την όποια άφτερ εξάτμιση, κανένας λόγος, η κα@λα είναι η κινητήριος δύναμη στο εμπόριο

ας το πάρουμε αλλιώς. εσύ ζητάς την γνώμη του εμπόρου και των πελατών σχετικά με ένα προιόν, για την συγκεκριμένη χρήση που το θες. ποιός έχει εύλογο συμφέρον από το να σε οδηγήσει ή να σε αποτρέψει από την αγορά του; στα δεδομένα του παραδείγματος θέσε εαυτόν σε μη ιδανική κενωνία

τα παλικάρια θα είχε νόημα να προσπαθήσουν να σε παρασύρουν σε λάθος επιλογές μόνο για τα φανάρια της ποσειδώνος και τα λιμανάκια στη βουλιαγμένης βράδυ σαββάτου και με στοίχημα τις άδειες, μόνο που θα ταν για άλλα μηχανάκια

άρα συμπερασματικά

κάνε ότι σου λέει ο φίλος σου στην κρήτη, για να χτίσεις άποψη
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 08-12-2009, 14:24
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
!

Προσωπική μου άποψη και κρίση βέβαια, αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ 2 μηχανών, την μία "φτιαγμένη" έως "σκυλοφτιαγμένη" που λένε και την άλλη στην original κατάσταση του κατασκευαστή, ούτε που θα ασχολιόμουν με την πρώτη! Σαν παράδειγμα θα σου φέρω τις μηχανές που "παλιώνουν" και το τι κοιτάνε αυτοί που τις αγοράζουν. Τυχόν μετατροπές και "βελτιώσεις" κατεβάζουν σημαντικά την αξία τους.

οι βέλτιώσεις δεν θα λεγα πως κατεβάζουν την αξία της μηχανής, αλλά αυξάνουν την προίκα της μαζί με τα εργοστασιακά φορεμένα, οπότε κάνουν την συναλλαγή εις βάρος του πωλητή, μιας και οι περισσότεροι δεν αγοράζουν αξεσουάρ, αλλά την μηχανή αυτή καθ εαυτή και πολλές φορές γυμνή

Εν τέλει, για επιδόσεις, βελτιώσεις και μετατροπές δεν παίρνεις μία BMW 1200cc των 15-20.000€, αλλά ένα YAMAHA, HONDA ή SUZUKI και του αλλάζεις τα φώτα χωρίς να σε πολυνοιάζει.
συμφωνώ και προσυπογράφω το παραπάνω
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 08-12-2009, 14:38
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

οκ.σεβομαι τις αποψεις σας τις ακουω αλλα σε καμια περιπτωση δεν τις υιοθετω.φιλικα παντα
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 08-12-2009, 14:39
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Προσκυνώ Μεγαλειοτατε!! Πολυ επιτυχημενο και σωστό το παρπανω!!

αυτό πολύ ωραίο μου ακούγεται. λες;είμαι και κωνσταντίνος!

Εγω παρόλες τις ενδελεχείς μετρησεις δεν προσεξα τιποτε απο ολα αυτα στο αυτοκινητο!!!

εγώ το πρόσεξα, γι αυτό το έγραψα

φιλτροχοανες ΚΑΙ ελευθερο φιλτρο δεν συνδυαζονται!! ¨η το ενα θα εχεις ¨η το άλλο!!! Αν εχεις φιλτροχοανες κλαψε το μοτερ μετα απο λιγες χιλιαδες κμ λογω σωματιδιων που πολυ σωστα λες κι εσυ!!!!!

εννοούσα την εισαγωγή κάτω από την σέλα, δεκτή η διόρθωση!

Συμφωνα με μετρησεις τεστ κ.λ.π. σε Ελλαδα και εξωτερικο η 100αρα δεν βοηθαει ουτε την καταναλωση ουτε την καυση!!! Τα 100 οκτανια ειναι ενας αντικροτικος αριθμος και οχι καλυτερη ποιοτητα βενζινης π.χ. πιο καθαρη ¨η πιο πτητικη(εφλεκτη) κ.λ.π. Περιεχει περισσότερα καθαριστικα βεβαια αλλα το κοστος σε βαθος χρόνου ειναι μεγάλο (περιπου μιση μοτοσυκλετα στα 100,000κμ-150,000κμ) το οποιο θα διπλασιαστει διότι συνηθως σε αυτα τα κμ ανοιγουμε κινητηρα για επισκευη. Καλυτερα ειναι τα προσθετα με καθαριστικα βαλβιδων, κεφαλων, και κορωνων πιστονιων που και δουλεια κανουν, και ασφαλη για τους καταλυτες ειναι και στοιχιζουν καπου στα 10ε με διαρκεια 5 τεπόζιτα!!!!!!!

πρότεινα την 100 για τους εξής λόγους

- λόγω αντικροτικών ιδιοτήτων έχεις την εκρηξη την στιγμή που πρέπει, χωρίς να μπερδεύεις τον κινητήρα και να τον καταπονείς,
- με τα καθαριστικά της ξεβουλώνεις τις πίπες των Injection απο κατακαθίδια και εμφράγματα
-νοθεύεται με αμόλυβδη και μεθανόλαδα, ενώ η αμόλυβδη μόνο με μεθανόλαδα
-για θέμα οικονομικότητας σε βάθος 100Kkm δεν το έχω ψάξει, αλλά αν πάρουμε το παράδειγμα των 29 κατασκευαστών πλυντηρίων, οι περισσότεροι προτιμούν απλή αμόλυβδη, άρα έχεις δίκιο

Βεβαια το καλυτεροτερ και απολαυστικοτερο ειναι να κανεις την 20κμ ευθεια της θηβας γεμιζοντας ολες τις ταχυτητες στο κοκκινο και κρατωντας το γκαζι φουλα ανοικτο μεχρι το τέλος της!! Με αυτον τον τρόπο οι επικαθησεις που καλειται να καθαριση η 100αρα ¨η τα προσθετα εχουν καει κι εχουν φυγει απο την εξατμιση!!!!

το κανα φίλε και το εργαλείο σαν να ξεμπούκωσε!

οκ.σεβομαι τις αποψεις σας τις ακουω αλλα σε καμια περιπτωση δεν τις υιοθετω.φιλικα παντα

όσοι δεν έχουν κάτι να χωρίσουν, μιλούν φιλικά!

Last edited by kostas-patra; 08-12-2009 at 14:58. Λόγος: ετσι
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 08-12-2009, 16:39
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από funkypervert Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις να προτείνεις κάποιο δοκιμασμένο πρόσθετο?

ευχαριστώ.
Επι πολλα χρόνια (εποχη Αφρικα και πρωτου Βαραντερο 1990-2003) χρησιμοποιουσα το εικονιζομενο. Redex το ονομα του και το βρισκεις σε μαγαζια με λαδια και βελτιωτικα π.χ. Λαμπριανιδης (http://www.trade-wind.gr/index.php?c...ucts&cat_id=97) αλλα και αλλου!! Σημερα βεβαια υπαρχουν ενα σωρο απο αυτα και κανουν πραγματικα καλη δουλεια αρκει να τα χρησιμοποιεις όπως λεει το ταμπελάκι. Δηλαδη μην σου λεει 10ml ανα 20 λιτρα κι εσυ βάλεις 15ml διότι τοτε το παραπανισιο αντι να καθαρισει θα επικαθισει σαν βρωμα επανω στα μερη που σχεδιαστηκε να καθαρισει!!! Λειτουργουν σωστα αν ακολουθησεις κατα γραμμα τις οδηγιες τους!!
Attached Images
File Type: jpg Redex.jpg (4.4 KB, 10 views)
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 08-12-2009, 17:36
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
γιώργη χαίρομαι που σε βλέπω να διαφωνείς μου, γιατί είναι μια καλή αρχή για να ξαναψαχτώ σε θέματα που μάλλον είμαι λάθος
Κωστα καλε μου φίλε, θα σου δωσω τροφη για να εχεις να ψαχνεσαι μερες!!!!!! Διαβασε τα παρακατω και τα.......ξαναλεμε!!! Ολα τα.........σεντονια μου (ποστ μου) στα αφιερωνω!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
σχετικά με φίλτρα ελευθέρας, μιλάω εξ ιδίας πείρας, που στο 1100 κόπηκαν τα ξεσπάσματα με την χρήση του OEM φίλτρου σε σχέση με το K&n, σαν να μπούκωσε το σύστημα εισαγωγής και λογικό είναι μεταξύ της εξαναγκασμένης κίνησης του αέρα από το χάρτινο σε σχέση με την σχεδόν απρόσκοπτη του ελευθέρας
Τα φιλτρα της καθε μαμας ειναι σχεδιασμενα για το καθε οχημα ξεχωριστα!! Αν το οχημα ειναι για χοντρα χωματα (π.χ.ΗΡ2, καθαροαιμα ΚΤΜ κ.λ.π. ) το φιλτρο ειναι σφουγγαρενιο βουτηγμενο στο λαδι για να αποκλεισει η εταιρεια την οποια δυνατοτητα κόκκου σκονης και νερου (το βουτηγμα στο λαδι που λεγαμε) να εισχωρησει στο συστημα εισαγωγης! Αν το οχημα ειναι τυπου GS, Varadero κ.λ.π. χρησιμοποιειται χαρτινο με συγκεκριμενο ανοιγμα/διαμετρο οπων στο χαρτι το μεγεθος το οποιο μετριεται σε microns (micrometer)!! Εσυ κι εγω δεν τις βλεπουμε αυτες τις τρυπες aλλα στο μικροσκοπιο φαινεται οπως στην επισυναπτομενη φωτογραφια (fiber3)! οι κατασκευαστες συνηθως προτιμουν τα 40 microns ητοι ανοιγμα καθε τρυπας στο χαρτι του φιλτρου μικροτερο απο την μυτη της καρφιτσας και μονη (αντε διπλη) στρωση χαρτιου! Τα φιλτρα τυπου Κ&Ν ειναι κατασκευασμενα απο μειγμα χαρτιου, κυταρινης και γυαλι σε μορφη ινων (fiberglass), γιαυτο και πλενονται, με ανοιγμα 15 micron ητοι μεγαλυτερες τρύπες το οποιο ειναι κακό εν πρωτοις αλλα το αντιπαρερχονται με πολλαπλες στρωσεις αντι μιας όπως στα ΟΕΜ!! Αυτο εχει ως αποτέλεσμα καλυτερη ροη και περισσότερο αέρα την περισσια του οποιου καλειται να διαχειριστει η ECM ουτως ωστε να εχουμε το σωστο μειγμα και οχι φτωχό!!! Αυτο συνεπαγεται ελαφρα αυξηση της κατανάλωσης της ταξης απο 0,2 εως και 1,5λιτρο ανα 100κμ αναλογως του κυβισμου και της αποδοσης ενος κινητηρα! Ακομα, ολες οι ECM εχουν ενα ευρος διαχειρησης αυτου του παραπανισσιου αερα το οποιο αν ξεπεραστει το μειγμα ειναι φτωχό και ο κινητηρας μας δεν δουλευει όπως πρέπει!! π.χ το Βαραντερο του 2003-2006 εβγαζε 2 άλογα λιγοτερο στο δυναμομετρο με χρηση φιλτρου Κ&Ν λογω του οτι το ευρος διαχειρησης εισερχομενου αερα της ECM ηταν μικροτερο της παροχης του φιλτρου!! Το κακο ειναι οτι το δευτερο δεν μπορουμε να το αντιληφθουν οι αναβατες παρα μονον αν ειναι εξεικειωμενοι με τα χρωματα των μπουζι απο τα οποια σημερα ειναι πολυ δυσκολο να βγάλουμε ασφαλη συμπερασματα λογω ''καθαροτερης'' αμολυβδης εναντι της μολυβδωμενης!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
σχετικά με τα μπουζί ιριδίου εγώ κατάλαβα διαφορά μόνο στα brisk ir14, με αυτόματη απόκριση στις χαμηλές, ενώ κάτι τέτοιο δεν το είδα στα προτεινόμενα Bosch και στα ιριδίου της ngk
Συμπαθα με βρε Κωστα αλλα το μπουζι δεν παιζει κανενα ρολο σε καμια αποκριση γκαζιου!! Καμαι φορα ξερεις βαζοντας κατι καινουριο πανω στην μοτο και για το οποιο εχουμε διαβασει τοσα και τοσα αυθυποβαλλομαστε απο μονοι μας και πιστευουμε μετα την τοποθετηση οτι οσα διαβαζαμε....αληθεια ηταν!!!! Το μπουζι το μονο που κανει ειναι να αναφλεγει το μειγμα, τιποτε άλλο, και ως εκ τουτου πολυ μειγμα αναφλεγει, λιγοτερο μειγμα αναφλεγει η παραγωγη εργου θα ειναι η ιδια γιατι ο κατασκευαστης αυτου του κινητηρα του εχει δωσει τη ταδε θερμοδυναμικη αποδοση!! Δεν αλλαζει αυτο με κανενα τροπο!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
στο θέμα της εξάτμισης, με τις άφτερ γλυτώνεις βάρος, τις περισσότερες φορές από το καζανάκι αφαιρώντας τον καταλύτη, ενώ η χρήση λιγότερων διαφραγμάτων κάνει το σύστημα να ανασαίνει καλύτερα, με επίπτωση στην κατανάλωση και στον θόρυβο
Αλλο μεγάλο θεμα επιασες με τις εξατμισεις!!!! Συμφωνω στο οτι γλυτωνεις βαρος (πολύ) ομως τα λιγοτερα διαφραγματα ειναι μπερδεμενη υπόθεση!!!! Ειναι σιγουρο οτι οι κατασκευαστες για να πληρυν τις προδιαγραφες θορυβου φιμωνουν τις εξατμισεις αλλα.......πόσο???? Αν π.χ. ειναι +3 διαφραγματα απο το νορμαλ για να περασουν τις προδιαγραφες κι εμεις τα αφαιρεσουμε ναι θα εχουμε καλλυτερη αποδοση αλλα περισσότερο θόρυβο!! Αν ομως αφαιρεσουμε π.χ. 4 θα εχουμε περισσότερο θορυβο και χασιμο δυναμης!!!! Αν αφαιρεσουμε 5..........αστα να πανε!!!! Ακομα η επιλεγμενη απο τον κατασκευαστη διαδρομη των καυσαεριων ΜΕΣΑ στην εξατμιση απο τον λαιμο μεχρι και μεσα στα τελικα ειναι αυτη που θα δωσει το μαξιμουμ των δυνατοτητων του κινητηρα! αν στην παραπανω αφαιρεση των +3 διαφραγματων βγάλουμε λαθος διαφραγματα παιξαμε και χασαμε!!! Δηλαδη, αν το τελικο εχει 6 διαφραγματα - τα οποια σημειωταιον εχουν αλλου κι αλλου τις διοδους διαφυγης των καυσαεριων το ενα απο το άλλο για δημιουργια πιεσης και υποπίεσης πραγματα συμαντικοτατα για την αποδοση ενος κινητηρα- εκ των οποιων ο κατασκευαστης εχει προβλεψει οτι για την μειωση του θορυβου ειναι το 1,5,6 κι εμεις αφαιρεσουμε το 2,5,4 παιξαμε και χασαμε!!! Θα νομιζουμε οτι πηραμε γκαζι και το μονο που θα εχουμε παρει θα ειναι ενα νευρο το οποιο δεν μεταφραζεται ουτε σε εργο, ουτε σε επιταχυνση ουτε σε τιποτε!!!!! Τι αραγε κανουν οι κατασκευαστες των αφτερ μαρκετ εξατμισεων? κανεις δεν ξερει!!!! Παντως Βαραντερο με ακραπες αντι για συν ιπποδυναμη παιρνουν μειον στην ιπποδυναμη, χανουν ιππους. Αν πανω στις εξατμισεις, στο συγκεκριμενο μηχανακι, βαλεις και φιλτρο η ιπποδυναμη πεφτει κι αλλο!! Για να το διορθωσει ο ιδιοκτητης αυτο αναγκαζεται και τοποθετει power commander το οποιο ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ΚΑΙ ΠΛΟΥΣΙΩΝΕΙ ΤΟ ΜΕΙΓΜΑ!!!!!! Ετσι μετα απο ολα αυτα και 1500ε το Βαραντερο εβγαλε 4,5 ολοκληρους ιππους παραπανω απο την μετρηση στο ιδιο δυναμομετρο πριν την τοποθετηση των!!!!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
για να καταλάβεις διαφορές αξιοσημείωτες θα πρεπει να αλλάξεις όλα αυτά τα μέρη και σε καινούρια μηχανή δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει, ήδη το εργαλείο πηγαίνει όσο πάει από εργοστάσιο και δεν έχεις λόγο να αντισταθμίσεις πτώση απόδοσης λόγω πεσμένου από τα χρόνια και την χρήση κινητήρα
Τα οποια κοστιζουν μια περιουσια!!!


πριν την ελευση αυτου του φορουμ με ειχε παρει τηλεφωνο ενας συναδελφος με GS 1150 και μελος του ''αλλου'' φορουμ ρωτωντας με γιατι ενω ακολουθησε την συμβουλη της ''μαμας'' κι εβαλε ακραπα η αποδοση της μοτο ηταν πεσμενη!! Του εξηγησα τα παραπανω, εβγαλε την εξατμιση, η μοτο ξανααπεδωσε τα αναμενομενα και η ακραπα πουληθηκε σε καποιον αλλον!!!!
Τωρα αν με ρωτησετε αν τα διαγραμματα ιπποδυναμης που παρουσιαζουν οι αφτερ μαρκετ εξατμισεις ειναι ψεμματα θα σας απαντησω οτι αρκει μια χειροκινητη ρυθμιση στο δυναμομετρο η οποια αφορα τις τιμες υγρασιας, οξυγονου κ.λ.π. για να παρεις οτι αποτέλεσμα θελεις!!!

Υ.Γ. Ελπιζω το υλικο να ειναι αρκετο για.........ψαξιμο!!!
Attached Images
File Type: jpg fiber3.jpg (8.5 KB, 6 views)

Last edited by GeorgeP; 08-12-2009 at 17:46.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 08-12-2009, 17:59
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
πρότεινα την 100 για τους εξής λόγους

- λόγω αντικροτικών ιδιοτήτων έχεις την εκρηξη την στιγμή που πρέπει, χωρίς να μπερδεύεις τον κινητήρα και να τον καταπονείς,
- με τα καθαριστικά της ξεβουλώνεις τις πίπες των Injection απο κατακαθίδια και εμφράγματα
-νοθεύεται με αμόλυβδη και μεθανόλαδα, ενώ η αμόλυβδη μόνο με μεθανόλαδα
-για θέμα οικονομικότητας σε βάθος 100Kkm δεν το έχω ψάξει, αλλά αν πάρουμε το παράδειγμα των 29 κατασκευαστών πλυντηρίων, οι περισσότεροι προτιμούν απλή αμόλυβδη, άρα έχεις δίκιο

Κωστα,

-Για να μην μπερδευεσαι φίλε μου, περισοτερα οκτανια=αργη καυση=καλυτερη καυση=οχι πειρακια αφου το καυσιμο καιγεται ολοκληρο σχεδόν! Αλλα, η αποσταση του 95 με το 100 στις βενζινες ειναι σε απολυτο νουμερο οσο το 1,90 με το 2!!!!
- Το θεμα μεθανόλη, ξερεις ποσα οκτανια ειναι η μεθανολη που νοθευεται η απλη αμολυβδη? 130!!!! Αρα??? Βγάλε το συμπερασμα σου!!!
- Για το θεμα οικονομιας, αν κάποιος σκοπεύει να κρατήσει την Μοτοσυκλέτα του για 4-5 χρόνια με 15000-20000 το χρόνο δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιεί 100οκτάνια διότι οι λιγοστές επικαθήσεις απο την καύση δεν θα ενοχλήσουν κανένα, Αν κάποιος θέλει να την κρατήσει για μια 10ετία+ τοτε υπάρχει ένας λόγος (ως προς τις επικαθησεις και μονον οι οποιες φευγουν με ειδικα προσθετα ως προειπα σε προηγουμενο ποστ στην ιδια ενοτητα) αν και το κόστος πλήρωσης του ρεζερβουαρ με 0,50 λεπτά ακριβότερη βενζίνη σε κάθε λίτρο (12,5e διαφορά το γέμισμα σε 25λιτρο ρεζερβουάρ ήτοι στα 200,000κμ =500 γεμίσματα=6250ε – σχεδόν μιση μοτοσυκλετα) σημαίνει ότι μετά από 10 χρόνια και 150000-200000κμ σε μικτές συνθήκες έχεις πληρώσει τοσα χρήματα σε διαφορά τα οποία αντιστοιχούν σε γενική επισκευή του κινητήρα μαζί με τα ανταλλακτικά του (τρίψιμο βαλβίδων, αλλαγή ελατηρίων, καθαρισμό κορώνας εμβόλου κ.λ.π.) που ούτως η άλλως θα κάνεις αν θέλεις να συνεχίστη η απροβλημάτιστη συμβίωση σου με την καλή σου!! Ακομα αντιστοιχει ισως στα 2/3 της διαφορας χρηματων απο την πωληση της παλιας και αγορας καινουριας μοτο!! ΔΙΟΤΙ ΑΚΟΜΑ Η ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΥΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΒΓΕΙ Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!!


Υ.Γ. Μου φαινεται οτι εχεις ψαξιμο τις προσεχεις ημερες!!!

Last edited by GeorgeP; 08-12-2009 at 18:03.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 09-12-2009, 00:11
pkar Ο/Η pkar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Peireus
Μoto: R1200 GS 08
Μηνύματα: 464
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση ...
Θέλω να πιστεύω οτι με βοηθησατε αρκετά και δεν θα κάνω ασκοπα έξοδα ακόμη...

Πάντως kostas-patra όσον αφορά τις γάμπες Δεν νομίζω να δοκιμάσω να τις ξυρίσω ακόμη !!!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 09-12-2009, 01:14
PITS Ο/Η PITS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1150 ADV Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ GS!!!!!
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pkar Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση ...
Θέλω να πιστεύω οτι με βοηθησατε αρκετά και δεν θα κάνω ασκοπα έξοδα ακόμη...

Πάντως kostas-patra όσον αφορά τις γάμπες Δεν νομίζω να δοκιμάσω να τις ξυρίσω ακόμη !!!
MH TO KANΕΙΣ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!! σε προσφατο τεστ ξυρισα την μια αλλα στο δυναμομετρο τα ιδια ...μετα τις ξαναφησα και τωρα εχω καλυτερη αποκριση
περα απο τη πλακα ΑΝ ενα μπουζι (ιριδιου) ανεβαζει την καυση βενζινης σε σχεση με ενα αλλο και παρολο που εχω ιδια ποσοτητα ψεκασμου βενζινης στο χωρο καυσης δεν ειναι επομενο να γινεται καλυτερη καυση αρα καλυτερο παραγομενο εργο αρα σε ενα παραδειγμα αν θελω να πηγαινω με 100χιλ με το ιριδιου θα ΚΛΕΙΝΩ (εστω και ελαχιστα)το γκαζι μιας και θα εχω αυτη την ελαχιστη αυξημενη αποδοση??
αρα δεν θα εχω εστω και μικρη οικονομια καυσιμου???

τι ειπα παλι ο @##στης??
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι μας ξημερώνει.... Carduelis Υγεία 9 08-08-2010 15:25
Τι σημαίνει BMW??? gepol Χιούμορ 4 14-10-2009 18:25
Τι είναι GPS Black_Shadow Πλοήγηση - Hardware και Software 10 15-06-2009 23:05
Τι πιστευεις; riko46 Γενικά - Αναβάτης 3 06-05-2009 23:41
Τι λετε.....? danaos Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 101 14-02-2009 18:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!