GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Κόσμος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 02-03-2011, 14:44
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Το πετυχημενο πειραμα του ΔΝΤ Για τους μεγιστανες Το λαο ποιος τον γ...ι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλα αφου πηρε τα 20δις δολλαρια τα οποια και ξεχρεωνει΄σημερα, και αυριο και μεθαυριο και του χρονου και για τα υπολοιπα 5-6 χρονια!!!!!
Ναι, αλλα αφου εφτασε την ανεργια σημερα στο 11,5% απο το 14% το 2009 (με το ΔΝΤ εκτος χωρας) http://www.capital.gr/News.asp?id=1143969 κι ας εχει αναπτυξη 8,9% εν μεσω κρισης http://www.insideinfo.gr/article/4323/sto-89-e-anaptuxe-sten-tourkia-sto-g%CE%84-trimeno!
Ναι, αλλα αφου αυξηθηκε η φτωχεια στην Τουρκια (με το ΔΝΤ εκτος χωρας) παρα την τερατωδη αναπτυξη της Αυξάνεται η απόλυτη φτώχεια στην Τουρκία | Telegramm.gr | η Eναλλακτική Eνημέρωση

Ετσι για να μην με/μας τρελανεις!!!

Γιώργη, το έβαλες μισό, στο τρίτο λίνκ που έδωσες στο τέλος του άρθρου γράφει :
Ποσοστό 18,08% του συνολικού πληθυσμού της Τουρκίας, περίπου 12,75 εκατ. κάτοικοι, ζουν κάτω από όριο της απόλυτης φτώχειας, αδυνατώντας να καλύψουν τα βασικά έξοδα για την αξιοπρεπή διαβίωσή τους.
Σημειώνεται ότι τα στοιχεία αυτά, δημοσιοποιούνται σε μια περίοδο θετικής οικονομικής ανάπτυξης για την τουρκική οικονομία, αναδεικνύοντας το σοβαρό πρόβλημα διανομής του παραγόμενου οικονομικού πλούτου, στην τουρκική κοινωνία.




Στο δεύτερο λίνκ σου ο τίτλος είναι :



Εντυπωσιακή άνοδο που προσέγγισε το 9% σημείωσε το τουρκικό ΑΕΠ στο γ΄ τρίμηνο του έτους, γυρίζοντας από την περυσινή ύφεση.


Αφού ο Ερντογάν ξαπόστειλε τα καρντάσια του ΔΝΤ.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 02-03-2011, 18:31
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Το πετυχημενο πειραμα του ΔΝΤ Για τους μεγιστανες Το λαο ποιος τον γ...ι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως εσύ έχεις τις δικές σου πηγές, έτσι διαβάζω και εγώ τις δικές μου. Δεν μπορώ να έχω ιδία γνώμη, διότι πολύ απλά δεν είμαι εκεί κατά την διάρκεια του αδικήματος. Είσαι μήπως εσύ και ΞΕΡΕΙΣ ότι δεν έκλεψαν? Και όταν τα γράφουν, δεν τους μηνύει κανείς. Γιατί?
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ΔΕΝ ημουν εκει δεν μπορω να καταδικασω κανεναν επειδη διαβασα κατι...καπου!
Αν μου πουν ¨η διαβασω οτι ταδε ειναι κλεφτης θα πρέπει να το πιστεψω ντε και καλα επειδη οι συνθηκες ταιριαζουν? Οχι εγω, αλλοι πιο ευκολοπιστοι απο εμενα ναι!
Διαβασες πουθενα οτι ο π.χ. Τσοχα εκλεψε? Οχι και πουθενα!! Το υπονοουν βεβαια με πολυ πλαγιο τροπο εκφραζοντας τις υποψιες τους αλλα χωρις στοιχεια κανεις δεν μπορει να κατηγορησει κανεναν δημοσιως! Γιαυτο και δεν μηνυεται κανεις απο αυτους!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
''Εξάλλου πολλες οικογενειες υπομενουν μια τετοια αποδεδειγμενη κατασταση που περιγραφεις απλα και μονον διοτι δεν υπαρχει τιποτε καλυτερο στον οριζοντα!!!'' Αλοίμονο. Και αν αυτοί κάνουν λάθος, θα πρέπει να τους ακολουθήσω και γω?
Οχι, αλαλ δεν μπορεις να τους κατηγορησεις οτι κανουν λαθος!!! Ουτε μπορεις να κατηγορησεις την απατημενη συζυγο για ηλιθιοτητα! διοτι αν η κακομοιρα ''δεν εχει που την κεφαλη κλινη'', δηλαδη ειναι ανεργη απο τοτε που παντρευτηκε, ειναι μεγαλη σε ηλικια κ.λ.π τι θα μπορουσε να κανει? Μονον να υπομενει αγαπητε φιλε Χρηστο!!
Κι εμεις, δεν ξερω για σενα αλλα εμεις οι υπαλληλοι ανεργοι, ''δεν εχουμε που την κεφαλη κλινη'' οποταν το μονο που μας μενει να κανουμε ειναι να ελπιζουμε σε καλυτερευση των συνθηκων...οπως και μια απατημενη συζυγος οπως περιγραφω πιο πανω!!
Το να βγω και να λεω τον αλητη τον ΓΑΠ, τον ''χοντρο'' και δεν ξερω ποιον άλλον πολιτικο σημαινει οτι αισθανομαι ασφαλης απο παντου. Θελεις γιατι εχω πολλα μπικικινια, θελεις γιατι ειμαι απο αυτους που μου εδωσαν το σακι με τα χρηματα που λεγαμε πιο πανω, θελεις γιατι ειμαι απο αυτους που εκλεψα με εικονικα τιμολογια, με ΦΠΑ με, με,με......οπως θελεις παρτο, αλλα οπως και να τα εχω βγάλει αυτα τα πολλα μπικικινια... αισθανομαι ασφαλης!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην τους δείρεις… αποδέξου την ιδέα να το κάνουν κάποιοι άλλοι. Εγώ βγήκα να τους δείρω? Το αποδέχομαι και το επαυξάνω. Άλλωστε εγώ και όταν βγουν τα εναντίον τους πορίσματα, δεν θα τους δείρω. Θα πρέπει να πάνε όμως φυλακή, αφού γυρίσουν πίσω τα κλεμμένα. Λυπάμαι αν επαναλαμβάνομαι και γίνομαι κουραστικός

Αυτο, λυπαμαι, αλλα δειχνει δειλια! Κι εγω δειλος δεν υπηρξα ποτες!!! Δειλοι ειναι οι μαφιοζοι που βαζουν αλλους να δειρουν ¨η και να σκοτωσουν!! Δειλοι ειναι αυτοι που φοβουνται να με δειρουν διοτι ειμαι ψηλοτερος και πιο δυνατος αυτων κι ετσι βαζουν αλλους να το κανουν ¨η ερχονται οι ιδιοι με 5-6 παρεα τους!!!
Εγω, οταν θελησω να δειρω καποιον θα παω και θα τον δειρω ο ιδιος, ανεξαρτητως υψους, κιλων και βαθμου!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναφερομουν προσωπικα σε εσενα!!!!!!
Αυτό έχει καταντήσει καραμέλα όμως…
ειναι η πάσα αληθεια ομως......
Ποτε δεν ειπα ψεματα στην ζωη μου και ουτε θα το κανω τωρα! Αυτη η ειλικρινεια μου ισως με εφερε και στην ανεργια αλλα και στις ''συγκρουσεις'' με μελη του φορουμ!
Ειπα οτι, αφορμες παιρνω απο τα γραφομενα σας και γραφω κια δεν καταφερνομαι εναντιον κανενος επι προσωπικου!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην τσιμπάς για τον Γιωργάκη σου. Δεν έχω κάτι με τους Έλληνες της διασποράς και μην λαϊκίζεις. Εδώ δεν πάμε για ψήφους. Εκτός αν πας και συ για χαλίφης οπότε άρχισε να ποστάρεις και συ καραγκιοζάκια και να χαριεντίζεσαι δεξιά και αριστερά. Δεν σε έχω όμως για τέτοιο άνθρωπο. ...............


Συγνωμη αλλα, ετσι οπως το εγραψες (κι εχεις ξαναγραψει) εκει πηγε το μυαλο μου!!
Κι επειδη εσυ (τωρα απευθυνομαι σε εσενα προσωπικα) εκλεισες την εταιρεια σου φταιει ο ΓΑΠ και το μνημονιο?
Τοσες άλλες που δεν εκλεισαν παλι φταιει ο ΓΑΠ αλλα απο την άλλη, την καλη, πλευρα?
Εγω που απολυθηκα φταιει ο ΓΑΠ?
δηλαδη θα προτιμουσες εσυ να ειχες την εταιρεια σου αλλα η υπολοιπη χωρα να χρεωκοπουσε και ολοι εμεις οι άλλοι να πιναγαμε και να κανουμε εφοδους στα Σουπερ μαρκετς?
Δεν σκεπτομαι ετσι εγω Χρηστο!

Οταν λες ''οι δικοι'' μου ποιους εννοεις? διοτι φανταζομαι να αντιλαμβανεσαι οτι και οι αλλοι να παρεμεναν στην εξουσια τομιδιο μνημονιο θα ειχαμε. Μηπως κι αυτοι ειναι ''οι δικοι'' μου????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λέω Έλληνες εννοώ ανθρώπους, που ενδιαφέρονται για την χώρα. Ούτε εθνικιστές. Με ενδιαφέρον αλλά και γνώση για το πώς θα μας βγάλουν από αυτήν την τραγική κατάσταση, που μας έφεραν αποκλειστικά οι δικοί σου.


κι επειδη ο ΓΑΠ εφερε το μνημονιο και το ΔΝΤ δεν ενδιαφερεται για την χωρα? Εχουμε σκεφτει ποτε αν υπηρχε άλλη λυση? και αν ναι ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΛΕΓΑΜΕ?
Επειδη απολυθηκαμε, κλεισαμε την επιχειρηση μας και δεν ξερω κι εγω τι άλλο φταιει ο εκαστοτε Πρωθυπουργος?
Φυσικα και φταιει αυτος αφου ΟΛΟΙ ψαχνουμε εναν αποδιοπομπαιο τραγο να του φορτωσουμε τα παντα ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΩΝ ΤΩΝ ΕΑΥΤΩΝ ΜΑΣ ΦΥΣΙΚΑ!!!!
Βολικοτατο! Εχουμε και την συνειδηση μας ησυχη!!!

Αυτες οι προσωπικες αντωνυμιες (..σου, .......Γιωργακης ΣΟΥ) που με τοση περισσεια χρησιμοποιεις χρωματιζοντας με καταντανε ενοχλητικες!
Στο κατω κατω μιλας με ενα βαθεια πολιτικοποιημενο ατομο (εμενα) χωρις καν να δηλωνεις τα δικα σου πολιτικα πιστευω εστω και εμμεσως και χωρις γενικοτητες! Γιατι? Δεν πιστευω να φοβασαι τον αντιλογο κι ετσι να μιλας εκ του ασφαλους (αφου δεν ξερει τι θα μου πει? δεν μπορει να μου πει τιποτε!!χε,χε!!)
Με χαρακτηριζεις ως πρασινοφορουρο, ενταξει, αλλα εσυ παραμενεις στο Πολιτικο σκοταδι γιατι? Μαλλον διοτι δεν ανηκεις πουθενα πολιτικα κι ετσι ''παιζεις'' εκ του ασφαλους τον μπαλαντερ!!!!!
Καπως αναρχικο μου κανει αυτο, ''δεν πιστευω δηλαδη πουθενα και τιποτα αρκει εγω να ειμαι καλα!!!!!!!!!!!!''


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα έχουμε ξαναπεί, αλλά η επανάληψη σώζει. Οι πολίτες δεν νομοθετούν. Μόνον οι πολιτικοί.


Τους οποιους εκλεγουμε εμεις!! Αληθεια ψηφισες στις τελευταιες βουλευτικες εκλογες??


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοί διορίζουν και τους δικαστές


ΛΑΘΟΣ!!! εχεις βασικες ελλειψεις διακυβερνησης που σε οδηγουν σε τελειως λανθασμενα συμπερασματα!!
Οι δικαστες εκλεγονται με δικια τους εσωτερικη διαδυκασια και πληρωνονται απο το Δημοσιο μονον! Οπως ακριβως και στην εκκλησια της Ελλαδος γινεται. Ακομα, οι δικαστες ελεγχουν τους μισθους τους παλι μονοι τους αυξανοντας τους κατα το δοκουν χωρις να παρεμβαινει η οποιαδηποτε κυβερνηση (ειναι στο συνταγμα).

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ‘εταιρεία’ αυτή έκλεβε και ΚΛΕΒΕΙ τον κόσμο, ατιμωριτί. Φταίνε λοιπόν αυτοί 99% και κάποιοι πολίτες 1%. Η δική μου λογική δεν λέει να μην τιμωρηθεί το 1%. Λέει όμως να τιμωρηθεί το 99% αναλογικά και ίσως και βαρύτερα επειδή αυτά τα ρεμάλια θα έπρεπε να δίνουν το καλό παράδειγμα. Και όχι να εφευρίσκουν νόμους για να την γλυτώνουν.


Θα σου πω μια ιστορια φιλε μου Χρηστο. εχω εναν παιδικο φιλο, πτυχιουχος του Μετσοβειου με 2-3 μαστερς και ο οποιος ηταν υπαλληλος σε μια εταιρεια για χρονια. Πριν 6-7 χρονια ανοιξε την δικια του εταιρεια, πανω στην ιδικοτητα του, και περυσι την εκλεισε.
Σημερα μενει στην Ιπποκρατειο Πολιτεια (απο το π.φαληρο μεχρι πριν 5 χρονια) σε δικο του σπιτι, κυκλοφορει με δυο αυτοκινητα αξιας 250,000ε (απο Nissan Micra του 1990 πριν 5 χρονια)και οταν κανει καλο καιρο παιρνει το 10μετρο του και αρμενιζει το αιγαιο (απο...τιποτα πριν 5 χρονια). Τα παιδια του δε πανε σε πανακριβο ιδιωτικο σχολειο (14000ε εκαστο τον χρονο)!
Να σκεφτω λοιπόν οτι αυτος ο φιλος ηταν εξυπνος? οτι εκλεψε τον ΦΠΑ? οτι δουλευε με εικονικα τιμολογια? οτι δεν πληρωνε το ΙΚΑ των υπαλληλων του? οτι σφετεριστηκε επιχορηγησεις εκατομμυριων? Οτι εκλεισε την εταιρεια μεσα σε 2 ημερες για να μην τον κανουν τσακωτο ισως?
Πες μου εσυ!!!!

Ισως θα ηταν πρέπον να παω να τον δειρω αφου κατα την γνωμη μου ισχυουν ολα τα παραπανω! Να παω να τον καταγγειλω ισως χωρις απτες αποδειξεις? Ετσι δεν ειναι?
Οχι, Χρηστο δεν ειναι ετσι!!! Για μενα αυτος ο ανθρωπος θα ειναι οπως και οτι ηταν πριν αυτα τα 5 χρονια, οταν ηταν υπαλληλος! Δεν ειναι δικια μου δουλεια να τον κρινω/δικασω/καταδικασω αλλα αλλονων. Εμενα η δικια μου δουλεια ειναι, αν ηταν και πολιτικος, να ΜΗΝ τον ψηφισω, αυτο και μονον!!!

Ταυτοχρονα βριζει, κι αυτος, τον ΓΑΠ και το μνημονιο διοτι θεωρει οτι αυτος και αυτο φταιει για το κλεισιμο της εταιρειας του και το σταματημα των εισερχομενων ''κερδων'' αδυνατωντας ηθελημενα να δει οτι οποιος και να ηταν στην εξουσια το μνημονιο τον Μαϊο του '10 θα εμπαινε στην ζωη μας ουτως ¨η άλλως! Αδυνατει να ξεφυγει απο το κλισέ ''δεν φταιω εγω'' διοτι θεωρει οτι ακομα κι αν εφταιξε ετσι κανουν ολοι στην ελλαδα και αρα ''δεν φταιει''! Λαϊκιζει μηπως? Εγω λεω ΝΑΙ αφου συνεζιχει να ζει οπως και πριν το κλεισιμο της εταιρεια του περιμενωντας εκ του ασφαλους την επανιδρυση της!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα και σε μένα. Ή οι παρόντες εξαιρούνται?

Αρα και σε ολους, μεσα κι εγω!!!

Last edited by GeorgeP; 02-03-2011 at 18:44.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 02-03-2011, 18:42
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Το πετυχημενο πειραμα του ΔΝΤ Για τους μεγιστανες Το λαο ποιος τον γ...ι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
....................................................

Αφού ο Ερντογάν ξαπόστειλε τα καρντάσια του ΔΝΤ.
Το ΔΝΤ εχει φυγει 3 χρονια απο την τουρκια και η Τουρκια ειναι ακομη τουρκια!!
Το οτι εχει σοβαρο προβλημα διανομης του πλουτου δεν λεει τιποτα, ας το λυσει ο Ερντογαν, ειναι εσωτερικο προβλημα.
Οπως και στην Ελλαδα, εχουμε εσωτερικα προβληματα που ειναι ασχετα με το ΔΝΤ!!!!
Για θυμησου, δεκαετια '60 αναπτυξη ελλαδας 14%, που πηγαινε ο πλουτος? Δεν ειχαμε ΔΝΤ τοτε!!!

Η αυξηση του ΑΕΠ ειναι αλληλενδετη με τους δεικτες αναπτυξης Γιαννη. Οταν η τουρκια επαιρνε τα 20δις ειχε απο πριν κλεισει συμφωνιες για εργοαστασια παραγωγης βαριας βιομηχανιας. Ετσι τα εσπρωξε εκει και μετα οταν ηταν η ωρα της αποπληρωμης τους εδιωξε!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 03-03-2011, 02:11
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Το πετυχημενο πειραμα του ΔΝΤ Για τους μεγιστανες Το λαο ποιος τον γ...ι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Χειμαροδέστατος όπως πάντα… δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω. Δηλώνω αδυναμία. Τα πάντα. Όλα. Είσαι δομικά ΠΑΣΟΚ ρε φίλε.
Οχι, αλαλ δεν μπορεις να τους κατηγορησεις οτι κανουν λαθος!!! Ουτε μπορεις να κατηγορησεις την απατημενη συζυγο για ηλιθιοτητα! διοτι αν η κακομοιρα ''δεν εχει που την κεφαλη κλινη'', δηλαδη ειναι ανεργη απο τοτε που παντρευτηκε, ειναι μεγαλη σε ηλικια κ.λ.π τι θα μπορουσε να κανει? Μονον να υπομενει αγαπητε φιλε Χρηστο!! Εγώ δεν σκέφτομαι έτσι ρε Γιώργο, τι να κάνουμε τώρα? Εγώ θα έβγαινα να πλύνω σκάλες. Άλλη νοοτροπία.
Κι εμεις, δεν ξερω για σενα αλλα εμεις οι υπαλληλοι ανεργοι, ''δεν εχουμε που την κεφαλη κλινη'' οποταν το μονο που μας μενει να κανουμε ειναι να ελπιζουμε σε καλυτερευση των συνθηκων...οπως και μια απατημενη συζυγος οπως περιγραφω πιο πανω!!

Το να βγω και να λεω τον αλητη τον ΓΑΠ, τον ''χοντρο'' και δεν ξερω ποιον άλλον πολιτικο σημαινει οτι αισθανομαι ασφαλης απο παντου. Θελεις γιατι εχω πολλα μπικικινια, θελεις γιατι ειμαι απο αυτους που μου εδωσαν το σακι με τα χρηματα που λεγαμε πιο πανω, θελεις γιατι ειμαι απο αυτους που εκλεψα με εικονικα τιμολογια, με ΦΠΑ με, με,με......οπως θελεις παρτο, αλλα οπως και να τα εχω βγάλει αυτα τα πολλα μπικικινια... αισθανομαι ασφαλης!!!!!!!!
Ασφάλεια Γιώργο αισθάνεσαι και όταν έχεις γνώση. Σκέψου το.



Συγνωμη αλλα, ετσι οπως το εγραψες (κι εχεις ξαναγραψει) εκει πηγε το μυαλο μου!!

Κι επειδη εσυ (τωρα απευθυνομαι σε εσενα προσωπικα) εκλεισες την εταιρεια σου φταιει ο ΓΑΠ και το μνημονιο?
ΒΕΒΑΙΩΣ. Διότι το δημόσιο μου χρωστάει τα λεφτά που μου χρωστάει Γιώργο, δεν μου τα χρωστάς εσύ…
Τοσες άλλες που δεν εκλεισαν παλι φταιει ο ΓΑΠ αλλα απο την άλλη, την καλη, πλευρα? Έχουν άλλους χρηματοοικονομικούς δείκτες.
Εγω που απολυθηκα φταιει ο ΓΑΠ?

δηλαδη θα προτιμουσες εσυ να ειχες την εταιρεια σου αλλα η υπολοιπη χωρα να χρεωκοπουσε και ολοι εμεις οι άλλοι να πιναγαμε και να κανουμε εφοδους στα Σουπερ μαρκετς?
Όχι, δεν θα το προτιμούσα από ηθικής άποψης, αλλά και επειδή ξέρω ότι δεν γίνεται εγώ να ‘’εχω’ Κυριακή και όλοι οι υπόλοιποι Τρίτη.
Δεν σκεπτομαι ετσι εγω Χρηστο!

Οταν λες ''οι δικοι'' μου ποιους εννοεις? διοτι φανταζομαι να αντιλαμβανεσαι οτι και οι αλλοι να παρεμεναν στην εξουσια τομιδιο μνημονιο θα ειχαμε.
Ο χοντρός να επαναλλάβω ότι την κοπάνησε μόλις είδε το έργο. Και ως άλλος Σημίτης έδωσε τον μουτζούρη στον Τρελοστεφανή. Μηπως κι αυτοι ειναι ''οι δικοι'' μου????



κι επειδη ο ΓΑΠ εφερε το μνημονιο και το ΔΝΤ δεν ενδιαφερεται για την χωρα? Εχουμε σκεφτει ποτε αν υπηρχε άλλη λυση? και αν ναι ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΛΕΓΑΜΕ?
Τα έχουμε ξαναπεί. Η επανάληψις όμως σώζει. Αν και δεν το βλέπω με σένα… Δεν έχει ΠΟΤΈ κανείς πει αν το ΑΕΠ της χώρας φτάνει για την επιβίωσή μας. Επίσημα νούμερα. Πού να έχεις όμως εμπιστοσύνη?
Επειδη απολυθηκαμε, κλεισαμε την επιχειρηση μας και δεν ξερω κι εγω τι άλλο φταιει ο εκαστοτε Πρωθυπουργος? Όχι, φταίω εγώ.
Φυσικα και φταιει αυτος αφου ΟΛΟΙ ψαχνουμε εναν αποδιοπομπαιο τραγο να του φορτωσουμε τα παντα ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΩΝ ΤΩΝ ΕΑΥΤΩΝ ΜΑΣ ΦΥΣΙΚΑ!!!!
Βολικοτατο! Εχουμε και την συνειδηση μας ησυχη!!!

Αυτες οι προσωπικες αντωνυμιες (..σου, .......Γιωργακης ΣΟΥ) που με τοση περισσεια χρησιμοποιεις χρωματιζοντας με καταντανε ενοχλητικες!
Χε χε
Στο κατω κατω μιλας με ενα βαθεια πολιτικοποιημενο ατομο (εμενα) χωρις καν να δηλωνεις τα δικα σου πολιτικα πιστευω εστω και εμμεσως και χωρις γενικοτητες! Γιατι? Δεν πιστευω να φοβασαι τον αντιλογο κι ετσι να μιλας εκ του ασφαλους (αφου δεν ξερει τι θα μου πει? δεν μπορει να μου πει τιποτε!!χε,χε!!)
indymedia, πώς με είπες την περασμένη φορά… τίποτα ρε Γιώργο, τίποτα. Δεν υπάρχει πολιτική στην Ελλάδα, για την Ελλάδα. Εις οιωνός άριστος, αμύνεσθε περί ΠΆΡΤΗΣ.
Με χαρακτηριζεις ως πρασινοφορουρο,
Δεν έχει να κάνει με πρασινοφρουρό ρε φίλε. Αισθάνεσαι την ανάγκη να ανήκεις κάπου. Ε, εγώ δεν θέλω να ανήκω κάπου. Θέλω να την παλεύω μόνος μου. Και ότι βρέξει ας κατεβάσει. Θυμάσαι που με εξυπηρέτησες και μου παράγγειλες τα μπουζί από το internet διότι δεν είχα πιστωτική? Έ, έφτασαν τα Χριστούγεννα και τα πέρασα οικογενειακώς με €120. Τώρα γύρισαν τα πράγματα και φόρτωσα. Έτσι είναι όταν είσαι επιχειρηματίας. Εγώ φταίω και για αυτό? ενταξει, αλλα εσυ παραμενεις στο Πολιτικο σκοταδι γιατι? Μαλλον διοτι δεν ανηκεις πουθενα πολιτικα κι ετσι ''παιζεις'' εκ του ασφαλους τον μπαλαντερ!!!!! Με κουκούλα καίω τις cayenne των αλητών.
Καπως αναρχικο μου κανει αυτο, ''δεν πιστευω δηλαδη πουθενα και τιποτα αρκει εγω να ειμαι καλα!!!!!!!!!!!!''




Τους οποιους εκλεγουμε εμεις!! Αληθεια ψηφισες στις τελευταιες βουλευτικες εκλογες??
Όχι βέβαια, με κοροϊδεύεις τώρα? Νερό στον μύλο τους θα πάω? Αν θέλουν να μου τα… παρακαλέσουν λίγο ακόμα για κανένα ψήφο, θα τους ακούσω με μεγάλη χαρά. Να τους καλέσω σε κανένα πάρτυ, για να γελάσουμε και να πάρω και κανένα έργο, ναι. Με 80% προκαταβολή και αν θέλουν. Μόνο έτσι όμως και ως εκεί. Μετά θα πάω στα φιλαράκια μου στο Σύνταγμα να πιώ καφέ. Γιατί εκεί αισθάνομαι καλύτερα. Οι άλλοι είναι αλήτες. Και έτσι πρέπει να τους φέρεσαι. Αλλιώς σε λένε και ######. Και ######ς δεν είμαι.



ΛΑΘΟΣ!!! εχεις βασικες ελλειψεις διακυβερνησης που σε οδηγουν σε τελειως λανθασμενα συμπερασματα!!

Οι δικαστες εκλεγονται με δικια τους εσωτερικη διαδυκασια και πληρωνονται απο το Δημοσιο μονον! Οπως ακριβως και στην εκκλησια της Ελλαδος γινεται. Ακομα, οι δικαστες ελεγχουν τους μισθους τους παλι μονοι τους αυξανοντας τους κατα το δοκουν χωρις να παρεμβαινει η οποιαδηποτε κυβερνηση (ειναι στο συνταγμα).
Ρε, μας κοροϊδεύεις εσύ… γιατί τους αφήνει η κυβέρνηση να κανονίζουν τους μισθούς τους κατά το δοκούν? Για να μπορούν να λένε μετά οι πολιτικοί, ‘γιατί αυτοί και όχι και μεις’… Αυτά δεν μπορεί να μην τα ξέρεις… για αυτό σου λέω ότι μας κοροϊδεύεις.



Θα σου πω μια ιστορια φιλε μου Χρηστο. εχω εναν παιδικο φιλο, πτυχιουχος του Μετσοβειου με 2-3 μαστερς και ο οποιος ηταν υπαλληλος σε μια εταιρεια για χρονια. Πριν 6-7 χρονια ανοιξε την δικια του εταιρεια, πανω στην ιδικοτητα του, και περυσι την εκλεισε.

Σημερα μενει στην Ιπποκρατειο Πολιτεια (απο το π.φαληρο μεχρι πριν 5 χρονια) σε δικο του σπιτι, κυκλοφορει με δυο αυτοκινητα αξιας 250,000ε (απο Nissan Micra του 1990 πριν 5 χρονια)και οταν κανει καλο καιρο παιρνει το 10μετρο του και αρμενιζει το αιγαιο (απο...τιποτα πριν 5 χρονια). Τα παιδια του δε πανε σε πανακριβο ιδιωτικο σχολειο (14000ε εκαστο τον χρονο)!
Να σκεφτω λοιπόν οτι αυτος ο φιλος ηταν εξυπνος? οτι εκλεψε τον ΦΠΑ? οτι δουλευε με εικονικα τιμολογια? οτι δεν πληρωνε το ΙΚΑ των υπαλληλων του? οτι σφετεριστηκε επιχορηγησεις εκατομμυριων? Οτι εκλεισε την εταιρεια μεσα σε 2 ημερες για να μην τον κανουν τσακωτο ισως?
Πες μου εσυ!!!!

Ισως θα ηταν πρέπον να παω να τον δειρω αφου κατα την γνωμη μου ισχυουν ολα τα παραπανω! Να παω να τον καταγγειλω ισως χωρις απτες αποδειξεις? Ετσι δεν ειναι?
Οχι, Χρηστο δεν ειναι ετσι!!! Για μενα αυτος ο ανθρωπος θα ειναι οπως και οτι ηταν πριν αυτα τα 5 χρονια, οταν ηταν υπαλληλος! Δεν ειναι δικια μου δουλεια να τον κρινω/δικασω/καταδικασω αλλα αλλονων. Εμενα η δικια μου δουλεια ειναι, αν ηταν και πολιτικος, να ΜΗΝ τον ψηφισω, αυτο και μονον!!!

Ταυτοχρονα βριζει, κι αυτος, τον ΓΑΠ και το μνημονιοδιοτι θεωρει οτι αυτος και αυτο φταιει για το κλεισιμο της εταιρειας του και το σταματημα των εισερχομενων ''κερδων'' ωχ, κάτι μου θυμίζει χε χε αδυνατωντας ηθελημενα να δει οτι οποιος και να ηταν στην εξουσια το μνημονιο τον Μαϊο του '10 θα εμπαινε στην ζωη μας ουτως ¨η άλλως! Αδυνατει να ξεφυγει απο το κλισέ ''δεν φταιω εγω'' διοτι θεωρει οτι ακομα κι αν εφταιξε ετσι κανουν ολοι στην ελλαδα και αρα ''δεν φταιει''! Λαϊκιζει μηπως? Εγω λεω ΝΑΙ αφου συνεζιχει να ζει οπως και πριν το κλεισιμο της εταιρεια του περιμενωντας εκ του ασφαλους την επανιδρυση της!!!




Αρα και σε ολους, μεσα κι εγω!!!
Βγαίνει κάτι πιστεύεις? Αν βγαίνει να το συνεχίσουμε…
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 03-03-2011, 12:32
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Το πετυχημενο πειραμα του ΔΝΤ Για τους μεγιστανες Το λαο ποιος τον γ...ι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων

Βγαίνει κάτι πιστεύεις? Αν βγαίνει να το συνεχίσουμε…
Οχι, δεν βγαινει!! Αλλα ουτε αυτος ειναι ο σκοπος μιας συζητησης δυο εκ διαμτρου αντιθετων Πολιτικα ανθρωπων!!!

Απορια, οταν καποιος δεν ψηφιζει τιποτα και κανεναν πως μπορει να εχει πολιτικη αποψη?
Αυτο μου θυμιζει το ΚΚΕ που αποκυρησσει ΔΗΜΟΣΙΑ το Συνταγμα αλλα εκλεγεται βασει αυτου!! Και μιλανε κι ολας, εχουν κι αποψη!!!!! Κι εμεις τους ακουλουθυμε.....βαση τινος πραγματος αραγε? Μάλλον διοτι ετσι συμφερει ξεχωριστα τον καθενα απο εμας!

Σημ. Δομικος ΠΑΣΟΚΟΣ δεν ειμαι, δομικος Δημοκρατης ναι ειμαι!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε, μας κοροϊδεύεις εσύ… γιατί τους αφήνει η κυβέρνηση να κανονίζουν τους μισθούς τους κατά το δοκούν? Για να μπορούν να λένε μετά οι πολιτικοί, ‘γιατί αυτοί και όχι και μεις’… Αυτά δεν μπορεί να μην τα ξέρεις… για αυτό σου λέω ότι μας κοροϊδεύεις.


Οπως σου ειπα, και με το συμπαθειο, εχεις βασικες ελλειψεις πολιτικης διακυβερνησης, νομων και γνωση του Συνταγματος.

Στο πρώτο έτος της Νομικής, οι φοιτητές διδάσκονται πως το Σύνταγμά μας καθιερώνει ευθέως την αρχή της διακρίσεως των τριών λειτουργιών (νομοθετικής, εκτελεστικής και δικαστικής), τις οποίες θεωρεί ισοδύναμες και ισότιμες. Ακόμα οι καθηγητές διδάσκουν ότι μόνο διά της ισοδυναμίας και της ισοτιμίας των λειτουργιών επιτυγχάνεται η πραγματική και αποτελεσματική διάκριση αυτών που αποτελούν το βάθρο της οργανώσεως και λειτουργίας της ενιαίας κρατικής εξουσίας και του Κράτους Δικαίου. Για τη δικαστική λειτουργία καθιερώνεται η ανεξαρτησία της και το Σύνταγμα αναγνωρίζει λειτουργική και προσωπική ανεξαρτησία στους δικαστές.Το Συμβούλιο της Επικρατείας έχει δεχτεί ότι προς διασφάλιση της ανεξαρτησίας αυτής το Σύνταγμα επιτάσσει και την ιδιαίτερη μισθολογική μεταχείριση των δικαστών.

Επιπλεον το προηγουμενων:

Το άρθρο 63§1 του Συντάγματος ορίζει ότι οι βουλευτές δικαιούνται αποζημίωση και δαπάνες και το ύψος τους καθορίζεται με απόφαση της Ολομέλειας της Βουλής. Στις 22.12.1964 η Βουλή αποφασίζει (συνεδρίαση ΚΔ' της 22.12.1964), εφαρμόζοντας το άρθρο 75 του Συντάγματος του 1952, αντίστοιχο προς το άρθρο 63 του ισχύοντος Συντάγματος, ότι:
«Η μηνιαία βουλευτική αποζημίωση είναι ίση προς το σύνολον των μηνιαίων αποδοχών (μετά του ανωτάτου ορίου των πάσης φύσεως παρεχομένων επιδομάτων και προσαυξήσεων) του Ανωτάτου δικαστικού λειτουργού». Η απόφαση αυτή διατηρήθηκε σε ισχύ με την §1 του άρθρου 1 του Ζ'/1975 Ψηφίσματος της Ε' Αναθεωρητικής Βουλής (ΦΕΚ 23/18.2.1975 τ.Α') και ισχύει και κατά το ισχύον (άρθρ. 111§2) Σύνταγμα.

Οπως διαπιστωνεις προταιρεοτητα εχει ο μισθος του Δικαστικου και μετα του Βουλευτη και Προεδρου της δημοκρατιας!!!!!!!!
Οι βουλευτες ''εκοψαν'' (λενε) 20% απο τις αποδοχες τους, τους δικαστικους ομως δεν τους πειραξαν καν! Απλως δεν τους εχουν δωσει ακομη τα αναδρομικα τους τα οποια ανερχονται σε 200,000,000ε αφου οι ιδιοι αποφασισαν αυτα να ισχυουν απο το.......2003!!!!!!!!
Οποιον δικηγορο και να ρωτησεις θα στο πει!!!

Και για να σε προλαβω, επομενη αναθεωρητικη διαδυκασια του Συνταγματος ειναι το 2013, αγνωστον σημερα τι θα αλλαξει σε αυτο και τι οχι!
Εχε υπόψιν σου οτι για αλλαγη μιας ''τελειας'' στο Συνταγμα απαιτειται συμφωνια απο τα 2/3 της βουλης, ητοι 201 θετικοι ψηφοι! Δεν υπαρχει δε δευτερη και τριτη ψηφοφορια ωστε να απαιτουνται μονον 151 ψηφοι οπως γινεται επι παραδειγματι στην εκλογη του Προεδρου της Δημοκρατιας!!!

Γιαυτο σου λεω Χρηστο, μιλας με ενα βαθεια πολιτικοποιημενο ατομο (εμενα) το οποιο εχει αριστη (χμ, σχετικο αυτο) γνωση του Συνταγματος και καποιων νομων στα οποια γαλουχηθηκα κατα την περιοδο της πολιτικης μου ενασχολησης/κοματικοποιησης την 12ετια 1978-1990!!!
Τα συμπερασματα που βγαζω και αυτα που γραφω βασιζονται στα παραπανω και οχι σε λογια του αερα!!!

Τωρα τι λες? πιστευεις ακομη οτι σε/σας κοροιδευω????

Last edited by GeorgeP; 03-03-2011 at 13:18.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 03-03-2011, 13:27
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Το πετυχημενο πειραμα του ΔΝΤ Για τους μεγιστανες Το λαο ποιος τον γ...ι

Σορρυ ξεχασα

,,,,,,,,,το Σύνταγμα επιτάσσει και την ιδιαίτερη μισθολογική μεταχείριση των δικαστών (άρθρο 87 παρ. 1 και 2)
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 03-03-2011, 18:12
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Το πετυχημενο πειραμα του ΔΝΤ Για τους μεγιστανες Το λαο ποιος τον γ...ι

Πάντα "to the point" ο Γιώργαρος !!


Reply With Quote
  #28  
Παλιό 03-03-2011, 18:51
γιαγια αρκουδα Ο/Η γιαγια αρκουδα βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ν. φιλαδελφεια
Μoto: BMW K 1200 LT NEXUS 500 AX1 HONDA KABASAKI ZX636RR GSR600 SUZUKI
Μηνύματα: 396
Προεπιλογή Απάντηση: Το πετυχημενο πειραμα του ΔΝΤ Για τους μεγιστανες Το λαο ποιος τον γ...ι

παντος οποιο ποστ και να βαλω καταλιγη σε διαμαχη
ουτε επιτηδες να το εκανα...

παντος ασχετος το τη πολιτικο κομα υποστηριζεται το δοχτυλο σε ολους μας λιγο η πολυ η καθε κηβερνηση μας το βαζει.
και συγουρα οταν το κανουμε δεν κοιταζουν το τι χρωμα ειναι αυτος που του το βαζουνε. απλα το βαζουν......
οποτε νομιζω οτι αντι να κοιταμε πιος μας βαζει το δακτυλο και πιος μας το βαζει περισοτερο να συγκεντροθουμε στο δαχτυλο οχι το τι χρωμα ειναι και ποσο βαθια μας μπενει, αλλα να κοιταξουμε να μην δεχομαστε να μας μπενει........
γιατι στην ελαδα ολοι κοιταμε το ενα χερι που νας δυχνει το ζαχαρωτο, το αλλο χερι που το εχουν δεν κοιταμε παρα μονο μετα το νιωθουμε.....
και αφου το σινηθησουμε μας διχνουν το επομενο ζαχαροτο και δοστου το αλλο πιο μεσα......
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 03-03-2011, 19:14
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Το πετυχημενο πειραμα του ΔΝΤ Για τους μεγιστανες Το λαο ποιος τον γ...ι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα "to the point" ο Γιώργαρος !!



I have to!!!!!

Aλλιως κοροιδευω τον κοσμο Κωστα!!!

Επιπλεον συχαινομαι την αποδοση τιτλων και τα ''βαψιματα'' μονον και μονον επειδη τα λεγομενα μου δεν συμπιπτουν με τις ιδεες των άλλων!
Σιχαινομαι ακομη πιο πολυ την αποδοση τιτλων και τα ''βαψιματα'' επειδη τυγχανει αυτα που λεω να συμπιπτουν με αυτον που κυβερναει... ασχετως αν εχω δηλωσει σε ολα τα μηκη και πλατη οτι οποιος και να ηταν επανω και εφαρμοζε ολα αυτα που εφαρμοζονται εγω θα ημουν μαζι του! Διοτι πολυ απλα επρεπε αυτα να ειχαν γινει σιγα -σιγα εδω και 30 χρονια αλλα δεν....., και τωρα που εγιναν μονο μιας μας τσουζει!!! Ενω αν γινοντουσαν με την ιδια πυγμη αλλα σταδιακα ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥς τοτε ουτε που θα την ''ακουγαμε '' καθολου!!!

Last edited by GeorgeP; 03-03-2011 at 19:20.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 03-03-2011, 21:33
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Το πετυχημενο πειραμα του ΔΝΤ Για τους μεγιστανες Το λαο ποιος τον γ...ι

καλα!σε λιγο θα μας δειτε και εμας!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Το Android Smartphone του, τον γλίτωσε από το πρόστιμο nieri Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 13 01-03-2011 17:56
το πειραμα με τον βιολιστή στο μετρό kerasomallousa Πολιτισμός 9 13-08-2010 15:45
Το 20% του πληθυσμού στην Ελλάδα βρίσκεται αντιμέτωπο με τον κίνδυνο της φτώχειας με MARK Επικαιρότητα 11 11-07-2010 03:12
Για τους εραστές του ποδοσφαίρου... Γκολάρες !!! frits Διάφορα 8 15-03-2010 18:12
Για τους θαυμαστές του Bruce Lee !!!!! frits Διάφορα 8 02-03-2010 20:38


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!