GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-12-2013, 14:52
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επισημως πια

Τρόπους για να νομιμοποιήσουν παράνομους μετανάστες αναζητούν πολλοί αγρότες στην Κρήτη, αφού δεν υπάρχει- όπως λένε- Έλληνας για να κάνει ένα μεροκάματο στις ελιές και στα χωράφια!

Μάλιστα ο Ενιαίος Αγροτικός Σύλλογος Παραγωγών Εκτός Εποχής Κηπευτικών και Αγροτικών Δραστηριοτήτων Φυτικής Παραγωγής Δήμου Ιεράπετρας, με επιστολή του ζητά από τον Υπουργό Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη κ. Νίκο Δένδια ενημέρωση για τους τρόπους που μπορεί να νομιμοποιηθεί ο παράνομος μετανάστη, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιήσει το εργόσημο και να μην απειλείται ο αγρότης με πρόστιμα.

Όπως επισημαίνουν στην επιστολή, η ανάγκη αυτή έχει γεννηθεί καθώς δε βρίσκουν Έλληνα για να κάνει ένα μεροκάματο στα χωράφια!

Ενώ όπως τονίζεται από τους ίδιους τους αγρότες, οι νόμιμοι αλλοδαποί που διαμένουν στην Κρήτη και στις αγροτικές περιοχές είναι λιγότεροι από τη ζήτηση που υπάρχει για εργατικά χέρια.

«Η εργασία του αγρότη σε μεγάλο ποσοστό εκτελείται κατ΄ ανάγκη και με τη συνδρομή εργατών γης.
Στην αναζήτηση Ελλήνων εργατών γης, ελάχιστη ανταπόκριση υπάρχει. Η πλειονότητα των διαθέσιμων εργατών γης είναι μετανάστες που είτε είναι νόμιμοι είτε είναι παράνομοι.

Οι έλεγχοι και τα τσουχτερά πρόστιμα, που ενδέχεται να επιβληθούν σε συναδέλφους μας - που σημειωτέον είναι απλοί αγρότες και όχι ελεγκτές της νομιμότητας του κάθε αλλοδαπού - φοβόμαστε πως δεν λύνουν το πρόβλημα.

Η επιβολή πληρωμής των εργατών γης μέσω εργοσήμου μεγαλώνει το πρόβλημα, αφού μειώνονται οι «νόμιμοι» διαθέσιμοι προς απασχόληση, καθυστερώντας επείγουσες αγροτικές εργασίες.

Οι νόμιμοι αλλοδαποί εργάτες γης δεν επαρκούν. Η ανεργία έχει άμεσα αποτελέσματα στην αύξηση της εγκληματικότητας.

Επίσης η επίλυση του προβλήματος θα δώσει ανάσα στα ασφαλιστικά ταμεία. Θέλουμε να μας ενημερώσετε με ποιο τρόπο και ποια κριτήρια ο αγρότης θα μπορούσε να νομιμοποιήσει τον απασχολούμενο παράνομο μετανάστη, ούτως ώστε να μπορεί να χρησιμοποιήσει το εργόσημο και να μην απειλείται από πρόστιμα», αναφέρει η επιστολή του Συλλόγου αναλυτικά.
http://www.zougla.gr/greece/article/...oun-metanastes


σ.σ. επειδη το εχω ζησει επι σειρα ετων το θεμα αυτο, το εχω αναφερει εξαλλου και εδω στο φορουμ, κα πριν προλαβει καποιος να μιλησει για μεροκαματα φτηνα θα ηθελα να πω οτι το μεροκαματο για αγροτικες εργασιες στην Κρητη, αυτο που πληρωνουμε ΟΛΟΙ κατα την μεταξυ μας συνθηκη ειναι 23ε-25e με ξοδα διαμονης για αυτους που ερχονται εκτος Κρητης και 32εγια τους ντοπιους που δεν απαιτουν διαμονη.
Περιπου το ιδιο ειναι και στην υπολοιπη ελλαδα αν κρινω απο το δημοσιευμα αυτο: Δουλειές υπάρχουν αλλά οι Ελληνες δεν πάνε!

Oλες οι προαναφερθησες πληρωμες γινονται αποκλειστικα μεσω εργοσημου.

Last edited by GeorgeP; 27-12-2013 at 14:54.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-12-2013, 15:01
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ

Η αληθεια ειναι οτι ειμαστε καλομαθημενοι κ στις "βαριες" δουλειες εχουμε...αλλεργια!!Τα ιδια μου ελεγε πριν λιγες μερες φιλος αρτοποιος!Ψαχνει να βρει ανθρωπο για τον φουρνο,αλλα μολις μαθαινουν οτι πιανουν δουλεια στις 4 το πρωι,στριβουν!!

Τι να πεις...Εκνευριζομαι αφανταστα οταν ακουω τετοια πραγματα...Ολοι Διεθυντες θελουν να γινουν πια!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 27-12-2013, 15:09
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ

Υπάρχει ήδη νόμος, δεν έχω χρόνο να ψάξω να το βρω. Εχει γίνει με συγκεκριμένο αριθμό αλλοδαπών εργαζομένων ανά ειδικότητα.

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 27-12-2013, 15:19
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ

Όλοι για την Χ.Α. δουλεύουν...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 27-12-2013, 15:28
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει ήδη νόμος, δεν έχω χρόνο να ψάξω να το βρω. Εχει γίνει με συγκεκριμένο αριθμό αλλοδαπών εργαζομένων ανά ειδικότητα.

τι λεει δλδ αυτος ο νομος να ψαξω εγω να τον βρω......ΑΝ υπαρχει και δεν ειναι αποκυημα φαντασιας καποιου μπλοκ.
Να ξερεις παντως οτι η ελληνικη νομοθεσια απαγορευει την εργασια σε οποιονδηποτε αλλοδαπο χωρις αδεια παραμονης ΚΑΙ εργασιας για τους υπηκοους τριτων χωρων και χωρις αδεια παραμονης μονον για τους υπηκοους ΕΕ. Και για να σε προλαβω, κι οχι μονον εσενα, ΟΛΟΙ οι αλλοδαποι υπηκοοι κρατων της ΕΕ υποχρεουνται στην εκδοση αδειας παραμονης μετα παρελευσης 90ημερου απο την οποια απορρειει αυτοματα το δικαιωμα στην εργασια επι ελληνικου εδαφους. το ιδιο ισχυει και για τους Ελληνες στις χωρες της ΕΕ
.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 27-12-2013, 15:42
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αληθεια ειναι οτι ειμαστε καλομαθημενοι κ στις "βαριες" δουλειες εχουμε...αλλεργια!!Τα ιδια μου ελεγε πριν λιγες μερες φιλος αρτοποιος!Ψαχνει να βρει ανθρωπο για τον φουρνο,αλλα μολις μαθαινουν οτι πιανουν δουλεια στις 4 το πρωι,στριβουν!!

Τι να πεις...Εκνευριζομαι αφανταστα οταν ακουω τετοια πραγματα...Ολοι Διεθυντες θελουν να γινουν πια!!
Εγω που βλεπω τετοιους ανθρωπους στο γραφειο μου τι να πω ¨η μαλλον τι να ΤΟΥΣ πω? θελω παρα πολυ να του στειλω απο εκει που ηρθαν αλλα δεν μπορω......πρεπει να το κανω με ευγενικα πολιτικο τροπο.
Γιαυτο Χρηστο φωναζω κι εξισταμαι με τους ''ανεργους''........υπαρχουν σημερα ανεργοι που ζουν με την συνταξη της 80χρονης μανας μονον και μονον γιατι δεν θελουν το χωραφι, το ταξι, το αρτοποιειο κ.λ.π.
Υπαρχουν παντρεμενοι ανεργοι με παιδια που ζουν απο το εισοδημα, πενιχρο ¨η οχι, του συζυγου και οταν τους λες για τα παραπανω επαγγελματα σου λενε διαφορες παπ@ριες για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.
Κι επειδη θελω να ειμαι δικαιος, το ιδιο εκανα κι εγω επι 2 χρονια με την συζυγο μου ετσι!!!! Μετα ομως ΞΥΠΝΗΣΑ, ευτυχως δλδ, κι εκανα το μισητο επαγγελμα του ταριφα........
Και ξερεις κατι Χρηστο, αυτη η αποφαση με δυναμωσε...ενω πριν να μεινω ανεργος ελεγα ''ωχ Παναγιά μου, τι θα κανω αν ΠΟΤΕ απολυθω? Θα αυτοκτονησω...'', σημερα ξερω οτι ΠΟΤΕ δεν θα πεινασω διοτι μπορω να κανω κι αλλο επαγγελμα αν χρειαστει....τωρα πια εμαθα.
Ας ελπισουμε οτι θα ξυπνησουν κι αλλοι ανεργοι απο τον βαθυ ληθαργο τους και θα αναζητησουν εργασια περαν τους ειδους αυτης ¨η παρομοιου στην οποια ειχαν συνηθισει να δουλευουν......
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 27-12-2013, 15:44
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ

Δε θυμάμαι ρε Γιωργο! Νομίζω ότι είχε να κάνει με στοχευμένες "εισαγωγές" εργατικού δυναμικού.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 27-12-2013, 15:50
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ

KΑΜΜΙΑ δουλεια δεν ειναι ντροπη.-

Τα υπολοιπα ειναι για την Μαρθα Βουρτση...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 27-12-2013, 16:19
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
[I]

Όπως επισημαίνουν στην επιστολή, η ανάγκη αυτή έχει γεννηθεί καθώς δε βρίσκουν Έλληνα για να κάνει ένα μεροκάματο στα χωράφια!

[/COLOR]
Και το πιστέψατε τώρα εσείς! Βγαίνει όποιος θέλει και λέει μια παπαριά και αμέσως το πιστεύουμε και το κάνουμε μέγα θέμα χωρίς να ξέρουμε και την άλλη πλευρά.

Μια χαρά βρίσκουν Έλληνες αλλά θέλουν να πληρώνουν τρεις κι εξήντα, όσο πληρώνουν και τους παράνομους μετανάστες.
Θέλουν να κάνουν την δουλειά τους τζάμπα. Αυτή είναι η αλήθεια. Εγώ τουλάχιστον ξέρω πολύυυυυυυ κόσμο που δεν έχει πρόβλημα να πάει να δουλέψει αλλά με τα μεροκάματα που δίνουν δεν φτάνουν ούτε για την βενζίνη. Κυριολεκτικά με νούμερα, δεν το λέω μεταφορικά!

Εγώ για παράδειγμα δεν είχα πρόβλημα παλαιότερα να πάω και στην δίπλα πόλη, 70+70=140 χλμ, να δουλέψω. Πάντα σε άλλες πόλεις δούλευα. Αλλά ήταν φτηνή η βενζίνη και τα μεροκάματα αξιοπρεπή, πλήρωνα την βενζίνη και μού έμενε και κάτι από το μεροκάματο. Άξιζε τον κόπο.
Σήμερα, με τις τιμές τής βενζίνης στα ύψη και τα μεροκάματα μειωμένα με νόμο τού κράτους, αυτή η επιλογή δεν υπάρχει πια: δεν φτάνει το μεροκάματο για την βενζίνη, πρέπει να βάλεις κι απ' την τσέπη σου.

Τα θερμοκήπια είναι έξω, μακριά όπως καταλαβαίνετε. Για να πας εκεί, στην καλύτερη περίπτωση θες 15-20 ευρώ βενζίνη πήγαινε-έλα ημερησίως, ενώ στην χειρότερη δεν φτάνει το μεροκάματο.
Τον άνεργο μετανάστη δεν τον νοιάζει. Δεν έχει τα έξοδα τού Έλληνα. Μένει στο σπιτάκι-παράγκα δίπλα στο θερμοκήπιο, δεν έχει έξοδα, δεν έχει νοίκι, δεν έχει βενζίνες και παίρνει και ένα μεροκάματο και έχει και ένα πιάτο φαΐ. Μια χαρά! Δεν τον νοιάζει.


Παλαιότερα, τα αγροτικά μεροκάματα ήταν στα 60 ευρώ. Πλήρωνες την βενζίνη, σού έμενε και ένα 40άρι. Ποιος το κατέβασε στα 32? Που σε πολλές περιπτώσεις είναι στα 24. Από την μιά η άνιση προσφορά-ζήτηση εργασίας με όλους αυτούς τους παράνομους-φτηνά εργατικά χέρια, και απ' την άλλη ήρθε καπάκι η κυβέρνηση και το νομιμοποίησε κιόλας.


Τι ζητάνε ουσιαστικά οι αγρότες? Νομιμοποίηση τής δουλείας, αυτό ζητάνε. Να έχουν φτηνά -πολύυυυυυ φτηνά- εργατικά χέρια νομίμως.
Α, και τού προσέχει και το θερμοκήπιο τού μάγκα! Αντί να έχει σκύλο στο σπιτάκι, έχει τον μετανάστη που δουλεύει κιόλας. Μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια οι πονηροί. Κι εσείς κάθεστε και τα πιστεύετε!
Κι αν νομίζετε ότι υπερβάλλω, θυμηθείτε την Μανωλάδα!

Ε, αυτό θέλουν να νομιμοποιήσουν οι πονηροί! Και πέφτετε κι εσείς τόσο εύκολα στην παγίδα τής επαναλαμβόμενης καραμέλας "δουλειές υπάρχουν, οι Έλληνες δεν πάνε να δουλέψουν" που λένε οι γερμαναράδες και επαναλαμβάνει ο κάθε πασόκος.

Ας πλήρωναν "αθρωπινά" μεροκάματα να δεις αν έβρισκαν Έλληνες!





Απ' την άλλη όμως, επειδή θέλω να είμαι δίκαιος, πώς να πληρώσουν αθρωπινά μεροκάματα όταν οι ίδιοι παίρνουν 3,60?
Όταν λυμαίνονται τα προϊόντα τους άλλοι, καρτέλ, μαφία, πολυεθνικές?
Όταν η ντομάτα φεύγει από το χωράφι στα 0,30-0,50 και φτάνει στο ράφι μέχρι και στα 3 ευρώ και το κέρδος το έχουν καρπωθεί άλλοι?
Όταν δεν υπάρχει καμιά αγροτική πολιτική από το κράτος ώστε αφ' ενός, να τους προστατεύσει από τις ορέξεις τών κερδοσκόπων και, αφ' ετέρου, να προωθήσει τα προϊόντα?
Όταν το λάδι πληρώνεται στον παραγωγό 2 - 2,50 ευρώ και στο ευρωπαϊκό ράφι που έχω δει με τα μάτια μου φτάνει στα 15 έως και 60 ευρώ?

Είναι τόσο ασύμφορο πια που πολλοί παραγωγοί, επειδή παράγω και τα ξέρω από πρώτο χέρι, μαζεύουν μόνο όσο χρειάζονται για το σπίτι τους και το υπόλοιπο το αφήνουν να καταστραφεί.
Αυτό, οι ευσυνείδητοι. Γιατί οι άλλοι, οι αετονύχηδες, επιβιώνουν με παράνομους αλλοδαπούς που τους δίνουν τρεις κι εξήντα.

Άσ' τα ! Φαύλος κύκλος, βρωμερός και τρισάθλιος! Άμα βγούμε εμείς από το αδιέξοδο μ' αυτήν την πολιτική να μού τρυπήσετε την μύτη!

Last edited by Al Bandy; 27-12-2013 at 16:35.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 27-12-2013, 16:19
alpe Ο/Η alpe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: ΛΑΠΠΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μoto: R1200 GS ADV '09
Μηνύματα: 1,008
Προεπιλογή Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
τι λεει δλδ αυτος ο νομος να ψαξω εγω να τον βρω......ΑΝ υπαρχει και δεν ειναι αποκυημα φαντασιας καποιου μπλοκ.
Να ξερεις παντως οτι η ελληνικη νομοθεσια απαγορευει την εργασια σε οποιονδηποτε αλλοδαπο χωρις αδεια παραμονης ΚΑΙ εργασιας για τους υπηκοους τριτων χωρων και χωρις αδεια παραμονης μονον για τους υπηκοους ΕΕ. Και για να σε προλαβω, κι οχι μονον εσενα, ΟΛΟΙ οι αλλοδαποι υπηκοοι κρατων της ΕΕ υποχρεουνται στην εκδοση αδειας παραμονης μετα παρελευσης 90ημερου απο την οποια απορρειει αυτοματα το δικαιωμα στην εργασια επι ελληνικου εδαφους. το ιδιο ισχυει και για τους Ελληνες στις χωρες της ΕΕ
.
Ακριβως ετσι.
Κ επειδη ηδη στην περιοχη την δικια μας εχουμε 6000 αλλοδαπους (θυμηθειτε φραουλες Μανωλαδας) εχει ηδη κατατεθει προταση στην Βουλη για προσωρινη εξαμηνη αδεια παραμονης για τους αλλοδαπους εργατες τριτων χωρων. Αναμενουμε τις εξελιξεις καθως μετα τις αλλεπαληλες εφοδους της Οικονομικης Αστυνομιας, ΣΔΟΕ, Εσωτερικων Υποθεσεων & του Αλλοδαπων σε παραπηγματα κ χωραφια "πεσανε" αρκετα προστιμα με συνεπεια να εχουν αμεση προσβαση στην αγορα εργασιας Βουλγαροι & Ρουμανοι.
Βεβαια οι Βουλγαροι & οι Ρουμανοι θα διαπραγματευτουν υψηλοτερο μεροκαματο καθως οι Μπακλαντες αμειβονται με 23€. Φανταστειτε οτι μεσα στο θερμοκηπιο κατα τους καλοκαιρινους μηνες οι θερμοκρασιες αγγιζουν τους 50 βαθμους. Λεγεται οτι ειναι οι μονοι που αντεχουν.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!