GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιό 14-10-2013, 20:38
GregoryA Ο/Η GregoryA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Mytilene,Lesvos
Μoto: Honda ST1300 Pan European
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: Το νέο Adventure R1200GS LC

Στις καλές εποχές αλλαζα κατα μέσο όρο τις αγάπες-μηχανές μου καθε οχτώ χρόνια. Θεωρω οτι ειναι ενας μέσος όρος αποδεκτός!!! Τωρα αυτή την <αθλια> Ελληνική εποχή τα πράγματα αλλάζουν. Δοξα το θεο κατάφερα να κάνω την αλλαγή και αυτή τη φορά στα οχτώ χρόνια. Η διαφορά ηταν οτι τότε που άλλαζα αγόραζα καινούργιο εργαλείο, ασχετα αν και τις καλές εποχές δεν ηταν κινηση οικονομικά ορθη!!! Ομως το εκανα για την αισθηση του καινούργιου, της κούτας. Τωρα επιλέγουμε, σχεδον καινουργια, ελαφρως μεταχειρισμένα και αποφεύγουμε τις κούτες γιατί κοστίζουν 16...18...21...25...!!!!
Ασχετα με τις αλλαγές και τα χρηματα, το εργαλείο ειναι πολύ εντυπωσιακο και σχεδον πολεμικό. Με τιποτα ομως 21.000+!!! Δεν ξερω αν θα το επαιρνα και στις καλές εποχές, ειναι ομως ομορφο!
Reply With Quote
  #72  
Παλιό 18-10-2013, 18:37
gian_nykt Ο/Η gian_nykt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Το νέο Adventure R1200GS LC

πειράζει που μου αρέσει ΑΚΟΜΑ το νυν Adv???

(παντα κρίνοντας απο τις φωτο του νεου LC)
Reply With Quote
  #73  
Παλιό 18-10-2013, 18:51
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: Το νέο Adventure R1200GS LC

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gian_nykt Εμφάνιση μηνυμάτων
πειράζει που μου αρέσει ΑΚΟΜΑ το νυν Adv???

(παντα κρίνοντας απο τις φωτο του νεου LC)
Reply With Quote
  #74  
Παλιό 21-10-2013, 22:50
giamil Ο/Η giamil βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200GS '07 (Blackie)
Μηνύματα: 2,781
Προεπιλογή Απάντηση: Το νέο Adventure R1200GS LC

κακοοοοοο!!!!


Reply With Quote
  #75  
Παλιό 21-10-2013, 23:10
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: Το νέο Adventure R1200GS LC

καλα, φλας απο το x-challenge βαλανε?
Reply With Quote
  #76  
Παλιό 22-10-2013, 02:40
Xarleas Ο/Η Xarleas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: H-D Road King 1450cc
Μηνύματα: 1,045
Προεπιλογή Απάντηση: Το νέο Adventure R1200GS LC

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα τα λες για οσους με 1200 προβαινουν στην αντικατασταση. Αλλα υπαρχιυν κι αλλοι με παλιοτερα μηχανακια. Επισης μηχανακι πανω απο 6-7 χρονων, αν μπορει κανεις να το αλλαξει, καλο ειναι. Δεν τιθεται θεμα ποιο κανει τι, απλα ο στολος θελει ανανεωση...
Εγω με δυομιση ετων μηχανακι, δεν παω στο νεο. Σε 4-5 χρονακια, μπορει. Αλλιως απαξιωνεται τελειως το -παλαι ποτε- ακριβοπληρωμενο .
Όσο ψάχνετε και <κυνηγάτε> την τεχνολογία αυτά θα τραβάτε και θα <αρρωσταίνετε με κάθε τι το καινούργιο..... Η τεχνολογία ποτέ δεν σταματά αλλά και ποτέ δεν με ΑΓΓΙΞΕ... Μετράω το τι πραγματικά μου χρειάζεται, γιατί το χρειάζομαι, αν φτιάχνεται εύκολα στο ταξίδι και ποσο μου στοιχίζει καθ΄ οδόν στο ταξίδι μου αν χαλάσει.... Προτειμώ πάντα κάτι ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ, κλασσικό, όσο το δυνατόν πιο παλιό και όμορφο....
Προφανώς άλλοι έχουν ΑΛΛΑ κριτήρια και το καταλαβαίνω!!!!!
Άλλωστε γι αυτό και λέγονται <εμπορικά> μοντέλα γιατί στόχο έχουν την ΕΦΗΜΕΡΗ εμπορικότητα.... Μην παρεξηγηθώ έτσι... Το μηχανάκι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί τώρα στην αγορά, απλά ΔΕΝ καλύπτει τα δικά μου κριτήρια. Προσοπικά θα προτειμούσα ένα BOXER BMW εποχής και CLASSIC !!!
Reply With Quote
  #77  
Παλιό 22-10-2013, 07:57
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Το νέο Adventure R1200GS LC

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Xarleas Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο ψάχνετε και <κυνηγάτε> την τεχνολογία αυτά θα τραβάτε και θα <αρρωσταίνετε με κάθε τι το καινούργιο..... Η τεχνολογία ποτέ δεν σταματά αλλά και ποτέ δεν με ΑΓΓΙΞΕ... Μετράω το τι πραγματικά μου χρειάζεται, γιατί το χρειάζομαι, αν φτιάχνεται εύκολα στο ταξίδι και ποσο μου στοιχίζει καθ΄ οδόν στο ταξίδι μου αν χαλάσει.... Προτειμώ πάντα κάτι ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ, κλασσικό, όσο το δυνατόν πιο παλιό και όμορφο....
Προφανώς άλλοι έχουν ΑΛΛΑ κριτήρια και το καταλαβαίνω!!!!!
Άλλωστε γι αυτό και λέγονται <εμπορικά> μοντέλα γιατί στόχο έχουν την ΕΦΗΜΕΡΗ εμπορικότητα.... Μην παρεξηγηθώ έτσι... Το μηχανάκι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί τώρα στην αγορά, απλά ΔΕΝ καλύπτει τα δικά μου κριτήρια. Προσοπικά θα προτειμούσα ένα BOXER BMW εποχής και CLASSIC !!!


Είναι θέμα άποψης και γούστου, καθαρά.
Με δύο Αφρικανες για σχεδόν μια δεκαετία, μπήκα στη διαδικασία με τα νέα μοντέλα όταν μου δώσανε πιο πολλά λ7 για την πάρουν, απ' όσα την αγόρασα. Για τη 2η Άφρικα λέω. Από τότε (7ος του 2008) άλλαξα 3 μηχανάκια.
Το Triple Black είναι το 3ο και εδώ μένω! Μου δημιουργεί συναισθήματα όπως το Άφρικα. Το θέλω, ασχολούμαι μαζί του, το γυαλίζω, το χαϊδεύω κάθε μέρα πριν καβαλήσω, μόλις κατέβω απ΄τη σέλα του σκέφτομαι πότε θα ξανανέβω....
Μόνο οι Αφρικάνες με κάνανε κι ένοιωθα έτσι.
Το "blackie" το θέλω σκέτο, δικάβαλο, δικάβαλο με όλα , όπως να 'ναι.
Τα άλλα με χάλαγαν σε διάφορες φάσεις.
Σ' αυτή τη φάση λοιπόν δε μου κάνει αίσθηση το όποιο νέο μηχανάκι γιατί "εδώ υπάρχει ένας έρωτας μεγάλος" και σ' αυτές τις περιπτώσεις κρατάει δεκαετία
Αλλά όταν πρόκειται για την παρουσίαση νέων μοντέλων, δε γίνεται να μην ασχοληθεί κανείς... έστω και θεωρητικά.

Τώρα το θέμα με τα κλασσικά -όπως τα εννοείς- είναι άλλη ιστορία. Προσωπικά θα ήθελα να έχω αυτοκίνητο κλασσικό - ιστορικό (όπως ο maniac). Μηχανή όχι. Καθαρά προσωπικό το θέμα!
Reply With Quote
  #78  
Παλιό 04-11-2013, 22:57
meletis Ο/Η meletis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή Απάντηση: Το νέο Adventure R1200GS LC

To Adv LC το είδαμε απο κοντά την Παρασκευή στην Touratech βρώμικο και αύριο στην έκθεση καθαρό.
Ταξίδεψε ήδη 6500χλμ στα χέρια του Mr. Touratech σε Ναμίμπια, Ζιμπάμπουε και Μποτσουάνα μαζί με τα Adv 1150 & 1200.
3 Γενιές Boxer σε Adv έκδοση.
Είναι το βαρύτερο, δυνατότερο και ακριβότερο της σειράς.
Τα είπαμε, είναι βέβαιος ότι είναι καλύτερο απο ποτέ.
Reply With Quote
  #79  
Παλιό 04-11-2013, 22:58
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Το νέο Adventure R1200GS LC

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
To Adv LC το είδαμε απο κοντά την Παρασκευή στην Touratech βρώμικο και αύριο στην έκθεση καθαρό.
Ταξίδεψε ήδη 6500χλμ στα χέρια του Mr. Touratech σε Ναμίμπια, Ζιμπάμπουε και Μποτσουάνα μαζί με τα Adv 1150 & 1200.
3 Γενιές Boxer σε Adv έκδοση.
Είναι το βαρύτερο, δυνατότερο και ακριβότερο της σειράς.
Τα είπαμε, είναι βέβαιος ότι είναι καλύτερο απο ποτέ.
αναμενουμε φωτο Μελ.......με το καλο...
Reply With Quote
  #80  
Παλιό 11-11-2013, 18:28
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Το νέο Adventure R1200GS LC

Από την EICMA (φωτό εδω για χρήστες facebook : EICMA 2013 μεταφέρω οτι η μοτοσυκλέτα είναι αλλαγμένη κυρίως εμπρός, το πίσω κομμάτι παραμένει παρόμοιο με το νυν.









Υπάρχουν μερικές μικροσιφορές με αυτό που είναι στις φωτό, πχ νομίζω οτι δεν φαίνεται το κενό που υπάρχει στο εμπρός φτερό κλπ. Προσωπική μου γνώμη είναι οτι η αλλαγή στο σχεδιασμό που έκαναν στο απλό GS, είναι πολύ πιο μεγάλη και όμορφη από αυτήν στο αντίστοιχο μοντέλο του ADV. Επίσης και πάλι κατα τη γνώμη μου, θα έπρεπε το απλό να είναι η ADV έκδοση λόγω βάρους, ευκολία στο σήκωμα κλπ κλπ κλπ..

Φωτό θα ακολουθήσουν
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!