GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Κόσμος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 23-09-2011, 23:54
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ο διασυρμός δεν έχει τέλος...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά που λες σοβαρά εσύ βρε Γιάννη. Για ρίξε και λίγο μια ματιά στην Ιστορία τι γίνεται όταν περιμένουμε με καλά λόγια και ευγένεια να μπουν στο σπιτικό μας... Έχεις υπόψη σου ποια είναι τα εγγόνια των παλικαριών; Έλα καμιά εκδρομούλα στο Δίστομο για παράδειγμα.

Εκτός αν έχεις να μας πεις ότι κερδήθηκε ποτέ κάτι χωρίς αίμα.

Γιώργο, λυπάμαι αλλά δεν κερδήθηκαν σπουδαία πράγματα με το αίμα, όπως το εννοείς εσύ. Άλλωστε μην ξεχνάς πως μέχρι τώρα τους αριστερούς/αναρχικούς που έλεγαν τα ίδια πράγματα τους περιγελούσατε, βολεμένοι στη σιγουριά της εθνικοφροσύνης σας!!!!
Έτσι για να γελάσουμε, χωρίς να διεκδικεί λογοτεχνικές δάφνες, ας χαζέψουμε λίγο την "Κωμικοτραγική ιστορία του Ελληνικού έθνους" του Βασίλη Ραφαηλίδη... Εντάξει με πολλές ενστάσεις και με ελάχιστη βιβλιογραφία, αλλά κατά την γνώμη μου πάντα επίκαιρη!!!
Τώρα που γελοιοποιήθηκε η ασφάλεια των "νοικοκυραίων" και επειδή δεν το αντέχετε να παραδεχτείτε πως υποστηρίζατε ένα σάπιο σύστημα, ρίχνετε το φταίξιμο στον Γιωργάκη και στους τάχα μου σοσιαλιστές... όμως όσο κι αν κρύβεστε πίσω από το δάκτυλο, οι ευθύνες σας είναι τεράστιες για να μην πω μεγαλύτερες των πασόκων (έτσι κι αλλιώς μια από τα ίδια περίπου είναι).
Και μην βρίζεις έτσι άκομψα τους πολιτικούς, γιατί δεν νομίζω οι "καλές μεταθέσεις" να προέκυπταν μέσω ΑΣΕΠ?!!??!
Δεν θέλω να κάνω μια προσωπική επίθεση, αλλά δυστυχώς πολλές φορές αυτά μπερδεύοντε μόνα τους... σκέψου πως κάποιοι άλλοι μπορεί να ενοχλούντε από τους χαρακτηρισμούς που αβίαστα εκτοξεύοντε και όσο κι αν δικαιολογούντε από την οικονομική συγκυρία δεν παύουν να είναι κάποιες φορές επικίνδυνη προπαγάνδα.
Αυτά και ειλικρινά μόνο και μόνο γιατί θεωρώ πως η συμμετοχή μου στο φόρουμ πρέπει να είναι έντιμη και ξεκάθαρη. Θέλω να πω μ' αυτό πως δεν στρέφομαι προσωπικά εναντίον κάποιου, αλλά δράττομαι της ευκαιρίας...
Αύριο θα λείπω, οπότε μάλλον δεν θα έχει και σπουδαία συνέχεια το έργο από μένα... Καλό Σαββατοκύριακο.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 24-09-2011, 01:06
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ο διασυρμός δεν έχει τέλος...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, λυπάμαι αλλά δεν κερδήθηκαν σπουδαία πράγματα με το αίμα, όπως το εννοείς εσύ. Άλλωστε μην ξεχνάς πως μέχρι τώρα τους αριστερούς/αναρχικούς που έλεγαν τα ίδια πράγματα τους περιγελούσατε, βολεμένοι στη σιγουριά της εθνικοφροσύνης σας!!!!
Έτσι για να γελάσουμε, χωρίς να διεκδικεί λογοτεχνικές δάφνες, ας χαζέψουμε λίγο την "Κωμικοτραγική ιστορία του Ελληνικού έθνους" του Βασίλη Ραφαηλίδη... Εντάξει με πολλές ενστάσεις και με ελάχιστη βιβλιογραφία, αλλά κατά την γνώμη μου πάντα επίκαιρη!!!
Τώρα που γελοιοποιήθηκε η ασφάλεια των "νοικοκυραίων" και επειδή δεν το αντέχετε να παραδεχτείτε πως υποστηρίζατε ένα σάπιο σύστημα, ρίχνετε το φταίξιμο στον Γιωργάκη και στους τάχα μου σοσιαλιστές... όμως όσο κι αν κρύβεστε πίσω από το δάκτυλο, οι ευθύνες σας είναι τεράστιες για να μην πω μεγαλύτερες των πασόκων (έτσι κι αλλιώς μια από τα ίδια περίπου είναι).
Και μην βρίζεις έτσι άκομψα τους πολιτικούς, γιατί δεν νομίζω οι "καλές μεταθέσεις" να προέκυπταν μέσω ΑΣΕΠ?!!??!
Δεν θέλω να κάνω μια προσωπική επίθεση, αλλά δυστυχώς πολλές φορές αυτά μπερδεύοντε μόνα τους... σκέψου πως κάποιοι άλλοι μπορεί να ενοχλούντε από τους χαρακτηρισμούς που αβίαστα εκτοξεύοντε και όσο κι αν δικαιολογούντε από την οικονομική συγκυρία δεν παύουν να είναι κάποιες φορές επικίνδυνη προπαγάνδα.
Αυτά και ειλικρινά μόνο και μόνο γιατί θεωρώ πως η συμμετοχή μου στο φόρουμ πρέπει να είναι έντιμη και ξεκάθαρη. Θέλω να πω μ' αυτό πως δεν στρέφομαι προσωπικά εναντίον κάποιου, αλλά δράττομαι της ευκαιρίας...
Αύριο θα λείπω, οπότε μάλλον δεν θα έχει και σπουδαία συνέχεια το έργο από μένα... Καλό Σαββατοκύριακο.
Προφανώς και δεν ξέρεις, μάλλον σε κάποιον άλλον θα απευθύνεσαι. Να παραδεχτούμε; Υποστηρίζαμε; Δεν σε πιάνω. Οι ευθύνες μας; Δεν εγνώριζα ότι εσύ δεν ήσουν Έλληνας και ανεύθυνος... Αριστεροί; Τους περιγελούσαΜΕ; Ποιοι είναι αριστεροί; Που υπάρχουν; Υπάρχουν στον κόσμο πλέον και δη στην Ελλάδα αριστεροί; Κοίτα πόσα θα μάθω σήμερα!

Εκεί πάνω που βρισκόμουν και κράταγα με τα χέρια μου τη ζωή μου και των υπολοίπων που την εμπιστεύονταν για χρόνια, του Προέδρου της Δημοκρατίας πολλάκις, τον οποίον μετέφερα και αυτόν, ούτε ΑΣΕΠ, ούτε πολιτικοί με βόλεψαν ποτέ, ούτε κανένας. Μάλλον εγώ τους βόλευα και τους το αναγνωρίζω ότι με ευχαριστούσαν. Αντιθέτως ξέρω άλλους συναδέρφους που τους βόλεψαν αυτοί που λες και το αποτέλεσμα είναι να μην βρίσκονται στη ζωή τώρα. Δυστυχώς και ήταν φίλοι μου.
Και όταν θα έπρεπε να τους γλύψω γιατί είχε έρθει η ώρα της καλής μετάθεσης, τους έφτυσα, Κατάμουτρα. Και τους τό' πα. Αυτά που λέω τα έχω κάνει πράξη. Καλό ΣΚ.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 25-09-2011, 18:53
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ο διασυρμός δεν έχει τέλος...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς και δεν ξέρεις, μάλλον σε κάποιον άλλον θα απευθύνεσαι. Να παραδεχτούμε; Υποστηρίζαμε; Δεν σε πιάνω. Οι ευθύνες μας; Δεν εγνώριζα ότι εσύ δεν ήσουν Έλληνας και ανεύθυνος... Αριστεροί; Τους περιγελούσαΜΕ; Ποιοι είναι αριστεροί; Που υπάρχουν; Υπάρχουν στον κόσμο πλέον και δη στην Ελλάδα αριστεροί; Κοίτα πόσα θα μάθω σήμερα!


Ποτέ δεν είναι αργά!!!!


Εκεί πάνω που βρισκόμουν και κράταγα με τα χέρια μου τη ζωή μου και των υπολοίπων που την εμπιστεύονταν για χρόνια, του Προέδρου της Δημοκρατίας πολλάκις, τον οποίον μετέφερα και αυτόν, ούτε ΑΣΕΠ, ούτε πολιτικοί με βόλεψαν ποτέ, ούτε κανένας.



Αν και συντακτικά δεν βγάζω νόημα... επιπροσθέτως εγεννήθη μοι, νέα απορία... το Βέλγιο πότε απέκτησε Πρόεδρο Δημοκρατίας και τι στο διάολο τον έκαμαν τον Αλβέρτο τον βου' ?!?!?!!?



Μάλλον εγώ τους βόλευα και τους το αναγνωρίζω ότι με ευχαριστούσαν.



Δηλαδή τους έβρισκες θέση σε παράθυρο?!!??!?!?!



Αντιθέτως ξέρω άλλους συναδέρφους που τους βόλεψαν αυτοί που λες και το αποτέλεσμα είναι να μην βρίσκονται στη ζωή τώρα. Δυστυχώς και ήταν φίλοι μου.


Εγώ πάλι έχω χάσει αρκετούς φίλους σε ναυάγια, στις οικοδομές, στο τιμόνι, στα εργοστάσια, στο χωράφι... και δεν πήραν ούτε σύνταξη οι δικοί τους!!!


Και όταν θα έπρεπε να τους γλύψω γιατί είχε έρθει η ώρα της καλής μετάθεσης, τους έφτυσα, Κατάμουτρα.


Και αφού πήρες σύνταξη στα 40κάτι, τους άφησες να χτυπιούνται απεγνωσμένοι και συνέχισες τον αγώνα της επιβίωσης από άλλο μετερίζι!!!!
ΗΡΩΑ!!!!!!




Και τους τό' πα. Αυτά που λέω τα έχω κάνει πράξη. Καλό ΣΚ.

Βρε Γιώργο και γω θα μπορούσα θεωρητικά να είμαι συνταξιούχος του ΝΑΤ ...θεωρητικά πάντα ... Σε καλό μας γελάσαμε!!!!

Παρεμπιπτόντως γελάσαμε και με την "προφορική επιστράτευση" των στρατόκαυλων του Defence, που ενώ δεν το ήξεραν στην Κύπρο, αντιθέτως είχαν ενημερωθεί κάποιοι συνταξιούχοι στην Ελλάδα!!!!! Αν είναι "μυστικές ενέργειες" του στρατού μας αυτές... τότε ένα από τα δύο μέρη είναι για γέλια.


Και για να έρθουμε στο αρχικό...
Κάποτε εφαρμοζόταν ένας νόμος, για αναμόχλευση πολιτικών παθών, πρόκληση σε ταραχές, εξύβριση του πολιτεύματος και των κυβερνώντων και δεν θυμάμαι κι εγώ για τι άλλο...
Έτσι κυνηγήθηκαν πολλοί που διαμαρτύρονταν για το ξεπούλημα της πατρίδας και των πολιτικών και άλλα που δεν έχω όρεξη και χρόνο να απαριθμώ μεν, αλλά ταιριάζουν με αυτά για τα οποία φωνάζεις τώρα. Τότε βέβαια ίσως ήσουν απασχολημένος με το αν φοράει παντόφλα ο κάθε οδηγός δικύκλου (λες και σας πέφτει λόγος) και σου διέφυγε...
Τώρα όμως μιλάς για διασυρμό, προδοσία και άλλα τερπνά και προτρέπεις με τον τρόπο σου σε άναρχες και επικίνδυνες πράξεις το παιδί μου που μπορεί να διαβάζει το φόρουμ!!!!!



Ποτέ δεν ήμουν υποστηρικτής του ΠΑΣΟΚ, όμως ο Γιωργάκης, κατά την γνώμη μου προσπαθεί όσο μπορεί και όσο έχει περιθώρια. Δεν είναι η πρώτη φορά στην ιστορία μας που λοιδορούνται πολιτικοί, ούτε η μοναδική περίπτωση που μετά τον εξοστρακισμό ανακαλέσαμε μετανιωμένοι.
Αυτή είναι μια "εκ των προτέρων" δήλωσή μου, δίνοντας έτσι την ευκαιρία, όταν αποφανθεί η ιστορία, σε όποιον θέλει να γελάσει μαζί μου!!!
Βέβαια στα μέχρι τώρα κατά καιρούς προβλεφθέντα, γελάω εγώ... αλλά που ξέρεις... δεν θα είμαι πάντα τυχερός!!!!!






ΥΓ. Κάθε διαφωνία, τις περισσότερες φορές, οδηγεί και σε "προσωπικές" κόντρες. Παρ' όλα αυτά, επιμένω πως "παίρνω σαν αφορμή" κάθε φορά μια δημοσίευση και δεν έχω τίποτα παραπάνω ή παρακάτω με τον φίλο που αναφέρομαι. Είναι ένας τρόπος για "ευρύτερο" σχολιασμό!!!!
Με τον Γιώργο (gemara), έχουμε πάρει τον καφέ μας πολλάκις. Μου είναι ευχάριστη η παρέα του και αρκετά ενδιαφέρουσα σε πάμπολλα θέματα. Σαν να λέμε, στο καφενείο του χωριού οι κουβέντες πάνε κι έρχοντε... όμως στον τρύγο, στον θέρο, στο πανηγύρι... πάνε όλοι μαζί!!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 25-09-2011, 19:19
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ο διασυρμός δεν έχει τέλος...

Αγαπητέ Γιάννη είσαι είρων με έντονα εγωιστικές διαθέσεις, απαξιωτική συμπεριφορά, δογματικές και ολοκληρωτικές απόψεις και αυτό σε καθιστά ανίκανο προς συζήτηση. Σαν φτάνεις δε στα όριά του κρυμμένου θυμού σου, χρησιμοποιείς και γλώσσα λιμανιάτικη. Εύχομαι το επόμενο ΣΚ σου να είναι καλύτερο. ;-)
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 25-09-2011, 20:28
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ο διασυρμός δεν έχει τέλος...

Αγαπητέ Γιώργο, ευχαριστώ για τις ευχές σου!!!!
Η αλήθεια είναι πως η γλώσσα μου έχει επηρεαστεί πολύ από τα λιμάνια... τι να γίνει δεν είχαμε όλοι την τύχη να συναναστρεφόμαστε Προέδρους...
Αν δεν θέλεις να σου απαντάνε με τέτοιους τρόπους να τα λες με τους φίλους σου ψιθυριστά στο αυτί.
Σπάνια "συζητώ" μέσω πληκτρολογίου. Είναι ανέφικτο λόγω χρόνου και ανεδαφικό ως προς την επιλογή των συζητητών. Απλά εκτονώνομαι, με αφορμή κάθε φορά, όχι τόσο τις διαφορετικές απόψεις που φυσιολογικά θα έχει κάποιος, αλλά την "προκλητικές συμπεριφορές".
Πάντως ειλικρινά, θυμό ποτέ δεν είχα. Σε κάποιες περιπτώσεις έχω ενοχληθεί και προφανώς θα έχω ενοχλήσει, όμως το θεωρώ φυσιολογικό, γι αυτό και ανάξιο για να το "κρατάω". Δια ζώσης είναι εύκολο να μεταφέρεις τα συναισθήματά σου, ενώ γραπτά, αλλιώς τα γράφεις και αλλιώς πολλές φορές διαβάζοντε!!
Ευτυχώς ή δυστυχώς το ιντερνετ αυτά τα έχει!!!!!

Όμως, χάρηκα που επιτέλους κάποιος ασχολήθηκε με την ψυχοσύνθεσή μου και έκανε και ανάλυση... μου γλύτωσες τα λεφτά του ψυχολόγου!!!!
Παρεμπιπτόντως, το δικό μου ζόρι αυτή την εποχή, δεν είναι ούτε η οικονομική κρίση, ούτε τα πρόσθετα έξοδα του δεύτερου παιδιού (Πανεπιστήμιο Χίου), ούτε ο πόλεμος... Αυτά τα περίμενα και είχα κατά το δυνατόν προετοιμαστεί...
Μάλιστα αν μπορούσε κάποιος φίλος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.
Θέλω να βάλω στο χωριό (700μ υψόμετρο, Αχαΐα) κάποια δέντρα. Για τα καρποφόρα έχω αποφασίσει, αλλά για σκιά ακόμη ψάχνομαι.
Λέω για κάποιο σαν μουριά άκαρπη, κατάλπη, σφένδαμο, παυλώνια... αλλά μπορεί να ξέρει κάποιος κάτι καλύτερο...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 25-09-2011, 21:29
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Ο διασυρμός δεν έχει τέλος...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
...........................
Μάλιστα αν μπορούσε κάποιος φίλος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.
Θέλω να βάλω στο χωριό (700μ υψόμετρο, Αχαΐα) κάποια δέντρα. Για τα καρποφόρα έχω αποφασίσει, αλλά για σκιά ακόμη ψάχνομαι.
Λέω για κάποιο σαν μουριά άκαρπη, κατάλπη, σφένδαμο, παυλώνια... αλλά μπορεί να ξέρει κάποιος κάτι καλύτερο...
Συνιστώ μουριά !!! (πράγματι αυτό είναι ποιο σοβαρό πρόβλημα)
Αχαΐα ? Χωριό ? Λες να βγούμε <<κοντοχωριανοί>>?
Αν έτσι , την επόμενη φορά που θα βρεθώ με τον διάσιμο αστροφυσικό φραπογαλιλαίο …τι λες έρχεσαι?
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 25-09-2011, 21:33
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ο διασυρμός δεν έχει τέλος...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνιστώ μουριά !!! (πράγματι αυτό είναι ποιο σοβαρό πρόβλημα)
Αχαΐα ? Χωριό ? Λες να βγούμε <<κοντοχωριανοί>>?
Αν έτσι , την επόμενη φορά που θα βρεθώ με τον διάσιμο αστροφυσικό φραπογαλιλαίο …τι λες έρχεσαι?
Έλααααααα?!!?!??!
Πλανήτερο-Καλαβρύτων. Εσύ;;
Ρίξε σύρμα... αρκεί να μην είμαι σε... κινεζικό έδαφος!!!!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 26-09-2011, 09:19
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ο διασυρμός δεν έχει τέλος...


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί πάνω που βρισκόμουν και κράταγα με τα χέρια μου τη ζωή μου και των υπολοίπων που την εμπιστεύονταν για χρόνια, του Προέδρου της Δημοκρατίας πολλάκις, τον οποίον μετέφερα και αυτόν, ........................................


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και συντακτικά δεν βγάζω νόημα... επιπροσθέτως εγεννήθη μοι, νέα απορία... το Βέλγιο πότε απέκτησε Πρόεδρο Δημοκρατίας και τι στο διάολο τον έκαμαν τον Αλβέρτο τον βου' ?!?!?!!? .


Γιατι βρε Γιαννη συντακτικα δεν βγαζεις νοημα? Προφανως ο Γιωργος θεωρει εαυτον ανωτερον των άλλων διοτι κρατουσε στα χερια του την ζωη του και την ζωη του Προεδρου της Δημοκρατιας πετωντας στα 3000-4000 ποδια......ουτε καν καμπινα αποσυμπιεσης χρειαστηκε ποτε. Και μιλαμε για στρατιωτικους εντεταλμενους στον θανατο αν χρειαστεί.
Σιγα μην τυχον ενας τετοιος ανωτερος ανθρωπος ασχοληθει με την ζωη των υποδυεστερων αγραμματων ναυτικων, οικοδομων, λιμενεργατων......κ.λ.π.
Τετοιοι ανθρωποι Γιαννη γραφουν στα παλιοτερα των υποδυματων τους εσενα, εμενα...ολους μας, αρκει εκεινοι να ειναι καλα. Γραφουνε στα παλιοτερα των υποδυματων τους ακομα και ανθρωπους που κρατανε την τυχη 400 ανθρωπων στα χερια τους πετωντας στα 40000 ποδια και βγαινουν (αν μπορεσουν) στην συνταξη στα 60 τους χρονια....σιγα μην ασχοληθουν μαζι μας.....με τον λαουτζικο!!

Καλα λεει ο τιτλος του νηματος ''ο διασυρμος δεν εχει τελος''.......
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 26-09-2011, 12:50
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ο διασυρμός δεν έχει τέλος...



Θαυμάστε εδώ "ανδρισμό" οι πατριώτες!!!!!!



ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ Τα πραξικοπήματα τελειώνουν με ισόβια & ενίοτε με εκτελέσεις...
Τα πραξικοπήματα τελειώνουν με ισόβια & ενίοτε με εκτελέσεις...

25-09-2011 23:31:39 Tweet90Ο υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος υποστήριξε με δηλώσεις του στην Ουάσινγκτον, μετά τη συνάντηση με την Κριστίν Λαγκάρντ, ότι η χώρα μας "Θα συνεχίσει να μειώνει το δημοσιονομικό έλλειμμά της, όποιο κι αν είναι το πολιτικό κόστος".
Κάποιος να του πει ότι δεν είναι θέμα πολιτικού κόστους, πλέον. Πολιτικό κόστος έχουν oι κυβερνήσεις στις δημοκρατίες και στα δημοκρατικά καθεστώτα.
Θα σημειώσουμε κάτι γενικό (δεν αφορά βέβαια την Ελλάδα, ούτε αφορά και τη νυν κυβέρνηση...).

Φυλάνε και τον κwλο τους... οι λεβέντες!!! Οι υπογράμμιση δικιά μου...

Σε κράτη που κυβερνά πραξικοπηματικά (πραξικόπημα είναι η άνοδος στην εξουσία με ψεύδη και η εν συνεχεία εφαρμογή της 100% αντίθετης πολιτικής) μια κυβέρνηση που στις δημοσκοπήσεις εμφανίζει λαϊκή αποδοχή της τάξης του 15%, δεν τίθεται θέμα "πολιτικού κόστους".
Είναι κυβέρνηση που παραμένει στην εξουσία παρά την θέληση του λαού και αυτό είναι πραξικόπημα. Και ας μην μιλήσει κανείς για τις προβλέψεις του Συντάγματος περί "εξάντλησης της τετραετίας".
Πρώτον, το Σύνταγμα σε αυτές τις χώρες το καταπατούν με τον κάθε νόμο που φέρνουν και ψηφίζουν στην Βουλή.
Έπειτα, όπως λένε και οι ίδιοι οι κυβερνώντες σε αυτές τις χώρες, "βρισκόμαστε σε πόλεμο". Στον πόλεμο δεν υπάρχει Σύνταγμα. Υπέρτατος νόμος, η σωτηρία της πατρίδας...
Και τέλος, τα πραξικοπήματα τελειώνουν με δίκες, με ισόβιες καταδίκες και ενίοτε με εκτελέσεις... Όχι με "πολιτικό κόστος".
Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr



Και μια παραπομπή για να θυμηθούμε τι πραγματικά σημαίνει πραξικόπημα!!!

Πραξικόπημα

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Πραξικόπημα, ή Κίνημα (προπολεμική χρήση του όρου), καλείται η βίαια και αιφνιδιαστική συνωμοτική πράξη που έχει σκοπό τη μεταβολή του πολιτεύματος προς όφελος της πολιτικής και στρατιωτικής κάστας μιας χώρας. Χαρακτηριστικό επίσης είναι ότι τα πραξικοπήματα έχουν σκοπό την εγκαθίδρυση ενός καθεστώτος και τον περιορισμό των συνταγματικών δικαιωμάτων των πολιτών. Διακρίνεται σε πολιτικό ή στρατιωτικό, ενώ υπάρχει και ο όρος συνταγματικό πραξικόπημα. Πρόκειται για έννοια που έρχεται σε αντίθεση με την επανάσταση, η οποία προέρχεται από καταπιεζόμενες ομάδες πολιτών και αποσκοπεί στην επέκταση και κατοχύρωση των δικαιωμάτων τους.
Διεθνώς, πραξικοπήματα ή απόπειρες πραξικοπημάτων εκδηλώνονται συνήθως σε χώρες με πολιτική αστάθεια αλλά και οικονομικά προβλήματα, κυρίως στην Αφρική και στη Λατινική Αμερική (το 19ο αιώνα έγιναν πάνω από 200 πραξικοπήματα και απόπειρες πραξικοπημάτων στη Βολιβία). Σε πολλές περιπτώσεις με στρατιωτικά πραξικοπήματα που πετυχαίνουν εγκαθιδρύονται δικτατορίες, όπως στην Ελλάδα το 1967 η Χούντα των Συνταγματαρχών, στη Μιανμάρ το 1990, στη Νιγηρία, στο Νίγηρα, το 1996 και αλλού . Τα τελευταία χρόνια, εκδηλώθηκαν επιτυχημένα πραξικοπήματα σε χώρες, όπως οι Κομόρες[1], η Σιέρα Λεόνε, η Μαυριτανία, το Πακιστάν, η Ταϊλάνδη, τα νησιά Φίτζι , το Σάο Τομέ και Πρίνσιπε, οι Νήσοι Σολομώντα και άλλες ενώ πολλοί ηγέτες του κόσμου (αρκετοί έχουν κατοχυρώσει την εξουσία τους με τη διεξαγωγή πολυκομματικών εκλογών) , που κυβερνούν ως σήμερα κατέλαβαν την εξουσία με πραξικοπήματα, όπως στη Λιβύη ο Μουαμάρ Καντάφι, στο Σουδάν ο Ομάρ Μπασίρ , στην Γκάμπια ο Γιαγιά Τζαμέ, στην Ισημερινή Γουινέα ο Τεόντορο Ομπιάνγκ Νγκουέμα Μπαζόνγκο, στην Κεντροαφρικανική Δημοκρατία ο Φρανσουά Μποζιζέ, στη Γουινέα ο Μουσά Νταντίς Καμαρά και άλλοι. Στην Ευρώπη στην πρόσφατη ιστορία πραξικοπήματα έγιναν, εκτός από την Ελλάδα, στην Ισπανία και στην Πορτογαλία. Το 1991 το πραξικόπημα που είχε γίνει στην τότε Σοβιετική Ένωση οδήγησε στη διάλυση της ΕΣΣΔ. Απόπειρες πραξικοπημάτων, φανερές ή μη, έγιναν τις τελευταίες δεκαετίες στη Βενεζουέλα, στον Ισημερινό, στις Σεϋχέλλες, στη Μαδαγασκάρη, στην Αϊτή, στην Ονδούρα και αλλού.



Βέβαια το ότι εκλέχθηκε με τις διαδικασίες που προβλέπει το σύνταγμα (και που κάποιοι ορκίστηκαν να φυλάττουν) από την πλειοψηφία του Ελληνικού λαού... και όχι για πρώτη φορά... δεν λέει τίποτα στα βλακώδη αυτά όντα.
Αν το σύνταγμα δεν σας αρέσει... να το αλλάξουμε... μέχρι τότε, απλά εξυπηρετείτε με την ηλιθιότητά σας τα πάσης φύσεως λαμόγια.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 26-09-2011, 13:17
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Ο διασυρμός δεν έχει τέλος...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων



Σιγα μην τυχον ενας τετοιος ανωτερος ανθρωπος ασχοληθει με την ζωη των υποδυεστερων αγραμματων ναυτικων, οικοδομων, λιμενεργατων......κ.λ.π.
Τετοιοι ανθρωποι Γιαννη γραφουν στα παλιοτερα των υποδυματων τους εσενα, εμενα...ολους μας, αρκει εκεινοι να ειναι καλα. Γραφουνε στα παλιοτερα των υποδυματων τους ακομα και ανθρωπους

μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αυτόματος συναγερμός-Αξίζει ;;;;; spot Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 5 23-08-2011 19:29
Δεν υπάρχει ανεργία - Χέρια για δουλειά δεν υπάρχουν mistos Ελλάδα 22 22-03-2011 02:08
Ο συναγερμός της BMW αξίζει ;;;; choudel Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 20 03-09-2010 21:49
Θα το εφαρμόζαμε και μεις, αλλά... δεν φτάνουν οι πέτρες!!!!! yannis Κόσμος 2 17-08-2010 17:42
Η σούπερ αμόλυβδη βοηθάει ? eolos Τεχνικά θέματα διάφορα 60 02-09-2009 08:07


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!