GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > GS Forum - Road & Enduro Training

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιό 01-06-2009, 01:34
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum.

Άψογος "πολεμικός ανταποκριτής" ο Νικόλας!!!

Άντε και στο Enduro 2!
Reply With Quote
  #152  
Παλιό 01-06-2009, 09:46
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum.

Μπραβο Νικολα και απο εμενα.
Οταν πας σε τετοια σχολεια ξερεις οτι η πτωση μπορει να ερθει και οτι αν ερθει θα εχει συνεπειες.
Τα φλας ειναι ενα φθηνο κοστος αντικαταστασης.
Τα καγκελα προστασιας γδαρθηκαν αλλα γι αυτο ειναι εκει: Για να προστατευουν τον κινητητα. Αν πεσεις πρεπει αυτα να γδαρθουν και οχι ο κινητηρας. Αν τρελεναισε και δεν ξαναπας χωμα, τα βγαζεις τα βαφεις με ηλεκτροστατικη βαφη και εισαι παλι ενταξυ.

Τα σχολεια αυτα μας κανουν καλυτερους οδηγους και ας μην ξαναμπουμε ποτε ξανα χωμα.
Reply With Quote
  #153  
Παλιό 01-06-2009, 09:52
wolferin Ο/Η wolferin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 2,944
Προεπιλογή Απάντηση: Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum.

:sm5::sm5:
Reply With Quote
  #154  
Παλιό 01-06-2009, 15:52
ramiod Ο/Η ramiod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Ηρακλειο-Κρητης
Μoto: παπακι Κινεζικο
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum.

γεια σας και απο μενα .ημουν και εγω εκει....... με μια λεξη θα ελεγα οτι ηταν "φανταστικο".μπραβο στο ΣΠΑΝΟ,,,
απλα ρε ΝΙΚΟ σημερα ειμαι πιασμενος τι να κανω....?
Reply With Quote
  #155  
Παλιό 01-06-2009, 19:44
NNN Ο/Η NNN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή Απάντηση: Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
ερώτηση... πως εξελίχτηκε το θέμα με τον "έξυπνο" συνεκπαιδευόμενο σου; (δεν θα πω κάτι πιο βαρύ γιατί μπορεί να είναι εδώ και τώρα με την ένταση που έχει μάλλον δεν συμφωνεί με το χαρακτηρισμό μου - πόσο μάλλον με χειρότερους) τι άλλο έγινε με το θέμα του; οι εκπαιδευτές πως αντέδρασαν; μήπως απλά πέταξε άδεια να πιάσει γεμάτα; (να του το φτιάξουν αν αρχίσει να φοβάζει) οι συνεκπαιδευόμενοι οι άλλοι τι είπαν; (και πίσω του και μπρος του)

πες μας τα κουτσομπολιά της υπόθεσης
Επειδή η πτώση έγινε λίγο πριν το τέλος της εκπαίδευσης, δεν είδαμε πολλά από τα μετέπειτα.
Μάλιστα οι περισσότεροι εκπαιδευόμενοι, μετά την πτώση, προχώρησαν προς το τέλος της διαδρομής και δεν είδαν το όλο σκηνικό. Εγώ το παρακολούθησα γιατί είχα πέσει περίπου 300 μέτρα πριν και επιστρέφοντας σταμάτησα να δω τι είχε γίνει.

Γενικά, ο Γιώργος και ο Παναγιώτης αντέδρασαν ψύχραιμα. Προς το τέλος άκουσα που του προτειναν μεταφορά στην Αθήνα αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι έγινε.

Οι άλλοι εκπαιδευόμενοι δεν θυμάμαι να είπαν κάτι αλλά από το βλέμα τους όταν τους είπα βιαστικά το σκηνικό κατάλαβα ότι συμφώνησαν μαζί μου, τουλάχιστον οι περισσότεροι.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ramiod Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας και απο μενα .ημουν και εγω εκει....... με μια λεξη θα ελεγα οτι ηταν "φανταστικο".μπραβο στο ΣΠΑΝΟ,,,
απλα ρε ΝΙΚΟ σημερα ειμαι πιασμενος τι να κανω....?
Και εγώ "πιασμένος" είμαι ακόμα .... Τι να κάνεις ??
Εγώ σκέφτομαι να πάρω την "μπέμπα" και να πάω καμιά χαλαρή βολτούλα ... ανεβασμένος στα μαρσπιέ ......
Βλέπεις, είμαι της ομοιοπαθητικής ......
Reply With Quote
  #156  
Παλιό 02-06-2009, 17:11
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum.

H δεύτερη πτώση όμως ακινητοποίησε την μοτοσυκλέτα του συν-εκπαιδευόμενου (έσπασε το ποτενσιόμετρο της μανέτας, πίσω από τον αριστερό κύλινδρο). Αυτός αντέδρασε με έντονο ύφος λέγοντας ότι το σχολείο είναι επικίνδυνο, δεν πρέπει να βάζουν τους εκπαιδευόμενους να κάνουν τέτοια πράγματα και πολλά άλλα !! ΝNN




Διαβάζοντας αλλο forum(ΜΟΤΟ) είδα ότι έχει ανοιχτεί θέμα σχετικά με το τελευταίο μάθημα με διάφορα παράπονα, όπως ότι υπήρξαν πέντε πτώσεις και άλλα που δεν κάνανε καλή εντύπωση σε συμμετέχοντα.Μάλλον για αυτή την περίπτωση θα λές.Πάντως το πολύ καλό σου ποστ Νίκο πρέπει να το ποστάρεις και εκεί σε απάντηση του παραπονούμενου.....
Reply With Quote
  #157  
Παλιό 02-06-2009, 18:19
Anax Ο/Η Anax βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athina
Μoto: r 1200 gs
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από S.T Εμφάνιση μηνυμάτων
H δεύτερη πτώση όμως ακινητοποίησε την μοτοσυκλέτα του συν-εκπαιδευόμενου (έσπασε το ποτενσιόμετρο της μανέτας, πίσω από τον αριστερό κύλινδρο). Αυτός αντέδρασε με έντονο ύφος λέγοντας ότι το σχολείο είναι επικίνδυνο, δεν πρέπει να βάζουν τους εκπαιδευόμενους να κάνουν τέτοια πράγματα και πολλά άλλα !! ΝNN




Διαβάζοντας αλλο forum(ΜΟΤΟ) είδα ότι έχει ανοιχτεί θέμα σχετικά με το τελευταίο μάθημα με διάφορα παράπονα, όπως ότι υπήρξαν πέντε πτώσεις και άλλα που δεν κάνανε καλή εντύπωση σε συμμετέχοντα.Μάλλον για αυτή την περίπτωση θα λές.Πάντως το πολύ καλό σου ποστ Νίκο πρέπει να το ποστάρεις και εκεί σε απάντηση του παραπονούμενου.....
Που???????
Reply With Quote
  #158  
Παλιό 02-06-2009, 20:14
NNN Ο/Η NNN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή Απάντηση: Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από S.T Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζοντας αλλο forum(ΜΟΤΟ) είδα ότι έχει ανοιχτεί θέμα σχετικά με το τελευταίο μάθημα με διάφορα παράπονα, όπως ότι υπήρξαν πέντε πτώσεις και άλλα που δεν κάνανε καλή εντύπωση σε συμμετέχοντα.Μάλλον για αυτή την περίπτωση θα λές.Πάντως το πολύ καλό σου ποστ Νίκο πρέπει να το ποστάρεις και εκεί σε απάντηση του παραπονούμενου.....
Με ενημέρωσε και άλλος για το πόστ στο άλλο φόρουμ και επειδή θεωρώ ότι έιναι άδικο για το σχολείο του Σπανού απάντησα ήδη. Δείτε εδώ.
Reply With Quote
  #159  
Παλιό 02-06-2009, 20:37
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum.

Νίκο σου βγάζω το καπέλο που ποστάρισες στο μοτο!!!Αυτό ήθελα και εγώ να δώ ώστε να δουν και μια άλλη άποψη από συμμετέχοντα στο μάθημα που έχει τα ίδια χαραχτηριστικά π.χ πτώση και με τι τρόπο αντιμετωπίστηκε από εσένα.:sm5:
Reply With Quote
  #160  
Παλιό 02-06-2009, 20:57
leonidas Ο/Η leonidas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: GSA 1200
Μηνύματα: 1,324
Προεπιλογή Απάντηση: Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NNN Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις γύρισα Πάτρα από Λουτράκι. Enduro Training 1 !!!!

Εξαιρετικό σχολείο! Η εμπειρία μου στο χώμα ήταν και είναι μηδενική. Το σχολείο σε βοηθάει να κατανοήσεις τα βασικά για το enduro, σε βοηθάει να "ξεψαρώσεις" με την μοτοσυκλέτα σου και κυρίως (όπως μας είπε ο Παναγιώτης, ένας από τους εκπαιδευτές) σου ανοίγει μία πόρτα για να δείς λίγο τι υπάρχει στον κόσμο του enduro. Από εκεί και μετά είναι μακρύς ο δρόμος (και κουραστικός) μέχρι να φτάσεις σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Επιπλέον, στο σχολείο, μαθαίνεις και κάποια πράγματα που έχουν σχέση και με την οδήγηση στην άσφαλτο. Γενικά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο και την προσπάθεια να το περάσει κανείς, ακόμα και αν δεν πρόκειται να ασχοληθεί με "χώμα" ποτέ στην μοτοσυκλετιστική του "καριέρα". Η εμπειρία θα τον κάνει καλύτερο μοτοσυκλετιστή γενικά !

Εξαιρετικοί ήταν οι Παναγιώτης και Γιώργος (οι εκπαιδευτές μας) !!!
(Δυστυχώς ο Νίκος Σπανός δεν ήταν εκεί, αλλά πιστεύω ότι αυτά που έπρεπε να πάρουμε, ως γνώσεις και εμπειρία, τα πήραμε και με το παραπάνω..)

Με αφορμή ένα περιστατικό που συνέβει στην εκπαίδευση σήμερα αλλά και με βάση τις ανησυχίες κάποιων που σκέφτονται να το περάσουν θέλω να διευκρινήσω τα εξής (υπό το προσωπικό πρίσμα πάντα):

1) Η εκπαίδευση είναι κουραστική και περιλαμβάνει αρκετό ιδρώτα (ειδικά τώρα το καλοκαίρι !!), "πιασίματα" σε διάφορα σημεία του σώματος και λιγάκι πόνο. Βέβαια, η ποσότητα των ανωτέρω εξαρτάται σε μεγάλο ποσοστό από την φυσική κατάσταση του καθενός, τα περιττά ή μή κιλά του και από την προηγούμενη εμπειρία σε χώμα. Όμως, κρίνοντας από τον εαυτόν μου (μηδεν εμπειρία, πολλά περιττά κιλά, κακή φυσική κατάσταση) πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να ανταποκριθεί με λίγη προσπάθεια και υπομονή.

2) Η πιθανότητα πτώσης με μηδενική ή πολύ μικρή ταχύτητα είναι σχετικά μικρή ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ !! Η πιθανότητα τραυματισμού θα έλεγα ότι είναι σχεδόν μηδαμινή γιατί οι ταχύτητες που γίνονται οι ασκήσεις είναι πολύ μικρές. Αν, λοιπόν, κάποιος θέλει να βλέπει την μηχανή του πάντα καθαρή και αγρατσούνιστη και η ιδέα μίας γρατσουνιάς ή μιας μικρής ζημιάς τον τρομάζει τότε μάλλον η εκπαίδευση δεν κάνει για αυτόν !!

Σήμερα είχαμε μερικές πτώσεις με μηδενική ταχύτητα (συνείσφερα και εγώ στο θέαμα ) και 2 πτώσεις με μικρή ταχύτητα - κάτω από 40 Km - (και εδώ είχα μία συνεισφορά ...) στην επιστροφή μας από το βουνό χωρίς κανένα απολύτως τραυματισμό. Η δικιά μου πτώση μου κόστισε ένα φλάς, ένα προβολάκι, και μερικά ξυσίματα σε κάγκελα, προστατευτικά και grip. H δεύτερη πτώση όμως ακινητοποίησε την μοτοσυκλέτα του συν-εκπαιδευόμενου (έσπασε το ποτενσιόμετρο της μανέτας, πίσω από τον αριστερό κύλινδρο). Αυτός αντέδρασε με έντονο ύφος λέγοντας ότι το σχολείο είναι επικίνδυνο, δεν πρέπει να βάζουν τους εκπαιδευόμενους να κάνουν τέτοια πράγματα και πολλά άλλα !!

Πιστεύω ότι η αντίδρασή του ήταν υπερβολική και σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να τα "βάλει" με τους εκπαιδευτές. Και οι 2 πτώσεις έγιναν προφανώς από δικά μας λάθη (τα οποία - λάθη - πάνω στην εκπαίδευση είναι αναμενόμενα, αλλιώς δεν θα χρειαζόμασταν την εκπαίδευση !!) Κανείς δεν μας υποχρέωσε να περάσουμε το σχολείο και κανείς δεν μας υποχρέωσε να κάνουμε όλα όσα μας είπαν. Δική μας απόφαση ήταν και είναι.
Επιπλέον από την στιγμή που θέλουμε να γευτούμε μία εμπειρία που δεν είναι στην ανθρώπινή μας φύση (όπως το να πετάμε στον αέρα, το να καταδυόμαστε στα βάθη της θάλασσας, το να τρέχουμε με 200 Km στην άσφαλτο ή το να τρέχουμε στο χώμα με "παντιλίκια") πρέπει πρώτον να καταβάλουμε προσπάθεια για να μάθουμε και δευτερον πρέπει να έχουμε δεχθεί ότι αυτό εμπεριέχει ένα ρίσκο. Το ρίσκο του ατυχήματος (μικρού ή μεγάλου). Αν δεν θέλουμε ρίσκο τότε ας κάνουμε όλα τα παραπάνω στον καναπέ του σπιτιού μας, μπροστά στην 42άρα ΤV με το Playstation στο χέρι !!!

Αν και γύρισα σπίτι ιδρωμένος, βρώμικος, "πτώμα" στην κούραση και με την "μπέμπα" μου ελαφρώς τραυματισμένη είμαι απόλυτα χαρούμενος, ευχαριστημένος και "γεμάτος" γιατί γεύτηκα μία πολύ ωραία εμπειρία και είδα να μου ανοίγεται ένας νέος δρόμος ακόμα πιό έντονων και νέων εμπειριών ....

Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, moto_adventures, motoadventures, motobmw, nikos spanos, nikosspanos, spanos, spanos nikos


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro; emix Χωμάτινες εξορμήσεις 48 08-02-2012 19:45
Μια απο τις καλυτερες Πολεμικές Αεροπορίες του κόσμου Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ !!!! Black_Shadow Ελλάδα 32 10-09-2010 11:47
Το GS Forum κόβει την πίτα του - Κυριακή 15-2-09 ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ "Το ... κοπή τη πίττα" 239 03-01-2010 22:07
....για χαρα και απο μενα φιλαρακια! ΙoannisPanagiotidis Καλώς ήλθατε 26 13-02-2009 02:02
Πολύ όμορφη η αρχική εικόνα του Forum vtheo Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 20 11-02-2009 00:54


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!