GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Κόσμος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 18-03-2011, 00:00
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Ανθρώπινο δημιούργημα τα 8,9 ρίχτερ στην Ιαπωνία ;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Την Κλεοπατρα την πηδουσε Ρωμαιος και ηταν μ.χ
H προγιαγιά της ήτανε τότε....

Eπειδή δεν παλεύεστε αφήστε με στην αμάθεια μου είμαι πιό ευτυχισμένος έτσι...
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 18-03-2011, 00:54
predator1200 Ο/Η predator1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Kalamaki
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή Απάντηση: Ανθρώπινο δημιούργημα τα 8,9 ρίχτερ στην Ιαπωνία ;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Corsair Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν εγώ έχοντάς σαν χόμπι τις ραδιοεπικοινωνίες
και κάνω εκπομπή στα hf με τον πομποδέκτη μου με ισχύ 150 w
και μιλάω σε όλο τον κόσμο με μια κεραία 20 μέτρα,
τότε ας μου πει κάποιος γιατί έχουν τόσες κεραίες και τόσα mw
σε ισχύει και ποίος ο λόγος να θέλουν να ελέγξουν την ιονόσφαιρα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι μόνο για επικοινωνίες δε χρησιμεύουν.
Και μη ξεχνάμε οτι για την ανεύρεση πετρελαίου χρησιμοποιούν τεχνητούς σεισμούς.
Τυχαίο δε νομίζω.

HAARP's main goal is basic science research of the uppermost portion of the atmosphere, known as the ionosphere. Essentially a transition between the atmosphere and the magnetosphere, the ionosphere is where the atmosphere is thin enough that the sun's x-rays and UV rays can reach it, but thick enough that there are still enough molecules present to absorb those rays. Consequently, the ionosphere consists of a rapid increase in density of free electrons, beginning at ~70 km, reaching a peak at ~300 km, and then falling off again as the atmosphere disappears entirely by ~1000 km. Various aspects of HAARP can study all of the main layers of the ionosphere.
The profile of the ionosphere, however, is highly variable, showing minute-to-minute changes, daily changes, seasonal changes, and year-to-year changes. This becomes particularly complicated near the Earth's poles, where a host of physical processes (like auroral lights) are unlocked by the fact that the alignment of the Earth's magnetic field is nearly vertical.
On the other hand, the ionosphere is traditionally very difficult to measure. Balloons cannot reach it because the air is too thin, but satellites cannot orbit there because the air is still too thick. Hence, most experiments on the ionosphere give only small pieces of information. HAARP approaches the study of the ionosphere by following in the footsteps of an ionospheric heater called EISCAT near Tromsø, Norway. There, scientists pioneered exploration of the ionosphere by perturbing it with radio waves in the 2–10 MHz range, and studying how the ionosphere reacts. HAARP performs the same functions but with more power, and a more flexible and agile HF beam.
Some of the main scientific findings from HAARP include:
  1. Generation of very low frequency radio waves by modulated heating of the auroral electrojet, useful because generating VLF waves ordinarily requires gigantic antennas
  2. Production of weak luminous glow (below what can be seen with the naked eye, but measurable) from absorption of HAARP's signal
  3. Production of extremely low frequency waves in the 0.1 Hz range. These are next to impossible to produce any other way, because the length of a transmit antenna is dictated by the wavelength of the signal it is designed to produce.
  4. Generation of whistler-mode VLF signals which enter the magnetosphere, and propagate to the other hemisphere, interacting with Van Allen radiation belt particles along the way
  5. VLF remote sensing of the heated ionosphere
Research at the HAARP includes:
  1. Ionospheric super heating
  2. Plasma line observations
  3. Stimulated electron emission observations
  4. Gyro frequency heating research
  5. Spread F observations
  6. High velocity trace runs
  7. Airglow observations
  8. Heating induced scintillation observations
  9. VLF and ELF generation observations [4]
  10. Radio observations of meteors
  11. Polar mesospheric summer echoes: PMSE have been studied using the IRI as a powerful radar, as well as with the 28 MHz radar, and the two VHF radars at 49 MHz and 139 MHz. The presence of multiple radars spanning both HF and VHF bands allows scientists to make comparative measurements that may someday lead to an understanding of the processes that form these elusive phenomena.
  12. Research on extraterrestrial HF radar echos: the Lunar Echo experiment (2008).[5][6]
  13. Testing of Spread Spectrum Transmitters (2009)
  14. Meteor shower impacts on the ionosphere
  15. Response and recovery of the ionosphere from solar flares and geomagnetic storms
  16. The effect of ionospheric disturbances on GPS satellite signal quality
Η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα xρησιμοποιεί τέτοια μεγαλεπίβολα projects σε όλο τον κόσμο (CERN, NIF, κτλ κτλ) και μέσα από αυτά προάγεται η επιστήμη και η γνώση για τον κόσμο μας. Αν δεν κάνουμε έρευνα π.χ. στην αναζήτηση νέων τρόπων παραγωγής ενέργειας κάποια στιγμή θα μας τελειώσει το πετρέλαιο και θα σβήσουμε τα φώτα σαν ανθρωπότητα. Φυσικά και μπορεί μέσα από τη νέα τεχνολογία να προκύψει και πιθανότητα νέου όπλου (βλέπε πυρηνική ενέργεια). Αλλά η βλακώδης συσχέτιση του οτιδήποτε με οτιδήποτε από τον οποιοδήποτε τυχάρπαστο με ανύπαρκτες έστω ενδείξεις, ούτε λόγος για αποδείξεις, έχει να κάνει με τον καθένα μας, την αντίληψή του, την κριτική του σκέψη, την παιδεία του, τη μόρφωσή του κτλ.
Όταν θα βγω αύριο και θα πω για τα ηφαίστεια που σκάνε οι αμερικάνοι και τους μετεωρίτες που θα ρίξουν οι Ρώσοι στη γη, σίγουρα θα βρω κάποιους που θα με πιστέψουν. Ειδικά μόλις προσθέσω και αληθοφανείς αναφορές στα στενά μ@λ@κ@ κτλ..Ο καθένας έχει το δικαίωμα να νιώθει έρμαιο και θύμα εκμετάλλευσης (βλ. πωλήσεις βιβλίων) του κάθε απατεώνα/ηλίθιου.
Ας μην ξεχνάμε ότι το 2012 θα διαλυθεί και ο κόσμος μας.

Όποιος έχει διάθεση και χρόνο ας διαβάσει περί μιας πολύ ενδιαφέρουσας και σχετικής επιστημονικής αρχής εδώ:

Ξυράφι του Όκαμ - Βικιπαίδεια

Το πρώτο μου πτυχίο είναι στη φυσική...
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 18-03-2011, 01:17
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: Ανθρώπινο δημιούργημα τα 8,9 ρίχτερ στην Ιαπωνία ;;;

όλα τα περιμένω απο τον συν-άνθρωπο παίδες...,τι να πώ?δεν ξέρουμε πιά τι είναι αλήθεια & τι ψέματα...το μονο σίγουρο είναι οτι είμαστε ικανοί για ΌΛΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 18-03-2011, 01:52
ming Ο/Η ming βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: HLIOYPOLH
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: Ανθρώπινο δημιούργημα τα 8,9 ρίχτερ στην Ιαπωνία ;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από REK Εμφάνιση μηνυμάτων
όλα τα περιμένω απο τον συν-άνθρωπο παίδες...,τι να πώ?δεν ξέρουμε πιά τι είναι αλήθεια & τι ψέματα...το μονο σίγουρο είναι οτι είμαστε ικανοί για ΌΛΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!

Και τα μισά από αυτά να είναι αλήθεια, εμένα με ανησυχούν
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 18-03-2011, 12:11
pepcr Ο/Η pepcr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Απάντηση: Ανθρώπινο δημιούργημα τα 8,9 ρίχτερ στην Ιαπωνία ;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ming Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα μισά από αυτά να είναι αλήθεια, εμένα με ανησυχούν
Συμφωνώ
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 18-03-2011, 12:47
cermy Ο/Η cermy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: notia
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Ανθρώπινο δημιούργημα τα 8,9 ρίχτερ στην Ιαπωνία ;;;

Reply With Quote
  #47  
Παλιό 18-03-2011, 12:55
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Ανθρώπινο δημιούργημα τα 8,9 ρίχτερ στην Ιαπωνία ;;;

...δεν ξερω τι να πρωτοπιστεψω !...τους εχω ικανους παντως!

...απλα σκεφτομαι αν ημουν ο αυτοκρατορας της Ιαπωνιας ... και με ειχαν οντως πιέσει τοσο...τι θα με εμποδιζε να τους δωσω στεγνα!...δηλαδη γιατι να μην βγω να κανω αποκαλυψεις?...να τα πω ολα ρε παιδακι μου?...ολα στη φορα!...με αποδειξεις!...ουτως η αλλως παραπανω απο μια φορα δεν μπορω να πεθανω ...τι να μου κανουν?...εδω μπορει να αυτοκτονησω μονο και μονο γιατι εκανα κατι που θυχτικε η υποληψη μου!


τι φοβουνται και δεν βγαινουν να τους ξεσκεπασουν επισημα?
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 18-03-2011, 22:30
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ανθρώπινο δημιούργημα τα 8,9 ρίχτερ στην Ιαπωνία ;;;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν ξερω τι να πρωτοπιστεψω !...τους εχω ικανους παντως!

...απλα σκεφτομαι αν ημουν ο αυτοκρατορας της Ιαπωνιας ... και με ειχαν οντως πιέσει τοσο...τι θα με εμποδιζε να τους δωσω στεγνα!...δηλαδη γιατι να μην βγω να κανω αποκαλυψεις?...να τα πω ολα ρε παιδακι μου?...ολα στη φορα!...με αποδειξεις!...ουτως η αλλως παραπανω απο μια φορα δεν μπορω να πεθανω ...τι να μου κανουν?...εδω μπορει να αυτοκτονησω μονο και μονο γιατι εκανα κατι που θυχτικε η υποληψη μου!


τι φοβουνται και δεν βγαινουν να τους ξεσκεπασουν επισημα?
Ετσι ειναι, οταν διαβάζω αυτά για συνομωσιες κρυφα οπλα και τετοια....αυτο σκεπτομαι ενας θαραλλεος δεν υπαρχει στους κυβερνωντες???
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 23-03-2011, 17:00
malco Ο/Η malco βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: περιστερι
Μoto: πριν gs 1200 adv - τωρα gs 1200
Μηνύματα: 303
Προεπιλογή Απάντηση: Ανθρώπινο δημιούργημα τα 8,9 ρίχτερ στην Ιαπωνία ;;;

Το οτι μπορει να προκληθει σεισμος κατα παραγγελια ειναι γνωστο χρονια τωρα............για το μεγεθος δεν ξερω.....
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 23-03-2011, 19:24
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Ανθρώπινο δημιούργημα τα 8,9 ρίχτερ στην Ιαπωνία ;;;

Έχει γίνει μόδα ,μετά από μια φυσική καταστροφή, να βγαίνουν κάποιοι και να αποδίδουν τις αιτίες σε τεχνικά μέσα, τα οποία βέβαια χειρίζονται Αμερικανοί! Είναι μυθοπλασία που το ίδιο σο σύστημα προπαγανδίζει είτε επίσημα όπως το πρόγραμμα SDI ,είτε ανεπίσημα όπως η περιοχή 51(κατοχή –ανάλυση-αντιγραφή εξωγήινης τεχνολογίας), haarp(πρόγραμμα <<τα πάντα όλα>>σεισμοί, λοιμοί, καταποντισμοί, κατασκοπεία, έλεγχος ανθρώπινης συμπεριφοράς …κλπ…) .Αυτή η τακτική έχει σκοπό να δίνει εντύπωση <<ανίκητου>> στο σύστημα εξουσίας.
……..
……….
……………
Εάν πάρω σοβαρά το ενδεχόμενο ύπαρξης τέτοιας τεχνολογίας οπλικών συστημάτων …. άλλον βλέπω να τα χειρίζεται !!! Σε ένα χρόνο έχουν πληγεί καταστροφικά 3 χώρες ζωτικές για το σύστημα : Ρωσία, Αυστραλία, Ιαπωνία …με την μέθοδο του τριγωνισμού εντοπίζουμε τον ένοχο !!! Φενομενικα άσχετο είναι το ότι ένα στρατηγικό βομβαρδιστικό (ιδίως εάν είναι στελθ) εντοπίζεται μόνο στην βάση του… ποιος λοιπόν καταρρίπτει τα αμερικανικά Σ.Β. στην προωθημένη βάση τους στον Ειρηνικό (που μέσα στην αποστολή τους είναι ΚΑΙ η προστασία Ιαπωνίας, Ταϊβάν….)
Από την άλλη γιατί να χτυπήσουν 11 ??? αφού τα 11αρια τα έχουν κατοχυρώσει οι άλλοι ….
Άβυσσος η ψυχή του συνομωσιολογου*!

*το τελευταίο που διάβασα είναι ότι το spectrum ήταν γήινο και το DOS εξωγήινο (γι αυτό επικράτησε)!!!
Κόντεψα να λιποθυμήσω …

Και μην ξεχνάμε ότι σύμφωνα με τους Ε …σε λίγο η Ελλάς επικρατεί παγκοσμίως και ο Γιωργάκης γίνεται πλανητικός ηγεμών!!! (στην γνωστή ομιλία που λέει για παγκόσμια κυβέρνηση ...περιαυτολογεί…σκέφτεται και τον Πάγκαλο παγκόσμιο αντιπρόεδρο) …όλα βέβαια εάν υπάρχει ακόμα πλανήτης μετά το 2012…!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Εκατοντάδες νεκροί στην Ιαπωνία kostas_366 Επικαιρότητα 16 15-03-2011 10:11
τσουναμι στην Ιαπωνία gepol Κόσμος 10 12-03-2011 00:18
κυνήγι δελφινιών στην Ιαπωνία..... gsmaniac Περιβάλλον 11 10-09-2010 08:34
Ισχυρότατος σεισμός 7,3 Ρίχτερ στην Ιαπωνία syan Κόσμος 8 27-02-2010 21:13
Ρεκόρ αυτοκτονιών στην Ιαπωνία!!! riko46 Κόσμος 4 26-12-2009 21:40


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:19.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!