GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 23-08-2010, 22:55
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Νέα ζελατίνα για 1150 GS

Λοιπον παιδια..έχουμε και λέμε...συγκριτικό των ζελατινών με την ERGO της Wunderlich !
η χαμηλή έκδοση είναι πανομοιώτυπη σε ύψος με την ERGO,ενώ η ψηλή είναι η απόλυτη τουριστική ζελατίνα. και οι δύο διατηρούν πεντακάθαρα την τεχνολογία του Vsteam,που διώχνει τον αέρα όχι μονο πάνω , αλλα πλάγια και πανω απο το κεφάλι του οδηγου και του συνεπιβάτη με αποτέλεσμα την καλύτερη αεροδυναμική (καθώς μερικές εταιρίες φτιάχνουν ψηλές ζελατίνες με μονο σκοπο την κάλυψη,αλλά εκεί υστερουν σε αεροδυναμική απόδοση σε υψηλές καμπές)

Τα σχόλια δικά σας !!


Και οι 3 ζελατίνες μαζί :



η χαμηλή ZTechnik, με την ERGO :



Η ψηλή και η ζαμηλή ZTechnik :


Η διαφορά των 2 ZTC :


Ψηλή ZTechnik, και ergo


Ψηλή ZTechnik, και ergo , zoom in


Για το 1100 δυστυχώς ακόμα δεν έχουμε ευχάριστα νέα καθώς δεν ήταν (και δεν είναι ακόμα) έτοιμες από τη ZTechnik . Υπολογίζουμε πρακτικά σε περίπου 1 γεμάτο μήνα να είναι έτοιμες εκεί !!



Αναλυτικότερα μπορείτε να τις δείτε στο MotoRAID - Ταξιδιωτικός Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας , Αξεσουαρ GIVI , βάζοντας στην αναζήτηση τους κωδικούς 2423 , 2422 .
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 23-08-2010, 23:15
stavrouliasp Ο/Η stavrouliasp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 451
Προεπιλογή Απάντηση: Νέα ζελατίνα για 1150 GS

Τσέκαρε σε παρακαλώ και το αν παραμορφώνει την εικόνα του δρόμου αν μπορείς...
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 23-08-2010, 23:49
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Νέα ζελατίνα για 1150 GS

Δεν υπάρχει κάτι να τσεκάρουμε. Είναι γνωστό οτι οι ζελατίνες Ztechnik, ΔΕΝ παραμορφώνουν στο ελάχιστο τον δρόμο. Είναι εξαιρετικής ποιότητας με όλες αυτές τις επιστρώσεις που έχουν.που είναι σαν να βλέπουμε μέσα απο τζάμι !
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 24-08-2010, 07:18
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Νέα ζελατίνα για 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον παιδια..έχουμε και λέμε...συγκριτικό των ζελατινών με την ERGO της Wunderlich !
η χαμηλή έκδοση είναι πανομοιώτυπη σε ύψος με την ERGO,ενώ η ψηλή είναι η απόλυτη τουριστική ζελατίνα. και οι δύο διατηρούν πεντακάθαρα την τεχνολογία του Vsteam,που διώχνει τον αέρα όχι μονο πάνω , αλλα πλάγια και πανω απο το κεφάλι του οδηγου και του συνεπιβάτη με αποτέλεσμα την καλύτερη αεροδυναμική (καθώς μερικές εταιρίες φτιάχνουν ψηλές ζελατίνες με μονο σκοπο την κάλυψη,αλλά εκεί υστερουν σε αεροδυναμική απόδοση σε υψηλές καμπές)

Τα σχόλια δικά σας !!


η χαμηλή ZTechnik, με την ERGO :




Αναλυτικότερα μπορείτε να τις δείτε στο MotoRAID - Ταξιδιωτικός Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας , Αξεσουαρ GIVI , βάζοντας στην αναζήτηση τους κωδικούς 2423 , 2422 .

Αν αυτό το μήνυμα θεωρείται διαφημηστικό,παρακαλώ να ενημερωθώ και να σβηστεί
Παρατηρώ πως η Ztecnik είναι και πιο ψηλή και πιο φαρδιά και στις δύο εκδόσεις της σε σχέση με την ergo. Πέρα από αυτό, βλέπω μεγαλύτερο άνοιγμα στο τελείωμά της, που σημαίνει καλύτερη προστασία στους ώμους.
Θεωρώ ότι ακόμα και για μένα που είμαι 1,92μ, η ψηλή είναι υπερβολή. Ήδη είναι αρκετά ψηλή η ergo που έχω και άρα πόσο μάλλον η χαμηλή Ztechnik που είναι ψηλότερη. Με αυτές τις μεγάλες ζελατίνες χάνεις αρκετά σε τελική και δεν είναι ό,τι το καλύτερο αυτό σε αυτούς που την θέλουν.

Θα παρακαλούσα μόνο ένα πράγμα ακόμα Γιάννη (ξέρω...σε κουράζω αλλά κάνε μου το χατήρι ) Στην φωτό που παρέθεσα, αν μπορείς κάνε μια λήψη από πλάγια να δω την διαφορά στο κάτω τελείωμα των ζελατινών. Όπως τις έχεις την μία μέσα στην άλλη (ergo και χαμηλή Ztechnik)
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 24-08-2010, 07:29
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Νέα ζελατίνα για 1150 GS

κατι που εδεν ειπα και λαθος μου ειναι οτι η ergo ειναι λιγο πιο ψηλη απο οσο φαινεται στο συγκριτικό,καθώς η κλιση της για να κατσει όρθια ειναι λιγο πιο προς τα πισω. αρα με την χαμηλη ergo η διαφορα ειναι 0,5-1 εκ. σχετικα με την φωτο, θα προσπαθησω να την βαλω σημερα το βραδυ γιατι ειμαι ήδη στην εργασία μου
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 24-08-2010, 08:24
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Νέα ζελατίνα για 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι που εδεν ειπα και λαθος μου ειναι οτι η ergo ειναι λιγο πιο ψηλη απο οσο φαινεται στο συγκριτικό,καθώς η κλιση της για να κατσει όρθια ειναι λιγο πιο προς τα πισω. αρα με την χαμηλη ergo η διαφορα ειναι 0,5-1 εκ. σχετικα με την φωτο, θα προσπαθησω να την βαλω σημερα το βραδυ γιατι ειμαι ήδη στην εργασία μου
Στην εργασία σου δεν τις έχεις τις ζελατίνες?

Πάντως ξέρεις γιατί ρωτάω για το πλάι? Γιατί στην ergo η ζελατίνα προεκτείνεται πολύ χαμηλά από το σημείο στήριξης που έχει στο πλάι και φτάνει μέχρι το πλαστικό ρύγχος με αποτέλεσμα να μην αφήνει να περνάει αέρας από το πλάι (εκεί που πονάνε όλες οι ζελατίνες στα GS) Περνάει ο αέρας στο πλάι των φώτων και σε χτυπάει στην κοιλιά. Αυτό το πρόβλημα είχε λυθεί με την ergo, αλλά όπως είπα, εμφανισιακά ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και είναι ένας σοβαρός λόγος να την αλλάξω.Υποκειμενικό βέβαια το θέμα της ομορφιάς, αλλά εμένα δεν μου άρεσε. Σε άλλους μπορεί να αρέσει.
Θέλω λοιπόν να δω πόσο χαμηλά κατεβαίνει η Ztechnik στο πλάι για να δω αν μου κάνει, ή αν πρέπει να αρχίσω τις πατέντες πάλι για να γλυτώνω τον αέρα στην κοιλιά αν την πάρω.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 24-08-2010, 09:17
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Νέα ζελατίνα για 1150 GS

Και μια ακόμα παρατήρηση Γιάννη.

Είδα στο motoraid εκεί που έχεις την ζελατίνα, γράφεις ότι πλέον της ζελατίνας θα χρειαστεί να αγοραστούν από την BMW οι αποστάτες κι όλα τα συμπράγκαλα που έχει το 1150 adv για να μπορέσει να τοποθετηθεί αυτή η ζελατίνα (καθότι μάλλον έχει βγει για adv κι όχι για απλό 1150gs)

Oι κωδικοί ανταλλακτικών που δίνεις στη σελίδα σου για αγορά από την BMW, οι δύο πρώτοι δεν χρειάζονται, καθώς ο πρώτος είναι η original ζελατίνα της BMW R1150GS ADV και ο δεύτερος ένα αυτοκόλλητο ταμπελάκι.

Το σετ των αποστατών της BMW για να μπορέσει να μπει η ζελατίνα αυτή σε απλό R1150GS, κοστίζει λίγο πολύ κοντά στα 120€
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 30-08-2010, 17:17
dennis76 Ο/Η dennis76 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μoto: BMW R1100 GS Mod 1996
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή Απάντηση: Νέα ζελατίνα για 1150 GS

λοιπον καποιο νεο εχουμε?????
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 30-08-2010, 17:46
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Νέα ζελατίνα για 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια ακόμα παρατήρηση Γιάννη.

Είδα στο motoraid εκεί που έχεις την ζελατίνα, γράφεις ότι πλέον της ζελατίνας θα χρειαστεί να αγοραστούν από την BMW οι αποστάτες κι όλα τα συμπράγκαλα που έχει το 1150 adv για να μπορέσει να τοποθετηθεί αυτή η ζελατίνα (καθότι μάλλον έχει βγει για adv κι όχι για απλό 1150gs)

Oι κωδικοί ανταλλακτικών που δίνεις στη σελίδα σου για αγορά από την BMW, οι δύο πρώτοι δεν χρειάζονται, καθώς ο πρώτος είναι η original ζελατίνα της BMW R1150GS ADV και ο δεύτερος ένα αυτοκόλλητο ταμπελάκι.

Το σετ των αποστατών της BMW για να μπορέσει να μπει η ζελατίνα αυτή σε απλό R1150GS, κοστίζει λίγο πολύ κοντά στα 120€
Αλεξ,αυτο που λες ειναι σωστό από την μία αλλά από την άλλη εμείς πρέπει να γράψουμε οτι ακριβώς γράφει η κατασκευάστρια εταιρία.Πέραν τουτου,ψάξε λίγο για τιμές σε διάφορες αντιπροσωπείες καθώς και πέρυσι και φέτος και πρόπερσι, στα άλλα μοντέλα της ZTechnik , που χρειάζονταν και πάλι παρελκόμενα, οι διαφορές τιμής ήταν τρελές ! πελάτης μας είχε αναφέρει τιμές 28,00 ευρώ από τον έναν αντιπρόσωπο,72 από τον άλλο !!!

σχετικά με την εικόνα από πλάγια που την είχαμε βγάλει την ίδια ημέρα αλλά δεν καταφέραμε να την βάλουμε, ιδού (όσο μπορείς να καταλάβεις...) :

Reply With Quote
  #40  
Παλιό 31-08-2010, 13:27
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Νέα ζελατίνα για 1150 GS

Kατατοπιστικότατη νομίζω η φωτό. Πιστεύω θα έχει ένα θέμα με το αέρα από το πλάι των φώτων, αλλά δεν παίρνω και όρκο καθότι είναι φαρδύτερη συνολικά και δεν ξέρω πως θα διώχνει τον αέρα. Ενδιαφέρουσα πάντως πρόταση, αρκεί να βρούμε καλύτερες τιμές για τα έξτρα παρελκόμενα της BMW, γιατί με 120€ που κάνουν όλα αυτά μαζί, ανεβαίνει πάρα πολύ το κόστος. Είδωμεν λοιπόν...
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100gs, 1150gs, ζελατίνα, ztechnik


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πωλείται ζελατίνα touratech για F800GS thleon Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 25-06-2010 10:53
για 1150 gs AntonisKitoudis Ζήτηση 0 20-02-2010 13:51
Ζητείται ψηλή ζελατίνα για F650GS (Twin) komvot Ζήτηση 1 15-12-2009 00:59
Νέα διάκριση για τον Κ. Γαβρά skippybi Πολιτισμός 4 29-04-2009 01:10
Νέα σελίδα για την ΟΒΕΛΠΑ KostasGS Απαραίτητα έγγραφα 2 07-01-2009 16:25


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!