GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 05-10-2009, 14:27
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ekatontarxos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα...ας πάθει κάτι ,χτύπα ξύλο,στα ηλεκτρονικά η μηχανή σου και μετά πές ,στον όποιο Βαγιανέλη ,τό τί διάβασες για το block exception.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
με την απαισιοδοξια και με τα ...''αν'' δεν κανεις τίποτε!! Ρωτα/τε , μαθε/τε, ενημερωσου/ειτε και μετα συζητάμε!!!

Δεν ειανι τρελοι αυτοι που εβαλαν άλλον συναγερμο πλην της μαμας!!!
Ξεχασα να σου πω στο παραπανω οτι αν ο καθε εξουσιοδοτημενος προτασσει το ''...δεν ειναι μαμα τέλος η εγγυηση'' υπάρχει και η οδος του Δικαστηρίου την οποια πρέπει να εχεις υπομονη για να ακολουθησεις! Αλλα στις 9 στις 10 περιπτωσεις δεν θα χρειαστει, αντε να φτασεις μεχρι το εξωδικο αρκει να ξερεις που θα το στείλεις και σε ποιους!!!
αν διαβασεις σε αλλο νημα (οι μοντς μπορει να το βαλουν γιατι δεν το θυμαμαι) ειχα κι εγω την μικρη μου περιπετεια με αυτο το θεμα και την Χοντα (συμπτωση, ηταν και στην δικη μου περιπτωση ο συναγερμος), λυθηκε σε 24 ωρες απο την γνωστοποιηση σε εμενα οτι μου κοπηκε η εγγυηση!!! Τρια (3) εξωδικα περι μη εφαρμογης του BLock Exception (Ελλαδα, Ιαπωνια, Αγγλια) την επομενη της γνωστοποίησης και όλα καλαά!!!! Φυσικα και δεν εφτασαν ποτε στους αποδέκτες τους αφου το πρωτο που πηγε στην Χοντα Ελλαδος κι ανεφερε τις κοινοποιησεις του εξωτερικου ''φρεναρε'' τα υπόλοιπα μιας και παραδοθηκε στις 10:00 το πρωϊ και στις 12:00 το θεμα ητα λήξαν!!!

Last edited by GeorgeP; 05-10-2009 at 14:29.
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 05-10-2009, 18:27
ekatontarxos Ο/Η ekatontarxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
25/4/65 - 5/7/09
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Στην μνήμη μας για πάντα !
Μoto: GS1200ADV
Μηνύματα: 157
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

φιλε μου θα επρεπε αυτα να τρέχουν μονα τους,ποσοι έχουν χρόνο και διάθεση να στέλνουν εξωδικα...η κοινωνια είναι γεμάτη αλλους που τα πολεμάνε αλλα και αλλους που κανουν 2 δουλειες για να συντηρήσουν οικογενεια.Απο τό να μπλέξεις κοινη λογική λεει να ακολουθήσεις τα πεπατημένα του κατασκευαστη.
Ειχα αγοράσει πανακριβο αυτοκίνητο και απο τους 18 μήνες κτήσης του τους 6 τους πέρασε στο συνεργειο.Ακολούθησα την οδο της μήνυσης αλλά ξέρεις εντωμεταξυ πόσες εργατοώρες έχασα για δαυτο να πηγαινοερχομαι στα συνεργεία;
Τελικά απευθυνθηκα στην υπεύθυνη εξαγωγων στη Γερμανία με μια φαρμακερη επιστολή και έβαλα στους εδώ τα δύο πόδια σέ ένα παπόυτσι (άσε που τριξανε πολλες καρέκλες διευθυντων για την όλη στάση στον πελάτη).
Τα ξέρω τά κόλπα αλλα δεν έχω ούτε τό χρόνο ούτε την ψυχικη διαθεση να τα ξαναπεράσω...εκτός και με πιάσουν τά διαόλια μου οπότε...ΚΡΥΦΤΉΤΕ
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 05-10-2009, 22:10
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ekatontarxos Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου θα επρεπε αυτα να τρέχουν μονα τους,ποσοι έχουν χρόνο και διάθεση να στέλνουν εξωδικα...η κοινωνια είναι γεμάτη αλλους που τα πολεμάνε αλλα και αλλους που κανουν 2 δουλειες για να συντηρήσουν οικογενεια.Απο τό να μπλέξεις κοινη λογική λεει να ακολουθήσεις τα πεπατημένα του κατασκευαστη.
Ειχα αγοράσει πανακριβο αυτοκίνητο και απο τους 18 μήνες κτήσης του τους 6 τους πέρασε στο συνεργειο.Ακολούθησα την οδο της μήνυσης αλλά ξέρεις εντωμεταξυ πόσες εργατοώρες έχασα για δαυτο να πηγαινοερχομαι στα συνεργεία;
Τελικά απευθυνθηκα στην υπεύθυνη εξαγωγων στη Γερμανία με μια φαρμακερη επιστολή και έβαλα στους εδώ τα δύο πόδια σέ ένα παπόυτσι (άσε που τριξανε πολλες καρέκλες διευθυντων για την όλη στάση στον πελάτη).
Τα ξέρω τά κόλπα αλλα δεν έχω ούτε τό χρόνο ούτε την ψυχικη διαθεση να τα ξαναπεράσω...εκτός και με πιάσουν τά διαόλια μου οπότε...ΚΡΥΦΤΉΤΕ
Εδω δεν λεω τίποτε.......εχεις απόλυτο δίκιο!!!!!
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 06-10-2009, 02:55
Ionlab Ο/Η Ionlab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R-1150GS
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ekatontarxos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει βγεί εδώ και χρόνια οδηγία ότι ότιδήποτε πωλείται στην ΕΟΚ πρέπει να έχει 2 χρόνια εγγύηση.Παρόλα αυτά ακόμα και τώρα τα μισά laptops της αγοράς πωλούνται με 1 !!!.Ξερεις πόσα laptops έχουν βγεί εκτός εγγύησης επειδή κλείσαν χρόνο;

Επειδή το κοίταξα λίγο περισσότερο το θέμα περί εγγυήσεων αυτό αναφέρεται μονάχα σε ένα φυλλάδιο ενημερωτικό της ΕΕ για τους καταναλωτές (το οποίο δεν αναφέρει ποιά είναι αυτή η οδηγία ή πως βγαίνει αυτό το συμπέρασμα). Η οδηγία δεν αναφέρει κάτι τέτοιο ξεκάθαρα ή εγώ δεν μπόρεσα να την βρω. Επίσης μια οδηγία πρέπει να ενσωματωθεί και στην εθνική νομοθεσία για να ισχύει....Επίσης δεν έχω δει κάτι τέτοιο να αναφέρεται και εκεί ρητά. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει

Το μόνο που ισχύει και ελάχιστοι το γνωρίζουν είναι ότι αν κάποιο εξάρτημα χαλάσει μέσα στην περίοδο εγγύησης και αλλαχθεί το νεό εξάρτημα συνοδεύεται από εγγύηση από την ημερομηνία αλλαγής και μετά και για διάστημα ίσο με αυτό της αρχικής. Π.χ. Αγοράω σήμερα ένα μηχανάκι με 2 χρόνια εγγύηση μέχρι 6/10/2011. Αν αλλαχθεί πχ τελικό διαφορικό την 5/10/2011 το τελικό διαφορικό θα έχει εγγύηση μέχρι 5/10/2013. Αν ξανααλλαχθεί 4/10/2013 ως ελλατωματικό το νεό διαφορικό θα έχει εγγύηση μέχρι 4/10/2015 κτλ.

Συνήθως οι εταιρίες απαντούν ότι η εγγύηση του νέου εξαρτήματος λήγει με την λήξη της εγγύησης της μηχανής ή Χ μήνες μετά (συνήθως 3-6) αν η εγγύηση της μηχανής λήγει πιο πριν και μόνο αν τους αναφέρεις ότι η νομοθεσία λέει άλλα παραδέχονται το σφάλμα τους (και αν).

Last edited by Ionlab; 06-10-2009 at 02:57.
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 06-10-2009, 12:41
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Η δικια μου καταθεση :

α. Οταν επιτακτικα πηγα σε εξουσιωδοτημενο για εγκατασταση scorpio ηταν απολυτοι ,δεν στο τοποθετω και αν το κανεις αλλου θα χασεις την εγγυηση.

β. Μετα απο καιρο βρεθηκα για υποθεση μου στο εξουσιοδοτημενο ,ηρθε μια μηχανη με προβλημα στα ηλεκτρικα - ηλεκτρονικα (δεν πολυ καταλαβα τι προβλημα αντιμετωπιζε) και μολις ο μηχανικος ειδε αλλο συναγερμο τοποθετημενο (οχι scorpio) δεν δεχτηκε την μηχανη αν δεν αφαιρουταν πρωτα ο συναγερμος και δεν επιστρεφοταν με την προγενεστερη καλωδιωση .


Reply With Quote
  #56  
Παλιό 06-10-2009, 20:50
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικια μου καταθεση :

α. Οταν επιτακτικα πηγα σε εξουσιωδοτημενο για εγκατασταση scorpio ηταν απολυτοι ,δεν στο τοποθετω και αν το κανεις αλλου θα χασεις την εγγυηση.

β. Μετα απο καιρο βρεθηκα για υποθεση μου στο εξουσιοδοτημενο ,ηρθε μια μηχανη με προβλημα στα ηλεκτρικα - ηλεκτρονικα (δεν πολυ καταλαβα τι προβλημα αντιμετωπιζε) και μολις ο μηχανικος ειδε αλλο συναγερμο τοποθετημενο (οχι scorpio) δεν δεχτηκε την μηχανη αν δεν αφαιρουταν πρωτα ο συναγερμος και δεν επιστρεφοταν με την προγενεστερη καλωδιωση .


Μα γιατι άλλαξαν την καλωδίωση? Αν απαιτειται αλλαγη καλωδίωσης τοτε δεν βαζουμε τον συναγερμο αυτόν!!!!!!!
Ο Scorpio και άλλοι συναγερμοι που ειναι φτιαγμενοι για GS ¨η και για GS δεν απαιτουν τετοιες αλλαγες!!
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 07-10-2009, 00:52
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Τάπαμε ρε Γιώργη...o Scorpio δεν έχει Plug & Play φίσα για BMW για να συνδεθεί και το immobilizer στο Canbus, οπότε τον συνδέεις ως απλό συναγερμό με το περιμετρικό του με ξεχωριστή καλωδίωση!
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 07-10-2009, 02:16
ekatontarxos Ο/Η ekatontarxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
25/4/65 - 5/7/09
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Στην μνήμη μας για πάντα !
Μoto: GS1200ADV
Μηνύματα: 157
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Απλα μαθηματικά...
Ενας συναγερμός κάνει άντε 300€.
Τα χαρτόσημα τής μηνυσης κάνουν 150€.
Ενας δικηγόρος θα πάρει 300-400€ για παράσταση δικαστηρίου ή 20% άν συζητάμε για μεγάλο ποσό αποζημίωσης,μετρητά και πρίν την είσοδο στό δικαστήριο+το ταμείο του.
Το δικαστηριο θα γίνει μετά από 2 χρόνια.
Ας υποθέσουμε ότι δικαιώθηκες.
Θα πάρεις τα λεφτα που απαιτεις προσαυξημένα 20% πχ.
Πόσα ζήταγες αλήθεια;Ας πουμε 700€.
Προσθεσε το 20 % και αφαιρεσε τά έξοδα.
Ποιος κέρδισε;Ο δικηγόρος!Ασε πού έμαθε για το block exception για να εντυπωσιασει καμμιά γκόμενα...
Ποιος άλλος κέρδισε;Το μαγαζάκι με τον απατεώνα ιδιοκτήτη που άν και γνώστης της αγοράς και του κυκλώματος. σας πούλησε κάτι πού θα σας κάνει να τρέχετε, εν γνώση του, άν συμβει κάτι.
Οπως σε άλλους χώρους βγάζει κατάλογο συμβατότητας ανταλλακτικών μια εταιρια ,ετσι ας στησει #### και ας βγάλει πιστοποίηση ή οποια εταιρία συναγερμών για να λέει ότι είναι συμβατος με το CAN BUS της ΒΜW.
Η GEMEL το έκανε,οταν το κανουν οι άλλες το συζητάμε αλλιώς ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΕΝΤΑ.
Αν εξαφανιστει ο εγκαταστατης η κλείσει το μαγαζάκι που το έβαλε /πρότεινε / προμοτάρισε μεσω φορουμ μοτοσυκλετιστών θα πρεπει ο εξουσιοδοτημενος μηχανικος της BMW να μυρίσει τα νύχια του να καταλαβει τι διαολο συμβαινει με τα ηλεκτρικα και του βγάζουν fail στο διαγνωστικό?
Τα συμπεράσματα δικά σας.
Α Υ Τ Α

Last edited by ekatontarxos; 07-10-2009 at 02:25.
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 07-10-2009, 03:25
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

Γιωργο δεν ειναι ετσι τα πραγματα ακριβως.
Οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει.
Το πιο καλο συστημα το οποιο διαβασα ειναι σε ενα αλλο φορουμ(ιταλικο).
Θα ρωτησω αν μπορω να το κανω copy.
Σε γενικες γραμμες ειναι συνδεδεμενο με το κινητο σου και βλεπεις ανα πασα ωρα και στιγμη που ειναι η μηχανη σου ακομα και αν κλαπει.
Κατι σαν τον παλιο lojak τον οποιο ειχανε τα αυτικινητα.
Και αυτο ομως εχει την αδυναμια του την οποια δεν μπορω να ποσταρω γιατι θα φαω καμια αγωγη.
Ο πιο απλος τροπος παντως, ετσι για να εχεις μια αποψη, πως μπορουν να σου παρουν το μωρο σου ειναι ενα απλο αντικλειδι εκει που την πας για πλυσιμο.
Η αληθεια την οποια πιστευω ειναι οτι αμα μπει στο ματι την εχασες.
Στον Πειραια υπαρχει και μια φημη για ''μπομπο'' κλεμενο απο διαμερισμα.
Αν υπηρχε λοιπον μια περιπτωση να μην στην παρουν τοτε θα υπηρχε και εστω μια ασφαλιστηκη η οποια θα σε καλυπτε 100% η' ενα αντικλεπτικο το οποιο θα το εκανε αυτο.
Δες και ενα τρικ.
H Abus λεει΄
100% αποζημιωση world wide exept New York
σε περιπτωση στην οποια βρητε την ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ(μονο) ξεκλειδωτη.......

Πες μου σε παρακαλω τι πιθανοτητα εχεις να γινει αυτο??????
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 07-10-2009, 03:42
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Ο/Η ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW K1200S BMW F800ST
Μηνύματα: 1,183
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!!

επισης υπαρχει ενα site στο οποιο διαβασα οτι ο νεος τροπος κλοπης αυτοκινητων(λιγο ασχετο) ειναι ο εξης.
Παραβιαζουν το καπο,βγαζουν την πλακετα εφκεφαλου και βαζουν τον δικο τους.Ετοιμο και με κλειδι.Πιο ιμομπιλαιζερ και χαζομαρες......

Το γεγονος ειναι ενα.
Οσο πιο δυσκολη κανεις την ''δουλεια''του τον αναγκαζεις να παει στο πιο κατω μηχανακι το οποιο εχει λιγοτερα ''αξεσουαρ'' ασφαλειας.
Εγω λοιπον εχω δυο λουκετα μαζι μου.Τι θα κανει ο πουστ.ς?
Θα κοψει δυο δισκοφρενα?
Και με τι θα φρεναρει?
Παρ'ολ'αυτα στην καφετερια την βαζω καπου να την βλεπω και σπιτι γκαραζ.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, έκθεση, έκθεση μοτοσικλέτας 2009, μοτοέκθεση 2009, μότο σοου 2009, moto, moto bmw, moto show 2009, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πώς να νιώσετε καλύτερα όταν έχετε μια δύσκολη μέρα ή Διαχείριση Θυμού.. kostas_366 Χιούμορ 17 01-12-2009 00:39
Πώς καθαρίζουμε τις μπότες ;;;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Μπότες 23 26-06-2009 11:54
Πώς θα ηθελα να ειναι ενα forum? Corsair Διάφορα 2 07-02-2009 01:43
Πώς θα πάω πού .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 9 17-01-2009 14:39
να ‘μαι και εγώ. για να δω ποιος θα με αναγνωρίσει. Κύρος Γρανάζης Καλώς ήλθατε 13 30-12-2008 21:32


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:41.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!