GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φροντίδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιό 30-08-2011, 16:34
ziumann Ο/Η ziumann βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Χαλκιδα
Μoto: F 650 GS '03
Μηνύματα: 416
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΛΑΙΜΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ

Οντως γυαλιζουν αλλα δεν φευγει η οξυδωση.Εχουμε καμια δραστικοτερη λυση?
Αριστερη Πριν 1.jpg

Αριστερη Μετα 1.jpg

Αριστερη Πριν 2.jpg

Αριστερη Μετα 2.jpg
Reply With Quote
  #132  
Παλιό 08-09-2011, 21:41
renovatio Ο/Η renovatio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: BMW F650 GS twin
Μηνύματα: 532
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΛΑΙΜΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ

Το όλο θέμα είναι ένας αγώνας και μία μάχη με το χρόνο και την οξείδωση!

Θα έχεις την υπομονή να τις γυαλίζεις συνέχεια? Ή στο τέλος θα σου σπασουν τα νεύρα και θα πείς: Ρε δεν πα να...

Εγώ κρατάω σχεδον 2 χρόνια στον αγώνα με καινούρια μηχανή, αλλά αυτό είναι σχετικά εύκολο. Το παλούκι είναι αν είναι σκουριασμένη καιρό, ζόριααααααααα.

Αλλά μία μηχανή φαίνεται περιποιημένη μόνο αν ΚΑΙ οι λαιμοί της γυαλίζουν. Ρε με τι βάσανα μπλέξαμε.
Reply With Quote
  #133  
Παλιό 07-11-2011, 15:19
Tonys Ο/Η Tonys βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Νίκαια - Πειραιάς
Μoto: BMW R1150GS ABS
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΛΑΙΜΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ

Λοιπόν, μιας και βρέθηκα στο Πέραμα πριν κανα μήνα και όντας μέσα στα πιο χωμένα συνεργεία, έβγαλα τους λαιμούς και τους έδωσα σε έναν άνθρωπο που κάνει μόνο αυτη τη δουλειά, ΓΥΑΛΙΣΜΑ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΩΝ, με target group κυρίως τα κότερα...




Capitain καλησπέρα κι από εμένα,

Σου έχω στείλει κι ένα pm. Μήπως μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πού είναι το μαγαζί στο Πέραμα για να πάω και την δική μου να την γυαλίσω ? Επίσης μετά από τόσο καιρό σε τι κατάσταση είναι ? Παραμένει αυτό το γυάλισμα ?

Σε ευχαριστώ

Last edited by Tonys; 07-11-2011 at 15:21.
Reply With Quote
  #134  
Παλιό 01-12-2011, 00:22
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΛΑΙΜΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ

εβαλα σημερα το spray optiglanz στους λαιμους,αλλα δεν ειδα διαφορα καθολου,αφησε και στιγματα απο αυτο,μπορω να βαλω αλλη αλοιφη π.χ autosol μηπως και βγουν?η θα επιβαρυνθουν οι λαιμοι? ακουω γνωμες..
Reply With Quote
  #135  
Παλιό 02-12-2011, 16:51
GO. Ο/Η GO. βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Μoto: VARADERO THE 4TH
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΛΑΙΜΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ziumann Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντως γυαλιζουν αλλα δεν φευγει η οξυδωση.Εχουμε καμια δραστικοτερη λυση?
Επισυναπτόμενα 9218

Επισυναπτόμενα 9219

Επισυναπτόμενα 9220

Επισυναπτόμενα 9221
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από squad Εμφάνιση μηνυμάτων
εβαλα σημερα το spray optiglanz στους λαιμους,αλλα δεν ειδα διαφορα καθολου,αφησε και στιγματα απο αυτο,μπορω να βαλω αλλη αλοιφη π.χ autosol μηπως και βγουν?η θα επιβαρυνθουν οι λαιμοι? ακουω γνωμες..
Eχουμε κ λεμε με τις αλοιφες και με τα σπρευ καθαρισμου εξατμισεων μην περιμενετε κ πολλα πραγματα..Ναι μεν εντυπωσιαζει το πρωτο αποτελεσμα αλλα για πολυ λιγο,φευγει μονο η επιφανειακη βρωμια-σκουρια,και μενει η οξειδωση κ η μαυριλα..Για να γινει σωστη κ ολοκληρωμενη δουλεια ωστε να κρατησουν πολυ περισσοτερο κ να σας επιβραβευσει το αποτελεσμα,οι εξατμισεις πρεπει να βγουν,να τριφτουν καλα...
Εγω στις δικες μου εξατμισεις στο varadero τις εβγαλα τελειως σωληνες τελικα,μαμα σωληνες...Τις ετριψα καλα ωστε να φυγει ολη η σκουρια-βρωμια-οξειδωση τις περασα με αλοιφη τις αφησα περιπου στις 2 ωρες με μπολικη αλοιφη πανω τους,κ μετα αλοιφαδορο πανοβουρτσα κ ιδου το αποτελεσμα..
ΠΡΙΝ..


ΜΕΤΑ..!





Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι:
-Γυαλοχαρτου ψιλο και χοντρο της 3Μ
-Πανοβουρτσα μικρη-μεγαλη
-Aλοιφαδορο
-Αλοιφη για μεταλλα GLANOL
-Πολυ μερακι..
-Πολυ επιμονη και υπομονη..
-Αρκετα πολλες ωρες να τριβω..

Ειναι αρκετα κουραστικο αλλα το αποτελεσματα ειναι αρκετα εντυπωσιακο..

Στα δια τα αυτα τωρα..
Μπηκαν στην μηχανη κ μετα απο 600 χλμ που εχω κανει περιπου εχουν "χρυσισει" ελαφρως αλλα παραμενουν γυαλισμενες και καθαρες..
Στο θεμα σκουριας -οξειδωσης μεγαλη ζημια κανουν τα νερα που πεφτουν στην εξατμιση οταν ειμαστε εν κινηση...Οι τρελες θερμοκρασιες που εχουν οι εξατμισεις κ το κρυο νερο εχουν σαν αποτελεσμα να ''γουσταρουν'' πολυ το ενα το αλλο κ να γινονται ενα σωμα..Αυτο το σωμα ειναι ειναι η βρωμια η σκουρια και η αηδια που βλεπουμε πανω στις εξατμισεις μας..
Εγω προσωπικα μετα απο ταξιδι με το που την σβηνω,ξεπλενω με πιεστικο και καυτο νερο το κατω μερος της μηχανης ωστε να μην κρυωσουν οι εξατμισεις με το νερο επανω κ γινουν ενα σωμα..Ετσι διατηρουνται οσο το δυνατον καθαροτερες..
Αυτα και Ελπιζω να βοηθησα..
Reply With Quote
  #136  
Παλιό 02-12-2011, 18:57
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΛΑΙΜΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ

αν οι εξατμισεις ειναι καινουργιες και το κανεις 2 φορες το διμηνο θα εισαι μια χαρα.
Reply With Quote
  #137  
Παλιό 03-12-2011, 01:28
Δήμος Ο/Η Δήμος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα - Εκάλη
Μoto: Τέως R1150GS
Μηνύματα: 720
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΛΑΙΜΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ

Δεν ξέρω για σας, αλλά εμένα προσωπικά μου αρέσει να μπλεδίζει λιγάκι...το κάνει να φαίνεται πιο μάχημο βρε αδερφέ.
Reply With Quote
  #138  
Παλιό 03-12-2011, 21:39
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Και να γυαλιστει παντως σε 1 βδομάδα αρχίζει και παλι να αλλάζει χρώμα,δυστυχως....
Καλη δουλεια βέβαια χωρις πανοβουρτσα και τρυπανι με χαμηλές στροφές δεν γίνεται.


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk
Reply With Quote
  #139  
Παλιό 03-12-2011, 21:42
Δήμος Ο/Η Δήμος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα - Εκάλη
Μoto: Τέως R1150GS
Μηνύματα: 720
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΛΑΙΜΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ

Ρε παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς με...οδοντόπαστα;;; Και μάλιστα με αυτή με τη σόδα; Νομίζω ότι δεν θα είναι κακή ιδέα.
Reply With Quote
  #140  
Παλιό 03-12-2011, 21:47
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΛΑΙΜΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GO. Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχουμε κ λεμε με τις αλοιφες και με τα σπρευ καθαρισμου εξατμισεων μην περιμενετε κ πολλα πραγματα..Ναι μεν εντυπωσιαζει το πρωτο αποτελεσμα αλλα για πολυ λιγο,φευγει μονο η επιφανειακη βρωμια-σκουρια,και μενει η οξειδωση κ η μαυριλα..Για να γινει σωστη κ ολοκληρωμενη δουλεια ωστε να κρατησουν πολυ περισσοτερο κ να σας επιβραβευσει το αποτελεσμα,οι εξατμισεις πρεπει να βγουν,να τριφτουν καλα...
Εγω στις δικες μου εξατμισεις στο varadero τις εβγαλα τελειως σωληνες τελικα,μαμα σωληνες...Τις ετριψα καλα ωστε να φυγει ολη η σκουρια-βρωμια-οξειδωση τις περασα με αλοιφη τις αφησα περιπου στις 2 ωρες με μπολικη αλοιφη πανω τους,κ μετα αλοιφαδορο πανοβουρτσα κ ιδου το αποτελεσμα..
ΠΡΙΝ..

ΜΕΤΑ..!





Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι:
-Γυαλοχαρτου ψιλο και χοντρο της 3Μ
-Πανοβουρτσα μικρη-μεγαλη
-Aλοιφαδορο
-Αλοιφη για μεταλλα GLANOL
-Πολυ μερακι..
-Πολυ επιμονη και υπομονη..
-Αρκετα πολλες ωρες να τριβω..

Ειναι αρκετα κουραστικο αλλα το αποτελεσματα ειναι αρκετα εντυπωσιακο..

Στα δια τα αυτα τωρα..
Μπηκαν στην μηχανη κ μετα απο 600 χλμ που εχω κανει περιπου εχουν "χρυσισει" ελαφρως αλλα παραμενουν γυαλισμενες και καθαρες..
Στο θεμα σκουριας -οξειδωσης μεγαλη ζημια κανουν τα νερα που πεφτουν στην εξατμιση οταν ειμαστε εν κινηση...Οι τρελες θερμοκρασιες που εχουν οι εξατμισεις κ το κρυο νερο εχουν σαν αποτελεσμα να ''γουσταρουν'' πολυ το ενα το αλλο κ να γινονται ενα σωμα..Αυτο το σωμα ειναι ειναι η βρωμια η σκουρια και η αηδια που βλεπουμε πανω στις εξατμισεις μας..
Εγω προσωπικα μετα απο ταξιδι με το που την σβηνω,ξεπλενω με πιεστικο και καυτο νερο το κατω μερος της μηχανης ωστε να μην κρυωσουν οι εξατμισεις με το νερο επανω κ γινουν ενα σωμα..Ετσι διατηρουνται οσο το δυνατον καθαροτερες..
Αυτα και Ελπιζω να βοηθησα..
Α ρε τι κανεις αμα εισαι νιατο.......
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!