GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 24-06-2010, 21:28
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Με ή δίχως ;;;

Η αμερικάνικη υπηρεσία οδικής ασφάλειας εθνικών οδών (ΝΗTSA -National Highway Traffic Safety Administration) δημοσίευσε τα στατιστικά στοιχεία σχετικά με τη χρήση κράνους το 2009 στην Αμερική.
Επειδή ευκολότερα θα δούμε το ΚΚΕ κυβέρνηση παρά τέτοια στατιστικά στην πατρίδα μας ας ρίξουμε μια ματιά.. (και μη μου πείτε εμείς δεν είμαστε αμερικανάκια γιατί άμα βγείτε μια βόλτα στην παραλία αυτές τις μέρες θα δείτε τα τρισχειρότερα!)
1. Ακόμα και το 2010 είναι δύσκολο να πείσεις μερικά κεφάλια να φοράνε κράνος! Από 48% το 2005 έφτασαν το 67% το 2009 οι αναβάτες με κράνος!

Capture1.JPG
2. Σχεδόν 11% φοράνε κάτι που μοιάζει με κράνος αλλά δεν είναι κράνος..
και 26% δεν φοράνε καθόλου.. δηλαδή 1 στους 4 ξεκράνωτος!
Capture2.JPG
3. Σε όποιες πολιτείες είναι υποχρεωτικό το κράνος σε όλους η συμμόρφωση είναι μεγαλύτερη (86%) ενώ σε όσες δεν είναι υποχρεωτικό η συμμόρφωση κατεβαίνει στο 55% !
Αρα 1 στους 2 ξεκράνωτος.. άρα χρειάζονται τελικά αυστηροί νόμοι ακόμα και στους αμερικάνους για να υπακούσουν
Capture3.JPG

Ήθελα νάξερα τα δικά μας νούμερα ποιά θα ήταν αν κάποτε αποκτούσαμε αντίστοιχες υπηρεσίες που να ασχολούνται και με τους αναβάτες μοτο...
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 24-06-2010, 22:37
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Με ή δίχως ;;;

Ποιός ξέρει φίλε Νότη;;;
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 24-06-2010, 23:03
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Με ή δίχως ;;;

Εδώ έχουμε φτάσει στο πολύ καλό (για τριτοκοσμική χώρα) 4/1.

Περίμενα προχτές το μεσημέρι στην Λ. Συγγρού, μέτρησα 500 δίκυκλα που ανέβαιναν, οι 120-130 δεν φόραγαν κράνος.

Σήμερα το απόγευμα, είδα καμμιά 10αρία GS, οι 3 και γω 4, φοράγαμε κράνος!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 24-06-2010, 23:40
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Με ή δίχως ;;;

το κρανος χρειαζεται για πολλες περιπτωσεις,ασχετα οτι κι εγω που και που κανω το λαθος εντος πολης και δε το φοραω.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-06-2010, 08:15
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Με ή δίχως ;;;

Μα πως είναι δυνατόν χωρίς κράνος?Εγώ 5 μέτρα να κάνω χωρίς κράνος αμέσως θα μπούν σκόνη η μυγακια στα μάτια μου .Φυσικά ο πρωτος λόγος είναι η ασφάλεια και ο δεύτερος η άνεση.Υπάρχει και ένας τρίτος πολυ σοβαρός λόγος και αυτός είναι οτι με βλέπει ο γυιος μου ο οποίος εχει ηδη καταλάβει οτι μηχανη και κράνος πανε μαζί.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 25-06-2010, 08:47
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Με ή δίχως ;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα πως είναι δυνατόν χωρίς κράνος?Εγώ 5 μέτρα να κάνω χωρίς κράνος αμέσως θα μπούν σκόνη η μυγακια στα μάτια μου .Φυσικά ο πρωτος λόγος είναι η ασφάλεια και ο δεύτερος η άνεση.Υπάρχει και ένας τρίτος πολυ σοβαρός λόγος και αυτός είναι οτι με βλέπει ο γυιος μου ο οποίος εχει ηδη καταλάβει οτι μηχανη και κράνος πανε μαζί.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-06-2010, 10:22
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Με ή δίχως ;;;

Εκτιμώ ότι είναι θέμα να πείσουμε τον εαυτό μας ότι είναι αναγκαίο και ότι δεν θα φταίει κανείς δικός μας να τραβήξει το "πακέτο" της αποθεραπείας μας (στη καλύτερη περίπτωση) σε πιθανή μας πτώση...
Στην Αμερική η αστυνόμευση είναι σχεδόν υπερβολική και η ιδέα να σε κλείσουν στο Γκουαντάναμο επέιδή θα σε συλλάβουν χωρίς κράνος κάνει τους συμπαθείς κατά τα άλλα αμερικανούς μηχανόβιους να συμμορφώνονται με τους νόμους της πολιτείας τους.
Γνωρίζεται ίσως ότι αρκετά κράνη που έχουν την άδεια να πωλούνται εντός ΕΕ δεν περνάνε τα αμερικάνικα standards ασφαλείας των ΗΠΑ. Αν διαβάσετε τα βιβλιαράκια που συνοδεύουν τα κράνη θα το διαπιστώσετε

Επίσης, να προσθέσω ότι παρατηρώ τη μεγάλη πλειοψηφία των ελλήνων μοτοσυκλετών να φορούν πλέον τα κράνη τους αλλά φίλε Νότη καλό θα ήταν να τους ψήσουμε να τα έχουν και "δεμένα" στο κεφάλι τους και να μην κυκλοφορούν με τα λουράκια λυτά
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 25-06-2010, 10:35
xenos Ο/Η xenos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα-Κολονος
Μoto: gs 1200-06
Μηνύματα: 1,852
Προεπιλογή Απάντηση: Με ή δίχως ;;;

η αλήθεια είναι οτι τα τελευταία χρόνια αρκετός κόσμος έχει συμμορφωθεί κ φοράει κράνος,είτε γιατί τα πρόστιμα ειναι τσουχτερά ,είτε γιατί έχουν βάλει μυαλό!!..απλά πάντα θα υπάρχουν κάποια άτομα να αποτελούν το αρνητικό της προσπάθειας!!..ελπίζω με τα χρόνια να εκλείψουν κ αυτά!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 25-06-2010, 11:06
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: Με ή δίχως ;;;

Εδώ και ένα μήνα είμαι στη Σκιάθο για δουλειά.Στο νησί φοράω κράνος εγώ 5 ντόπιοι και οι τουρίστες (τις κατσαρόλες που τους δίνουν τα γραφεία ενοικίασης).Κυκλοφορούν χιλιάδες παπιά.Κανένας δεν φοράει κράνος και μάλιστα όλοι οδηγούν με κλειστά τα μάτια λόγω αέρα.Κράνος όμως κανείς.Εκτός των άλλων με κοιτάνε και περίεργα λόγω κράνους
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 25-06-2010, 12:49
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Με ή δίχως ;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα πως είναι δυνατόν χωρίς κράνος?Εγώ 5 μέτρα να κάνω χωρίς κράνος αμέσως θα μπούν σκόνη η μυγακια στα μάτια μου .Φυσικά ο πρωτος λόγος είναι η ασφάλεια και ο δεύτερος η άνεση.Υπάρχει και ένας τρίτος πολυ σοβαρός λόγος και αυτός είναι οτι με βλέπει ο γυιος μου ο οποίος εχει ηδη καταλάβει οτι μηχανη και κράνος πανε μαζί.

Συμφωνώ σε όλα..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Με προδοσε το θηριο mjtir Τεχνικά θέματα διάφορα 27 30-09-2009 14:07
Μια Ιστορία Με Σήματα....... pepax66 Χιούμορ 5 17-09-2009 21:11
Με τι μοιαζει;;;;; georgekostas Διάφορα 8 03-06-2009 02:19
Τροχαίο Με Εγκατάλειψη soter3gm Γενικά - Αναβάτης 17 14-05-2009 12:35
Με θέλετε κι εμένα ;;; GS_maniac Καλώς ήλθατε 19 11-01-2009 22:35


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!