GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 17-03-2009, 14:17
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να είναι αγροτικός ο δρόμος, μάλλον δεν θα έχει και διαχωριστική μπάρα ανάμεσα στις λωρίδες. Προσωπικά θα αισθανόμουν πολύ άβολα αν επιθυμούσα να απολαύσω τη βολτίτσα μου με την μηχανή, είχα και τη γυναίκα μου για παράδειγμα συνεπιβάτη και οι επερχόμενοι οδηγοί, μηχανόβιοι ή με αυτοκίνητο, αντί για το όριο των 70χλμ/ω πήγαιναν με 90 ή 100 (πάνε και με 140, μεταξύ μας τώρα), πράγμα που σημαίνει ότι αν τυχόν χάσουν τον έλεγχο (οι άλλοι, γιατί εμείς δεν τον χάνουμε ποτέ...), θα μας κλαιν οι ρέγγες όλους μας. Λίγα παλληκάρια και ζευγάρια νομίζετε ότι έχουν χαθεί στους δρόμους μας από πλαγιομετωπικές;;;

Αγαπητοί φίλοι το έχω δει και αυτό και το απόλαυσα. Ατελείωτες ευθείες σε καταπράσινους αγρούς στη Γερμανία, χωρίς μπάρα στη μέση, με όριο τα 70χλμ/ω και κανείς μα κανείς να περνάει το όριο αυτό. 'Ολα τα αυτοκίνητα, όλες οι μηχανές (στην πλειοψηφία τους BMW και πάνω από τις μισές GS) να πηγαίνουν με 70-80 και κανείς να μην ενοχλείται.

Μπράβο στον αστυνόμο που θα στηθεί στις ευθείες και στα λιβάδια και θα μας προστατεύσει από αυτούς που αμφισβητούν το δικαίωμά μας να βολτάρουμε ήσυχα χωρίς να απειλούμε κανένα με την υπερβολή των ορίων.

Όπως λένε και οι ξενέρωτοι οι Άγγλοι στο παραπάνω βιντεάκι "British safe driving commercial": "Είναι 30mph για κάποιο λόγο".
Ναι, στην Γερμανια ολα αυτά, εκει που οταν λεει 70κμ τα 72 είναι πολλά!!! Για λογους που εξηγησα στο προηγουμενο ποστ μου!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 17-03-2009, 14:41
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
...............................

Για την εγκυκλοπαιδική μας ενημέρωση βέβαια,

μιας κ τα αντιραντάρ απαγορεύονται από τον νέο ΚΟΚ .....
Ξεχασα να σου απαντησω σε αυτο το θέμα! Λοιπόν τα αντιρανταρ, προσέχετε τι λεω, ΤΑ ΑΝΤΙΡΑΝΤΑΡ!!! Δηλαδη εκεινα τα μηχανακια που ανιχνευουν οτι το οχημα εχει ''κτυπηθει'' απο ακτινα RF/laser ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ!!!!!!! Διότι εχουν προειδοποιητικο χαρακτηρα για τον οδηγο του οχηματος όπως ακριβως και οι ταμπέλες στους δρόμους που γράφουν ''η ταχυτητα ελεγχεται με ρανταρ'', ¨η ''οι παραβασεις του ΚΟΚ ελεγχονται με ηλεκτρονικά μεσα'', ¨η η ασπρη ταμπέλα με την φωτογραφικη μηχανη η οποια αφορα πάντα ''gatsos'' και η οποια μάλιστα οριζει και σε πόση αποσταση υπάρχη αυτη η κάμερα!!!! Tα παραπάνω ειναι νομος της ΕΕ (τα αντιρανταρ ειναι απολυτως νομμα σε όλην την Ευρωπη) ο οποιος εχει ενσωματωθει στην Ελληνικη Νομοθεσία και εντεχνως αποκρυπτεται στον εν ισχυ ΚΟΚ!!!! Μάλιστα εχω τελικη αποφαση Δικαστηρίου του 2008 την οποια και θα ανεβάσω, (απο το σπιτι γιατι απο την εργασια μου δεν μπορω), η οποια διατασσει το Τμημα Τροχαιας που βεβαιωσε την παραβαση να επιστρεψει το αντιρανταρ στον κατοχο του και το προστιμο το χαρακτηρίζει ''μη πληρωτέο ως παρανόμως επιβληθέν''!!!!!!!!!
Απο τότε μεχρι σημερα ξερω 2 ακόμα περιπτωσεις που οι οδηγοι αρνηθηκαν την πληρωμη της κλήσης κανοντας μυνηση στο αστυνομικό τμημα και στον διοικητη του το οποιο βεβαίωσε την ‘’παραβαση’’ και κατάσχεσε το αντιρανταρ προσκομιζοντας σε αυτο την αποφαση που μνημονευω παραπάνω οι οποιοι και αθωωθηκαν χωρις καν να γινει ακρόαση!!!!!!! Σημειωταίον επι της αποφασης αυτης δεν εχει επιληφθει ο Αρειος Παγος που αν ηταν λαθος θα το ειχε ηδη κανει!!!

Αυτα που απαγορευονται ρητώς και δια ροπάλου κι εδω και στην Ευρωπη είναι τα ‘’JAMMERS’’!! Τι ειναι αυτά? Αυτα ειναι ΜΟΝΙΜΑ τοποθετημενες συσκευες στο οχημα -συνηθως πισω απο τον προφυλακτηρα με 360 μοιρες ανυχνευση και αποσταση παρεμβολης πάνω απο 5κμ ανεξαρτητως εμποδίων - των οποίων δουλεια είναι να ΠΑΡΕΜΒΑΛΛΟΥΝ στα ρανταρ (laser/RF/gatsos) και ως εκ τουτου να μην δινουν την δυνατότητα ανυχνευσης της ταχυτητας απο τα αστυνομικά οργανα!! Αυτο απαγορευεται και οχι τα αντιραντάρ!!!!

Αυτα για να ξερουμε τι μας γινεται!!!

Last edited by GeorgeP; 17-03-2009 at 15:51.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 17-03-2009, 22:42
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Φίλε Γιώργο,
εάν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σχολιάσω ορισμένα θέματα από το τελευταίο σου post.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ μου Συμπολιτη...........

Εκει όμως φίλε μου τα ορια ταχυτητας στους δρόμους αποφασιζονται με γνωμονα τον δρομο (πλατος, μηκος, στροφες κ.λ.π.) ενω εδω συμφωνα με τα οικονομικα το ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΥ!!! Διότι ως γνωστον τα εσοδα απο τις κλησεις πάνε στην τοπικη αυτοδιοικηση και ουχι στο Κρατος καθ’εαυτό!!!!
Ποιος σου ειπε φίλε και Συμπολιτη μου οτι οι ταμπέλες για τα ορια ταχυτητας αποφασιζονται απο το ΥΠΕΧΩΔΕ?
Ειδικά για τους αυτοκινητοδρόμους, τους δρόμους ταχείας κυκλοφορίας και το πρωτεύον εθνικό οδικό δίκτυο, όπως αυτό ορίζεται με τις σχετικές αποφάσεις του ΥΠΕΧΩΔΕ, τα όρια ταχύτητας, εκτός των ανωτάτων επιτρεπομένων ορίων που προβλέπονται από το άρθρο αυτό, καθορίζονται και μεταβάλλονται ύστερα από μελέτη και μόνο με απόφαση του Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ. Οι κατά την προηγούμενη και την παράγραφο αυτή αποφάσεις, τίθενται σε ισχύ από την τοποθέτηση των οικείων πινακίδων στις ανωτέρω οδούς.
'Aρθρο 20/παρ. 7/ Κ.Ο.Κ.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος, ποιος φωστηρας επιστημονας τεκμηρίωσε οτι η ταχυτητα ΑΠΟ ΜΟΝΗ Της σκοτώνει? Απολυτως κανεις!!!!!!!!! Μονον οι φωστηρες τις τροχαιας βγάζουν αυτο το ‘’λογω υπερβολικης ταχυτητας’’!! Και φυσικα όταν πας να μπεις σε φουρκετα με 100κμ θα σκοτωθεις αλλα δεν ειναι η ταχυτητα που θα σε σκοτωσει αλλα α) η χαζομαρα του οδηγου που δεν προσεξε την σχετικη προειδοποιητικη ταμπέλα, β) το οδοστρωμα (εδω να δεις τι γινεται), γ) η κατασταση του οχηματος, δ) η κατασταση του οδηγου (μεθυσμενος, με/χωρις διπλωμα, εμπειρια κ.λ.π ) και τέλος ε) η ταχυτητα του οχηματος!!! Διοτι αν συντρέχουν τα α,β,γ,δ, ¨η κα΄ποια απο αυτά και με 30 να πηγαινει πάλι σκοτωμένος ¨βαρια τραυματισμενος θα βγει ο οδηγός!!! Ενω αν συντρέχει μονον το (ε) εχει ελπίδες να διασωθει με χειρισμους κατάλληλους, με φρένα με,μεμε,με..............
Δυστυχώς ο όρος ταχύτητα είναι κάτι άυλο. Η βικιπαίδεια την ορίζει ως εξής:
"Ως ταχύτητα ενός σώματος ορίζεται ο ρυθμός μεταβολής της θέσης του ως προς το χρόνο, όπως αυτή μετράται σε ένα δεδομένο σύστημα συντεταγμένων. Στην κινηματική, είναι μέγεθος διανυσματικό, δηλαδή χαρακτηρίζεται τόσο από το μέτρο (μέγεθος) της, όσο και από τη φορά (κατεύθυνση) της."
Στην προκειμένη περίπτωση κανείς δεν ισχυρίζεται ότι στα θανατηφόρα τροχαία ατυχήματα ευθύνεται η υπερβολική ταχύτητα. Εάν όμως στα ορθά παραδείγματα που παραθέτεις α), β), γ), δ), προσθέσεις και το ε), τότε ο συνδιασμός τους μπορεί και στις περισσότερες φορές είναι θανατηφόρος.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Eτσι λοιπόν η Τροχαια λεει τα δικα της και οι πανεξυπνοι Δημοσιογράφοι ΑΝΑΜΑΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΤΡΟΧΑΙΑ!!! Ας αποτανθουν αυτοι οι κυριοι Δημοσιογράφοι σσε κανενα οργανισμο του εξωτερικου που ασχολειται με τα αιτια των ατυχηματων και αν βρει ΕΝΑ ατυχημα που να ποιστοποιειται ως κυριος υπαιτιος η ''υπερβολικη ταχυτητα'' να μου τρυπησει την μυτη!!!!!
Βλ. το παραπάνω. Πάντως τα στοιχεία δεν είναι αμφισβητήσιμα.
Και για να κάνω και λίγο χιούμορ, να παραθέσω την άποψη που μου έθεσε φίλος πριν μερικά χρόνια: "Κάπνιζε όσο θέλεις. Σε καμμιά ιατρική βιβλιογραφία δεν έχει αποδειχθεί ότι το κάπνισμα σκοτώνει..." Βεβαίως το τσιγάρο από μόνο του δεν σκοτώνει. Όπως και η υπερβολική ταχύτητα. Οι συνέπειες αυτών των δύο είναι βλαβερές. Και επειδή υπάρχουν άνθρωποι που κάπνιζαν μια ζωή και δεν έπαθαν καρκίνο στον πνεύμονα ή καταπατούσαν ασύστολα όλα τα όρια ταχύτητας και ούτε τους σταμάτησαν ποτέ αλλά ούτε και τους συνέβη κάτι, δεν πάει να πει πως δεν ρισκάρουν τη ζωή τους και τις ζωές των άλλων. (Δυστυχώς, προσωπικά, ανήκω και στις δυό κατηγορίες. Και σ' αυτήν του καπνιστή και είμαι λάτρης της ταχύτητας. Αυτό όμως δεν με εμποδίζει να κατακρίνω και τα δύο!)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αναλογες μελετες στην Γερμανια κι αλλου στην Ευρωπη και για το συγκεκριμενο παράδειγμα το 70% θα σκοτωνόταν!!! Για μοτο σε αναλογη περιπτωση δεν θα μιλησω!!!!! Για ποια θανατηφορο ταχυτητα μιλάμε? Των 60κμ, των 80, ¨η των 280???????


Εδώ θα σου παραθέσω την άποψη που εξέφρασα στο πρώτο μου post: "Εάν ένα από τα 1.522 θύματα το 2008 και τόσα άλλα από τα προηγούμενα χρόνια μπορούσε να σωθεί είτε από μπλόκο της τροχαίας για υπερβολική ταχύτητα είτε από τον φόβο να τον σταματήσει η τροχαία για υπέρβαση του ορίου ταχύτητας, τότε είμαι υπέρ των ελέγχων, υπέρ των μπλόκων, υπέρ των ραντάρ."

Ελπίζω να μην σε(σας) κούρασα,
πάντα φιλικά,
Δημήτρης.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 18-03-2009, 00:39
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι, δεν είναι εισπρακτικά, αν σεβόμαστε το νόμο κανείς δεν θα εισπράξει τίποτε. Εμείς τους δίνουμε το δικαίωμα να εισπράττουν.

Λυπάμαι που το λέω και γω πολλές φορές μέσα στην απογοήτευσή μου, ότι είμαστε Ελλάδα και τίποτε δε θα γίνει, αλλά όντες ηττοπαθείς δεν θα διορθώσουμε ποτέ τίποτε. Μπορούν να γίνουν καλύτερα τα πράγματα, το έχω δει σε πολλά μέρη του κόσμου να δουλεύει. Αν τα ρίχνουμε στους "άλλους" και στους αστυνόμους που εμείς τους δίνουμε το δικαίωμα να μας γράφουν, μια ζωή μες την κακομοιριά θα είμαστε.

Οδηγάω χιλιάδες χιλιόμετρα στην Β. Ευρώπη και το λιγότερο κάθε 2.000 χλμ που κάνω να συναντήσω κάποιον που με "τσαντίζει" με την οδηγική του συμπεριφορά. Έχω να πατήσω κόρνα πάνω από 3 χρόνια στο αυτοκίνητο. Όσο για την μοτοσυκλέτα, δεν έχω ιδέα πως ακούγεται το μπιπ της. Κατεβαίνω στην Αθήνα και προσπαθώ να επιβιώσω στο κάθε χιλιόμετρο από την αναρχία και την αγένεια των περισσότερων οδηγών.

Άσχετο: Την τελευταία φορά στα φανάρια στο κέντρο, ένας τύπος σκούπιζε τη μύτη του και πέταξε το softex από το παράθυρο έξω. Είμαι δίπλα του και του λέω "τι κάνεις;;;". Με κοιτάει σαν ούφο. Την ξανασκουπίζει και πετάει και το επόμενο. Έχουν γουρλώσει τα μάτια μου μέσα από το κράνος και του γνέφω πάλι. Με ξανακοιτάει πολύ περίεργα. Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δεν τα πέταγε επίτηδες τα χαρτιά γιατί ΔΕΝ καταλάβαινε ότι αυτό που έκανε δεν ήταν σωστό... Άντε να μιλήσεις για όρια ταχύτητας σ' αυτόν τον άνθρωπο που οδηγάει ανάμεσά μας...
ετσι ακριβως ειναι!η ελλειψη συνειδησης και παιδειας σε ολο της το μεγαλειο!!!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 18-03-2009, 14:45
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Γιώργο,
εάν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σχολιάσω ορισμένα θέματα από το τελευταίο σου post.



Ειδικά για τους αυτοκινητοδρόμους, τους δρόμους ταχείας κυκλοφορίας και το πρωτεύον εθνικό οδικό δίκτυο, όπως αυτό ορίζεται με τις σχετικές αποφάσεις του ΥΠΕΧΩΔΕ, τα όρια ταχύτητας, εκτός των ανωτάτων επιτρεπομένων ορίων που προβλέπονται από το άρθρο αυτό, καθορίζονται και μεταβάλλονται ύστερα από μελέτη και μόνο με απόφαση του Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ. Οι κατά την προηγούμενη και την παράγραφο αυτή αποφάσεις, τίθενται σε ισχύ από την τοποθέτηση των οικείων πινακίδων στις ανωτέρω οδούς.
'Aρθρο 20/παρ. 7/ Κ.Ο.Κ.
.


Σου επιτρέπω και σου παραεπιτρέπω να σχολιασεις τα λεγόμενα μου οχι μια αλλα 1001 φορές!!
Δεν θα διαφωνησω σε τιποτα απο το ποστ σου παρα μονο στην πρωτη και δευτερη παραγραφο σου. Οπως το λεει και ο νομος που παραθετεις στην πρωτη,'
‘’Ειδικά για τους αυτοκινητοδρόμους, τους δρόμους ταχείας κυκλοφορίας και το πρωτεύον εθνικό οδικό δίκτυο, όπως αυτό ορίζεται με τις σχετικές αποφάσεις του ΥΠΕΧΩΔΕ, τα όρια ταχύτητας, εκτός των ανωτάτων επιτρεπομένων ορίων που προβλέπονται από το άρθρο αυτό, καθορίζονται και μεταβάλλονται ύστερα από μελέτη και μόνο με απόφαση του Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ. Οι κατά την προηγούμενη και την παράγραφο αυτή αποφάσεις, τίθενται σε ισχύ από την τοποθέτηση των οικείων πινακίδων στις ανωτέρω οδούς. ‘’
'Aρθρο 20/παρ. 7/ Κ.Ο.Κ.'' Αναφερει ΜΟΝΟΝ τους αυτοκινητοδρομους, τους δρομους ταχειας κυκλοφορίας, και το πρωτευον Εθνικό δικτυο και οχι το επαρχιακό!! Εγω μιλουσα για το επαρχιακό δικτυο όπου εκει πεφτουν και το 98% των προστίμων και όπου εκει στηνονται τα ραντάρ!! Διότι στους αυτοκινητόδρομους υπάρχουν τα 130κμ σαν ανωτατο οριο τα οποια ειναι αποδεκτά (λιγα αλλα αποδεκτά), στους δρόμους ταχειας κυκλοφορίας απο 90 (Συγγρου) μεχρι 110 και στο πρωτευον δικτυο απο 70-90 αναλόγως δρομου, στροφων, εδάφους κ.λ.π.!!
Μονον σε αυτους τους δρόμους το οριο αποφασίζεται απο το ΥΠΕΧΩΔΕ και οχι στο επαρχιακο δικτυο (π.χ. Τριπολη-Καλαματα όπου μετα τις γνωστες στροφες υπαρχει η ευθεια των 5κμ+ κι οπου το οριο ειναι 50κμ αν θυμαμαι καλά!!) το οποιο αποτελει και το 85% του συνολικου δικτυου της χωρας!!!

Και ξερεις γιατι στους αυτοκινητόδρομους δεν επιβαλλονται τοσα προστιμα και σπανιως να υπάρχει φορητο ρανταρ? (όπως και σπανίως εως ΠΟΤΕ γινονται ατυχηματα) Διότι η ΕΕ διατασσει στους αυτοκινητόδρομους να μην υπάρχουν εσοχες (παρκινγκ) παρα μονον σταθμοι ανεφοδιασμου κι αυτοι ανισοπεδως της οδου!!! Και που θα στηθει ο τροχαίος με τον αυτοκινητο του αν δεν υπάρχουν οι εσοχες αυτές? Απλα πουθενα!!! Οσες εσοχες εχουν κατασκευαστει εγιναν παρανόμως ¨η πριν την πρασινη ταμπέλα που οριζει την αρχη του Αυτοκινητόδρομου (π.χ εξοδος απο την Θεσσαλονικη) όπου εσκεμενα τοποθετουνται 2-5 κμ ΠΡΙΝ της πραγματικης αρχης του αυτοκινητοδρομου δια να τοποθετουνται τα φορητα ραντάρ, όμως μετα απο 2-3 προσφυγες στα Ελληνικα και Ευρωπαικα Δικαστηρια, για τις εσοχες και τις κλησεις που δοθηκαν απο οργανα τοποθετημενα σε αυτες τις εσοχες ΜΕΣΑ στους αυτοκινητόδρομους, το φαινόμενο των ρανταρ σε αυτες τις εσοχες ελαττωθηκε κατα πολύ και εκτοτε τοποθετουνται τα GATSOS!!! Κια υτο γινεται διότι οι εσοχες αυτες δυναται να χρησιμοποιηθουν απο όλους όμως το εισερχομενο σε αυτες οχημα ελαττωνοντας ταχυτητα σε μια τεραστια ευθεια αποτελει κινδυνο για το επερχομενο οχημα, το μεγιστο κινδυνο όμως αποτελει το εξερχομενο απο αυτες τις εσοχες οχημα και καταλαβαινουμε όλοι το γιατί!!! π.χ μετά το Αρτεμισσιο εχεις δει πουθενα εσοχη? οχι!!!! Στην Εγναντια Θεσσαλονικη-Αλεξανδρουπολη υπάρχουν σε 2-3 σημεια κι αυτο ειναι όλο (τα κλεινουν τωρα απο οτι εμαθα), στο δε τμημα Ηγουμενιτσα-Θεσσαλονικη πουθενα!!! Απο Αθηνα-μεχρι Καμμενα Βουρλα υπάρχουν αλλα ο δρομος ειναι παλιας κατασκευης και πριν τα μετρα της ΕΕ, απο τα Καμμενα ΒΟυρλα όμως μεχρι Θεσσαλονικη δεν υπάρχει ουτε μια!!!

Ετσι λοιπόν για να υπάρχει αντιστάθμισμα των εσόδων των Δημων (και τα τυχόν επιβληθεντα προστιμα σε αυτοκινητόδρομους στον Δημο απο οπου περναει το σημειο όπου επιβληθηκε το προστιμο πανε) ο καθε Δημαρχος και το Δημοτικο Συμβούλιο πηρε τα ηνία και καθε φορα που χρειαζεται χρηματα διατασσει τον τοπικο Αστυνομικο Δ/ντη για κλησεις!! Και τσουπ να τα ρανταρ στους δρόμους!!! Δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια αγαπητε φίλε μου!!!

Υ.Γ. Τα παραπανω ειναι ενας απο τους λογους που ο κος Σταθακης παραιτηθηκε απο την επιτροπη Οδικης Ασφαλειας, το ξαναλεω!! Δεν ειναι χαζος ο ανθρωπος!!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς ο όρος ταχύτητα είναι κάτι άυλο. Η βικιπαίδεια την ορίζει ως εξής:
"Ως ταχύτητα ενός σώματος ορίζεται ο ρυθμός μεταβολής της θέσης του ως προς το χρόνο, όπως αυτή μετράται σε ένα δεδομένο σύστημα συντεταγμένων. Στην κινηματική, είναι μέγεθος διανυσματικό, δηλαδή χαρακτηρίζεται τόσο από το μέτρο (μέγεθος) της, όσο και από τη φορά (κατεύθυνση) της."
Στην προκειμένη περίπτωση κανείς δεν ισχυρίζεται ότι στα θανατηφόρα τροχαία ατυχήματα ευθύνεται η υπερβολική ταχύτητα. Εάν όμως στα ορθά παραδείγματα που παραθέτεις α), β), γ), δ), προσθέσεις και το ε), τότε ο συνδιασμός τους μπορεί και στις περισσότερες φορές είναι θανατηφόρος. .
Όπως ακριβως το ειπες αγαπητε Δημητρη, Ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥΣ!!! Αλλα, παρε α) εναν νορμαλ και νηφάλιο οδηγό που οδηγει με 280 σε κλειστο, Ελληνικο, αδειο αυτοκινητόδρομο π.χ στην Κατερινη (4 λωριδες ανακατευθυνση) τι πιθανοτητες εχει για ατυχημα? Απο 0% εως 10% κι αυτο απο βλαβη του οχηματος του μάλλον!!
Πάρε κι εναν άλλο ο οποιος οδηγει στον ιδιο δρομο, την ιδια ωρα, με 80 αλλα ειναι μεθυσμένος, τι πιθανοτητες εχει αυτός να σκοτωθεί? Πάνω απο 60% και μάλιστα κινδυνευει να πάρει στον λαιμο του και τον άλλον που παει με τα 280 αλλα κι αλλους που πανε με 120!!!
Β) οδηγός νηφαλιος και σωστός οδηγει στο επαρχιακο δικτυο με 90κμ όπου το οριο ειναι 70κμ, βλέπει την ταμπέλα επικυνδυνη στροφη αριστερα και μειωση ταχυττας στα 40κμ, κοβει και παιρνει την στροφη των 180 μοιρων νορμαλ!! Ο ιδιος οδηγός ΔΕΝ προσεχει την/τις ταμπέλα/ες και αναποφευκτως βγαινει απο τον δρόμο!! Τι του πταιει? Η ταχυτητα? Οχι φυσικα, η χαζομαρα του και η απροσεξια του φταιει!!! Διότι και με οτι ταχυτητα πάνω απο τα 40 να πηγαινε πάλι εξω απο τον δρόμο θα εβγαινε στην στροφη των 180 μοιρών!!

Αυτα ειναι λιγα παραδειγματα φιλε Δημητρη, εγω πάντως δεν μπορω να υπακουω στα κελευσματα του καθε αδαη ‘’χωριατη’’ δημαρχου ο οποιος αποφάσισε κατα το δοκουν για να γεμισει την τσέπη του!!! Όπως δεν μπορω να οδηγω στην Κατερινη και στην καθε Κατερινη με 130κμ γιατι το θεωρω χαζο να με παιρνει ο υπνος με τετοιες ταχυτητες σε τέτοιους δρόμους οταν σε άλλες χωρες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΟ γιαυτους τους δρομους!1 Τι ειναι χαζοι οι Ευρωπαιοι δηλαδη?
Εδω ακομα και οι αμερικανοι αναθεωρησαν αυτο το γελοιο ‘’55μιλια’’ και σε ορισμενες πολιτείες το εκαναν 70 μιλια διότι πολλοι οδηγοι κοιμοντουσαν με αυτην την ταχυτητα και προξενουσαν ατυχηματα σκοτωνοντας άλλους αλλα ακι τους ιδιους τους εαυτους τους!!

Last edited by GeorgeP; 18-03-2009 at 14:57.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 18-03-2009, 17:29
gb1200 Ο/Η gb1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου επιτρέπω και σου παραεπιτρέπω να σχολιασεις τα λεγόμενα μου οχι μια αλλα 1001 φορές!!
Δεν θα διαφωνησω σε τιποτα απο το ποστ σου παρα μονο στην πρωτη και δευτερη παραγραφο σου. Οπως το λεει και ο νομος που παραθετεις στην πρωτη,'
‘’Ειδικά για τους αυτοκινητοδρόμους, τους δρόμους ταχείας κυκλοφορίας και το πρωτεύον εθνικό οδικό δίκτυο, όπως αυτό ορίζεται με τις σχετικές αποφάσεις του ΥΠΕΧΩΔΕ, τα όρια ταχύτητας, εκτός των ανωτάτων επιτρεπομένων ορίων που προβλέπονται από το άρθρο αυτό, καθορίζονται και μεταβάλλονται ύστερα από μελέτη και μόνο με απόφαση του Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ. Οι κατά την προηγούμενη και την παράγραφο αυτή αποφάσεις, τίθενται σε ισχύ από την τοποθέτηση των οικείων πινακίδων στις ανωτέρω οδούς. ‘’
'Aρθρο 20/παρ. 7/ Κ.Ο.Κ.'' Αναφερει ΜΟΝΟΝ τους αυτοκινητοδρομους, τους δρομους ταχειας κυκλοφορίας, και το πρωτευον Εθνικό δικτυο και οχι το επαρχιακό!! Εγω μιλουσα για το επαρχιακό δικτυο όπου εκει πεφτουν και το 98% των προστίμων και όπου εκει στηνονται τα ραντάρ!! Διότι στους αυτοκινητόδρομους υπάρχουν τα 130κμ σαν ανωτατο οριο τα οποια ειναι αποδεκτά (λιγα αλλα αποδεκτά), στους δρόμους ταχειας κυκλοφορίας απο 90 (Συγγρου) μεχρι 110 και στο πρωτευον δικτυο απο 70-90 αναλόγως δρομου, στροφων, εδάφους κ.λ.π.!!
Μονον σε αυτους τους δρόμους το οριο αποφασίζεται απο το ΥΠΕΧΩΔΕ και οχι στο επαρχιακο δικτυο (π.χ. Τριπολη-Καλαματα όπου μετα τις γνωστες στροφες υπαρχει η ευθεια των 5κμ+ κι οπου το οριο ειναι 50κμ αν θυμαμαι καλά!!) το οποιο αποτελει και το 85% του συνολικου δικτυου της χωρας!!!

Και ξερεις γιατι στους αυτοκινητόδρομους δεν επιβαλλονται τοσα προστιμα και σπανιως να υπάρχει φορητο ρανταρ? (όπως και σπανίως εως ΠΟΤΕ γινονται ατυχηματα) Διότι η ΕΕ διατασσει στους αυτοκινητόδρομους να μην υπάρχουν εσοχες (παρκινγκ) παρα μονον σταθμοι ανεφοδιασμου κι αυτοι ανισοπεδως της οδου!!! Και που θα στηθει ο τροχαίος με τον αυτοκινητο του αν δεν υπάρχουν οι εσοχες αυτές? Απλα πουθενα!!! Οσες εσοχες εχουν κατασκευαστει εγιναν παρανόμως ¨η πριν την πρασινη ταμπέλα που οριζει την αρχη του Αυτοκινητόδρομου (π.χ εξοδος απο την Θεσσαλονικη) όπου εσκεμενα τοποθετουνται 2-5 κμ ΠΡΙΝ της πραγματικης αρχης του αυτοκινητοδρομου δια να τοποθετουνται τα φορητα ραντάρ, όμως μετα απο 2-3 προσφυγες στα Ελληνικα και Ευρωπαικα Δικαστηρια, για τις εσοχες και τις κλησεις που δοθηκαν απο οργανα τοποθετημενα σε αυτες τις εσοχες ΜΕΣΑ στους αυτοκινητόδρομους, το φαινόμενο των ρανταρ σε αυτες τις εσοχες ελαττωθηκε κατα πολύ και εκτοτε τοποθετουνται τα GATSOS!!! Κια υτο γινεται διότι οι εσοχες αυτες δυναται να χρησιμοποιηθουν απο όλους όμως το εισερχομενο σε αυτες οχημα ελαττωνοντας ταχυτητα σε μια τεραστια ευθεια αποτελει κινδυνο για το επερχομενο οχημα, το μεγιστο κινδυνο όμως αποτελει το εξερχομενο απο αυτες τις εσοχες οχημα και καταλαβαινουμε όλοι το γιατί!!! π.χ μετά το Αρτεμισσιο εχεις δει πουθενα εσοχη? οχι!!!! Στην Εγναντια Θεσσαλονικη-Αλεξανδρουπολη υπάρχουν σε 2-3 σημεια κι αυτο ειναι όλο (τα κλεινουν τωρα απο οτι εμαθα), στο δε τμημα Ηγουμενιτσα-Θεσσαλονικη πουθενα!!! Απο Αθηνα-μεχρι Καμμενα Βουρλα υπάρχουν αλλα ο δρομος ειναι παλιας κατασκευης και πριν τα μετρα της ΕΕ, απο τα Καμμενα ΒΟυρλα όμως μεχρι Θεσσαλονικη δεν υπάρχει ουτε μια!!!

Ετσι λοιπόν για να υπάρχει αντιστάθμισμα των εσόδων των Δημων (και τα τυχόν επιβληθεντα προστιμα σε αυτοκινητόδρομους στον Δημο απο οπου περναει το σημειο όπου επιβληθηκε το προστιμο πανε) ο καθε Δημαρχος και το Δημοτικο Συμβούλιο πηρε τα ηνία και καθε φορα που χρειαζεται χρηματα διατασσει τον τοπικο Αστυνομικο Δ/ντη για κλησεις!! Και τσουπ να τα ρανταρ στους δρόμους!!! Δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια αγαπητε φίλε μου!!!

Υ.Γ. Τα παραπανω ειναι ενας απο τους λογους που ο κος Σταθακης παραιτηθηκε απο την επιτροπη Οδικης Ασφαλειας, το ξαναλεω!! Δεν ειναι χαζος ο ανθρωπος!!!!




Όπως ακριβως το ειπες αγαπητε Δημητρη, Ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥΣ!!! Αλλα, παρε α) εναν νορμαλ και νηφάλιο οδηγό που οδηγει με 280 σε κλειστο, Ελληνικο, αδειο αυτοκινητόδρομο π.χ στην Κατερινη (4 λωριδες ανακατευθυνση) τι πιθανοτητες εχει για ατυχημα? Απο 0% εως 10% κι αυτο απο βλαβη του οχηματος του μάλλον!!
Πάρε κι εναν άλλο ο οποιος οδηγει στον ιδιο δρομο, την ιδια ωρα, με 80 αλλα ειναι μεθυσμένος, τι πιθανοτητες εχει αυτός να σκοτωθεί? Πάνω απο 60% και μάλιστα κινδυνευει να πάρει στον λαιμο του και τον άλλον που παει με τα 280 αλλα κι αλλους που πανε με 120!!!
Β) οδηγός νηφαλιος και σωστός οδηγει στο επαρχιακο δικτυο με 90κμ όπου το οριο ειναι 70κμ, βλέπει την ταμπέλα επικυνδυνη στροφη αριστερα και μειωση ταχυττας στα 40κμ, κοβει και παιρνει την στροφη των 180 μοιρων νορμαλ!! Ο ιδιος οδηγός ΔΕΝ προσεχει την/τις ταμπέλα/ες και αναποφευκτως βγαινει απο τον δρόμο!! Τι του πταιει? Η ταχυτητα? Οχι φυσικα, η χαζομαρα του και η απροσεξια του φταιει!!! Διότι και με οτι ταχυτητα πάνω απο τα 40 να πηγαινε πάλι εξω απο τον δρόμο θα εβγαινε στην στροφη των 180 μοιρών!!

Αυτα ειναι λιγα παραδειγματα φιλε Δημητρη, εγω πάντως δεν μπορω να υπακουω στα κελευσματα του καθε αδαη ‘’χωριατη’’ δημαρχου ο οποιος αποφάσισε κατα το δοκουν για να γεμισει την τσέπη του!!! Όπως δεν μπορω να οδηγω στην Κατερινη και στην καθε Κατερινη με 130κμ γιατι το θεωρω χαζο να με παιρνει ο υπνος με τετοιες ταχυτητες σε τέτοιους δρόμους οταν σε άλλες χωρες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΟ γιαυτους τους δρομους!1 Τι ειναι χαζοι οι Ευρωπαιοι δηλαδη?
Εδω ακομα και οι αμερικανοι αναθεωρησαν αυτο το γελοιο ‘’55μιλια’’ και σε ορισμενες πολιτείες το εκαναν 70 μιλια διότι πολλοι οδηγοι κοιμοντουσαν με αυτην την ταχυτητα και προξενουσαν ατυχηματα σκοτωνοντας άλλους αλλα ακι τους ιδιους τους εαυτους τους!!



:sm5::sm5:

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 21-03-2009, 20:44
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

φιλε GeorgeP σχεδον ολα οσα γραφεις ειναι ψευδη και ανακριβειες (απο τις δυνατοτητες των radar-ladar, μεχρι οτι ο δημαρχος διαταζει τον...αστυνομικο).Για τα αντιρανταρ,ο κατοχος της συσκευης πρεπει με εγγραφα να αποδειξει οτι δεν εκπεμπει οποιαδηποτε συχνοτητα.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 21-03-2009, 21:46
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε GeorgeP σχεδον ολα οσα γραφεις ειναι ψευδη και ανακριβειες (απο τις δυνατοτητες των radar-ladar, μεχρι οτι ο δημαρχος διαταζει τον...αστυνομικο).Για τα αντιρανταρ,ο κατοχος της συσκευης πρεπει με εγγραφα να αποδειξει οτι δεν εκπεμπει οποιαδηποτε συχνοτητα.
Φίλε Θοδωρή,
σε παρακαλώ μην ανεβάζουμε τους "τόνους" χωρίς λόγο.
Ας αποφεύγουμε τις οξείες αντιπαραθέσεις που μόνον ζημιά μπορούν να προκαλέσουν στις διαπροσωπικές και διαδικτυακές μας σχέσεις.
Ας λείπουν από την παρέα μας οι βαρείς χαρακτηρισμοί και ας κινούμαστε στα πλαίσια του εποικοδομητικού διαλόγου και της καλόπιστης κριτικής.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Δημήτρης.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 21-03-2009, 22:56
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Θοδωρή,
σε παρακαλώ μην ανεβάζουμε τους "τόνους" χωρίς λόγο.
Ας αποφεύγουμε τις οξείες αντιπαραθέσεις που μόνον ζημιά μπορούν να προκαλέσουν στις διαπροσωπικές και διαδικτυακές μας σχέσεις.
Ας λείπουν από την παρέα μας οι βαρείς χαρακτηρισμοί και ας κινούμαστε στα πλαίσια του εποικοδομητικού διαλόγου και της καλόπιστης κριτικής.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Δημήτρης.
συμφωνώ κ επαυξάνω Δημήτρη. μπορούμε όλοι να έχουμε τις επιφυλάξεις μας ή τις διαφωνίες μας για όποια γνώμη εκφράζεται σε οποιοδήποτε θέμα αλλά ταυτόχρονα πιστεύω ότι έχουμε την ευχέρεια να είμαστε ταυτόχρονα ευγενικοί στις τοποθετήσεις μας.
Παρακολουθώ το θέμα εξ αρχής και ενώ είμαι κι εγώ ψιλοαρνητικός στην γενικότερη ( όχι του GeorgeP ) φιλοσοφία "όλα τα σήματα είναι άκυρα και υπερβολικά" , οφείλω να ομολογήσω ότι οι τοποθετήσεις του GeorgeP είναι σε ότι αφορά το τεχνικό κομμάτι ψαγμένες και τεκμηριωμένες βάσει χρόνου και κόπου που φαίνεται έχει δαπανήσει ,ενώ οι προσωπικές του απόψεις για το πως λειτουργεί το σύστημα παρουσιάζουν κι αυτές μια διάσταση της σημερινής πραγματικότητας η οποία σε άλλους ξενίζει κ άλλους τους εκφράζει.

Προσωπικά σαν αναγνώστης του θέματος, θεωρώ ότι διαβάζοντας τα ποσταρίσματα έχω βγει κερδισμένος από ιδέες και γνώσεις και εφόσον θελήσω να επιβεβαιώσω κάτι, έχω αποκτήσει έναν τρόπο για να ξεκινήσω την δική μου έρευνα .
Με πολύ σύνεση δε κ ενδιαφέρον διάβασα τα στατιστικά στοιχεία των ατυχημάτων καθώς τις απόψεις που υποστηρίζουν την συντηρητική οδήγηση , προβληματιζόμενος για το αν , πότε και πόσο θα πρέπει να ανοίγω το γκάζι μου .
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που αφιερώσατε , για τις εμπειρείες και τις γνώσεις σας , δημιουργώντας ένα "ζουμερό" θέμα από το οποίο μπορούμε όλοι να ωφεληθούμε.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 21-03-2009, 23:21
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΡΑΝΤΑΡ ΑΝΥΧΝΕΥΣΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Χωρις παρεξηγηση,θελω να πω οτι στην πραξη η λειτουργια των radar ειναι ανεπηρεαστη απο αυξομειωση ταχητητας,υπαρξη πινακιδας(δεν σημαδευεις την πινακιδα, φαναρι μοτο)καθως και ταχυτητας(εχω ¨βγαλει¨ porsche με 243, φιλο απο Πατρα τον ¨εβγαλαν¨ με 280).Στα εποχουμενα δεν χρειαζεται να εξομοιωθει η ταχυτητα με του παραβατη.Ελεγχοι μπορουν να γινουν οπουδηποτε,το σημειο μετρησης δεν ειναι υποχρεωτικα σημειο σταθμευσης(μια οποιαδηποτε παραβαση,οπως η υπερβαση ταχητητας,μπορει να εντοπισθει απο πεζο τροχονομο και να διαβιβαστει με ασυρματο στο μπλοκο που εχει τις προδιαγραφες για ασφαλη σταθμεση του παραβατη.Υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν εντοπισθει ακομα και απο το ελικοπτερο!) Οι δημαρχοι δεν ειναι δικτατορες ουτε αποφασηζουν αυθαιρετα οτι θελουν...και σαφως ΔΕΝ διαταζουν. Αν θελεις μπορουμε να βρεθουμε ωστε να διαπιστωσεις ο ιδιος τα ανωτερω!

Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!