GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 31-03-2013, 14:50
bmwf650gs2008 Ο/Η bmwf650gs2008 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μoto: F650 GS Twin 2008
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Γειά χαρά σε όλα τα μέλη!!
Επειδή πλησιάζω πλέον τα 5.000km με το εργαλείο στην κατοχή μου απο τον 07-12 (συνολικά km μηχανής 12.700 μαζί με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη που το χρησιμοποιούσε ελάχιστα) ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με την συντήρηση του. Τον 07-12 λίγες μέρες αφότου το πήρα έγινε το ετήσιο servis μέσα στην BMW έχοντας 8.000km. Έγινε αλλαγή λαδιών και φίλτρου και ο γενικός έλεγχος.
Τώρα μετά απο 5.000km χρειάζομαι αλλαγή λαδιών? Στο βιβλιαράκι του γράφει ότι κάθε 10.000km ή ετησίως χρειάζεται αλλαγή λαδιών και φίλτρο μαζί με το servis. Σαν πολλά μου φαίνονται τα 10.000km με τα ίδια λάδια. Εαν αλλάξω τώρα λάδια όταν κλείνει χρόνο τον 07-13 θα χρειάζεται πάλι λάδια μαζί με φίλτρο? Θα ανάψει η ένδειξη servis τότε ή αν αλλάξω τώρα λάδια θα μου το μηδενίσουν? Επίσης πια λάδια είναι τα καλύτερα για εμένα? Castrol 10-40 μου έβαλαν στο τελευτάιο servis αλλά απο ότι είδα και στον προηγούμενο ιδιοκτήτη αυτά έβαζαν.
Εάν έχει κάποιος τις προγραμματισμένες συντηρίσεις για αυτό το μοντέλο θα βοηθούσε πολύ.
Συγνώμη γιια τον όγκο του μηνύματος και ευχαριστώ κάθε συμβουλή προκαταβολικά.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 31-03-2013, 19:16
Thanos Ο/Η Thanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Cholargos
Μoto: F650GS Twin
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Λάδια αλλάζουμε όποτε λέει το service manual, δηλαδή για το συγκεκριμένο μοντέλο κάθε 10.000χλμ. Αν τα χιλιόμετρα αυτά δεν γίνουν σε ένα χρόνο, τότε γίνεται στο ετήσιο service, ότι προκύψει πιο σύντομα. Σε επίσημα ή εξειδικευμένα συνεργεία BMW μαζί με το service προγραμματίζουν τον εγκέφαλο της μηχανής να σε προειδοποιήσει για το επόμενο service, και μάλιστα τουλάχιστον 500χλμ πριν να έρθει η ώρα να το κάνεις, με αντίστοιχη ένδειξη στο καντράν.
Ξέρω ότι η BMW συνεργάζεται με την Castrol αλλά δεν ξέρω αν είναι και η καλλίτερη μάρκα που κυκλοφορεί (κατά πολλούς, εντός και εκτός forum, είναι μάπα το καρπούζι). Πάντως και εμένα αυτά μου βάζουν.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 31-03-2013, 19:35
panosv Ο/Η panosv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Καματερο
Μoto: f800gs
Μηνύματα: 702
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Λάδια κάθε 5000km φίλε κ εγώ θα σου πρότεινα αυτά

Προϊόντα Λιπαντικών - BEL-RAY exp 10w40 1L
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-04-2013, 17:47
bmwf650gs2008 Ο/Η bmwf650gs2008 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μoto: F650 GS Twin 2008
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Κανείς άλλος κάποια γνώμη?
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-04-2013, 22:26
anavarakos Ο/Η anavarakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Κι εγω στα πρώτα 1000km έβαλα τα bel-ray με το πρώτο service που λέει και ο panosv και η μηχανή ησύχασε και το κιβώτιο ####κωσε με διαφορά.. Μιλάω για το F800GS αλλα υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για το 650...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 02-04-2013, 23:01
Sokolatas Ο/Η Sokolatas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: bmw f650gs twin
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάδια αλλάζουμε όποτε λέει το service manual, δηλαδή για το συγκεκριμένο μοντέλο κάθε 10.000χλμ. Αν τα χιλιόμετρα αυτά δεν γίνουν σε ένα χρόνο, τότε γίνεται στο ετήσιο service, ότι προκύψει πιο σύντομα. Σε επίσημα ή εξειδικευμένα συνεργεία BMW μαζί με το service προγραμματίζουν τον εγκέφαλο της μηχανής να σε προειδοποιήσει για το επόμενο service, και μάλιστα τουλάχιστον 500χλμ πριν να έρθει η ώρα να το κάνεις, με αντίστοιχη ένδειξη στο καντράν.
Ξέρω ότι η BMW συνεργάζεται με την Castrol αλλά δεν ξέρω αν είναι και η καλλίτερη μάρκα που κυκλοφορεί (κατά πολλούς, εντός και εκτός forum, είναι μάπα το καρπούζι). Πάντως και εμένα αυτά μου βάζουν.
Επίσης και' γω ακολουθώ το δρόμο Θάνου...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-04-2013, 06:34
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Βάζω BelRay EXP 10w40, είμαι στην 2η αλλαγή (κάθε 7.500χλμ).
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-04-2013, 09:16
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάζω BelRay EXP 10w40, είμαι στην 2η αλλαγή (κάθε 7.500χλμ).
και service κάθε πότε;
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-04-2013, 09:53
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Xμμμ για να δούμε τα δεδομένα:

Το Rep Rom DVD της ίδιας της BMW στο παράρτημα
"00 00 111 BMW Service"

αναγράφει επί λέξη στη δεύτερη σειρά των διαδικασιών:

".. =>Αλλαγή λαδιού στον κινητήρα με το φίλτρο (Περιγραφή σε θέση: 11 00 611, Με ξεχωριστή χρέωση) Ετησίως ή κάθε 10.000km "

To δε έντυπο εγχειρίδιο επισκευής που παραλαμβάνεις με την μοτοσικλέτα σου δεν έχει θέση στο serbice log του για σφραγίδα πιστοποίησης αλλαγής λαδιού ανά 5000 χιλιόμετρα.

Η Bmw Hellas λέει ότι βγήκε όρντινο κατόπιν εορτής να αλλάζουμε λάδια κάθε 5.000 χλμ. Δεν είναι και απίθανο, στο παρελθόν έχει αλλάξει μέχρι και τιμές διάκενου βαλβίδων στα παλιά διβάλβιδα GS, γιατί με τις "σφιχτές" σε συνθήκες με μεγάλη ζέστη "αρπάζανε". To απόλυτο "ούπς σόρι!".

Εμένα μου φαίνεται υπερβολή ένας τέτοιος κινητήρας να θέλει αλλαγές λαδιών λες και είναι καθαρόαιμο. Αλλά από την άλλη κακό δεν κάνει, καλό κάνει.

Απλά για να μην κάνει κακό στην τσέπη κάνεις την αλλαγή μόνος σου -τι ##### adventure rider το παίζουμε άμα δεν μπορούμε να αλλάξουμε μία λάδια;- και βέβαια με τα λάδια που ταιριάζουν στην τσέπη μας, αφού άμα αλλάζουνε και κάθε 5000 χιλιόμετρα ε, δεν θέλει και τα λάδια του διαστημικού λεωφορείου.

Αν πάλι δεν το πηδάς το μηχανάκι άλλαζε κάθε 10.000 αλλά ρίχνε και κάνα τσεκ στη στάθμη τους νωρίτερα.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 03-04-2013, 09:57
bmwf650gs2008 Ο/Η bmwf650gs2008 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μoto: F650 GS Twin 2008
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Παιδιά ευχαριστώ καταρχήν για τις συμβουλές σας. Απο ότι είδα οι προδιαγραφές του BEL-RAY είναι API SM,JASO MA2 ενώ της BMW είναι API SG, ή SF ή SH, JASO MA2 χωρίς να γνωρίζω βέβαια τι σημαίνουν.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!