GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Κόσμος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 24-09-2010, 15:42
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Oι αρχαίοι πρόγονοι ήταν ωραίοι σε όλα τους!
Και είχαν τέτοιο πολιτισμό και άποψη για τη ζωή, που μπορούσαν να μιλάνε για Τέχνη, για σέξ για φιλοσοφία και για όλα τα πράγματα με καθαρό μυαλό. (Στους απογόνους τους τα σκάτωσαν τελείως αλλά δεν φταίνε οι ίδιοι κι αυτή είναι άλλη ιστορία!)
Επειδή λοιπόν σου αρέσουν οι αρχαίοι γιατί αυτό δεν είναι "πορνό";:
amphora+seduction.jpg (image)

zephyrhyacinth.jpg (image)
Κι επειδή σου αρέσει και ο Dali γιατί αυτό είναι Τέχνη;
Young Virgin Autosodomized by her own Chastity, by Salvador Dali (1934).
Επισυναπτόμενα 5471

Νοτη,οτι και να λεμε,το γουστο γενικως ειναι θεμα υποκειμενικο.
Σε καποιου τα ματια το Βαραντερο ειναι σχεδιαστικο μεγαλουργημα,στα ματια άλλου ειναι τερατουργημα.
Δεν υπαρχει συνεπαγωγη στην τεχνη,μου αρεσει ο Αλφα πινακας του Νταλι άρα μου αρεσει και ο Βηττα.
Τα εργα του Νιουτον δεν θελω να τα βλεπω,άλλος τρελενεται.
Η αρμονια και ο ρεαλισμος ειναι πιο κοντα στα γουστα μου,εστω και αν με μαγευει και λιγο η τρελα του Νταλι.
Αποικωνησεις του Σατυρου π.χ ειχαν συμβολισμο(γωνιμοτητα)δεν φιλοτεχνουσαν μια ψ@λη.........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pantam Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσες να κάνεις καλλύτερα την ερώτηση αλλά δεν σε παρεξηγώ...
Αν και προβοκατόρικο το πόστ σου θα προσπαθήσω. Άλλωστε το τόπικ αυτό βρίθει απο ειρωνίες.

Κατ' αρχήν αν ενδιαφερόσουν όντως γι' αυτό που αποκαλείται τέχνη, (και δεν συμμετείχες στην συζήτηση μόνο για να γράψουμε κάτι χλεβάζοντας, κάνοντας πλάκα με τους γνωστούς μας εδω μέσα, που θα κάνουν ρεπλάι ένα "μπράβο, τι ώραία τα λές" και ένα "χαχαχαχα", αμέσω μετά) και διάβαζες με λίγο προσεκτικό τρόπο αυτά που γράφουν οι άλλοι θα έβλεπες οτι στο πρώτο μου πόστ έγραψα οτι "η σύνθεση της φωτογραφίας παραπέμπει στον τίτλο του έργου". Η οποία είναι the casual power of an intimate portrait. Εμένα αυτό κατ' αρχην μου δημιουργεί μια διάθεση να δω πέρα απο γυμνό. Τέλος πάντων υπάρχει ένα σημείο αναφοράς για να ξεκινήσω να αποκοδικοποιώ τα οπτικά ερεθίσματα που θα δεχτώ απο το έργο. Και ποίος δεν έχει δεί την γυναίκα του, την φίλη του, το one night stand του σε ανάλογη ακριβώς στάση, σε μια casual στιγμή της ημέρας. Η στάση της μπορεί να μήν είναι μόνιμη, να είναι ένα στιμιαίο flash. Παραπέμπει το όλο σκηνικό σε σεξισμό? Ναι.
Το ύφος της κοπέλας ανάλογο. Αν κρίνουμε και απο τα σκεύη στο τραπέζι είναι η ώρα της ημέρας που το σώμα μας γίνεται πιο βαρύ, πιο ράθυμο.
Στον φόντο επικρατεί το γαλάζιο της ελλάδας που συσχετίζεται με την καταγωγή του καλλιτέχνη. Είναι και αυτό ένα έντονο στοιχείο (πέρα απο μ@υνί) της σύνθεσης, ενώ και ο φωτισμός παραπέμπει σε μεσογειακό κλίμα, παίζοντας με το πόδι σε πρώτο πλάνο και συνεχίζοντας στο φόρεμα της κοπέλας.

Αυτά σε μια πρώτη ανάγνωση. Ελπίζω να σε κάλυψα. Δεν περιμένω βέβαια να μπείς στον κόπο να κάνεις και εσύ κριτική ανάλυση (πέρα απο το "αυτό είναι ένα μ..νί" και τίποτα παραπάνω).

Καλα τα λες,αλλα εμενα το ματι μου παει στο μ@υνι της,οχι στο μεσογειακο κλιμα...
Και φαινετε και ταλαιπωρημενο.....
Παντως σε ενα (Αγγλικο?) διαγωνισμο ο φωτογραφος διευκρυνιζει οτι η κυρά του ειναι Βρετανιδα....
Οπορτουνιτης...........
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 24-09-2010, 16:53
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Ο λόγος που ποστάρισα το θέμα αυτό δεν είναι (όπως αστειεύεται ο Κώστας) για να φανεί πόσο διαφορετικοί είμαστε σαν άνθρωποι και αλλοίμονο αν δεν είμασταν (άσχετο που συμφωνούμε όλοι στο ότι η Μόνικα είναι εργο Τέχνης!)
Θεωρώ τους καλλιτέχνες ιδιαίτερα προικισμένα και "παράξενα" πλάσματα.
Όμως αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που κάνει το ίδιο πράγμα να φαίνεται στα μάτια του ενός έργο τέχνης και στα μάτια του άλλου ..μ@υνί καλλιγραφία! ( με τις μοτό βγάζω ευκολότερα άκρη Μάνο!)
Επίσης γιατί το ίδιο πράγμα, άμα το κάνει πχ ο Dali είναι Τέχνη και άμα το κάνει ο Λάμπρου είναι πορνό; τι διαφέρει; ο τρόπος απεικόνισης; η φήμη του καλλιτέχνη; οι προθέσεις του; το μέσο, ο ακροατής-θεατής;
Γιατί στην ίδια πόζα με τον ίδιο καλλιτέχνη και με τον ίδιο τρόπο απεικόνισης πχ η κυρία Αλεξανδράτου δεν θα ήταν ποτέ έργο τέχνης ακόμα και αν ποζάριζε με παντελόνι;
Προφανώς αυτό που τραβάει το μάτι και το ενδιαφέρον ενός θεατή στο συγκεκριμένο (και στο οποιοδήποτε) θέμα, για να θεωρηθεί έργο τέχνης, δεν είναι το "πράμα" της κυρίας, αλλά το γενικότερο πλάνο, το στήσιμο, η ιδέα, οι λεπτομέρειες, η εκτέλεση, οι προθέσεις του καλλιτέχνη κλπ συν την επιδεκτικότητα του κοινού όπως σωστά έγραψε ο φίλος pantam.
Η Τέχνη είναι για μένα μυστήριο πράγμα και της βγάζω το καπέλλο!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 24-09-2010, 18:52
pantam Ο/Η pantam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Florina
Μoto: GS1200R
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που κάνει το ίδιο πράγμα να φαίνεται στα μάτια του ενός έργο τέχνης και στα μάτια του άλλου ..μ@υνί καλλιγραφία! ( με τις μοτό βγάζω ευκολότερα άκρη Μάνο!)
Επίσης γιατί το ίδιο πράγμα, άμα το κάνει πχ ο Dali είναι Τέχνη και άμα το κάνει ο Λάμπρου είναι πορνό; τι διαφέρει; ο τρόπος απεικόνισης; η φήμη του καλλιτέχνη; οι προθέσεις του; το μέσο, ο ακροατής-θεατής;
Γιατί στην ίδια πόζα με τον ίδιο καλλιτέχνη και με τον ίδιο τρόπο απεικόνισης πχ η κυρία Αλεξανδράτου δεν θα ήταν ποτέ έργο τέχνης ακόμα και αν ποζάριζε με παντελόνι;
Είναι το σημαίνων και το σημαινόμενον αυτό που κάνει την διαφορά στα παραδείγματα που παρέθεσες.
Σε πολλές φωτογραφίες (μάλλον δανγγεροτυπίες) έχουν απεικονιστεί πόρνες την στιγμή που δουλεύουν (τέλη του 19ου και αρχές του 20ου). Έχουν γραφτεί ολόκληρα βιβλία για την αφορμή, για τις συνθήκες, για την εκμετάλευση, για τις κοινωνικές προεκτάσεις για για για...
Οι φωτογραφίες της Τζούλιας έχουν συγκεκριμένο σκοπό, αποσκοπούν σε συγκεκριμένο κοινό και είναι προιόν μαζικής κουλτούρας. Υπο αυτό το πρίσμα είναι δύσκολο να επιχειρήσει κάποιος φωτογράφος να κάνει εικαστική δουλειά με την Τζούλια. Γιατί το σημαίνων και σημαινόμενον είναι συγγεκριμένα στην περίπτωσή της και δεν μπορούν να γίνουν... βρακολάστιχο.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 24-09-2010, 19:03
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

να δεχτω οτι ειναι τεχνη,αλλα ρε παιδια ο ...καλλιτεχνης θελησε να ...διαπρεψει εκθετωντας το μ#### της γυναικας του?
δε μπορουσε να βρει αλλο τροπο να ...εκφραστει?
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 24-09-2010, 19:18
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

""
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 24-09-2010, 19:38
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή εγώ το ξεκίνησα το πόστ:
- ΔΕΝ μπήκε για να πλακωθούμε μεταξύ μας!
- Όλες οι απόψεις σεβαστές μια και η Τέχνη είναι όπως και να το κάνουμε και ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ σε μεγάλο βαθμό.
- Κρίμα να καταλήξει το πόστ σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Στον καθένα μας αρέσουν και διαφορετικά πράγματα (και ευτυχώς και διαφορετικό ..πράμα γυναίκας ).

Νότη δεν φταίει το ποστ για την "πλακομάρα"!

Άμα ο άλλος τό' χει μέσα του και δε σέβεται διαφορετικές απόψεις από τη δικιά του, θα πλακωθεί ότι και να πεις και θα σου φέρει και επιχειρήματα από πάνω.

Εδώ του χριστιανού του έσπασε ο άξονας της GS στην άλλη άκρη του κόσμου και μεις πλακωνόμαστε 8 μέρες για το τι έφταιγε (και ουδείς είχε ιδέα), το πράμα της Αγγλίδας θα αφήσουμε που "σπάει" τον άξονα του Έλληνα φωτογράφου;;; (και - τι κρίμα - όχι το δικό μας!!! )
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 24-09-2010, 19:45
pantam Ο/Η pantam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Florina
Μoto: GS1200R
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
να δεχτω οτι ειναι τεχνη,αλλα ρε παιδια ο ...καλλιτεχνης θελησε να ...διαπρεψει εκθετωντας το .... της γυναικας του?
δε μπορουσε να βρει αλλο τροπο να ...εκφραστει?
Ε γιατί... ο μόνος είναι. Τα μεγαλύτερα αριστουργήματα γίναν με μοντέλα οικεία πρόσωπα του καλλιτέχνη.

Last edited by skippybi; 24-09-2010 at 23:07.
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 24-09-2010, 20:24
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Επειδή θέλω να είμαι δίκαιος και οσο μπορώ αντικειμενικός παραθέτω και την άποψη του φωτογράφου καλιτέχνη για την φωτογράφιση της γυναίκας του η οποία σημειωτέον είναι και η μητέρα των δύο παιδιών τους...
----------------------------------------------------------------------

Για τον ίδιο η φωτογραφία του έχει αθωότητα. «Και η αθωότητα, δυστυχώς, καμιά φορά πληγώνει», δηλώνει. «Δεν θεωρώ ότι έχω κάνει "γυμνό". Δεν ήθελα καν να επικεντρωθώ στη γύμνια του μοντέλου μου. Το έργο μου, για μένα, εκφράζει τη γυναικεία δύναμη και ανεξαρτησία, αλλά και την αφοσίωσή μου στη σύζυγό μου. Μια νέα γυναίκα σε χαλαρή διάθεση κοιτάζει τον φακό με αυτοπεποίθηση και σιγουριά. Στο βλέμμα της δεν υπάρχει ίχνος αμηχανίας ή φόβου. Είναι η ίδια η θηλυκή ταυτότητα. Δεν έχουμε συνηθίσει σε τέτοιες γυναίκες και φωτογραφίες. Η εποχή μας δέχεται μόνο την Πάρις Χίλτον και την Τζούλια Αλεξανδράτου, που αφήνει τους άλλους να εκχυδαΐζουν την ομορφιά της γιατί δεν μπορούν να την αγαπήσουν...».
Οχι «κόλπα» στη δουλειά μου
Η συγκεκριμένη φωτογραφία έγινε με τον συνηθισμένο στη δουλειά του τρόπο. «Φωτογραφίζω πάντα με φυσικό φωτισμό και ποτέ δεν στήνω τα θέματά μου», μας λέει. «Η πραγματικότητα έχει πολύ περισσότερη ποικιλία, το ίδιο και οι ανθρώπινες εκφράσεις, από ό,τι θα μπορούσα εγώ να φανταστώ και να "στήσω". Το ίδιο αποφεύγω και την οποιαδήποτε ψηφιακή επέμβαση στο έργο μου. Δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ "κόλπα" στη δουλειά μου, ούτε να παρουσιάζω τη ζωή επιτηδευμένα. Η ζωή είναι αυτό που είναι».
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 24-09-2010, 20:32
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή θέλω να είμαι δίκαιος και οσο μπορώ αντικειμενικός παραθέτω και την άποψη του φωτογράφου καλιτέχνη για την φωτογράφιση της γυναίκας του η οποία σημειωτέον είναι και η μητέρα των δύο παιδιών τους...
----------------------------------------------------------------------

Για τον ίδιο η φωτογραφία του έχει αθωότητα. «Και η αθωότητα, δυστυχώς, καμιά φορά πληγώνει», δηλώνει. «Δεν θεωρώ ότι έχω κάνει "γυμνό". Δεν ήθελα καν να επικεντρωθώ στη γύμνια του μοντέλου μου. Το έργο μου, για μένα, εκφράζει τη γυναικεία δύναμη και ανεξαρτησία, αλλά και την αφοσίωσή μου στη σύζυγό μου. Μια νέα γυναίκα σε χαλαρή διάθεση κοιτάζει τον φακό με αυτοπεποίθηση και σιγουριά. Στο βλέμμα της δεν υπάρχει ίχνος αμηχανίας ή φόβου. Είναι η ίδια η θηλυκή ταυτότητα. Δεν έχουμε συνηθίσει σε τέτοιες γυναίκες και φωτογραφίες. Η εποχή μας δέχεται μόνο την Πάρις Χίλτον και την Τζούλια Αλεξανδράτου, που αφήνει τους άλλους να εκχυδαΐζουν την ομορφιά της γιατί δεν μπορούν να την αγαπήσουν...».
Οχι «κόλπα» στη δουλειά μου
Η συγκεκριμένη φωτογραφία έγινε με τον συνηθισμένο στη δουλειά του τρόπο. «Φωτογραφίζω πάντα με φυσικό φωτισμό και ποτέ δεν στήνω τα θέματά μου», μας λέει. «Η πραγματικότητα έχει πολύ περισσότερη ποικιλία, το ίδιο και οι ανθρώπινες εκφράσεις, από ό,τι θα μπορούσα εγώ να φανταστώ και να "στήσω". Το ίδιο αποφεύγω και την οποιαδήποτε ψηφιακή επέμβαση στο έργο μου. Δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ "κόλπα" στη δουλειά μου, ούτε να παρουσιάζω τη ζωή επιτηδευμένα. Η ζωή είναι αυτό που είναι».
ναι μωρε,δεν εκανε γυμνο,μονο το μ***** της γυναικας του μας εδειξε...
ειναι και μανα των παιδιων του!
τι καραγκιοζης ειναι αυτος ρε?
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 24-09-2010, 20:43
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Τέχνη ή πορνό ;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι μωρε,δεν εκανε γυμνο,μονο το μ**** της γυναικας του μας εδειξε...
ειναι και μανα των παιδιων του!
τι καραγκιοζης ειναι αυτος ρε?
Πες τα...χρυσοστομε................






Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τέχνη με το σώμα! Carduelis Πολιτισμός 4 02-01-2010 10:08
Δημοτικές υπηρεσίες πορνό Alext Κόσμος 6 05-10-2009 19:22


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!