GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 30-07-2013, 17:01
tsapos Ο/Η tsapos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: Brussels
Μoto: BMW R1150GS 2001
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)

Καλησπερα,

εχοντας το εξεχον προνομιο να παω προσφατα για σερβις 100.000χλμ την R 1150 GS (μοντελο 2001) μου, με καποια ελαχιστα επισης συμαζεματα (κολημα πλαινων μπροστα καπακιων κ.α αλλα τετοια μικρα) και να πληρωσω 360 ευρω, απορω στην Ελλαδα της κρισης που νομιζουν οι μηχανικοι οτι βγαινουν τα χρηματα (ισως απο τον #### μας). Πηγα την μηχανη 9 το πρωι, την πηρα 16:00 και πανω ελεγε αλλαγη δισκου συμπλεκτη.
Γκολ νο1: η αλλαγη αυτη κοστιζει 500 - 550 ευρω
Γκολ νο2: κανεις δεν με πηρε να μου πει κατι σαν συνεπεια, θα χρεωθω διπλα εργατικα μιας και η μηχανη ηταν ηδη ανοιχτη για το σερβις (φτιαχτο το ρημαδι). Οταν δε λες στον αλλο σκοπευεις να κανεις ταξιδι Βελγιο με αυτη, τοτε ποσο ανευθυνο ειναι να μην ενημερωσεις.

Θα θελα να μου πειτε αν αρχικα η τιμη για σερβις ειναι φυσιολογικη (αν θελετε να σκαναρω και το τιμολογιο), και αν η τιμη για δισκο συμπλεκτη ειναι φυσιολογικη. Οπως μου την ανελυσαν ειναι 280 τα εργατικα +120 ο δισκος +100 τα λοιπα που πρεπει να αλλαχτουν (καλο ειναι να αλλαχτουν αν αλλαξει ο δισκοσ συμπλεκτη).
Επισης, αν παω εξωτερικο και ειναι ακριβοτερα τοτε δεν κοβω να μπορω να κρατησω την μηχανη. Διαβαζω καποιους που ζουνε εξω να λενε αστρονομικα ποσα...



Πιστευω ισως για το φορουμ να αξοιζει να γινει μια κατηγορια σερβις ξεχωριστη. Εκει να μπορουμε κιολας να σκαναρουμε τα τιμολογια απο σερβις και να μπορει να γινεται μια συγκριση. Εκτος και αν υπαρχει κατι τετοιο και δνε το προσεξα. Μια αλλη προταση ειναι να μπορει απο το φορουμε να οργανωθουν ομαδες "σερβις" . Ατομα που μπορουν να βρισκονται και να προσεφερει ο ενας την εμπειρια στον αλλον να κανει μονος του τις επισκευες του. Αν γνωριζετε κατι τετοιο πειτε μου.

ευχαριστω
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 30-07-2013, 17:49
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)

Βασίλη καλησπέρα, αν και γραμμένος από:
Ημερομηνία εγγραφής13-07-2012γράφεις το πρώτο σου ποστ τώρα που ζορίστηκε η τσέπη σου


Σόρρυ για τα γελάκια, είναι γελάκια συγκατάβασης αλλά και συμπάθειας στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις...


Για το θέμα που βάζεις και αν θες να πάρεις μια ολοκληρωμένη απάντηση



χρειάζονται και κάποια άλλα στοιχεία όπως



πόσο συχνά και τυπικά κάνεις τα σέρβις,


τι ακριβώς χρειάστηκε η μηχανή σου,


Πήγες σε εξουσιοδοτημένο η όχι



Η τιμή για το δίσκο είναι η φυσιολογική γιατί διαλύεται η μηχανή στα εξ ων συνετέθει και για να πάρεις μιά ιδέα:





Αν θες να μειώσεις το κόστος και πιάνουν λίγο τα χέρια σου



ειδικά στο 1150(αλλά και στο 1200)


λάδια φίλτρο λαδιού μπουζί φίλτρο αέρα αλλά και αλλαγή τακάκια,


είναι πολύ απλά...


και πας στο συνεργείο για βαλβίδες και συνχρονισμό ...


Καλά θα ήταν αν ήθελες να είχες ρωτήσει από πρίν...


Επίσης κάθε Τετάρτη στους καφέδες θα μπορέσεις να συναστραφείς σύντροχους σου με ίδια μηχανή και να μοιραστείς τις εμπειρίες
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 30-07-2013, 23:44
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsapos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,

εχοντας το εξεχον προνομιο να παω προσφατα για σερβις 100.000χλμ την R 1150 GS (μοντελο 2001) μου, με καποια ελαχιστα επισης συμαζεματα (κολημα πλαινων μπροστα καπακιων κ.α αλλα τετοια μικρα)

Γράψε αναλυτικά όλες τις εργασίες Τα ανταλλακτικά ενός μεγάλου σερβις (φίλτρα αέρα και λαδιού βενζίνης-μπουζί-λάδια - βαλβολίνες- υγρά φρένων) έχουν περίπου 120-130 ευρώ. Τα τακάκια έχουν 25 ως 35 ευρώ ανάλογα το είδος (οργανικά-μεταλλικά) το ζευγάρι (δηλαδή επι 3, εάν χρειάζονται αλλαγή όλα)
Όλα τα ανωτέρω, όχι "μαμά" εννοείται.
Η ρύθμιση των βαλβίδων είναι πανεύκολη εργασία 20 λεπτών ... με διάλυμα για καφέ και τσιγάρο από κεφαλή σε κεφαλή ...


και να πληρωσω 360 ευρω, απορω στην Ελλαδα της κρισης που νομιζουν οι μηχανικοι οτι βγαινουν τα χρηματα (ισως απο τον #### μας).

Πηγα την μηχανη 9 το πρωι, την πηρα 16:00 και πανω ελεγε αλλαγη δισκου συμπλεκτη.
Γκολ νο1: η αλλαγη αυτη κοστιζει 500 - 550 ευρω
Γκολ νο2: κανεις δεν με πηρε να μου πει κατι σαν συνεπεια, θα χρεωθω διπλα εργατικα μιας και η μηχανη ηταν ηδη ανοιχτη για το σερβις (φτιαχτο το ρημαδι).
Τι σημαίνει <<ανοιχτή>>? Τι άνοιξε και γιατί?

Οταν δε λες στον αλλο σκοπευεις να κανεις ταξιδι Βελγιο με αυτη, τοτε ποσο ανευθυνο ειναι να μην ενημερωσεις.

Θα θελα να μου πειτε αν αρχικα η τιμη για σερβις ειναι φυσιολογικη (αν θελετε να σκαναρω και το τιμολογιο),.
και αν η τιμη για δισκο συμπλεκτη ειναι φυσιολογικη.
Οπως μου την ανελυσαν ειναι 280 τα εργατικα +120 ο δισκος +100 τα λοιπα που πρεπει να αλλαχτουν (καλο ειναι να αλλαχτουν αν αλλαξει ο δισκοσ συμπλεκτη).
.....................
.........

ευχαριστω
Γνωστό συνεργείο στην Βουλιαγμένης 102 χρεώνει 150 +ΦΠΑ=185 ευρώ για εργασία. Δίσκο βρίσκεις με 70-80 ευρώ ... Θέλει λίγο ψάξιμο ...!
Ποια είναι τα λοιπά των 100 ευρώ?

Last edited by TEOSS; 30-07-2013 at 23:48.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 31-07-2013, 14:18
mikochem Ο/Η mikochem βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Μαρούσι
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsapos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,

Πιστευω ισως για το φορουμ να αξοιζει να γινει μια κατηγορια σερβις ξεχωριστη. Εκει να μπορουμε κιολας να σκαναρουμε τα τιμολογια απο σερβις και να μπορει να γινεται μια συγκριση. Εκτος και αν υπαρχει κατι τετοιο και δνε το προσεξα. Μια αλλη προταση ειναι να μπορει απο το φορουμε να οργανωθουν ομαδες "σερβις" . Ατομα που μπορουν να βρισκονται και να προσεφερει ο ενας την εμπειρια στον αλλον να κανει μονος του τις επισκευες του. Αν γνωριζετε κατι τετοιο πειτε μου.

ευχαριστω
Εγώ κάνω μόνος μου λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρος και αλλαγή μπουζί. Ευχαρίστως να βοηθήσω όποιον φίλο χρειάζεται βοήθεια. Είμαι υπέρ να κάνουμε ένα γκρουπάκι για servis.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 31-07-2013, 14:30
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mikochem Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ κάνω μόνος μου λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρος και αλλαγή μπουζί. Ευχαρίστως να βοηθήσω όποιον φίλο χρειάζεται βοήθεια. Είμαι υπέρ να κάνουμε ένα γκρουπάκι για servis.
φιλαρακι πως εισαι πως παει το εργαλειο
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 31-07-2013, 14:35
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)

Reply With Quote
  #7  
Παλιό 31-07-2013, 15:27
kostasvar Ο/Η kostasvar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 831
Προεπιλογή Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)

Δίσκο εάν θες δεν αλλάζεις αλλά πας και βάζεις νέο υλικό με 15-20 ευρώ.Πάρε με τηλ από εβδομάδα να σου εξηγήσω....:thumbup::thumbup:

Στάλθηκε από το Τακα Τοπ 4...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 31-07-2013, 15:33
gkaras Ο/Η gkaras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Κερατσινι
Μoto: r1200gs 06'
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)





Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mikochem Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ κάνω μόνος μου λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρος και αλλαγή μπουζί. Ευχαρίστως να βοηθήσω όποιον φίλο χρειάζεται βοήθεια. Είμαι υπέρ να κάνουμε ένα γκρουπάκι για servis.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 31-07-2013, 17:25
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasvar Εμφάνιση μηνυμάτων
Δίσκο εάν θες δεν αλλάζεις αλλά πας και βάζεις νέο υλικό με 15-20 ευρώ.Πάρε με τηλ από εβδομάδα να σου εξηγήσω....:thumbup::thumbup:

Στάλθηκε από το Τακα Τοπ 4...
Αυτό έχει αξία να γίνει εάν το καρέ είναι καλό, εάν όμως έχει πάρει ανοχές πρέπει να αντικατασταθεί.
Το καρέ για να φανεί πρέπει να βγεί ο συμπλέκτης, άρα να λυθεί η μηχανή.
Τότε θα δει και το πλατό, που επήσεις πιθανώς να χρειαστεί ένα πέρασμα από μηχανουργείο.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 31-07-2013, 17:36
kostasvar Ο/Η kostasvar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 831
Προεπιλογή Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό έχει αξία να γίνει εάν το καρέ είναι καλό, εάν όμως έχει πάρει ανοχές πρέπει να αντικατασταθεί.
Το καρέ για να φανεί πρέπει να βγεί ο συμπλέκτης, άρα να λυθεί η μηχανή.
Τότε θα δει και το πλατό, που επήσεις πιθανώς να χρειαστεί ένα πέρασμα από μηχανουργείο.
Με καλυψες 100%...Εγώ από κοστολογιο 760€ ( δίσκο - πλατό - clutch slave) στην BMW το έφτιαξα μόνος μου , με 350€ και άλλαξα και τα κονικα ρουλεμάν του διαφορικου!!

Στάλθηκε από το Τακα Τοπ 4...
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
100000km, σερβις, service


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!