GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 17-03-2009, 12:00
sotos Ο/Η sotos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

αν και τα βιντεακια είναι πάντα επίκαιρα,νομιζω οτι εδώ το θέμα είναι τα ρανταρ από τεχνικής ωάποψης.Μπραβο Γιώργο Ρ.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 17-03-2009, 12:08
giorgos_gs Ο/Η giorgos_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ιεραπετρα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,790
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί ρε παιδιά τόση επιστήμη για να αποφεύγουμε τα ραντάρ ανίχνευσης ταχύτητας;

Για να μας βλάψουν τα χρησιμοποιούν; Τα χρησιμοποιούν μάλλον για να προστατεύσουν το δημοκρατικό δικαίωμα που έχουμε όλοι μας να κυκλοφορούμε με ασφάλεια και να μην απειλείται η ζωή μας από από τον κάθε ένα που βγάζει τα απωθημένα του στους δημόσιους δρόμους.

Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι είναι θεμιτό ή μαγκιά να υπερβαίνετε το όριο ταχύτητας οδηγώντας ανάμεσα στους συνανθρώπους σας; Έχετε δει ποτέ άνθρωπο μες τα αίματα να ξεψυχάει μπροστά στα μάτια σας με εκείνο τον ανατριχιαστικό ρόγχο της τελευταίας εκπνοής; Δυο φορές το έχω δει ζωντανά, μηχανόβιο στη Γλυφάδα και πεζή γυναίκα στου Παπάγου και πάρα πολλές άλλες φορές αντίκρυσα σώματα που είχαν ήδη ξεψυχήσει όταν διερχόμουν και όλα γιατί κάποιος "έτρεχε" πολύ.

Ή νομίζετε ότι εμείς είμαστε μάγκες, ξέρουμε που και πως τρέχουμε και δεν συμβαίνουν αυτά σε μας;

Αν πηγαίνουμε με το όριο, θα μας απασχολήσει ποτέ το θέμα του εντοπισμού μας από ραντάρ;

3 φορές με έχουν "χτυπήσει" ραντάρ στα 28 χρόνια που οδηγάω και είχαν απόλυτο δίκιο, καλά μου έκαναν που μου έκοψαν το πρόστιμο και ίσως να με έχουν προφυλάξει τώρα από χειρότερα που πιθανόν να έκανα αν ήξερα ότι θα παρανομούσα ανενόχλητος. (Τη μια φορά μου έδειξαν και το νούμερο που ανάγραψε το ραντάρ και μουρμούριζα απο μέσα μου: "Για κοίτα ρε, ακριβώς τόσο πήγαινα!!!")

Να εύχεστε να γεμίσει ο τόπος ραντάρ ανίχνευσης ταχύτητας γιατί ο φόβος φιλάει τα έρημα και κυκλοφορούν και τα παιδιά μας εκεί έξω...

Πολύ το χαίρομαι όταν βλέπω τις κάμερες ταχύτητας στο δρόμο ή όταν βλέπω τον αστυνόμο να με σκοπεύει με το doppler όταν περνάω μπροστά του!

Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι πολύ χειρότερη από τα βιντεάκια που κυκλοφορούν στο ίντερνετ και ειλικρινά λυπάμαι για όσους από μας έχουν βιώσει παρόμοιες τραγωδίες με γνωστά και συγγενικά τους πρόσωπα είτε γιατί "έτρεχαν" αυτά, είτε γιατί "έτρεχε" κάποιος άλλος και τους στέρησε το αυτονόητο δικαίωμα...

http://www.youtube.com/watch?v=m7JT-kB9b_4

http://www.youtube.com/watch?v=lGb7xTdO8k4
(Τι κακό κι αυτό με τις μανάδες που κρατάνε τα μωρά τους αγκαλιά για να τα "προστατεύσουν"...)

http://www.youtube.com/watch?v=wD_IdkN_I-E

http://www.youtube.com/watch?v=E2DtuobgBr4

http://www.youtube.com/watch?v=yVBfMMMUsGs

http://www.youtube.com/watch?v=y4mtjD50Bts
αυτη ειναι η σωστη πλευρα του θεματος αλλα εδω ειμαστε ελλαδα
και τα μετρα τις τροχαιας τις περισοτερες φορες ειναι απλα
εισπρακτικα.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 17-03-2009, 12:32
Adrian Ο/Η Adrian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Από προσωπική μου πείρα, όπου βλέπω μεγάλη ευθεία (ανάμεσα σε λιβάδια και αγρούς) και ταμπέλα ορίου ταχύτητας (κατά τη γνώμη μου) απαράδεκτα χαμηλή, περιμένω πως πίσω από τον πρώτο θάμνο, θα συναντήσω ΡΑΝΤΑΡ .....
Τις περισσότερες φορές, είχα δίκιο ....
georgeP, πολύ καλό το θέμα σου. Γράψε και άλλα να μας "φωτίζεις" !!!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 17-03-2009, 13:01
boxer-1200 Ο/Η boxer-1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Adrian Εμφάνιση μηνυμάτων
Από προσωπική μου πείρα, όπου βλέπω μεγάλη ευθεία (ανάμεσα σε λιβάδια και αγρούς) και ταμπέλα ορίου ταχύτητας (κατά τη γνώμη μου) απαράδεκτα χαμηλή, περιμένω πως πίσω από τον πρώτο θάμνο, θα συναντήσω ΡΑΝΤΑΡ .....
Τις περισσότερες φορές, είχα δίκιο ....
georgeP, πολύ καλό το θέμα σου. Γράψε και άλλα να μας "φωτίζεις" !!!!


+1000 πολύ καλή ενημέρωση από τον Γιώργο.μπράβο!!!!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 17-03-2009, 13:18
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos_gs Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη ειναι η σωστη πλευρα του θεματος αλλα εδω ειμαστε ελλαδα
και τα μετρα τις τροχαιας τις περισοτερες φορες ειναι απλα
εισπρακτικα.
Είναι, δεν είναι εισπρακτικά, αν σεβόμαστε το νόμο κανείς δεν θα εισπράξει τίποτε. Εμείς τους δίνουμε το δικαίωμα να εισπράττουν.

Λυπάμαι που το λέω και γω πολλές φορές μέσα στην απογοήτευσή μου, ότι είμαστε Ελλάδα και τίποτε δε θα γίνει, αλλά όντες ηττοπαθείς δεν θα διορθώσουμε ποτέ τίποτε. Μπορούν να γίνουν καλύτερα τα πράγματα, το έχω δει σε πολλά μέρη του κόσμου να δουλεύει. Αν τα ρίχνουμε στους "άλλους" και στους αστυνόμους που εμείς τους δίνουμε το δικαίωμα να μας γράφουν, μια ζωή μες την κακομοιριά θα είμαστε.

Οδηγάω χιλιάδες χιλιόμετρα στην Β. Ευρώπη και το λιγότερο κάθε 2.000 χλμ που κάνω να συναντήσω κάποιον που με "τσαντίζει" με την οδηγική του συμπεριφορά. Έχω να πατήσω κόρνα πάνω από 3 χρόνια στο αυτοκίνητο. Όσο για την μοτοσυκλέτα, δεν έχω ιδέα πως ακούγεται το μπιπ της. Κατεβαίνω στην Αθήνα και προσπαθώ να επιβιώσω στο κάθε χιλιόμετρο από την αναρχία και την αγένεια των περισσότερων οδηγών.

Άσχετο: Την τελευταία φορά στα φανάρια στο κέντρο, ένας τύπος σκούπιζε τη μύτη του και πέταξε το softex από το παράθυρο έξω. Είμαι δίπλα του και του λέω "τι κάνεις;;;". Με κοιτάει σαν ούφο. Την ξανασκουπίζει και πετάει και το επόμενο. Έχουν γουρλώσει τα μάτια μου μέσα από το κράνος και του γνέφω πάλι. Με ξανακοιτάει πολύ περίεργα. Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δεν τα πέταγε επίτηδες τα χαρτιά γιατί ΔΕΝ καταλάβαινε ότι αυτό που έκανε δεν ήταν σωστό... Άντε να μιλήσεις για όρια ταχύτητας σ' αυτόν τον άνθρωπο που οδηγάει ανάμεσά μας...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 17-03-2009, 13:28
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Από αντιραντάρ,

έχουμε τίποτα ;;;;;







.

Για την εγκυκλοπαιδική μας ενημέρωση βέβαια,

μιας κ τα αντιραντάρ απαγορεύονται από τον νέο ΚΟΚ .....



.


για μοτο κυκλοφορει αυτο αλλα ειναι ακριβόύτσικο
http://www.radar-detector-shop.co.uk...motorbikes.php

εγω χρησιμοποιω στο αυτοκινητο και στην μοτο αυτο http://www.bestradardetectors.net/PN...pni-rx7500.htm το οποιο δεν με εχει προδωσει ποτέ!!
Ειναι και φθηνο (150ε) αλλα δεν νομιζω να υπάρχει στην Ελλαδα (εδω μονον φθηνα αναξιοπιστα εχουν ¨η ακριβα και αξιόπιστα όπως αυτό http://www.radarbusters.com/motorcyc...ardetector.cfm)

Last edited by GeorgeP; 17-03-2009 at 13:34.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 17-03-2009, 13:37
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Adrian Εμφάνιση μηνυμάτων
Από προσωπική μου πείρα, όπου βλέπω μεγάλη ευθεία (ανάμεσα σε λιβάδια και αγρούς) και ταμπέλα ορίου ταχύτητας (κατά τη γνώμη μου) απαράδεκτα χαμηλή, περιμένω πως πίσω από τον πρώτο θάμνο, θα συναντήσω ΡΑΝΤΑΡ .....
Τις περισσότερες φορές, είχα δίκιο ....
georgeP, πολύ καλό το θέμα σου. Γράψε και άλλα να μας "φωτίζεις" !!!!
Για να είναι αγροτικός ο δρόμος, μάλλον δεν θα έχει και διαχωριστική μπάρα ανάμεσα στις λωρίδες. Προσωπικά θα αισθανόμουν πολύ άβολα αν επιθυμούσα να απολαύσω τη βολτίτσα μου με την μηχανή, είχα και τη γυναίκα μου για παράδειγμα συνεπιβάτη και οι επερχόμενοι οδηγοί, μηχανόβιοι ή με αυτοκίνητο, αντί για το όριο των 70χλμ/ω πήγαιναν με 90 ή 100 (πάνε και με 140, μεταξύ μας τώρα), πράγμα που σημαίνει ότι αν τυχόν χάσουν τον έλεγχο (οι άλλοι, γιατί εμείς δεν τον χάνουμε ποτέ...), θα μας κλαιν οι ρέγγες όλους μας. Λίγα παλληκάρια και ζευγάρια νομίζετε ότι έχουν χαθεί στους δρόμους μας από πλαγιομετωπικές;;;

Αγαπητοί φίλοι το έχω δει και αυτό και το απόλαυσα. Ατελείωτες ευθείες σε καταπράσινους αγρούς στη Γερμανία, χωρίς μπάρα στη μέση, με όριο τα 70χλμ/ω και κανείς μα κανείς να περνάει το όριο αυτό. 'Ολα τα αυτοκίνητα, όλες οι μηχανές (στην πλειοψηφία τους BMW και πάνω από τις μισές GS) να πηγαίνουν με 70-80 και κανείς να μην ενοχλείται.

Μπράβο στον αστυνόμο που θα στηθεί στις ευθείες και στα λιβάδια και θα μας προστατεύσει από αυτούς που αμφισβητούν το δικαίωμά μας να βολτάρουμε ήσυχα χωρίς να απειλούμε κανένα με την υπερβολή των ορίων.

Όπως λένε και οι ξενέρωτοι οι Άγγλοι στο παραπάνω βιντεάκι "British safe driving commercial": "Είναι 30mph για κάποιο λόγο".
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 17-03-2009, 13:38
vellos Ο/Η vellos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: R-1200-GS
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Γιώργο τι μας μαθένεις τι μας μαθένεις.υπάρχουν αντιραντάρ και για τις μοτπσυκλέτες;;;;;;;;;;;;;;
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 17-03-2009, 14:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάθε χρόνο, στην Ευρώπη, 1.300.000 τροχαία ατυχήματα έχουν ως αποτέλεσμα ο αριθμός των θυμάτων να υπερβαίνει τους 40.000 νεκρούς και 1.700.000 τραυματίες. Το άμεσο ή έμμεσο κόστος έχει υπολογισθεί σε 160 δισ. ευρώ, δηλαδή σε ποσοστό περίπου 2% του ΑΕΠ της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ). Ορισμένες ομάδες του πληθυσμού ή κατηγορίες χρηστών είναι ιδιαίτερα ευάλωτες: οι νέοι ηλικίας 15-24 ετών (10.000 νεκροί ετησίως), οι πεζοί (7.000 νεκροί) ή οι ποδηλάτες (1.800 νεκροί).
Πηγή: Ε.Ε.

1.522 θύματα το 2008 από τροχαία ατυχήματα στην Ελλάδα.
Πηγή: Δ.Τ. της 19-02-2009 του Υπουργείου Εσωτερικών.

Τα χαμηλά όρια ταχύτητας που υπάρχουν σε ορισμένα σημεία των Ε.Ο. δεν έχουν τοποθετηθεί για τις Ferrari, τις Porsche κτλ., αλλά και για το Fiatάκι του 1978, το οποίο, εάν κινηθεί στη συγκεκριμένη στροφή με 60 χλμ./ώρα, με άσχημες καιρικές συνθήκες και με ολισθηρό οδόστρωμα, θα αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα. Δυστυχώς, ο στόλος των παλαιών αυτοκινήτων που υπάρχουν ακόμη στη χώρα μας είναι πολύ μεγάλος. Οι πινακίδες δεν μπορούν να αλλάζουν ανάλογα με την ώρα, τις καιρικές συνθήκες, τον τύπο του αυτοκινήτου, αλλά και τις ικανότητες του κάθε οδηγού. Πρέπει να αφορά τους πάντες... Τις πινακίδες τοποθετεί, ως γνωστόν, το ΥΠΕΧΩΔΕ, λαμβάνοντας υπόψη πολλές παραμέτρους.
Πηγή: 4Τροχοί, συνέντευξη του 2005 από τον Ταξίαρχο Ιωάννη Τάκο, Διευθυντή Διεύθυνσης Τροχαίας του Αρχηγείου της ΕΛ.ΑΣ.

Στις διαπιστώσεις μιας ακόμη σύσκεψης συναρμοδίων που έγινε πρόσφατα αναφέρεται ότι:
* Μεγάλο ποσοστό ατυχημάτων οφείλεται σε εκτροπές-ανατροπές οχημάτων και γι' αυτό ευθύνεται σε ποσοστό 80% η οδηγική συμπεριφορά.
* Σε ποσοστό 44,4% οι νεκροί από τροχαία δεν φορούσαν ζώνες ασφαλείας ή κράνη.
* Η ηλικιακή κατανομή των θυμάτων είναι: 0-17 ετών 6%, 18-35 ετών 38%, 36-53 ετών 23%, 54 ετών και άνω 32%.
Μεταξύ άλλων αποφασίστηκαν τα εξής:
* Νομοθετική ρύθμιση για να εισπράττονται τα πρόστιμα από αλλοδαπούς παραβάτες του ΚΟΚ.
* Εντατικοποίηση των ελέγχων για δικυκλιστές που κινούνται σε πεζοδρόμια και πλατείες και για οδηγούς γενικώς που οδηγούν μεθυσμένοι.
* Αναμένεται το πρώτο τρίμηνο του 2009 η μελέτη του ΥΠΕΧΩΔΕ για την αλλαγή των ορίων ταχύτητας στο οδικό δίκτυο.
Πηγή: ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 04/12/2008

Εάν ένα από τα 1.522 θύματα το 2008 και τόσα άλλα από τα προηγούμενα χρόνια μπορούσε να σωθεί είτε από μπλόκο της τροχαίας για υπερβολική ταχύτητα είτε από τον φόβο να τον σταματήσει η τροχαία για υπέρβαση του ορίου ταχύτητας, τότε είμαι υπέρ των ελέγχων, υπέρ των μπλόκων, υπέρ των ραντάρ.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστούμε τον GeorgeP για τις χρήσιμες "εγκυκλοπαιδικές" πληροφορίες του.
Αγαπητέ μου Συμπολιτη

Δεν θα διαφωνουσα μαζι σου αν ζουσα στο εξωτερικο όπως εκανα πριν χρονια ζωντας στην Αγγλια αλλα και στην Αμερική!! Εχω δε όπως κι εσυ ταξιδεωει στην Ευρωπη ουκ ολιγες φορες με μοτο και με αυτοκινητο!!Εκει όμως φίλε μου τα ορια ταχυτητας στους δρόμους αποφασιζονται με γνωμονα τον δρομο (πλατος, μηκος, στροφες κ.λ.π.) ενω εδω συμφωνα με τα οικονομικα το ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΥ!!! Διότι ως γνωστον τα εσοδα απο τις κλησεις πάνε στην τοπικη αυτοδιοικηση και ουχι στο Κρατος καθ’εαυτό!!!!
Ποιος σου ειπε φίλε και Συμπολιτη μου οτι οι ταμπέλες για τα ορια ταχυτητας αποφασιζονται απο το ΥΠΕΧΩΔΕ? Το ΥΠΕΧΩΔΕ αποφασιζει και τοποθετει τις μπλε/πρασινες ταμπελες κατευθυνσης και οχι των οριων ταχυτητας. Τα ορια ταχυτητας στους δρόμους αποφασιζονται απο τον δημο που ανηκει ο δρόμος!!! Γιαυτο δεν φωναζει ο Σταθάκης και γιαυτο δεν παρατηθηκε απο την επιτροπη Ασφαλειας στους Ελληνικους δρόμους? Θέλησε βλέπεις να το αλλαξει αλλα.......... στην Ελλαδα ζουμε!!!! Αυτο γινεται απο το 1975 και μετά.
Ετσι λοιπόν εχουμε δρόμους με ευθειά 5κμ και πλατους 40μ με μια ¨και δυο λωριδες ανα κατευθυνση με όριο τα 50κμ!! Και στην μεση αυτου του δρόμου το φορητο ραντάρ στημένο.Εγω λοιπόν αρνουμαι να υπακουσω σε αυτά τα ορια που στο εξωτερικό για τον συγκεκριμενο δρόμο θα ήταν 90κμ!!!!! Διότι εκει για να επιβληθει ταμπέλα με οποιοδηποτε οριο ταχυτητας δεν επιλαμβανεται η τοπικη αυτοδιοικηση αλλα εμπειρογνωμονες τυπου Σταθακη και επιστημονες Οδικης Ασφάλειας και οχι ο καθε τυχαρπαστος Δημαρχος που θελει να βάλει λεφτα στην τσέπεη του!! Ναι στην τσέπη του!!! Ολοι ξερουμε τι γινεται στα Δημαρχια αυτης της χωρας!!!!! Αλλα αυτο ειναι ‘’άλλου παπά Ευαγγέλιο’’!!!!
Αρνουμαι φίλε, συνοδοιπορε και Συμπολιτη μου να πηγαινω με 120 στην Ε.Ο Κατερινης-Θεσσαλονικης, Αθηνων-Κορινθου, Εγναντια όπου υπαρχουν απο 2 εως και τεσσερεις (4) λωριδες ανα κατευθυνση όταν στην Γερμανια σε τέτοιους δρόμους ΔΕΝΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΟ!!!!!!!!!!

Τέλος, ποιος φωστηρας επιστημονας τεκμηρίωσε οτι η ταχυτητα ΑΠΟ ΜΟΝΗ Της σκοτώνει? Απολυτως κανεις!!!!!!!!! Μονον οι φωστηρες τις τροχαιας βγάζουν αυτο το ‘’λογω υπερβολικης ταχυτητας’’!! Και φυσικα όταν πας να μπεις σε φουρκετα με 100κμ θα σκοτωθεις αλλα δεν ειναι η ταχυτητα που θα σε σκοτωσει αλλα α) η χαζομαρα του οδηγου που δεν προσεξε την σχετικη προειδοποιητικη ταμπέλα, β) το οδοστρωμα (εδω να δεις τι γινεται), γ) η κατασταση του οχηματος, δ) η κατασταση του οδηγου (μεθυσμενος, με/χωρις διπλωμα, εμπειρια κ.λ.π ) και τέλος ε) η ταχυτητα του οχηματος!!! Διοτι αν συντρέχουν τα α,β,γ,δ, ¨η κα΄ποια απο αυτά και με 30 να πηγαινει πάλι σκοτωμένος ¨βαρια τραυματισμενος θα βγει ο οδηγός!!! Ενω αν συντρέχει μονον το (ε) εχει ελπίδες να διασωθει με χειρισμους κατάλληλους, με φρένα με,μεμε,με..............
Ετσι αξιολογουνται τα ατυχηματα στην Ευρωπη αλλα ποτε δεν αξιολογουνται ετσι στην Ελλαδα!! Και γιαυτον τον λογο απλα ξορκιζουν την ταχυτητα λεγοντας οτι ‘’αν πηγαινε σιγα θα το προλάβαινε’’!! Οποίος μυθος, διότι για πεσε (με αυτοκινητο)εσυ /εγω που πας/με με 60κμ σε ένα αντιθετα ερχομενο αυτοκινητο το οποιο κινηται κια υτο με 60κμ να δουμε τι θα περισσέψει!!!! ¨η για πέσε με το οριο των 120 σε διαφημιστικη ταμπέλα (κι αλλο ενα θέμα αυτο) να δουμε τι θα περισσεψει ειτε αυτοκινητο οδηγάς είτε μοτο!!


Eτσι λοιπόν η Τροχαια λεει τα δικα της και οι πανεξυπνοι Δημοσιογράφοι ΑΝΑΜΑΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΤΡΟΧΑΙΑ!!! Ας αποτανθουν αυτοι οι κυριοι Δημοσιογράφοι σσε κανενα οργανισμο του εξωτερικου που ασχολειται με τα αιτια των ατυχηματων και αν βρει ΕΝΑ ατυχημα που να ποιστοποιειται ως κυριος υπαιτιος η ''υπερβολικη ταχυτητα'' να μου τρυπησει την μυτη!!!!!


Σε αναλογες μελετες στην Γερμανια κι αλλου στην Ευρωπη και για το συγκεκριμενο παράδειγμα το 70% θα σκοτωνόταν!!! Για μοτο σε αναλογη περιπτωση δεν θα μιλησω!!!!! Για ποια θανατηφορο ταχυτητα μιλάμε? Των 60κμ, των 80, ¨η των 280???????
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 17-03-2009, 14:13
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VELLOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο τι μας μαθένεις τι μας μαθένεις.υπάρχουν αντιραντάρ και για τις μοτπσυκλέτες;;;;;;;;;;;;;;
διάβασε το μυνημα ''16''!!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!