GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Κόσμος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 03-03-2011, 22:31
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Το πετυχημενο πειραμα του ΔΝΤ Για τους μεγιστανες Το λαο ποιος τον γ...ι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από [SIZE=4
GeorgeP;329848][/SIZE]Οχι, δεν βγαινει!! Αλλα ουτε αυτος ειναι ο σκοπος μιας συζητησης δυο εκ διαμτρου αντιθετων Πολιτικα ανθρωπων!!! Ρε Γιώργο δεν έχεις καταλάβει. Δεν μπορούμε να είμαστε εκ διαμέτρου αντίθετοι διότι δεν είμαι πολιτικοποιημένος kardiamou. Κάποτε, που δεν ήξερα, ήμουνα. Εγώ συνεργάζομαι με το κράτος, όχι με τα κόμματα. Και επειδή η επανάληψις σώζει, ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ τα έχουν κάνει #####. Στο ξαναέγραψα, οι πολιτικάντηδες, οι διευθυντές προμηθειών του ευρύτερου δημόσιου τομέα, οι βουλευτές οι δήμαρχοι, είναι για να τους καλείς σε δεξιώσεις και να παίρνεις έργα. Το ανάλογο με τους υπουργούς και τον Μπόμπολα. Πόσο πιο καθαρά να σου μιλήσω? Δυστυχώς είναι έτσι. ΕΛΛΑΔΑ και έλληνες πολιτικοί.

Απορια, οταν καποιος δεν ψηφιζει τιποτα και κανεναν πως μπορει να εχει πολιτικη αποψη?
Όπως κάποιος που δεν έχει Honda Varadero .
Αυτο μου θυμιζει το ΚΚΕ που αποκυρησσει ΔΗΜΟΣΙΑ το Συνταγμα αλλα εκλεγεται βασει αυτου!! Και μιλανε κι ολας, εχουν κι αποψη!!!!! Κι εμεις τους ακουλουθυμε.....βαση τινος πραγματος αραγε? Μάλλον διοτι ετσι συμφερει ξεχωριστα τον καθενα απο εμας!
Πρέπει να αποφασίσεις αν είμαι αναρχικός ή ΚΚΕ όμως. Παθαίνω μια σχίζο κατάσταση ο άνθρωπος.

Σημ. Δομικος ΠΑΣΟΚΟΣ δεν ειμαι
είσαι είσαι (και δεν είναι ντροπή τα πιστεύω μας. Τον πίστεψα και γω κάποτε τον Σημίτη, αλλά όταν άκουσα την σχέση του αδελφού του με τις γερμανικές πολυεθνικές, κατάλαβα την μάσα και από εκεί), δομικος Δημοκρατης ναι ειμαι!!

[FONT=Comic Sans MS][/COLOR]


Οπως σου ειπα, και με το συμπαθειο, εχεις βασικες ελλειψεις πολιτικης διακυβερνησης, νομων και γνωση του Συνταγματος.
Καθόλου με το συμπάθειο, αφού έχω έτσι κι αλλιώς. Δεν μπορούμε ΟΛΟΙ να τα ξέρουμε ΟΛΑ.

Στο πρώτο έτος της Νομικής, οι φοιτητές διδάσκονται πως το Σύνταγμά μας καθιερώνει ευθέως την αρχή της διακρίσεως των τριών λειτουργιών (νομοθετικής, εκτελεστικής και δικαστικής), τις οποίες θεωρεί ισοδύναμες και ισότιμες. Ακόμα οι καθηγητές διδάσκουν ότι μόνο διά της ισοδυναμίας και της ισοτιμίας των λειτουργιών επιτυγχάνεται η πραγματική και αποτελεσματική διάκριση αυτών που αποτελούν το βάθρο της οργανώσεως και λειτουργίας της ενιαίας κρατικής εξουσίας και του Κράτους Δικαίου. Για τη δικαστική λειτουργία καθιερώνεται η ανεξαρτησία της
και το Σύνταγμα αναγνωρίζει λειτουργική και προσωπική ανεξαρτησία στους δικαστές.Το Συμβούλιο της Επικρατείας έχει δεχτεί ότι προς διασφάλιση της ανεξαρτησίας αυτής το Σύνταγμα επιτάσσει και την ιδιαίτερη μισθολογική μεταχείριση των δικαστών.

Επιπλεον το προηγουμενων:


Το άρθρο 63§1 του Συντάγματος
ορίζει ότι οι βουλευτές δικαιούνται αποζημίωση και δαπάνες και το ύψος τους καθορίζεται με απόφαση της Ολομέλειας της Βουλής. Στις 22.12.1964 η Βουλή αποφασίζει (συνεδρίαση ΚΔ' της 22.12.1964), εφαρμόζοντας το άρθρο 75 του Συντάγματος του 1952, αντίστοιχο προς το άρθρο 63 του ισχύοντος Συντάγματος, ότι:
«Η μηνιαία βουλευτική αποζημίωση είναι ίση προς το σύνολον των μηνιαίων αποδοχών (μετά του ανωτάτου ορίου των πάσης φύσεως παρεχομένων επιδομάτων και προσαυξήσεων) του Ανωτάτου δικαστικού λειτουργού».
Η απόφαση αυτή διατηρήθηκε σε ισχύ με την §1 του άρθρου 1 του Ζ'/1975 Ψηφίσματος της Ε' Αναθεωρητικής Βουλής (ΦΕΚ 23/18.2.1975 τ.Α') και ισχύει και κατά το ισχύον (άρθρ. 111§2) Σύνταγμα.

Οπως διαπιστωνεις προταιρεοτητα εχει ο μισθος του Δικαστικου και μετα του Βουλευτη και Προεδρου της δημοκρατιας!!!!!!!!

Οι βουλευτες ''εκοψαν'' (λενε) 20% απο τις αποδοχες τους, τους δικαστικους ομως δεν τους πειραξαν καν! Απλως δεν τους εχουν δωσει ακομη τα αναδρομικα τους τα οποια ανερχονται σε 200,000,000ε αφου οι ιδιοι αποφασισαν αυτα να ισχυουν απο το.......2003!!!!!!!!

Οποιον δικηγορο και να ρωτησεις θα στο πει!!!
Αποτέλεσμα του μπλα – μπλα και της θεωρίας? Τίποτα. Από την άλλη όμως βόμβες στα πρωτοδικεία, κόσμος έξω από τα σπίτια των πολιτικών και συ να τους υπερασπίζεσαι ακόμη? Δεν νοιώθεις μια μοναξιά? Και στατιστικά να το πάρεις από το forum… να γιατί GSForum. Ούτε καν πεντέξι δεν είσαστε, που λέει και το… ρητό.

Και για να σε προλαβω, επομενη αναθεωρητικη διαδυκασια του Συνταγματος ειναι το 2013, αγνωστον σημερα τι θα αλλαξει σε αυτο και τι οχι!

Εχε υπόψιν σου οτι για αλλαγη μιας ''τελειας'' στο Συνταγμα απαιτειται συμφωνια απο τα 2/3 της βουλης, ητοι 201 θετικοι ψηφοι! Δεν υπαρχει δε δευτερη και τριτη ψηφοφορια ωστε να απαιτουνται μονον 151 ψηφοι οπως γινεται επι παραδειγματι στην εκλογη του Προεδρου της Δημοκρατιας!!!
Όπως έκανε και με το μνημόνιο, το ρεμάλι.

Γιαυτο σου λεω Χρηστο, μιλας με ενα βαθεια πολιτικοποιημενο ατομο (εμενα) το οποιο εχει αριστη (χμ, σχετικο αυτο) γνωση του Συνταγματος και καποιων νομων στα οποια γαλουχηθηκα κατα την περιοδο της πολιτικης μου ενασχολησης/κοματικοποιησης την 12ετια 1978-1990!!!

Τα συμπερασματα που βγαζω και αυτα που γραφω βασιζονται στα παραπανω και οχι σε λογια του αερα!!!


Τωρα τι λες? πιστευεις ακομη οτι σε/σας κοροιδευω????
[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/user/LOCALS%7E1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif[/IMG]
Γιώργο έκφραση ήταν για να καταδείξει ότι δεν ΜΠΟΡΕΙ να πιστεύεις αυτά τα πράγματα, που μας πασάρουν. Όμως, είμαι πλέον πεπεισμένος ότι τα πιστεύεις αυτά που λες. Εξ ου και το δομικός. Εξ ου και η ελάχιστη, έστω καλοπροαίρετη ‘αντιπαράθεση’ μαζί σου. Τα παίρνω στο κρανίο, που σε έχουν πείσει. Τελικά υπάρχουν θεωρητικοί και στο ΠΑΣΟΚ εκτός του ΚΚΕ.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από γιαγια αρκουδα Εμφάνιση μηνυμάτων
παντος οποιο ποστ και να βαλω καταλιγη σε διαμαχη
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από γιαγια αρκουδα Εμφάνιση μηνυμάτων
[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/user/LOCALS%7E1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.gif[/IMG]
ουτε επιτηδες να το εκανα...[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/user/LOCALS%7E1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.gif[/IMG]

παντος ασχετος το τη πολιτικο κομα υποστηριζεται το δοχτυλο σε ολους μας λιγο η πολυ η καθε κηβερνηση μας το βαζει.

και συγουρα οταν το κανουμε δεν κοιταζουν το τι χρωμα ειναι αυτος που του το βαζουνε. απλα το βαζουν......
οποτε νομιζω οτι αντι να κοιταμε πιος μας βαζει το δακτυλο και πιος μας το βαζει περισοτερο να συγκεντροθουμε στο δαχτυλο οχι το τι χρωμα ειναι και ποσο βαθια μας μπενει, αλλα να κοιταξουμε να μην δεχομαστε να μας μπενει........
γιατι στην ελαδα ολοι κοιταμε το ενα χερι που νας δυχνει το ζαχαρωτο, το αλλο χερι που το εχουν δεν κοιταμε παρα μονο μετα το νιωθουμε.....
και αφου το σινηθησουμε μας διχνουν το επομενο ζαχαροτο και δοστου το αλλο πιο μεσα......





Μα το δάχτυλο είναι που αρνούμαι να φάω από τους αλήτες. Την απάτη εις βάρος μου και την ατιμωρησία τους. Το μεσημέρι είχα ραντεβού με… το κράτος για κάτι χρεωστούμενα. Αφού μου πρότειναν ομόλογα και γελάσαμε (δεν κάνω πλάκα – γελάσαμε, γιατί με ξέρουν ότι τους ξέρω), με τον διακανονισμό που μου πρότειναν, θα με ξόφλαγαν σε 3 χρόνια, που δεν θα υπάρχει το κράτος. Όταν τους μίλησα ότι θα το σπάσω το χρέος σε πολλά €12,000 και θα αρχίσω ασφαλιστικά σε 15 μέρες με πρώτες κατασχέσεις από το γραφείο και τις πολυθρόνες του πολιτικού άρχοντα, ΜΕ ΚΑΝΑΛΙΑ, τελείως ξαφνικά θυμήθηκαν κάτι ξεχασμένα κονδύλια που είχαν και μου είπαν να περάσω ένα καλό 3ήμερο και θα με ειδοποιήσουν την επόμενη εβδομάδα για μια ΚΑΛΗ αρχή. Τα τσόλια…


Στο θέμα της ατιμωρησίας επίσης, ανεβαίνοντας μετά προς το σπίτι, έβαλα… 23 λίτρα στο GS. Δεν κάνω πλάκα, έφυγα, γειάάάά. Καταλαβαίνετε, χωρίς να πληρώσω. Φώναζαν έέέέ. Το απόγευμα περνώντας για άλλη δουλειά, τους ρώτησα αν θέλουν να τους πληρώσω τα 23 λίτρα με την αστυνομία και το βιβλίο συμβάντων ή τα περίπου 16 που μου έβαλαν και μου είπαν 'πώς κάνεις έτσι?'. Πόσοι αντιδρούν έτσι? Ποντάρουν στη ατιμωρησία όμως, αλλά με αυτό το όπλο τους, τούς κτύπησα. Θα με έπιανε η αστυνομία μήπως? Το βενζινάδικο είναι η Aegean στην διασταύρωση Κηφισίας και Δηλιγιάννη. Τα τσόλια…

Τέρμα στις ########, ο λαός στην εξουσία. Δεν πληρώνω τα τσογλάνια. Και ας μου κάνουν… τι? Αφού δεν λειτουργεί τίποτα. Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 03-03-2011, 23:30
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Το πετυχημενο πειραμα του ΔΝΤ Για τους μεγιστανες Το λαο ποιος τον γ...ι

Αντί άλλου σχολίου...... για το ΔΝΤ.....


Στη διαπίστωση ότι η Κομισιόν αμφισβητεί το καθολικό δικαίωμα των Ελλήνων άνεργων να λαμβάνουν επίδομα ανεργίας προέβη ο ΣΥΡΙΖΑ, με αφορμή απάντηση του επιτρόπου Ολι Ρεν σε σχετική ερώτηση του ευρωβουλευτή Ν. Χουντή.
Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, ο κ. Χουντής ζητούσε να μάθει τι σημαίνει η δέσμευση στο πλαίσιο του Μνημονίου για εξοικονόμηση 500 εκ ευρώ από «επιδόματα ανεργίας με κριτήριο τα ελάχιστα απαιτούμενα μέσα διαβίωσης».
Σύμφωνα με το ΣΥΡΙΖΑ, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή στην απάντησή της αναφέρει ότι η παροχή του επιδόματος ανεργίας στους ανέργους θα παρέχεται μετά από έλεγχο των εισοδηματικών και περιουσιακών στοιχείων τους και προαναγγέλλει την δραστική μείωση και άλλων κοινωνικών παροχών μετά από αξιολόγηση τους.
Ειδικότερα, στην απάντησή του ο κ. Ρεν αναφέρει ότι για το 2012 το ποσό των περίπου 500 εκατομμυρίων ευρώ θα προκύψει «από τον έλεγχο των περιουσιακών στοιχείων και των εισοδημάτων βάσει των οποίων χορηγούνται επιδόματα ανεργίας και άλλα κοινωνικού χαρακτήρα επιδόματα που σχετίζονται με την ανεργία» και συνεχίζει ότι «θα πρέπει να σημειωθεί ότι το αναμενόμενο ποσό των 500 εκατομμυρίων ευρώ που θα μπορούσε να εξοικονομηθεί, εάν βελτιωθεί ο μηχανισμός βάσει του οποίου πραγματοποιείται ο έλεγχος των περιουσιακών και εισοδηματικών στοιχείων ή με την καλύτερη στόχευση και την δικαιότερη επίδραση του συστήματος των κοινωνικών επιδομάτων».


Περιουσιακά κριτήρια για το επίδομα ανεργίας θέτει ο Ρεν - 3/3/2011 5:56:00 μμ
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 04-03-2011, 22:32
jonyp Ο/Η jonyp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Preveza
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Απάντηση: Το πετυχημενο πειραμα του ΔΝΤ Για τους μεγιστανες Το λαο ποιος τον γ...ι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο έκφραση ήταν για να καταδείξει ότι δεν ΜΠΟΡΕΙ να πιστεύεις αυτά τα πράγματα, που μας πασάρουν. Όμως, είμαι πλέον πεπεισμένος ότι τα πιστεύεις αυτά που λες. Εξ ου και το δομικός. Εξ ου και η ελάχιστη, έστω καλοπροαίρετη ‘αντιπαράθεση’ μαζί σου. Τα παίρνω στο κρανίο, που σε έχουν πείσει. Τελικά υπάρχουν θεωρητικοί και στο ΠΑΣΟΚ εκτός του ΚΚΕ.








Μα το δάχτυλο είναι που αρνούμαι να φάω από τους αλήτες. Την απάτη εις βάρος μου και την ατιμωρησία τους. Το μεσημέρι είχα ραντεβού με… το κράτος για κάτι χρεωστούμενα. Αφού μου πρότειναν ομόλογα και γελάσαμε (δεν κάνω πλάκα – γελάσαμε, γιατί με ξέρουν ότι τους ξέρω), με τον διακανονισμό που μου πρότειναν, θα με ξόφλαγαν σε 3 χρόνια, που δεν θα υπάρχει το κράτος. Όταν τους μίλησα ότι θα το σπάσω το χρέος σε πολλά €12,000 και θα αρχίσω ασφαλιστικά σε 15 μέρες με πρώτες κατασχέσεις από το γραφείο και τις πολυθρόνες του πολιτικού άρχοντα, ΜΕ ΚΑΝΑΛΙΑ, τελείως ξαφνικά θυμήθηκαν κάτι ξεχασμένα κονδύλια που είχαν και μου είπαν να περάσω ένα καλό 3ήμερο και θα με ειδοποιήσουν την επόμενη εβδομάδα για μια ΚΑΛΗ αρχή. Τα τσόλια…


Στο θέμα της ατιμωρησίας επίσης, ανεβαίνοντας μετά προς το σπίτι, έβαλα… 23 λίτρα στο GS. Δεν κάνω πλάκα, έφυγα, γειάάάά. Καταλαβαίνετε, χωρίς να πληρώσω. Φώναζαν έέέέ. Το απόγευμα περνώντας για άλλη δουλειά, τους ρώτησα αν θέλουν να τους πληρώσω τα 23 λίτρα με την αστυνομία και το βιβλίο συμβάντων ή τα περίπου 16 που μου έβαλαν και μου είπαν 'πώς κάνεις έτσι?'. Πόσοι αντιδρούν έτσι? Ποντάρουν στη ατιμωρησία όμως, αλλά με αυτό το όπλο τους, τούς κτύπησα. Θα με έπιανε η αστυνομία μήπως? Το βενζινάδικο είναι η Aegean στην διασταύρωση Κηφισίας και Δηλιγιάννη. Τα τσόλια…

Τέρμα στις ########, ο λαός στην εξουσία. Δεν πληρώνω τα τσογλάνια. Και ας μου κάνουν… τι? Αφού δεν λειτουργεί τίποτα. Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία.

+10000
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Το Android Smartphone του, τον γλίτωσε από το πρόστιμο nieri Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 13 01-03-2011 17:56
το πειραμα με τον βιολιστή στο μετρό kerasomallousa Πολιτισμός 9 13-08-2010 15:45
Το 20% του πληθυσμού στην Ελλάδα βρίσκεται αντιμέτωπο με τον κίνδυνο της φτώχειας με MARK Επικαιρότητα 11 11-07-2010 03:12
Για τους εραστές του ποδοσφαίρου... Γκολάρες !!! frits Διάφορα 8 15-03-2010 18:12
Για τους θαυμαστές του Bruce Lee !!!!! frits Διάφορα 8 02-03-2010 20:38


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!