GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 13-05-2013, 21:12
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Οι μαρτυρίες καθηγητών,μαθητών και γονιών μέσα από το σχολείο της Ιερισσού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nordic Εμφάνιση μηνυμάτων

Άσχετα με το τι ψηφίζει ο καθένας, τα περί Σύριζα, ΚΚΕ και υποκινητές, επειδή το διαβάζω και αλλού, ακούγονται κάπως φαιδρά. Δηλαδή, δεν είναι επιχείρημα το ότι επειδή αντιδρά το τάδε κόμμα δεν πρέπει να αντιδράσει και εκείνος που είναι εκτός του κόμματος! Η νοοτροπία αυτή κατά την γνώμη μου (πρέπει να) είναι απαρχαιωμένη τώρα πια. Τα κόμματα κάνουν την δουλειά τους πολλές φορές η ιδιοτέλεια τους μπορεί να συμπίπτει με το κοινό καλό άλλοτε όχι. Προσωπικά είμαι έξω και πέρα από αυτά.


Αγαπητέ, να γράφεις συχνότερα (μέχρι να κουραστείς..), να ήξερες πόσο μας λείπει αυτός ο τρόπος σκέψης στην χώρα.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 13-05-2013, 21:27
Nordic Ο/Η Nordic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Scandinavia
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή Απάντηση: Οι μαρτυρίες καθηγητών,μαθητών και γονιών μέσα από το σχολείο της Ιερισσού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων

Αγαπητέ, να γράφεις συχνότερα (μέχρι να κουραστείς..), να ήξερες πόσο μας λείπει αυτός ο τρόπος σκέψης στην χώρα.
Ευχαριστώ φίλε frits... χαίρομαι που συμφωνείς

Last edited by Nordic; 13-05-2013 at 22:10.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 14-05-2013, 00:57
kostasmats Ο/Η kostasmats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: hlioupolh Athina
Μoto: δεν εχω
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή Απάντηση: Οι μαρτυρίες καθηγητών,μαθητών και γονιών μέσα από το σχολείο της Ιερισσού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nordic Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντελώς φιλικά και καλοπροαίρετα ... καλές βόλτες και πάντα όρθιος!!
+1000 και μπραβο για τον ωραιο τροπο που γραφεις
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 15-05-2013, 12:15
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Οι μαρτυρίες καθηγητών,μαθητών και γονιών μέσα από το σχολείο της Ιερισσού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PanLampro Εμφάνιση μηνυμάτων
To κακο με τον ηλίθιο ειναι οτι δεν υποψιαζεται καν την ηλιθιότητα του.
Αν προσπαθήσεις ή να διαπραγματευτείς ή να αντιπαρατεθείς, μαζι του, σε κατεβαζει στο επίπεδό του και σε διαλύει λογω εμπειρίας.
Παντα ειχα περιεργεια για το πόσο ασφαλείς μπορεί αισθανονται εκεινοι που τον χρησιμοποιούν...
A, να και καποιος που διαφωνει με τις κινησεις των ντοπιων στις σκουριες Χαλκιδικης.
Μονο σε παρακαλω η λεξη ''ηλιθιος'', αρκετα βαρυτερη απο το ''ρε'' που χρησιμοποιηθει αλλου, δεν αρμοζει για την ποιοτητα αυτου του φορουμ, το ''μειωμενης αντιληψης'' ειναι ευγενεστερο.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 15-05-2013, 13:05
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Οι μαρτυρίες καθηγητών,μαθητών και γονιών μέσα από το σχολείο της Ιερισσού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nordic Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντελώς φιλικά και καλοπροαίρετα θέλω να πω πως δεν συμφωνώ με τον φίλο GeorgeP (κυρίως σε αυτά που υπογράμμισα).
Παντα φιλικά μιλαμε ασχετα αν καποιοι, κακως, το παιρνουν επι προσωπικου διοτι βλέπουν τα λαθη τους μεσα απο τα γραφομενα του Georgep. Κι εγω φιλικα λοιπον θα σου μιλησω χωρις να προσπαθησω να σου αλλαξω την οποια γνωμη σου.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nordic Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσχετα με το τι ψηφίζει ο καθένας, τα περί Σύριζα, ΚΚΕ και υποκινητές, επειδή το διαβάζω και αλλού, ακούγονται κάπως φαιδρά. Δηλαδή, δεν είναι επιχείρημα το ότι επειδή αντιδρά το τάδε κόμμα δεν πρέπει να αντιδράσει και εκείνος που είναι εκτός του κόμματος! Η νοοτροπία αυτή κατά την γνώμη μου (πρέπει να) είναι απαρχαιωμένη τώρα πια. Τα κόμματα κάνουν την δουλειά τους πολλές φορές η ιδιοτέλεια τους μπορεί να συμπίπτει με το κοινό καλό άλλοτε όχι. Προσωπικά είμαι έξω και πέρα από αυτά.
Σωστο εως πανσωστο....ομως, επειδη υπηρξα μελος συνδικαλιστικου φορεα σε διαβεβαιω οτι καμια κινηση, καμια απεργια και καμια διαδηλωση δεν θα γινοτανε αν δεν ειχε την καλυψη και υποστηριξη καποιου ¨η καποιων πολιτικων κομματων τα οποια εκπροσωπουνται στην βουλη και δεν ειναι εξω απο αυτην.
Ειναι απολυτως σωστό καποιος που διαφωνει με καποια κυβερνητικη επιλογη να αντιδρασει αλλα αυτη η αντιδραση δεν θα εφτανε ποτε σε επιπεδο επισοδιων ''σκουριων'', ''Συνταγματος'' κ.λ.π. και φυσικα δεν θα ειχε διαρκεια.......Ακομη και οι υγιως αντιδρωντες οπως εσυ παρασυρεσαι, αθελα σου, απο τις πολιτικοποιημενες φωνες των συγχωριανων σου και των πισω απο αυτους.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nordic Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεγονότα: Η αξία του χρυσού ανέρχεται σε εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ. Η πώληση γίνεται μόλις για 11 εκτ ευρώ. Το ξεπούλημα του χρυσού της Χαλκιδικής ξεκίνησε επί υπουργίας κ. Άκη Τσοχατζόπουλου (υπουργός ανάπτυξης τότε κρατούμενος στον Κορυδαλλό τώρα- για άλλο λόγο βέβαια) και Πάχτα και πρωθυπουργίας κ. Σημήτη. Υλοποιείται σήμερα από τον κ. Α Σαμαρά.
Για να καταλαβω, αν η πωληση γινοταν για μερικες εκατονταδες εκατομυρια ευρω θα ηταν ΟΚ σε αυτην την περιπτωση?
Εξάλλου η λεξη ξεπουλημα δεν ειναι η σωστη, διοτι κανεις δεν πωλει τιποτε, μονον εκχωρει δικαιωμα εκμεταλευσης για Χ χρονια. Σε αυτο το διαστημα πληρωνονται νοικια, φοροι κ.λ.π. επιπροσθετως του τιμηματος.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nordic Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανείς βέβαια, δεν μιλά για την ανεκτίμητη αξία της γης. Για το απαράμιλλο κάλος της για την ιστορία της. Σκέφτομαι πως, σε άλλη χώρα, ένας υποδεέστερος τόπος που γέννησε κάποιον ασύγκριτα μικρότερο του Αριστοτέλη θα ήταν τουλάχιστο μητροπολιτικό πάρκο και θα είχε Πανεπιστήμιο "Μέκκα" των επιστημών. Εδώ πουλάμε μπίτ παρά... τες πα.
Κανεις δεν πουλα τιποτε, στο εξηγω πιο πανω. Στο ιντερνετ υπαρχει ολη η συμφωνια μεταξυ κρατους και Ελντοραντο σε παρακαλω ψαξε την.
Ακομα κι εσυ ο ιδιος χρησιμοποιεις λεξεις οπως ''πωληση'', ''ξεπουλημα'' και πουθενα την λεξη ''εκχωρηση'', ''δικαιωμα'', ''εκμεταλευση'' λεξεις που συνεχως κι αδιαλειπτως χρησιμοποιουν ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ. Αυτο, σε εμενα τουλαχιστον που ψυριζω την μαϊμου, μου λεει οτι δεν εχεις ακουσει τιποτε απο τις δηλωσεις της εταιρειας, της κυβερνησης και ουτε εχεις διαβασει το παραμικρο απο την συμβαση ''παραχωρησης εκμεταλευσης και αναπτυξης'' του χρυσου στην Χαλκιδικη.
Το ιδιο συμβολαιο που υπεγραψε η Hotchif για την εκμεταλευση του Αλ. Βενιζελος - εκει να δεις αντιδρασεις τοτε - το ιδιο υπογραφτηκε και στις Σκουριες μεταξυ κρατους και Καναδικης εταιρειας.
Στο Ελ. Βενιζελος βρηκαν εργασια κατι χιλιαδες ανθρωποι επιπλεον αυτων που εργαζοντιο στο Ελληνικο, ειμαι σιγουρος οτι και στις σκουριες θα γινει το ιδιο.
Μιλας για απαραμιλλο καλος, θα συμφωνησω μαζι σου μιας και την Χαλκιδικη -και τις Σκουριες -την εχω περπατησει ποντο-ποντο, αλλα, απαραμιλλο καλος εχει και το Αιγαιο...εχει ομως πετρελαια...να τα αφησουμε στον πατο ¨η να τα εκμεταλευτουμε προσεχωντας μην δημιουργησουμε εναν νεο κολπο του Μεξικου? Απαραμιλλο καλλος ηταν και ειναι οι παραλιες της Ροδου που την δεκαετια του '60 και 70 γεμισαν με μπετον, τα γνωστα μεγαθηρια ξενοδοχεια.......να τις αφηναμε οπως ηταν σε πρωτογωνη μορφή?
Απαραμιλλο καλος εχουν και τα Ζαγορωχωρια οπου η επεμβατικη παρεμβολη απο την ξενοδοχειακη αναπτυξη ειναι τεραστια......
Απαραμιλλο καλος εχει και η Φωκιδα οπου εξορυσσονται οι Βωξιτες Παρνασσου με παρομοιες παρεμβατικες ενεργειες στο φυσικο περιβαλλον......
Στην Φωκιδα οπου πριν μερικα χρονια το παρον φορουμ διοργανωσε 3ημερη εκδρομη και οπου ειναι σκαμενη σε βαθος πανω απο 300μ ολος ο Παρνασσος και η Γκιωνα πουθενα μα πουθενα τιποτα δεν μαρτυραει τι γινεται απο κατω του εδαφος απο αρχαιοτατων χρονων!!!!!!!!!!
Τι να καναμε? να τα αφηναμε ανεκμεταλευτα και φτωχα αυτα τα μερη κι οσα νεα θα ακολουθησουν επειδη καποιοι αντιδρουν ¨η αντιδρουσαν?
Ξερεις φανταζομαι τι ειχε γινει με το ''ξεπουλημα'' του λιμανιου στον Κερατσινι και πως οι κατοικοι, φυσικα κατευθυνομενοι, ειχαν αντιδρασει...πηγαινε τωρα να δεις ποιος αντιδρα....ΚΑΝΕΙΣ!!! κι οσοι αντιδρουσαν θελουν να γινουν υπαλληλοι της Cosco TΩΡΑ!!!!

Οι κατοικοι στις σκουριες εχουν πειστει απο καποιους οτι το περιβαλλον θα χαλασει δειχνωντας τυος μαλιστα τους τεραστιους λακους και τα πλυντηρια χωματος απο τις εξορυξεις χρυσο στην Αφρικη.....ετσι τους επεισαν!!! Ειδαλλως τιποτε δεν θα γινοταν διοτι δεν φανταζομαι να μην υπαρχει προβλημα ανεργιας και οικονομικο στην περιοχη ωστε να μην θελουν την αναπτυξη, εκτος κι αν την μονη αναπτυξη που δεχνται ειναι ο τουρισμος!!!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nordic Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Γιώργο να σαι καλά. Εδώ μόνο σκέψεις καταθέτω χωρίς προσωπική αντιπαράθεση. Και για να μην ξεχνιόμαστε... καλές βόλτες και πάντα όρθιος!!

Κι εγω αγαπητε μου, δεν εχω καμια διαθεση για κανενος ειδους αντιπαραθεση αλλα ουτε απλες σκεψεις καταθετω....καταθετω εμπειρια ζωης απο διαφορων ειδων αναπτυξεις αν τον κοσμο και τους ορους απο την αναγνωση των ''παραχωρησεων εργων'' στην Ελλαδα. Ορους που κανεις απο τους διαμαρτυρομενους σε οτιδηποτε διαμαρτυρεται δεν μπαινει στον κοπο να μελετησει επαφιομενος στις πληροφοριες απο τα κομματικα κεντρα τα οποια ειναι σε αμεση συζευξη με τις Τ.Ο. της καθε περιοχης.
Τα εζησα επι 11 χρονια αγαπητε μου.......και την κοπανησα φυσικα!!!

Last edited by GeorgeP; 15-05-2013 at 13:09.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 15-05-2013, 16:07
PanLampro Ο/Η PanLampro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: GS 1150 /2002 vespa PX 150 /1980 (πιστοποιημενη κλασικη)
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή Απάντηση: Οι μαρτυρίες καθηγητών,μαθητών και γονιών μέσα από το σχολείο της Ιερισσού

@ GeorgeP
Δεν θεωρώ ΤΟΥΣ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ηλιθιους....
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 15-05-2013, 17:07
Nordic Ο/Η Nordic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Scandinavia
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή Απάντηση: Οι μαρτυρίες καθηγητών,μαθητών και γονιών μέσα από το σχολείο της Ιερισσού

Αγαπητέ Γιώργο χαίρομαι για τον χρόνο που διαθέτεις και για το πάθος με το οποίο εκφράζεις τις απόψεις σου... ή την εμπειρία της ζωής σου όπως λές.

Εγώ θα περιοριστώ σε απλές σκέψεις πάλι και επιφυλάσσομαι να καταθέσω την εμπειρία της ζωή μου κάπου αλλού...

Μια παράκληση μόνο, ας είμαστε φειδωλοί στις εκφράσεις μας όταν αυτές αφορούν στο άλλο πρόσωπο και περισσότερο υποψιασμένοι για τα πιστεύω, τις πεποιθήσεις και... τις γνώσεις που αυτό μπορεί να κατέχει.

Το λέω αυτό γιατί, αναφέρεις κάπου για εμένα πως παρασύρομαι, άθελα μου, από τις πολιτικοποιημένες φωνές των συγχωριανών μου... και μάλιστα και των αυτών που είναι πίσω από αυτούς... . Αγαπητέ μου φίλε ας μην κάνουμε τέτοιες... νοητικές υπερβάσεις. Χρησιμοποίησα την λέξη "ξεπούλημα" και όχι την λέξη "εκχώρηση'' ή ''εκμετάλευση'' και έβγαλες το συμπέρασμα πως δεν έχω διαβάσει την σύμβαση ''παραχώρησης εκμετάλευσης και ανάπτυξης'' του χρυσού...

Συμφωνώ πως ο καθένας μπορεί να ελεύθερα να υποθέτει και να φαντάζεται ό,τι θέλει. Για την οικονομία της κουβέντας όμως, καλό είναι οι υποθέσεις να μην επέχουν θέση βεβαιότητας.

Σε ότι αφορά στο σχόλιό σου τώρα: Δεν μπορώ να παρακολουθήσω ακριβώς που επικεντρώνεται η επιχειρηματολογία σου. Δηλαδή, ποιοί ακριβώς είναι οι λόγοι που πρέπει να γίνει πάση θυσία η εξόρυξη του χρυσού στην Χαλκιδική με την υπάρχουσα σύμβαση.

Δεν μπορώ να φανταστώ ως επιχείρημα το ότι η εξόρυξη του χρυσού με την υπάρχουσα σύμβαση στην Χαλκιδική πρέπει να γίνει γιατί: η ίδια σύμβαση εφαρμόστηκε και αλλού... πχ Hotchif". Ή το ότι: στα Ζαγορωχώρια η επεμβατικη παρεμβολη απο την ξενοδοχειακηαναπτυξη ειναι τεραστια...... ή το ότι εξάγονται βωξίτες απ΄τον Παρνασσό ή το ότι έγιναν ξενοδοχεία στην Ρόδο...

Ίσως γνωρίζεις καλύτερα από εμένα από το τί πείστηκαν οι κάτοικοι στην Ιερισσό και αντιδρούν. Το δυσάρεστο στην υπόθεση όμως είναι πως αντιδρούν μόνο αυτοί και όχι όλη η Ελλάδα. Ούτε κάν οι κάτοικοι του χωριού μου, που κείται λίγα χιλιόμετρα πιο κεί.

Εγώ έχω ουσιαστικές και βάσιμες επιφυλάξεις, όπως προκύπτουν απ'τις Μελέτες των Πανεπιστημίων, του ΤΕΕ και τις παρεμβάσεις της Κομισιόν αλλά και από προσωπική ακαδημαϊκή εργασία που είχα κάνει παλαιότερα για την
Χαλκιδική στον κλάδο της Γεωπονίας. Πείθομαι ακόμα απ' την μυρωδιά του αέρα που μου μιλάει όταν αγναντεύω τον Άθω (τον Άθω τον εμόν ), τον Ντραγουντέλη και τα πευκοδάση. Πείθομαι απ' το ζουζούνισμα των μελισσών που θα είναι οι πρώτες που θα πιούν το δηλητήριο όταν θα γίνει "ανάπτυξη" στην Ελλάδα (ίσως βέβαια να το ξέρεις, αλλά η Χαλκιδική παράγει το 16% της εγχώριας παραγωγής μελιού) και την αγωνία των κατοίκων.

Προσωπικά, και για να κλείσω την παρέμβασή μου εδώ, πιστεύω πως κάθε νουνεχής πολίτης θέλει να δεί ευημερία στον τόπο και στο πορτοφόλι του. Θα πρέπει όμως, πολίτης και Κράτος να ορίζουν από κοινού το τι εστί ευημερία. Κάθε άλλη προσέγγιση χωλαίνει.

Και επειδή είμαστε στο GSforum, άν ποτέ βρεθούμε στην Χαλκιδική, θα χαρώ να σε πάω μια βόλτα... σίγουρα θα υπάρχει και κάποιο μέρος της Χαλκιδικής που δεν πήγες. Καλές βόλτες Γιώργο!

Last edited by Nordic; 15-05-2013 at 17:20.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 15-05-2013, 18:24
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Οι μαρτυρίες καθηγητών,μαθητών και γονιών μέσα από το σχολείο της Ιερισσού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
\
Οσο για την βιομηχανια που αναφερεις θα ηθελα να ξερεις οτι το φαι ειναι σημαντικοτερο της οποιας μηχανης!! Και φαι οι βορειοι δεν εχουν εκτος απο κρεατα και γαλακτοκομικα. Αυτα δεν φτανουν, εχουν αναγκη τα εσπεριδοειδη, λαχανικα, φρουτα, λαδια, ελιες, σιταρια, καλαμποκια, οσπρια κ.λ.π. που εκεινοι δεν παραγουν.
Αυτα ειναι η δικια μας βιομηχανια η οποια ειναι εν δυναμη μεγαλυτερη της οποιας αλλης, της πολεμικης συμπεριλαμβανομενης.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
διοτι ο χρυσος της Ελλαδας, αν υπαρχει, οπως και τα πετρελαια, αν υπαρχουν, πρεπει να βγουν στην επιφανεια και να εκεμταλευτουν. Αυτο λεγεται βαρια βιομηχανια και αναπτυξη με χιλιαδες θεσεις εργασιας.

Έχω εκπλαγεί με τις βιομηχανίες που έχει αυτή η χώρα....

Ποιά είναι τελικά η βιομηχανία μας,τα οποροκηπευτικά και λοιπά αγαθά ,που συμφώνησες ότι παίζονται στα χρηματιστήρια και δεν ορίζουμε εμείς τις τιμές των προιόντων μας, αλλά αυτοί, αναλόγως τις ορέξεις τους, ή ,ο χρυσός και τα πετρέλαια που δεν έχουμε δεί ούτε γραμμάριο και ούτε λίτρο ακόμη και άγνωστο το πότε θα δούμε και με τι όφελος ,για αυτή, την άμοιρη χώρα.
Δεν έχεις καταλάβει το νοήμα με το οποίο γράφω,βάζοντας ταμπέλες κομματικές στις συζητήσεις,η ανάπτυξη,πρέπει να υπάρξει,να ξεδιπλωθούν οι όποιες πηγές πλούτου υπάρχουν,τα οποροκηπευτικά πρέπει να είναι μια απο τις αιχμές,γιατί και ευλογημένη γη έχουμε και άριστα προιόντα παράγουμε,πώς όμως, έτσι?Δέν γίνεται έτσι, πρέπει να υπάρχει οργάνωση,συνείδηση και κοινός στόχος,απο τον παραγωγό,τον αγροτικό συνεταιρισμό,τον έμπορο,το κράτος και ελεγκτικοί μηχανισμοί για όσους προσπαθούν να σπάσουν αυτή την αλυσίδα,ώστε οι τιμές των προιόντων να μην ξευτιλίζονται στο χωράφι και να κερδίζουν οι μεσάζοντες και οι μεγαλέμποροι στο εσωτερικό και απο την άλλη μεριά στο εξωτερικό αυτοί που έχουν ανάγκη τα προιόντα να τα παίρνουν επίσης τσάμπα γιατί διαμορφώνουν τις τιμές στα ταμπλό.Έλα εδώ κύριε Γερμανέ,τι θέλεις?Λάδι???,ξέρεις τι είναι αυτό???αυτό δεν είναι ραφινέλαιο που τρώς εσύ,αυτό είναι άλλο πράγμα,λοιπόν επειδή εδώ εμείς ξέρουμε τι προιόντα παράγουμε,η τιμή του είναι αυτή και αν σου αρέσει.αλλιώς τράβα Τυνησία μπαστάρδεψέ το με Ιταλικό και θα δώ εγώ τι θα κάνω,το ίδιο για όλα τα προιόντα μας,μπορούμε να μιλήσουμε έτσι?Με τι πλάτες,με τι εθνική αγροτική πολιτική,με τι κράτος.


Το ίδιο και με τις πλουτοπαραγωγικές πηγές,έτσι γίνονται αυτές οι δουλειές,πάρε 11 εκ. και άσε με να κάνω ότι γουστάρω και νομίζεις ότι είμαστε και κερδισμένοι?επειδή θα κάνουν και 1000 θέσεις εργασίας θα τους κάνουμε και θεούς και αυτοί θα μετράνε τα τούβλα χρυσού από τα δικά μας βουνά?Έλα εδώ και εσύ,τι θέλεις,εξόρυξη???μάλιστα,θα γίνουν μελέτες πρώτα,έχουμε λαμπρούς επιστήμονες,θα υπολογίσω την αξία,θα υπολογίσω πόσα θέλω,πόσα δίνεις,θα πάρω τις εγγυήσεις που θέλω ότι θα εργαστούν μόνο άνθρωποι της χώρας,δεν θα σκίσεις το μέρος γιατί έχει ιστορία που εσύ πονηρέ Καναδέ δεν πρόκειται να δείς ποτέ και θα σου πώ ΕΓΩ αν θα σου δώσω το ορυχείο γιατί αν δεν με συμφέρει θα σε στείλω σπίτι σου.Μπορούμε να μιλήσουμε έτσι??? ποιός??μην αρχίσω πάλι να λέω για το πολιτικό σύστημα και ποιοί το απαρτίζουν.Και πώς, τώρα?με την χώρα να έχει την πλάτη στον τοίχο που κοιτάμε να βουλώσουμε καμμιά τρύπα και με μια δεκάδα εκατομμύρια ευρώ από εξόρυξη ΧΡΥΣΟΥ και άλλων μεταλλευμάτων περνιόμαστε και για μάγκες?Τα ίδια θα γίνουν και με το πετρέλαιο όταν θα έρθει η ώρα του.


Δέν γίνεται έτσι η ανάπτυξη,έρχεται ο ξένος μας δίνει κάτι και επειδή είμαστε με την πλάτη στον τοίχο, λέμε ναι, μην τυχόν και μας φύγει,εκμεταλλεύεται και παίρνει τον δικό μας πλούτο,μας δίνει και μερικά μεροκάματα και όλα καλά,η ανάπτυξη γίνεται από μέσα με τους μέσα για να πουλήσουμε στους έξω,όπως θα θέλουμε εμείς όμως και όχι όπως θα θέλουν αυτοί ή επειδή δεν μπορούμε διαφορετικά,έτσι λειτουργούν οι αναπτυγμένες χώρες. Βιομηχανία,δέν έχουμε και αν είχαμε έκλεισε ή έφυγε και ότι έχει μείνει πασχίζει να επιβιώσει και πρέπει να αποκτήσουμε,για να παράγουμε και να
μην εισάγουμε αλλά να εξάγουμε και το χρήμα των μέσα να μένει όσο το δυνατόν μέσα και να έρχεται χρήμα από έξω όσο το δυνατόν περισσότερο πάλι μέσα,και μετά αυτό το χρήμα να το επενδύεις ξανά και ξανά,στην παραγωγή,στην βιομηχανία,στην βιοτεχνία,στην έρευνα,στην καινοτομία,στις νέες ιδέες,στην ανάπτυξη εν τέλει.

Θα τα πάρουν όλα με τους όρους τους και με την ανάγκη μας και όφελος ουσιαστικό δεν θα έχουμε.Αυτή είναι η γνώμη μου και μακάρι να είμαι λάθος.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 16-05-2013, 15:05
tattoopanther Ο/Η tattoopanther βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Chalkidiki
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 3,100
Προεπιλογή Απάντηση: Οι μαρτυρίες καθηγητών,μαθητών και γονιών μέσα από το σχολείο της Ιερισσού


δεν υπήρξα και ούτε θα υπάρξω κομματόσκυλο
καμιάς παράταξης.,.,
δεν τρελαίνομε με τον Μίκυ.,
αλλά σε πολλά πράγματα έχει απόλυτο δίκιο.,.,


« “Η Διοίκηση είναι υποδουλωμένη σε ένα παντοδύναμο και διαρκές σύστημα κομματικής κηδεμονίας που απεχθάνεται την τάξη διότι τρέφεται και ενδυναμώνεται από την αταξία” – Μ. Δεκλερής
“Koινωνικά κινήματα στην Ευρώπη ενάντια στις εξορύξεις μεγάλης κλίμακας” »

Μίκης Θεοδωράκης: Εάν ήμουν νέος, θα πήγαινα να αγωνιστώ μαζί τους

14 May, 2013 by antigoldgreece

ΠΗΓΗ: Σπίθα
“Ειδικά για τους Έλληνες που έχουν την ευλογία να ζουν σε ένα φυσικό περιβάλλον θεϊκού κάλλους, η αγάπη, ο σεβασμός και η προστασία της φύσης πρέπει να είναι το πρώτο και σπουδαιότερο καθήκον.

Έχω δηλώσει για το Αιγαίο ότι θα πρέπει να παραμείνει αλώβητο από αναζητήσεις, εξορύξεις και εκμετάλλευση υδρογονανθράκων εκτιμώντας ότι η φυσική ομορφιά του είναι απείρως πιο πολύτιμη από οποιαδήποτε οικονομική ωφέλεια.

Κάτω από το πρίσμα αυτό θεωρώ ότι στην Ιερισσό διαπράττεται ένα αποτρόπαιο εθνικό έγκλημα για το οποίο οι υπεύθυνοι κάποτε θα δώσουν λόγο. Ας μην επαίρονται οι σημερινοί εξουσιαστές και τα όργανά τους ότι έχουν τάχα μαζί τους τον Νόμο και την δύναμη. Η ζωή είναι σφαίρα που γυρίζει.Ας θυμηθούν πού βρίσκονται σήμερα οι … εθνοσωτήρες της Χούντας.

Επισυνάπτω την μελέτη μου με θέμα την «Λαϊκή Επιτροπή» που είναι αποκύημα της προσωπικής μου πείρας ως Βουλευτή της Β΄ Πειραιώς. Το κύριο πρόβλημά μας ήταν και πάλι η μόλυνση του περιβάλλοντος. Στην Δραπετσώνα από το εργοστάσιο τσιμέντου και στο Κερατσίνι από τη Ηλεκτρική που εξέπεμπε δηλητηριώδη αέρια. Δημιουργήσαμε τότε δύο Λαϊκές Επιτροπές με το σύνολο των κατοίκων όπως στην Ιερισσό. Δώσαμε σκληρές μάχες, συχνά σώμα με σώμα με τις διωκτικές δυνάμεις. Και τελικά νικήσαμε! Στα 1965, δηλαδή σε πολύ δύσκολους καιρούς.

Πώς να μη χαιρετήσω το γεγονός ότι η Ιερισσός έγινε μια τεράστια Λαϊκή Επιτροπή με θάρρος, πίστη, δυναμισμό και αυτοθυσία; Γι’ αυτό και έχει λυσσάξει κυριολεκτικά η εξουσία.

Εάν ήμουν νέος, θα πήγαινα να αγωνιστώ μαζί τους. Εξ άλλου το παράδειγμά τους μας φωτίζει σαν φάρος. Μας δείχνει το δρόμο που θα πρέπει να ακολουθήσουν όλοι οι ζωντανοί και Ανεξάρτητοι Έλληνες.

Γι’ αυτόν τον λόγο καλώ όλες τις Σπίθες να μελετήσουν τι ακριβώς συμβαίνει εκεί πέρα, ώστε να έχουμε σύντομα στην ιστοσελίδα μας τον πλήρη φάκελο της Ιερισσού με όλα τα στοιχεία.”



πηγή.,.,ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ ΜΕΤΑΛΛΕΥΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ | Hellenic Mining Watch – Resistance to destructive mining in Greece

Last edited by tattoopanther; 16-05-2013 at 15:07.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 16-05-2013, 16:52
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Οι μαρτυρίες καθηγητών,μαθητών και γονιών μέσα από το σχολείο της Ιερισσού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PanLampro Εμφάνιση μηνυμάτων
@ GeorgeP
Δεν θεωρώ ΤΟΥΣ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ηλιθιους....
ποιους τότε?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!