GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 17-03-2010, 08:02
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Ωχ...!!!
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 17-03-2010, 08:21
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Καιρός για ...... αντιραντάρ ....





















































__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 17-03-2010, 12:23
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανέρχομαι σε ένα ¨¨αρχαί﨨 θέμα γιατί, σε μια βόλτα στο διαδίκτυο, βρήκα κάποιες από τις τελευταίες εξελίξεις στο πλέον γνωστό και έγκυρο τόπο: Κάμερες & Ανιχνευτές « Bloka.com
Ο συντακτης του ειναι πολυ ενημερωμενος!! Ειχα συζητησει (εντονα) αρκετες φορες μαζι του, πριν 2 χρονια για το ιδιο θεμα, στο φορα του ''bloka''οταν αυτο ηταν ανοικτο!!! Το συγκεκριμενο στο νεο blog του Bloκa λεει αρκετα και πολυ σωστα πραγματα όμως στην λεπτομερεια κρινεται το αποτέλεσμα!! Χερι αστυνομικου, ποιοτητα ανυχνευτου ρανταρ στο οχημα, κινηση, αποσταση, καθετες επιφανειες στο αυτοκινητο και στην μοτοσυκλετα αφου μονον εκει στοχευει και παιρνει ενδειξη το laser/lidar gun . π.χ. αν η πινακιδα του αυτοκινητου ειναι ''σπρωγμενη'' προς το κατω μερος του αυτοκινητου το οργανο δεν παιρνει ενδειξη και κατευθυνει την δεσμη στα φαναρια!!! Στην μοτοσυκλετα γινεται ακομα πιο δυσκολο γιαυτον ακριβως τον λογο!!

Τελος παντων αυτη η συζητηση πρέπει να γινει απο κοντα διότι απο εδω ειναι δυσκολο και δεν θα γινει κατανοητο!!!

Προς το παρον δειτε τι καινουριο σας σταματαει στο δρόμο
http://swatoriginal.com/radari/truspeed.pdf

Το συγκεκριμενο αντιμετωπιζεται αλλα δυσκολα!!!
Μονο το Vallentine 1 (ανυχνευτης ρανταρ) εχει αυτην την δυνατοτητα αλλα πρέπει ο οδηγος να εχει αντανακλαστικα μυγας!!!

Για οτι θελετε περι ρανταρ και αντιρανταρ εδω: Radar Detectors and Jammers - Reviews & Shopping at Radar Busters

Υπαρχουν ελπιδες.............

Εχω γραψει τους τροπους πιο πανω σε αυτο το νημα!!!

Last edited by GeorgeP; 17-03-2010 at 12:35.
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 17-03-2010, 18:55
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Οφείλω να πω πώς ο George είναι πλήρως ενημερωμένως και ψαγμένος με αυτό το θέμα και έχει γράψει ένα νήμα πολύ καλό το οποίο το έχω βγάλει φωτοτυπία και το έχω πάνω μου.Σε κανένα καφέ να το διαβάσουμε και να μας εξηγήσει τις απορίες μας.
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 17-03-2010, 20:30
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

πολύ κατατοπιστικά αυτά και θα τα έχω στον νου μου. Δεν καμαρώνω αλλά με έχουν σταματήσει 3 φορές με τι ΙΧ σε 2 χρόνια,με έσκισαν και καλά έκαναν . Τώρα θέλω να ρωτήσω τους φίλους που δεν έχουν στο αίμα τους την ταχύτητα και δεν μας νιώθουν τους όντος μαλ…κες γρήγορους!!! αυτοί είναι όλοι εγκρατής στους νόμους ή νομίζουν πως μόνο η ταχύτητα σκοτώνει τους άλλους? Είναι πολύ αυτοί που καπνίζουν και επειδή οι συνέπειες είναι μακροπρόθεσμες σε αυτούς και τους τρίτους δεν το καταλαβαίνουν. Το λέω σαν ένα απλό παράδειγμα και ας μην είναι τόσο σχετικό και το τονίζω πως καθώς περνάν τα χρόνια , νοιώθω περισσότερο το συναίσθημα του φόβου για την ταχύτητα αλλά το βασικότερο είναι η οδική παιδία που μας οδηγεί σε λάθος εκτιμήσεις και βλακώδη ατυχήματα, κινητό, προτεραιότητα, καθρέφτης κ.τ.λ. η ταχύτητα φαίνεται με ποιο μακάβρια αποτελέσματα το στοπ όχι που θα σκοτώσει τον μοτοσικλετιστή που ο μαλ... ας όπως τον αποκαλούν έτρεχε στον δρόμο του
φιλικά
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 17-03-2010, 21:17
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ κατατοπιστικά αυτά και θα τα έχω στον νου μου. Δεν καμαρώνω αλλά με έχουν σταματήσει 3 φορές με τι ΙΧ σε 2 χρόνια,με έσκισαν και καλά έκαναν . Τώρα θέλω να ρωτήσω τους φίλους που δεν έχουν στο αίμα τους την ταχύτητα και δεν μας νιώθουν τους όντος μαλ…κες γρήγορους!!! αυτοί είναι όλοι εγκρατής στους νόμους ή νομίζουν πως μόνο η ταχύτητα σκοτώνει τους άλλους? Είναι πολύ αυτοί που καπνίζουν και επειδή οι συνέπειες είναι μακροπρόθεσμες σε αυτούς και τους τρίτους δεν το καταλαβαίνουν. Το λέω σαν ένα απλό παράδειγμα και ας μην είναι τόσο σχετικό και το τονίζω πως καθώς περνάν τα χρόνια , νοιώθω περισσότερο το συναίσθημα του φόβου για την ταχύτητα αλλά το βασικότερο είναι η οδική παιδία που μας οδηγεί σε λάθος εκτιμήσεις και βλακώδη ατυχήματα, κινητό, προτεραιότητα, καθρέφτης κ.τ.λ. η ταχύτητα φαίνεται με ποιο μακάβρια αποτελέσματα το στοπ όχι που θα σκοτώσει τον μοτοσικλετιστή που ο μαλ... ας όπως τον αποκαλούν έτρεχε στον δρόμο του
φιλικά
η ταχυτητα απο μονης της δεν σκοτωνει!! θέλει κι αλλες παραμετρους που ολες μαζι σε συνδυασμο....σκοτωνουν!!!! Ετσι λενε οι μελετες διεθνως και το εχει πει και ογκουρου της οδηγησης Αρης Σταθακης!! Αν ηταν ετσι σε καθε αγωνα F1 θα θρηνουσαμε θυματα!! Εδω και πριν 30 χρόνια που τα επιπεδα ασφαλειας δεν ηταν τοσο υψηλα και δεν σκοτωνονταν σε καθε αγωνα!!

Τελος παντων ειανι στην κριση του καθε ενος απο εμας που θα ανοιξει το γκαζι, αν το ανοιξει στα στενα μεσα θα σκοτωθει και ο ιδιος αλαλ θα παρει κι αλλους στον λαιμο του!!!
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 18-03-2010, 18:27
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι είναι καλό να τρέχουμε αλλά το κάνουμε, αυτό που θέλω να πω είναι ότι στο φανάρι του Χίλτον απαγορεύετε να πάς δεξιιά. Ένας μάγκας είπε να πάει και έπεσε πάνω του ένας μηχανόβιος με μεγάλη ταχύτητα!!!. Το αποτέλεσμα να λένε ότι ο κακομοίρης που πήγαινε στον δρόμο του έτρεχε σαν παλαβός και ότι ο άλλος απλός έκανε μια μαλ…. Πόσο μαλ… είμαστε ? αυτό εννοώ παιδία …
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 19-03-2010, 23:38
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Γιώργο δεν γνωρίζεις και επιμένεις σε λάθος πράγματα…μεταξύ άλλων σου ξανάλεω ΔΕΝ χρειάζεται πινακίδα η φανάρι μότο.
Βέβαια συμφωνώ απόλυτα με αυτά : << πρέπει ο οδηγός να έχει αντανακλαστικά μύγας!!! >>
<<Υπάρχουν ελπίδες.............
Έχω γράψει τους τρόπους πιο πάνω σε αυτό το νήμα!!!>>

Πράγματι!!! Σωστός!!! Μύγα!!! Μόνο που ακολουθώντας ¨¨τους τρόπους¨¨ (*) ο οδηγός έχει και την μοίρα του εντόμου!

(*) απότομο φρένο, γκάζι, αλλαγή λωρίδας…
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 20-03-2010, 12:06
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από EOD-K9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο το ποστ και κατατοπιστικό
Αλλά ακόμα καλύτερα τα βιντεοκλίπ που θα έπρεπε να ήταν διαφημιστικά σποτ στην τηλεόραση




πολυ σωστος!τα βιντεο με σοκαραν!κυριως αυτο με το μωρο στο παρμπριζ.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:17.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!