GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-12-2012, 01:02
tassos85 Ο/Η tassos85 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Bmw F650 GS
Μηνύματα: 417
Προεπιλογή Πρόβλημα στη 2ρα σε F650 gs μονοκύλινδρο

Έχοντας πιάσει η μηχανούλα μου τα 107500 χιλιόμετρα πλέον, έχει παρουσιάσει πρόβλημα στην δευτέρα ταχύτητα. Όταν την ανοίξω λίγο παραπάνω και κυρίως όταν είμαι 2κάβαλο και σε ανηφόρες, όταν ζοριστεί λίγο δηλαδή, μου την πετάει κάνοντάς μου το γνωστό κλώτσημα και την ξαναπιάνει. Αν τυχών εξακολουθήσω να έχω λίγο παραπάνω γκάζι αυτό φυσικά επαναλαμβάνεται μέχρι να περιορίσω το γκάζι. Αυτό ξεκίνησε πριν 10000 περίπου αλλά έχει σαφώς χειροτερέψει. Οπωσδήποτε λοιπόν πρέπει να προχωρήσω σε επισκευή. Έχω ρωτήσει αρκετά συνεργεία και το κόστος μου έχουμε πει από 650 ευρώ έως και πάνω απο 1000! Άλλος λέει πως πρέπει μιας και ανοιχτεί να γίνουν και άλλες εργασίες (εδώ θέλω να πω πως το μοτέρ είχε ανοιχτεί στα 60000 και δεν μου έχει κανένα θέμα παρουσιάσει, μόνο ο συμπλέκτης πλησιάζει για αλλαγή), άλλος λέει πως πρέπει να μπουν καινούρια γρανάζια άλλος πως πρέπει να μπει μεταχειρισμένο σασμάν. Γενικά τα πράγματα πολύ φλου. Έχει κάποιος φίλος την αντίστοιχη εμπειρία με τέτοιο πρόβλημα? Τι συμβουλεύει να κάνω?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-12-2012, 02:16
giamil Ο/Η giamil βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200GS '07 (Blackie)
Μηνύματα: 2,781
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα στη 2ρα σε F650 gs μονοκύλινδρο

Εισαι για γραναζι 2ας σιγουρα!

τωρα οτι αλλο κανεις αφου θα ανοιχτει που θα ανοιχτει...κακο δεν θα ναι...

εξαρταται τι θες να κανεις με το μηχανακι...αν ειναι να το κρατησεις..προχωρα το και διασταυρωσε πληροφοριες απο μηχανικους τι αλλο ειναι καλο και αναγκαιο να αλλαχτει στο ανοιγμα

εμενα παντως με το που αρχησε και μου πεταγε την πρωτη το funduro μου το ξεφορτωθηκα..το '05 ηθελε κανα 700αρι να ανοιχτει..

καλα ξεμπερδεματα!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 28-12-2012, 18:51
staren Ο/Η staren βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ATHINA/PTOLEMAIDA
Μoto: 1200GS '08
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα στη 2ρα σε F650 gs μονοκύλινδρο

Ανάλογα με την κατάσταση του μοτέρ σου. Δεν είναι φτηνή η επισκευ'η αλλά άμα το φτιάξεις έχεις ένα κουνούργιο σαζμάν για πάρα πολλά χιλιόμετρα.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 29-12-2012, 01:07
tassos85 Ο/Η tassos85 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Bmw F650 GS
Μηνύματα: 417
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα στη 2ρα σε F650 gs μονοκύλινδρο

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Μετά απο πάρα πολύ ψάξιμο, νομίζω πως βρήκα την πιο σωστή λύση! Θα σας ενημερώσω σύντομα...!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:17.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!