GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-03-2012, 22:37
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Συνταγματικό το «χαράτσι», αντισυνταγματική η διακοπή ρεύματος

Η ΔΕΗ δεν μπορεί να διακόψει την παροχή ηλεκτρικού ρεύματος σε όσους δεν πληρώσουν το έκτακτο ειδικό τέλος ακινήτων αποφάσισε σε διάσκεψη, κεκλεισμένων των θυρών, η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας, ενώ η επιβολή του κρίθηκε συνταγματική.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η Ολομέλεια του Ανωτάτου Ακυρωτικού Δικαστηρίου (πρόεδρος ο Παν. Πικραμμένος και εισηγήτρια η σύμβουλος Επικρατείας Ευαγγελία Νίκα) έκριναν ότι η επιβολή του «χαρατσιού» ή όπως επίσημα λέγεται του έκτακτου ειδικού τέλους ηλεκτροδοτούμενων δομημένων επιφανειών, είναι συνταγματική και νόμιμη.

Και αυτό γιατί το ειδικό τέλος ακινήτων δεν είναι πάγιος φόρος (δηλαδή δεν θα πληρώνεται μόνιμα και σταθερά), αλλά είναι έκτακτος, καθώς έχει επιβληθεί για δύο χρόνια. Κατά συνέπεια, σύμφωνα με τους δικαστές, η επιβολή του δεν προσκρούει σε καμιά συνταγματική επιταγή.

Αντίθετα, οι σύμβουλοι Επικρατείας αποφάνθηκαν, σχεδόν ομόφωνα, ότι είναι αντισυνταγματική και παράνομη η νομοθετική ρύθμιση που προβλέπει ότι η ΔΕΗ θα διακόπτει την παροχή του ρεύματος σε περίπτωση κατά την οποία ο καταναλωτής δεν πληρώσει το ειδικό τέλος ακινήτων που περιλαμβάνεται στον λογαριασμό του ρεύματος.

Πάντως, το δικαστήριο επιφυλάχθηκε σε περίπτωση που το «χαράτσι» από έκτακτό που είναι σήμερα μεταβληθεί με νομοθετική ρύθμιση, σε πάγιο να κρίνει και πάλι την συνταγματικότητα ή μη της επιβολής του. Και αυτό εφόσον βέβαια προσβληθεί και πάλι η νέα νομοθετική ρύθμιση στο Ανώτατο Ακυρωτικό Δικαστήριο.

Αναλυτικότερα, το τρίτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου 2011 προσέφυγαν στο Συμβούλιο της Επικρατείας οι Δικηγορικοί Σύλλογοι Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Καλαμάτας, Βόλου, Ηρακλείου, Σύρου και Καβάλας, η ΑΔΕΔΥ ο Δήμος Πυλαίας - Χορτιάτη, η Περιφερειακή Ένωση Δήμων Πελοποννήσου, το Επιμελητήριο Καβάλας, το Σωματείο «Έλληνες Φορολογούμενοι», ιδιοκτήτες ακινήτων, κ.λπ.

Όλοι στρέφονται κατά της από 10.10.2011 απόφασης του αναπληρωτή υπουργού Οικονομικών με την οποία καθορίζεται ο τρόπος και η διαδικασία είσπραξης του έκτακτου ειδικού τέλους και ζητούν να ακυρωθεί.

Οι προσφεύγοντες υποστηρίζουν, μεταξύ των άλλων, ότι το έκτακτο ειδικό τέλος ακινήτων δεν είναι ειδικό τέλος, αλλά επιβολή νέου φόρου κάτι που είναι αντίθετο σε πλειάδα συνταγματικών διατάξεων (αντίθετη στα άρθρα 1, 2, 4, 5, 20, 26, 48, 78 και 101 του Συντάγματος) και στην Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΣΔΑ) που προστατεύει την ιδιοκτησία.

Πηγή. In.gr
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-03-2012, 22:46
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Συνταγματικό το «χαράτσι», αντισυνταγματική η διακοπή ρ

Απόσπασμα:
Και αυτό γιατί το ειδικό τέλος ακινήτων δεν είναι πάγιος φόρος (δηλαδή δεν θα πληρώνεται μόνιμα και σταθερά), αλλά είναι έκτακτος, καθώς έχει επιβληθεί για δύο χρόνια. Κατά συνέπεια, σύμφωνα με τους δικαστές, η επιβολή του δεν προσκρούει σε καμιά συνταγματική επιταγή.
είναι σαν κι αυτό που λέει με τη μία φορά δεν γίνεσαι φούστης...


άμα τον βγάλουνε ή τον αντικαταστήσουν με άλλον να έρθουν να μου πούνε
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-03-2012, 23:38
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Συνταγματικό το «χαράτσι», αντισυνταγματική η διακοπή ρ

Καλα έκανα και ΔΕΝ το πλήρωσα;;;;;;;
Έχω ψιλομπερδευτει.....
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-03-2012, 23:42
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Συνταγματικό το «χαράτσι», αντισυνταγματική η διακοπή ρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα έκανα και ΔΕΝ το πλήρωσα;;;;;;;
Έχω ψιλομπερδευτει.....
Εγώ δεν κατάλαβα ποτέ αυτούς που το πλήρωσαν και μάλιστα εμπρόθεσμα!
Δηλαδή αν τους παιδέψεις όσο πάει και το πληρώσεις όσο αργότερα γίνεται (πριν σε κλείσουν μέσα ας πούμε...) ή το γλιτώσεις μετά από τις δεκάδες προσφυγές κλπ, δεν είναι καλύτερα από το να δικαιωθούν οι προσφυγόντες και να τρέχεις να πάρεις πίσω τα λεφτάκια σου;;;;
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-03-2012, 23:46
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Συνταγματικό το «χαράτσι», αντισυνταγματική η διακοπή ρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν κατάλαβα ποτέ αυτούς που το πλήρωσαν και μάλιστα εμπρόθεσμα!
Δηλαδή αν τους παιδέψεις όσο πάει και το πληρώσεις όσο αργότερα γίνεται (πριν σε κλείσουν μέσα ας πούμε...) ή το γλιτώσεις μετά από τις δεκάδες προσφυγές κλπ, δεν είναι καλύτερα από το να δικαιωθούν οι προσφυγόντες και να τρέχεις να πάρεις πίσω τα λεφτάκια σου;;;;
Κάπως έτσι το σκέφτηκα...
Έχω πληρώσει και τους δυο λογαριασμούς,πλην το χαράτσι,σε ΑΤΜ.....
Βέβαια για να μου κόψουν το ρεύμα,θα πρέπει να τους ανοίξω το ιδιωτικό μου γκαράζ....
Θα το τραβηξω ,όσο μπορω ......
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-03-2012, 06:35
tsitsos Ο/Η tsitsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: βολος
Μoto: r 1100 gs
Μηνύματα: 3,605
Προεπιλογή Απάντηση: Συνταγματικό το «χαράτσι», αντισυνταγματική η διακοπή ρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν κατάλαβα ποτέ αυτούς που το πλήρωσαν και μάλιστα εμπρόθεσμα!
Δηλαδή αν τους παιδέψεις όσο πάει και το πληρώσεις όσο αργότερα γίνεται (πριν σε κλείσουν μέσα ας πούμε...) ή το γλιτώσεις μετά από τις δεκάδες προσφυγές κλπ, δεν είναι καλύτερα από το να δικαιωθούν οι προσφυγόντες και να τρέχεις να πάρεις πίσω τα λεφτάκια σου;;;;
να παρεις τι?
το αλλο με τον τοτο το ξερεις?
νομιζω οτι οσοι πληρωσανε, παλι τα κοροιδα θα ειναι...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-03-2012, 10:48
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Συνταγματικό το «χαράτσι», αντισυνταγματική η διακοπή ρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπως έτσι το σκέφτηκα...
Έχω πληρώσει και τους δυο λογαριασμούς,πλην το χαράτσι,σε ΑΤΜ.....
Βέβαια για να μου κόψουν το ρεύμα,θα πρέπει να τους ανοίξω το ιδιωτικό μου γκαράζ....
Θα το τραβηξω ,όσο μπορω ......
Μια απ' τα ίδια. Τους ΔΕΗτζήδες τους έχω κάνει και καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή (για το κομμάτι της διακοπής ηλεκτροδότησης). Στη συνέχεια, κατέφυγα με αίτησή μου στην αρμόδια ΔΟΥ για απαλλαγή ή μείωση συντελεστή, γιατί σε λίγο θα πρέπει να κάνουμε πιάτσα για να τα φέρουμε βόλτα.

Τώρα όσον αφορά το ΣτΕ, μας πίκρανε ο Πικραμμένος ...

Το θέμα είναι πως τρέχοντας οι περισσότεροι να το πληρώσουν, ανοίγει η όρεξη των εμπνευστών του να το συνεχίσουν. Σου λέει "έχουν τα κορόιδα, βαράτε στο ψαχνό". Η καλύτερη κίνηση, θα ήταν να μην πάταγε κανείς να το πληρώσει, και να το τραβάγαμε όσο πήγαινε. Θα το παίρναν πίσω τότε, να το βάλει στον απαυτό του η ιδιοφυία που το επέβαλε, ή όχι;;;

Last edited by Fuji; 03-03-2012 at 10:54.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 04-03-2012, 23:18
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Συνταγματικό το «χαράτσι», αντισυνταγματική η διακοπή ρ

Πιο πολλές δόσεις για το τέλος ακινήτων
Διευκολύνσεις για τους φορολογούμενους με νέα εγκύκλιο από τον αναπληρωτή υπουργού Οικονομικών, Π. Οικονόμου
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21:17


1


emailεκτύπωση


Ο προϊστάμενος της κάθε ΔΟΥ θα μπορεί να αποφασίζει είτε την καταβολή του τέλους σε περισσότερες από τις προβλεπόμενες δόσεις είτε τον περιορισμό του προκειμένου ο φορολογούμενος να μπορεί να ανταποκριθεί στην καταβολή του, σύμφωνα με νέα εγκύκλιο του αναπληρωτή υπουργού Οικονομικών, Παντελή Οικονόμου.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αντισυνταγματική η μείωση μισθών και συντάξεων gsmaniac Επικαιρότητα 10 04-10-2010 09:57
Στατιστικά Δεδομένα σε Πραγματικό Χρόνο gemara Κόσμος 6 23-03-2010 11:42
Πραγματικο περιστατικο!!! DERTILAS Χιούμορ 24 10-02-2010 12:41
Αντισυνταγματική η προσωποκράτηση για χρέη προς το Δημόσιο ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Επικαιρότητα 1 09-12-2009 21:45
Μια ωραία ιστορία με Ηθικό Δίδαγμα Black_Shadow Διάφορα 8 02-02-2009 11:23


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!