GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Κόσμος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 22-07-2009, 01:06
VILLY Ο/Η VILLY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Varadero XL1000V '07
Μηνύματα: 548
Προεπιλογή Απάντηση: Εξτρεμιστικές δηλώσεις ρατσισμού ή σωστές αποφάσεις από ένα οργανωμένο κράτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από fidemporas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το κείμενο του Βασίλη Κασιμάτη...

Προς τον Βασίλη Κασιμάτη...
Πραγματικά μετέτρεψες ένα κατά γενικότατη-τατη-τατη-τατη ομολογία masterpiece άρθρο σε αποσπασματικό ξεκατίνιασμα.
Ο καθένας μπορεί να πάρει αγαπητέ μου το οποιοδήποτε δημοσίευμα όσο καλό ή κακό κι αν είναι και να το "σπάσει" όπως τόσπασες εσύ και μετά να το "διακοσμήσει" με την όποια ανυπόστατη χυδαιολογία του.
Για μένα ειδικά αυτό που έκανες είναι πανεύκολο και ενώ ομολογώ ότι πρέπει να σου πήρε ώρα, από την άλλη αναφωνώ... μα δεν έχει κάτι σοβαρότερο να κάνεις. Δε πας π.χ. μια Γερμανία μεριά να φέρεις κανα Gs... λέω εγώ τώρα!

Από τα περισσότερα δε βγαίνει νόημα καθώς ο αναγνώστης σου δεν καταλαβαίνει την αντιπαράθεση που παραθέτεις.
Το χειρότερο πάντως που έκανες είναι ότι προσπάθησες να με εμφανίσεις με αδικαιολόγητο μένος, ρατσιστή - πράγμα που αβίαστα βγαίνει σε πολλές πτυχές του κειμένου περίτρανα, ότι δεν ‘εχω καμία απολύτως σχέση με το αντικείμενο!
Επομένως τις παραψυχολογικές σου υποδείξεις σου συστήνω να τις μεταχειριστείς για ιδίο όφελος μπας και προκόψεις μια μέρα.
Προφανώς ρατσισμός σου βγαίνει εσένα. Ρατσισμός προς τα ανώτερα μυαλά ... ίσως ...?? Μάλλον, έ?

Εν πάση περιπτώσει, άκουσε να δεις για να νοιώσεις καταρχήν το μέγεθος του λάθους σου και δευτερόκλιτα, το πόσο μόνος είσαι.
Το εν λόγω άρθρο έχει χειροκροτηθεί από δεκάδες του διαδικτύου. Έχουν αποσταλεί συγχαρητήρια κείμενα (email) στην εφημερίδα από πάρα πολλά σημεία. Αναγνώστες σε προσωπικό επίπεδο... τα ίδια. Καθηγητές Πανεπιστήμιου σε συνάθροιση που είχαμε για άλλου λόγους στο Πανεπιστήμιο Κρήτης σχολίασαν εγκωμιαστικά το άρθρο. Αξιόλογος βουλευτής στη Κρήτη (επίσης καθηγητής Πανεπιστημίου) σε συνέντευξη που του πήρα, επίσης μου το σχολίασε θετικότατα λέγοντας συγκεκριμένα, «λαμπρό δημοσίευμα»!
Το κυριότερο... μετά από όλα αυτά και λάβε το υπόψη σου, είναι ότι και το σύνολο των εδώ μελών του forum έχει εκφραστεί ανάλογα.
Αλλά εσύ αυτά τάχεις γραμμένα, και φτύνεις στα μούτρα όλο αυτό το κόσμο.
Ε, τι να πει εδώ ο ποιητής...

"Φίλε" μου θα σου προτείνω δυο πράγματα.
Διάβασε το άρθρο ξανά ακόμα τέσσερις φορές και προσπάθησε να πιάσεις το νόημα. Όχιιιιιι το δικό σου... αλλά ....το νόημα! (εδώ σε αυτό το σημείο θα προσπαθήσεις καλά να ξεκολλήσεις από τις μικροαστικές συνήθειές σου)
Στο παραθέτω ξανά, http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=1357 (μήπως και διάβασες καν' άλλο κατά λάθος! Βρε λες...)
Έπειτα διάβασε το κείμενό σου... καλά! Ξανά άλλη μία.
Αφού τα κάνεις αυτά τότε συλλογίσου τι δεν έκανες καλά και πάρτο πάλι από την αρχή, στείλε ΠΜ (ε, για να μην νοιώσεις και άσχημα), που να ζητάς τη συγνώμη σου.
Και τέλος προσπάθησε να φιλτράρεις αυτά που γράφεις γιατί και αλλού ο χειμαρρώδεις χαρακτήρα σου δεν σου απέδωσε καρπούς. Θυμάσαι?
Αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι τότε σε είχα βοηθήσει. Δε πειράζει.
Εσύ νάσαι καλά!
Α, και όλα αυτά εκτός του συμβουλευτικού χαρακτήρα είναι προσωπικές απόψεις που δεν θα πρέπει να σε προσβάλλουν όπως ακριβώς κατάθεσες και εσύ τις δικές σου που πραγματικά δε με πρόσβαλαν καθόλου.
Υ.Γ. Βέβαια αν προερχόντουσαν από άλλο στόμα ίσως και νάχα προσβληθεί. Τόπιασες το υπονοούμενο ή να στο ζωγραφίσω?
Υ.Γ.2 Μαζέψου λίγο γιατί το επίπεδο του forum είναι διαφορετικό από αυτά που είσαι συνηθισμένος.
Στο λέω αυτό διότι αν είχες κάτι να εκφράσεις θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ΠΜ, πράγμα που δεν έκανες για τους γνωστούς λόγους που σου αρέσει να προβάλεσαι εδώ και xρόνια στα fora με αυτό τον ιδιόμορφο τρόπο, που ξεxωριστά ανήκει μόνο σε εσένα και φέrει την υπογραφή .... Fidemporas.

Last edited by VILLY; 22-07-2009 at 01:13.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 22-07-2009, 02:06
fidemporas Ο/Η fidemporas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νεο Ηρακλειο Αττικης
Μoto: R1150 RT
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή Απάντηση: Εξτρεμιστικές δηλώσεις ρατσισμού ή σωστές αποφάσεις από ένα οργανωμένο κράτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VILLY Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικά μετέτρεψες ένα κατά γενικότατη-τατη-τατη-τατη ομολογία masterpiece άρθρο σε αποσπασματικό ξεκατίνιασμα.
Ο καθένας μπορεί να πάρει αγαπητέ μου το οποιοδήποτε δημοσίευμα όσο καλό ή κακό κι αν είναι και να το "σπάσει" όπως τόσπασες εσύ και μετά να το "διακοσμήσει" με την όποια ανυπόστατη χυδαιολογία του.
Για μένα ειδικά αυτό που έκανες είναι πανεύκολο και ενώ ομολογώ ότι πρέπει να σου πήρε ώρα, από την άλλη αναφωνώ... μα δεν έχει κάτι σοβαρότερο να κάνεις. Δε πας π.χ. μια Γερμανία μεριά να φέρεις κανα Gs... λέω εγώ τώρα!

Από τα περισσότερα δε βγαίνει νόημα καθώς ο αναγνώστης σου δεν καταλαβαίνει την αντιπαράθεση που παραθέτεις.
Το χειρότερο πάντως που έκανες είναι ότι προσπάθησες να με εμφανίσεις με αδικαιολόγητο μένος, ρατσιστή - πράγμα που αβίαστα βγαίνει σε πολλές πτυχές του κειμένου περίτρανα, ότι δεν ‘εχω καμία απολύτως σχέση με το αντικείμενο!
Επομένως τις παραψυχολογικές σου υποδείξεις σου συστήνω να τις μεταχειριστείς για ιδίο όφελος μπας και προκόψεις μια μέρα.
Προφανώς ρατσισμός σου βγαίνει εσένα. Ρατσισμός προς τα ανώτερα μυαλά ... ίσως ...?? Μάλλον, έ?

Εν πάση περιπτώσει, άκουσε να δεις για να νοιώσεις καταρχήν το μέγεθος του λάθους σου και δευτερόκλιτα, το πόσο μόνος είσαι.
Το εν λόγω άρθρο έχει χειροκροτηθεί από δεκάδες του διαδικτύου. Έχουν αποσταλεί συγχαρητήρια κείμενα (email) στην εφημερίδα από πάρα πολλά σημεία. Αναγνώστες σε προσωπικό επίπεδο... τα ίδια. Καθηγητές Πανεπιστήμιου σε συνάθροιση που είχαμε για άλλου λόγους στο Πανεπιστήμιο Κρήτης σχολίασαν εγκωμιαστικά το άρθρο. Αξιόλογος βουλευτής στη Κρήτη (επίσης καθηγητής Πανεπιστημίου) σε συνέντευξη που του πήρα, επίσης μου το σχολίασε θετικότατα λέγοντας συγκεκριμένα, «λαμπρό δημοσίευμα»!
Το κυριότερο... μετά από όλα αυτά και λάβε το υπόψη σου, είναι ότι και το σύνολο των εδώ μελών του forum έχει εκφραστεί ανάλογα.
Αλλά εσύ αυτά τάχεις γραμμένα, και φτύνεις στα μούτρα όλο αυτό το κόσμο.
Ε, τι να πει εδώ ο ποιητής...

"Φίλε" μου θα σου προτείνω δυο πράγματα.
Διάβασε το άρθρο ξανά ακόμα τέσσερις φορές και προσπάθησε να πιάσεις το νόημα. Όχιιιιιι το δικό σου... αλλά ....το νόημα! (εδώ σε αυτό το σημείο θα προσπαθήσεις καλά να ξεκολλήσεις από τις μικροαστικές συνήθειές σου)
Στο παραθέτω ξανά, http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=1357 (μήπως και διάβασες καν' άλλο κατά λάθος! Βρε λες...)
Έπειτα διάβασε το κείμενό σου... καλά! Ξανά άλλη μία.
Αφού τα κάνεις αυτά τότε συλλογίσου τι δεν έκανες καλά και πάρτο πάλι από την αρχή, στείλε ΠΜ (ε, για να μην νοιώσεις και άσχημα), που να ζητάς τη συγνώμη σου.
Και τέλος προσπάθησε να φιλτράρεις αυτά που γράφεις γιατί και αλλού ο χειμαρρώδεις χαρακτήρα σου δεν σου απέδωσε καρπούς. Θυμάσαι?
Αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι τότε σε είχα βοηθήσει. Δε πειράζει.
Εσύ νάσαι καλά!
Α, και όλα αυτά εκτός του συμβουλευτικού χαρακτήρα είναι προσωπικές απόψεις που δεν θα πρέπει να σε προσβάλλουν όπως ακριβώς κατάθεσες και εσύ τις δικές σου που πραγματικά δε με πρόσβαλαν καθόλου.
Υ.Γ. Βέβαια αν προερχόντουσαν από άλλο στόμα ίσως και νάχα προσβληθεί. Τόπιασες το υπονοούμενο ή να στο ζωγραφίσω?
Υ.Γ.2 Μαζέψου λίγο γιατί το επίπεδο του forum είναι διαφορετικό από αυτά που είσαι συνηθισμένος.
Στο λέω αυτό διότι αν είχες κάτι να εκφράσεις θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ΠΜ, πράγμα που δεν έκανες για τους γνωστούς λόγους που σου αρέσει να προβάλεσαι εδώ και xρόνια στα fora με αυτό τον ιδιόμορφο τρόπο, που ξεxωριστά ανήκει μόνο σε εσένα και φέrει την υπογραφή .... Fidemporas.
Τι νόημα θα είχε αν συμφωνούσαμε όλοι;
Πρέπει να συμφωνούμε όλοι;
Το γεγονός ότι διαφωνώ με ένα σύνολο σημαίνει ότι τους φτήνω ;;

Τι νόημα θα είχε το να χρησιμοποιούσα ΠΜ για να εκφραστώ σχετικά με ένα δημόσιο κείμενο;

Το κείμενο σου είναι δημόσιο και δημόσια έφερα έναν ( 1 ) αντίλογο. Ούτε συγχαρητήρια ούτε παλαμάκια ούτε μπράβο αλλά τις αντιρρήσεις μου, (και μάλιστα πολλές και έχω και άλλες τόσες που δεν τις έγραψα) μέσα από μένα με τον δικό μου τρόπο. Και όλα σε σχέση με το κείμενο και την διάθεση που δημιούργησε σε μένα την ώρα που το διάβασα. ( Ναι το διάβασα )

Ο δικός σου αντίλογος ποιός είναι ;

Ξεμπερδέυεις στα γρήγορα λέγοντας ότι " ο αναγνώστης δεν καταλαβαίνει τις αντιπαραθέσεις που παραθέτω ..." και μετά " ασχολεισαι " με μένα ... με τον χαρακτήρα μου ( από που κ' ως που ;;; ) με το παρελθόν μου, με τις φιλοδοξίες μου, και μάλιστα υπονοόντας ότι " ρίχνω " το επίπεδο του φόρουμ και ότι είμαι και χαβαλές ( εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο- αφού με ξέρεις τόσο καλά )

Για το κείμενο σου μιλάω, για το νόημα που μεταφέρουν οι λέξεις που επέλεξες , όχι για σένα.
( στο " ρατσιστής " δεν μπόρεσα να αντισταθώ αφού είχες επιλέξει καί τον Eichmann , καί το σκούρο του δέρματος σου )

Last edited by fidemporas; 22-07-2009 at 02:13.
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 22-07-2009, 02:36
VILLY Ο/Η VILLY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Varadero XL1000V '07
Μηνύματα: 548
Προεπιλογή Απάντηση: Εξτρεμιστικές δηλώσεις ρατσισμού ή σωστές αποφάσεις από ένα οργανωμένο κράτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από fidemporas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι νόημα θα είχε ..........

Για το κείμενο σου μιλάω, για το νόημα που μεταφέρουν οι λέξεις που επέλεξες , όχι για σένα.
( στο " ρατσιστής " δεν μπόρεσα να αντισταθώ αφού είχες επιλέξει καί τον Eichmann , καί το σκούρο του δέρματος σου )
Μα τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις τον ίδιο σου τον ευατό. Αυταρμά τάκανες. Μπερδεύεις τον Αϊχμαν με το σκούρο δέρμα. Ε, από κει καταλαβαίνει κανείς ότι είσαι μακράν από το θέμα, ότι δε τόχεις βρε παιδί μου - δεν είναι κακό - επομένως δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίσουμε.
Οι προσωπικές κρίσεις μην σε παίρνουν από κάτω.
Μη κρίνεις για να μη κριθείς, Είπε!
Μιλάς για ένα άνθρωπο που κάνει θυσίες για τον συνάνρθωπο και εσύ ....!!!!
Επομένως μην αναρωτιέσαι όταν με αποκαλείς ρατσιστή,... για τα περαιτέρω.

Αστο, είπαμε δε τόχεις - δε πειράζει, τα λέμε.

Υ.Γ. και κάτι τελευταίο. Αλλο πράγμα δεν συμφωνώ μαζί σου και άλλο σε μπινελικώνω με το γάντι. Προσπάθησε να τα ξεχωρίσεις μέσα σου και θα τόβρεις

Last edited by VILLY; 22-07-2009 at 02:39.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 22-07-2009, 02:43
fidemporas Ο/Η fidemporas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νεο Ηρακλειο Αττικης
Μoto: R1150 RT
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή Απάντηση: Εξτρεμιστικές δηλώσεις ρατσισμού ή σωστές αποφάσεις από ένα οργανωμένο κράτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VILLY Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις τον ίδιο σου τον ευατό. Αυταρμά τάκανες. Μπερδεύεις τον Αϊχμαν με το σκούρο δέρμα. Ε, από κει καταλαβαίνει κανείς ότι είσαι μακράν από το θέμα, ότι δε τόχεις βρε παιδί μου - δεν είναι κακό - επομένως δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίσουμε.
Οι προσωπικές κρίσεις μην σε παίρνουν από κάτω.
Μη κρίνεις για να μη κριθείς, Είπε!
Μιλάς για ένα άνθρωπο που κάνει θυσίες για τον συνάνρθωπο και εσύ ....!!!!
Επομένως μην αναρωτιέσαι όταν με αποκαλείς ρατσιστή,... για τα περαιτέρω.

Αστο, είπαμε δε τόχεις - δε πειράζει, τα λέμε.

Υ.Γ. και κάτι τελευταίο. Αλλο πράγμα δεν συμφωνώ μαζί σου και άλλο σε μπινελικώνω με το γάντι. Προσπάθησε να τα ξεχωρίσεις μέσα σου και θα τόβρεις

Καλά το λες ... άστο καλύτερα.....



σε καλό μάς ... γελάσαμε και σήμερα...
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 25-07-2009, 12:19
sotos Ο/Η sotos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Απάντηση: Εξτρεμιστικές δηλώσεις ρατσισμού ή σωστές αποφάσεις από ένα οργανωμένο κράτ

τελικά βρήκαμε άκρη;;;;;;;;;;;;;;;;;
τα είπε ή όχι ο Αυτραλός ;;;;;(χωρίς βέβαια να εχει τόση μεγάλη σημασία
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 25-07-2009, 12:23
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Εξτρεμιστικές δηλώσεις ρατσισμού ή σωστές αποφάσεις από ένα οργανωμένο κράτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sotos Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικά βρήκαμε άκρη;;;;;;;;;;;;;;;;;
τα είπε ή όχι ο Αυτραλός ;;;;;(χωρίς βέβαια να εχει τόση μεγάλη σημασία
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 27-07-2009, 14:09
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Εξτρεμιστικές δηλώσεις ρατσισμού ή σωστές αποφάσεις από ένα οργανωμένο κράτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VILLY Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Yiannis μιας και έθιξες θέμα μαυροπουκαμισάδων με προκαλείς να απαντήσω.
Κάποιοι Κρητικοί είναι αλήθεια ότι ειδικότερα τελευταίως δημιουργούν πρόβλημα και αμαυρώνουν και τη τοπική κοινωνία. Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που άνοιξα εγώ ο ίδιος και σχετικό thread επ'αυτού.
Οι μαυροπουκαμισάδες όμως έχουν μια ιστορία που προφανώς την αγνοείς.
Είναι οι λεβέντες της Κρήτης, αυτοί που πολέμησαν και τιμήθηκαν όσο κανείς άλλος από τη Διεθνή κοινωνία στο 2ο Παγκόσμιο πόλεμο.
Είναι αυτοί που χρησιμοποιήσαι Μέγας εθνάρχης (Κρητικός και αυτός και ... μαυροπουκαμισάς!) ο Ελευθέριος Βενιζέλος το 1912 και απευλευθέρωσε την υπόλοιπη Ελλάδα (όπου έως το 1864 έφτανε μέχρι τη Λαμία!!) και σήμερα ομιλούμε την Ελληνική και ουχί την Σλαβική, Βουλγαρική ή Τουρκική!

Όταν λοιπόν μιλούμε για τους "μαυροπουκαμισάδες" και τολμούμε μάλιστα, να τους συγκρίνουμε με το μεταναστευτικό πρόβλημα που και υπαρκτότατο είναι και τεράστιο είναι ! - είναι σαν να φτύνουμε τα ήθη!

Άμε μια βόλτα στη Κουμουνδούρου με το παιδάκι σου και αν καταφέρεις και περάσεις σώος έλα και πες μου!!!
Φίλε μου το μεταναστευτικό είναι από τα βασικότερα προβλήματα που έχουμε εδώ και χρόνια στην Ελλάδα, και διαρκώς διογκώνεται.
Το να προσπαθούμε να υποβαθμίσουμε το μέγα αυτό θέμα, εγώ προσωπικά το ονομάζω απλά: Στρουθοκαμηλισμό!
Τα άλλα για εθνικιστές, καρατζαφέρηδες, Αυστραλούς, Ινδούς και Αφρικάνους πρωθυπουργούς, με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
Το αν ο Kevin Rudd τάπε ή δε τάπε δεν με αφορά. Με αφορά όμως και με ενδιαφέρει ότι το καθολικό σύνολο της κοινωνίας στην Αυστραλία, τα λέει και τα υποφέρει ... καθημερινά!!!


.../.

Λοιπόν αγαπητέ Βασίλη... Οφείλω να διευκρινήσω, (αφού προφανώς δεν έγινε αντιληπτό) ότι με τους μαυροπουκαμισάδες, κυρίως αστειεύτηκα!!!!
Βέβαια γνωρίζεις αρκετά καλά, πως δεν αναφερόμαι στους λεβέντες Κρητικούς, με τους οποίους άλλωστε με δένει σχέση πολλών χρόνων, αλλά στους "γνωστούς" τύπους κυρίως από το Μυλοπόταμο...

Πάντως βρίσκω βιαστικό και μάλλον υπερβολικό το χαρακτηρισμό σου περί φτυσίματος των ηθών!!!! Ας είναι, μάλλον έγινε από υπερβολική αγάπη για την Κρήτη, οπότε το αφήνω!!!!

Το αν βρίσκεις πολλούς που σε συγχαίρουν για το άρθρο σου, όπως καταλαβαίνεις, μπορεί να σε χαροποιεί, αλλά δεν είναι κανένα σοβαρό επιχείρημα!?!?! Άλλωστε αν η πλειοψηφεία είχε άλλη (καλύτερη?!?!) οπτική και αντίληψη, ίσως να μην βιώναμε τόοοοσα στραβά σε τούτον τον τόπο!!!! Όπως συνηθίζεται να λέγεται, "κάθε λαός κυβερνιέται με τον τρόπο που του αξίζει"!!!!!

Όσο για το που πάω με τα παιδιά μου... σε πληροφορώ πως πάω παντού και ακόμα δεν έχω κινδυνεύσει πουθενά!!!! Θεωρώ δε στρουθοκαμηλισμό, την δική σου οπτική γωνία, που εθελοτυφλεί, ως προς την ρίζα του προβλήματος και λαϊκεύοντας το, στην ουσία θρέφει το "αυγό του φιδιού"!!!!

Πάντως, αν βρισκόμασταν και είχαμε χρόνο, (συνοδεία ρακής !!!!) ίσως και να σε εξέπλησε, το πόσο ρατσιστής είμαι. Όχι όμως με το χρώμα ή με την οποιαδήποτε "καταγωγή", αλλά με την παιδεία (περισσότερο κοινωνική και πολύ λιγότερο ακαδημαϊκή) του εκάστοτε συνανθρώπου μου. Εκεί να δεις πόσοι "συμπατριώτες" μας, θα "τρώγανε πόρτα" από την γειτονιά!!!!!

Όλα αυτά όμως δυστυχώς δεν είναι εφικτό να αναλυθούν μέσα από δυό-τρείς γραμμές κι αυτές όταν προλαβαίνουμε...

Πάντα φιλικά και χωρίς κακή πρόθεση.
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 02-08-2009, 10:24
VILLY Ο/Η VILLY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Varadero XL1000V '07
Μηνύματα: 548
Προεπιλογή Απάντηση: Εξτρεμιστικές δηλώσεις ρατσισμού ή σωστές αποφάσεις από ένα οργανωμένο κράτ

Yannis δείχνεις ένας άνθρωπος με ανεπτυγμένη κρίση και ωριμότητα.
Ίσως να εκπλαγείς αλλά η διαφορετικότητα των απόψεών μας στο ίδιο θέμα εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί απεναντίας βρίσκω τις θέσεις σου άκρως ενδιαφέρουσες!

Βλέπεις, δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα. Μέσα από τη διαφορετικότητα των ανθρώπων παρουσιάζονται ευκαιρίες άλλωτε για διορθωτικές πορείες και άλλωτε για να αντιληφθούμε πόσο δίκιο είχαμε.
Σε κάθε περίπτωση δέχομαι την άποψή σου, εμμένω στη δική μου, ειδικά εκεί που αναφέρω το "στρουθοκαμηλισμό" ως υποβάθμιση του μεταναστευτικού προβλήματος αλλά και ασπάζομαι πλήρως αυτό που είπες:
Απόσπασμα:
Όπως συνηθίζεται να λέγεται, "κάθε λαός κυβερνιέται με τον τρόπο που του αξίζει"!!!!!
Όσο για τους Μαυροπουκαμισάδες προφανώς το πήρα στραβά και έλαβα μια ακριβοδίκαιη θέση "άμυνας", αλλά αφού χαριτολογούσες... όλα καλά!
Γιάνο χάρηκα την ανταλλαγή απόψεων, και ...
Johnny (Yannis) Walker... keep walking!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ένα ουΐσκι? Alext Χιούμορ 6 21-05-2009 09:21
Εκατό DVD σε ένα δίσκο skippybi Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 2 28-04-2009 23:04
Έτσι για ένα καφεδάκι... ckalfas Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 24 25-03-2009 02:08
2 ανέκδοτα (δεν μπορεί, με ένα από αυτά θα γελάσετε) p.l. Ανέκδοτα 7 11-02-2009 16:32
Λουκέτο σ' ένα Νόμπελ riko46 Επικαιρότητα 4 27-12-2008 00:59


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!