GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα - DIY

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 14-11-2011, 14:32
kostaskyriakos Ο/Η kostaskyriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μoto: 1200 gs adv
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγη βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS, SAE

ξερει κανενας τι βαλβονινες μας βαζουν εδω στην ελλαδα και ποσο τις χρεωνουν εξω σε μαγαζια??
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 14-11-2011, 15:54
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Thumbs up Απάντηση: ...αλλαγη βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS, SAE

παίδες!.... βασικα η SAE 75W 90 ειναι η σωστη και η προτεινόμενη απ τη μαμα!...εγω οπως ειπα εβαλα την 140 μετα απο προταση του μηχανικου που προσωπικα τον εχω τεραστια εμπιστοσυνη...σε μια προσπαθεια μου να βοηθησω λιγο το μηχανακι απ την στιγμη που το εχω συνεχεια στο σκίσιμο !..απο κει και περα και την 90αρα να βαλεις δεν υπαρχει κανενα προβλημα αντιθετως κινησε μεσα στα προβλεπομενα !
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 15-11-2011, 12:04
EvVas Ο/Η EvVas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Πρέβεζα
Μoto: R1200GS 2005
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγη βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS, SAE

Γιάννη καλημέρα. Πολύ ωραία και κατατοπιστική παρουσίαση.
Έχω μερικές ερωτήσεις να σου κάνω.
1. Αρχικά γιατί έβαλες 75w140 και όχι 75w90 που προτείνει η "μαμά";
Το ρωτάω γιατί, αν δεν κάνω λάθος, οι 140 είναι πιο "χοντρές" από τις 90 και άρα θεωρητικά ζορίζουν πιο πολύ το κιβώτιο. Έχει σχέση με τη διαφορά θερμοκρασίας (Γερμανία - Ελλάδα);
2. Γράφεις ότι πήρε 780-800 ml και μετά άρχισε να ξεχειλίζει. Εγώ και τις δύο φορές που άλλαξα βαλβολίνες χρειάστηκα περίπου 900-950 ml για να ξεχειλίσει. Έχω κάνει κάτι λάθος; Έπρεπε να σταματήσω στα 800;
3. Άλλαξες και ροδέλες στις βίδες εισόδου και εξόδου. Από που μπορώ να βρώ εγώ τέτοιες ροδέλες και πως τις ζητάω; (διάμετρος, ####### ....)
4. Εγώ έβαλα αυτές TORCO SGO 75W90 1 LT. Είναι κατάλληλες για την μηχανή μου;
Ευχαριστώ.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 15-11-2011, 16:03
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Smile Απάντηση: ...αλλαγη βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS, SAE

...αδελφε!...οπως εγραψα και παραπανω οι 90αρες ειναι οι προβλεπομενες για το μηχανακι μας και αυτες προτινει καθαρα στο manual! ... εγω εβαλα τις 140 κατόπιν προτροπης του φιλου/κολλητού μου που ειναι μηχανικος (συνεργείο αυτοκινητων) ...ο οποιος μεσα στα χρόνια, εχει κερδισει με τις πραξεις και τα λεγομενα του την εμπιστοσυνη μου!..Δεν θυμαμαι ακριβως τι μου ειχε πει ...αλλα εχω την εντυπωση οτι ο αριθμος 90 ή 140 εχει να κανει με τις ανοχες της βαλβολινης στις θερμοκρασιες και οχι απαρραιτητα με το αν ειναι ψηλες ή χοντρες!...απο κει και περα ...μια που την βρηκα και ηταν σχετικα πληρωσιμη ...την εβαλα!..κακο δεν κανεις!


...θα ψαξω ...αργοτερα να βρω ποια ειναι ακριβως η διαφορα τους ..και θα αναφερω οτι καταλαβω!

στα ml που αναφερεις ...χμμ τι να πω φιλε !...εγω την εβαλα σιγα-σιγα και περιμενα να δω τα αποτελεσματα ! Ειμαι σιγουρος οτι στα 800ml κιολας ειδα στο χειλος της τρυπας τα λαδια και σταματησα! ...χμμ ..υπαρχει και η περιπτωση να μην αφησα να κατεβουν οι παλιες και να εμειναν μερικα ml απ τις παλιες μεσα ...αλλα πιστεψε με το αφησα τουλαχιστον μιση ωρα ..τι να πω!


...τι φλατσουλες !...πηγα στην αντιπροσωπια της γειτονιας μου και τις ζητησα ...τις πηρα επιτοπουσε φακελακι και δεν θυμαμαι αλλα ηταν σχεδον τζαμπα!...φυσικα δεν ειναι τιποτα ειδικες ! Αν θες τις παιρνεις στο χερι και πας σε μαγαζι με ανταλλακτικά και ζητας 2 ιδιες ! ...κλάϊ-μάϊν!
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 16-11-2011, 11:29
EvVas Ο/Η EvVas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Πρέβεζα
Μoto: R1200GS 2005
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγη βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS, SAE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...αδελφε!...οπως εγραψα και παραπανω οι 90αρες ειναι οι προβλεπομενες για το μηχανακι μας και αυτες προτινει καθαρα στο manual! ... εγω εβαλα τις 140 κατόπιν προτροπης του φιλου/κολλητού μου που ειναι μηχανικος (συνεργείο αυτοκινητων) ...ο οποιος μεσα στα χρόνια, εχει κερδισει με τις πραξεις και τα λεγομενα του την εμπιστοσυνη μου!..Δεν θυμαμαι ακριβως τι μου ειχε πει ...αλλα εχω την εντυπωση οτι ο αριθμος 90 ή 140 εχει να κανει με τις ανοχες της βαλβολινης στις θερμοκρασιες και οχι απαρραιτητα με το αν ειναι ψηλες ή χοντρες!...απο κει και περα ...μια που την βρηκα και ηταν σχετικα πληρωσιμη ...την εβαλα!..κακο δεν κανεις!


...θα ψαξω ...αργοτερα να βρω ποια ειναι ακριβως η διαφορα τους ..και θα αναφερω οτι καταλαβω!

στα ml που αναφερεις ...χμμ τι να πω φιλε !...εγω την εβαλα σιγα-σιγα και περιμενα να δω τα αποτελεσματα ! Ειμαι σιγουρος οτι στα 800ml κιολας ειδα στο χειλος της τρυπας τα λαδια και σταματησα! ...χμμ ..υπαρχει και η περιπτωση να μην αφησα να κατεβουν οι παλιες και να εμειναν μερικα ml απ τις παλιες μεσα ...αλλα πιστεψε με το αφησα τουλαχιστον μιση ωρα ..τι να πω!


...τι φλατσουλες !...πηγα στην αντιπροσωπια της γειτονιας μου και τις ζητησα ...τις πηρα επιτοπουσε φακελακι και δεν θυμαμαι αλλα ηταν σχεδον τζαμπα!...φυσικα δεν ειναι τιποτα ειδικες ! Αν θες τις παιρνεις στο χερι και πας σε μαγαζι με ανταλλακτικά και ζητας 2 ιδιες ! ...κλάϊ-μάϊν!
Ευχαριστώ.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 21-11-2011, 23:35
linex Ο/Η linex βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Pireus
Μoto: R1200GS CBR 600F
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγη βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS, SAE

Μπραβο φίλε Γιάννη!!!!!
:sm5::sm5::sm5::sm5::sm5:
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 27-02-2012, 10:00
κμβ Ο/Η κμβ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: gs adventure 2008
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγη βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS, SAE


ωραίος ο Γιάννης, μου εβαλες ιδέα!!
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 27-02-2012, 21:43
kostaskyriakos Ο/Η kostaskyriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μoto: 1200 gs adv
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγη βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS, SAE

Reply With Quote
  #39  
Παλιό 28-02-2012, 00:36
dtz Ο/Η dtz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 315
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγη βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS, SAE

Γιάννη καλησπέρα,

χθές έκανα κι εγώ την 1η αλλαγή μόνος μου, και πράγματι μπαίνουν 800 ml βαλβολίνη.
Ακόμα μία δουλίτσα που γίνεται εύκολα και γρήγορα, χωρίς να χρειάζεται και κανένα "εξωτικό" εργαλείο.
Σημείωση, τελευταία φορά, που άλλαξα βαλβολίνες στο σασμάν, μου χρέωσαν το λίτρο 27 (είκοσι επτά) € !!
Μα για όννννννομα του Θεού !

ευχαριστούμε Γιάννη, κάνε κάτι και για αλλαγή δίσκου-πλατώ, και είμαστε οκ
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 05-03-2012, 01:54
kostaskyriakos Ο/Η kostaskyriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μoto: 1200 gs adv
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή Απάντηση: ...αλλαγη βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS, SAE

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dtz Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη καλησπέρα,

χθές έκανα κι εγώ την 1η αλλαγή μόνος μου, και πράγματι μπαίνουν 800 ml βαλβολίνη.
Ακόμα μία δουλίτσα που γίνεται εύκολα και γρήγορα, χωρίς να χρειάζεται και κανένα "εξωτικό" εργαλείο.
Σημείωση, τελευταία φορά, που άλλαξα βαλβολίνες στο σασμάν, μου χρέωσαν το λίτρο 27 (είκοσι επτά) € !!
Μα για όννννννομα του Θεού !

ευχαριστούμε Γιάννη, κάνε κάτι και για αλλαγή δίσκου-πλατώ, και είμαστε οκ
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, έκθεση, έκθεση μοτοσικλέτας 2009, μοτοέκθεση 2009, μότο σοου 2009, moto, moto bmw, moto show 2009, motobmw

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Tricks για R1200GS/ 1ο. Arkas Τεχνικά θέματα διάφορα 17 23-04-2012 18:08
R1200gs topcase bmw καινουργιο arisp Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 26 27-11-2009 17:20
R80 GS έως R1200gs kostas_366 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 18 08-04-2009 10:34
Δοκιμή: BMW R1200GS Adventure arisxios Νέα μοντέλα BMW 7 24-03-2009 23:29


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:58.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!