GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 22-12-2010, 04:57
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pkiriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δείτε και αυτήν : Βρείτε Motion Activate Mini DV Spy Camera w/ Hi-Res Video DVR στη Διεθνή Αγορά του eBay, με παγκόσμιες προσφορές για αντικείμενα από όλες τις αγαπημένες σας κατηγο

και αυτή : Βρείτε Mini DV Camcorder DVR Video Camera Spy webcam MD80 στη Διεθνή Αγορά του eBay, με παγκόσμιες προσφορές για αντικείμενα από όλες τις αγαπημένες σας κατηγορί


Εχουν το μέγεθος ενός bluetooth.Είναι φθηνές πράγμα που σημαίνει οτι μπορείς να αγοράσεις δυό.Εχουν πολύ καλή λήψη.Είναι εύχρηστες.Δέχονται SD card μέχρι 8 γίγα(2 με 2,5 ωρες εγγραφή).Και μην ξεγελιέστε απο την τιμή.Στην ελλάδα πωλούνται προς 80 ευρώ.Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λεω οτι του φίλου δεν είναι καλή.Απλά στις εποχές που ζούμε γιατί να μην αγοράσουμε κάτι το οποίο είναι φθηνό και δοκιμασμένα καλό.Τώρα αν κάποιος μπορεί να διαθέσει τα χρήματα γιατί οχι??Εγώ πάντως εχω την δεύτερη την md 80 και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος.Μάλιστα εχω βοηθήσει 20 ατομα να παραγγείλουν μεχρις στιγμής και ολοι είναι ευχαριστημένοι.Αυτά τα ολίγα και η απόφαση είναι δική σας.....................
Σε άκουσα και την πήρα. €8.



Επειδή από το manual δεν καταλαβαίνω και πολλά, μπορείς να με βοηθήσεις με την λειτουργία της? Ερωτήσεις:

Πρέπει να έχει microSD για να λειτουργήσει?
Έχει τρία κουμπιά:
Power
Mode
Play / Stop

Τι κάνει το καθένα ΚΑΙ ΠΩΣ?
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 22-12-2010, 10:35
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε άκουσα και την πήρα. €8.



Επειδή από το manual δεν καταλαβαίνω και πολλά, μπορείς να με βοηθήσεις με την λειτουργία της? Ερωτήσεις:

Πρέπει να έχει microSD για να λειτουργήσει?
Έχει τρία κουμπιά:
Power
Mode
Play / Stop

Τι κάνει το καθένα ΚΑΙ ΠΩΣ?
Χρήστο πρέπει να έχει MicroSD για να λειτουργήσει όπως όλες φυσικά!
Το πλήκτρο power ενεργοποιεί απενεργοποιεί.
Το πλήκτρο Mode αλλάζει τις καταστάσεις εγγραφής ( αν δεν κάνω λάθος λειτουργεί σε 2 ή τρείς αναλύσεις έως 480p σε pal ή 510p usa style)
Το πλήκτρο play/stop είναι για να ξεκινάς και να σταματάς την εγγραφή του βίντεο!

Χρήστο σόρρυ αλλά την είχα πριν πάρω την GOPRO και την πούλησα το συντομότερο γιατί είναι πολύ δύσχρηστη τελικά, κουμπιά μινιατούρες (αντε να τα πατήσεις με γάντι), δεν έχει εξαρτήματα στερέωσης σε κράνος, δεν είναι αδιάβροχη ακόμα και με την θήκη σιλικόνης που έχει και η ανάλυση βίντεο είναι μέτρια και ο ήχος απαράδεκτος( δεν φιλτράρει καθόλου τον αέρα).
Στοιχίζει πάμφθηνα βεβαίως, αλλά τι να το κάνω άμα τελικά είναι δύσκολο να την προσαρμόσεις στο κράνος και να την χειριστέις; Προτιμώ να χρησιμοποιήσω την ψηφιακή μου φωτογραφική που τραβάει και βίντεο 720.
Δεν λέω πως μπορούν όλοι να πάρουν την GOPRO (άλλωστε είναι απο τις πιο ακριβές) αλλά ας μην απατώνται οσοι πιστεύουν ότι με λίγα ευρώ θα μπορέσουν εύκολα να τραβήξουν ομορφα και ενδιαφέρον βίντεο σαν και αυτά που βλέπουμε στο youtube! Ετσι την πάτησα και εγώ και με την πρώτη ευκαιρία την έστειλα!


ΥΓ. Απο προσωπική εμπειρία έχω διαπιστώσει πως το πιο σημαντικό πράγμα ίσως σε κάμερες extreme sports δεν είναι τελικά το πόσο καλή ανάλυση η όχι έχουν και πόσο χωρητικότητα και πόσο διάρκεια θα έχει η μπαταρία. Το σημαντικό είναι το πόσο εύκολα θα μπορείς να την στερεώσεις σε κράνος (όπου τραβάς και τα πιο ενδιαφέρον βίντεο) η σε άλλα σημεία όπως πάνω στην μοτο, στο mountain bike, στην ιστιοσανίδα, η στο προφυλακτήρα του αμαξιού! Η GOPRO πέρα απο τα απαράμμιλα χαρακτηριστικά της είναι και η μόνη εταιρία που προσφέρει την κάμερα της με διάφορα πακέτα εξοπλισμού στερέωσης ανάλογα με τα σπορ που σε ενδιαφέρουν! ΠΧ το πακέτο helmet που πήρα έχει μέσα 9 εξαρτήματα για να τη στερεώσης σε όποιο τύπο κράνος θές! Εκτός αυτού οι ειδικοί βραχίονες που έχει στην θήκη της, σου δίνουν την δυνατότητα να δώσεις στην κάμερα την πιο σωστή και κατάλληλη γωνία καθότι είναι πλήρως ρυθμιζόμενοι και στα 3 επίπεδα! Δεν φτάνει λοιπόν να πει κανείς οτι εντάξει θα πάρω αυτοκολλητες ταινίες διπλής όψης και την κόλησα στο κράνος. Για να βρεις τη σωστή γωνία της κάμερας με βάση το κράνος είναι σχεδόν απίθανο!
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 22-12-2010, 10:59
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!

Για όσους ενδιαφερθούν κάποια στιγμή για την απόκτηση μιας GOPRO πρέπει να πώ στην Ελλάδα είναι δύσκολο να την βρείς παρα μόνο στο γνωστο μαγαζί της Πατρας απο ότι είδα σήμερα την οποία θα φέρει απο 29/12 στα 340,00. Μπορείτε να την αποκτήσετε και απο το FC-MOTO με 349,00 ευρώ!

Προσοχή σε όσους παρατηρήσουν πως στα συγκεκριμένα sites υπάρχουν και πιο φθηνές GOPRO: Είτε δεν θα είναι η HD που τραβάει βίντεο εως 1080, είτε δεν θα είναι με τα πακέτα στερέωσης!
Επίσης μεγάλη προσοχή σε όσους θέλουν να την παραγγείλουν απο το site της εταιρίας απο Αμερική. Είναι σχεδόν σίγουρο πως θα έχει εκτελωνιστικα τέλη και θα είναι αρκετα τσουχτερα! Αξίζει να παραγγείλεις απο εκει και να σου τα στείλουν απευθείας μόνο αξεσουάρ που στοιχίζουν το πολύ εώς 40 με 50 δολλάρια και δεν υπόκειται σε εκτελωνιστικα τέλη!


Εγω είχα την τύχη να την αγοράσω απο Αμερική με 299 δολλάρια (Helmet) και να την στείλω στο σπίτι της θείας και επειτα να μου την φέρει η ίδια στις διακοπές που ήρθε στην Ελλάδα! Οπότε συνολικό κόστος 220,00 δουβλόνια που λέει και ο φίλος Θεολόγος!
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 22-12-2010, 12:13
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanslam Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρήστο πρέπει να έχει MicroSD για να λειτουργήσει όπως όλες φυσικά! den to iksera kardia mou...
Το ............................πολύ δύσχρηστη τελικά, κουμπιά μινιατούρες (αντε να τα πατήσεις με γάντι) , δεν έχει ................................ν εύκολα να τραβήξουν ομορφα και ενδιαφέρον βίντεο σαν και αυτά που βλέπουμε στο youtube! Εγώ, για να καταλάβεις πόσο νέος είμαι στο σπορ, μόλις εχθές άνοιξα λογαριασμό στο youtube. Και έμαθα και κάνω και edit…!!!
Ετσι την πάτησα και εγώ και με την πρώτη ευκαιρία την έστειλα!


ΥΓ. Απο ............................ Το σημαντικό είναι το πόσο εύκολα θα μπορείς να την στερεώσεις σε κράνος (όπου τραβάς και τα πιο ενδιαφέρον βίντεο) η.......................................
Βαγγέλη σε ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σου. Δεν το κουβεντιάζω πως ότι πληρώνεις, παίρνεις. Θα έπαιρνα αβλεπί αυτήν που συνιστάς, το έχω παρακολουθήσει το thread, αλλά είναι πολλά τα λεφτά γιέ μου, όταν ήδη έχω μια handycam για να παίρνει η Ειρήνη, μία Olympus αδιάβροχη στα 15μέτρα (με αυτήν στερεωμένη στην βάση του GPS πήρα τα στιγμιότυπα από την ημέρα που σε βρήκαμε στο Σούνιο, αλλά και τον Άγιο Μερκούριο), μία βυθού και ένα κινητό με σχετικά καλή ανάλυση (κάλυψε την τελευταία εκδρομή στην Ολυμπία) (μήπως κάνω πολλές εκδρομές?). Όλα αυτά δεν με κάλυπταν στο θέμα κράνος και για αυτό πήρα την MD. Αν λειτουργήσει η τοποθέτησή της στο κράνος, όπως το σκέφτομαι και είναι κάτι αξιόλογο για το forum, θα το δημοσιεύσω. Αν πάλι όχι, έχασα €8.
Και το forum το αντίπαλο δέος του CPS.

Όπως πολύ καλά είπες, τα τεχνικά της χαρακτηριστικά είναι πολύ φτωχά σε σχέση με τις άλλες. Το value for money όμως είναι ελάχιστο. Μην ξεχνάς ότι εσένα δεν σε καλύπτει, διότι είσαι παλιός χρήστης – ήδη την είχες και ξέρεις και τις λεπτομέρειές της ακόμη – και σίγουρα θα σε ικανοποιεί τώρα κάτι καλύτερο. Εγώ όμως τώρα μπαίνω στο σπορ και συνηθίζω να μπαίνω με κάτι φτηνό, το μαθαίνω καλά και τότε δημιουργώ τις τελικές μου ανάγκες, που όπως και με εσένα βγαίνουν μέσα από την γνώση πλέον του πράγματος.

Και πάλι σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αποτελέσματα θα δεις ελπίζω άμεσα.
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 22-12-2010, 12:20
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!

H Contour... είναι από χθες στην Ελλάδα... αναμένω παράδοση αύριο-μεθαύριο... (ελπίζω)...
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 22-12-2010, 14:02
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαγγέλη σε ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σου. Δεν το κουβεντιάζω πως ότι πληρώνεις, παίρνεις. Θα έπαιρνα αβλεπί αυτήν που συνιστάς, το έχω παρακολουθήσει το thread,αλλά είναι πολλά τα λεφτά γιέ μου, όταν ήδη έχω μια handycam για να παίρνει η Ειρήνη, μία Olympus αδιάβροχη στα 15μέτρα (με αυτήν στερεωμένη στην βάση του GPS πήρα τα στιγμιότυπα από την ημέρα που σε βρήκαμε στο Σούνιο, αλλά και τον Άγιο Μερκούριο), μία βυθού και ένα κινητό με σχετικά καλή ανάλυση (κάλυψε την τελευταία εκδρομή στην Ολυμπία) (μήπως κάνω πολλές εκδρομές?). Όλα αυτά δεν με κάλυπταν στο θέμα κράνος και για αυτό πήρα την MD. Αν λειτουργήσει η τοποθέτησή της στο κράνος, όπως το σκέφτομαι και είναι κάτι αξιόλογο για το forum, θα το δημοσιεύσω. Αν πάλι όχι, έχασα €8.
Και το forum το αντίπαλο δέος του CPS.

Όπως πολύ καλά είπες, τα τεχνικά της χαρακτηριστικά είναι πολύ φτωχά σε σχέση με τις άλλες. Το value for money όμως είναι ελάχιστο. Μην ξεχνάς ότι εσένα δεν σε καλύπτει, διότι είσαι παλιός χρήστης – ήδη την είχες και ξέρεις και τις λεπτομέρειές της ακόμη – και σίγουρα θα σε ικανοποιεί τώρα κάτι καλύτερο. Εγώ όμως τώρα μπαίνω στο σπορ και συνηθίζω να μπαίνω με κάτι φτηνό, το μαθαίνω καλά και τότε δημιουργώ τις τελικές μου ανάγκες, που όπως και με εσένα βγαίνουν μέσα από την γνώση πλέον του πράγματος.

Και πάλι σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αποτελέσματα θα δεις ελπίζω άμεσα.

Χρήστο τι να πώ πάω πάσο!!!

Οσο για το αντιπαλο δεός που αναφέρεις μέχρι στιγμής τα πας καλά με τις πολλές εκδρομές που κάνεις αλλά δεν φτάνει μονο αυτό, πρέπει να πιάνεις τουλάχιστον 40-50 ποστ κάθε ημέρα!!!
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 22-12-2010, 14:31
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanslam Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρήστο τι να πώ πάω πάσο!!!

Οσο για το αντιπαλο δεός που αναφέρεις μέχρι στιγμής τα πας καλά με τις πολλές εκδρομές που κάνεις αλλά δεν φτάνει μονο αυτό, πρέπει να πιάνεις τουλάχιστον 40-50 ποστ κάθε ημέρα!!!
Το παλεύω ο καημένος για την φουκαριάρα την μάνα μου, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Κακούργα κενωνία.
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 22-12-2010, 15:14
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanslam Εμφάνιση μηνυμάτων

Χρήστο τι να πώ πάω πάσο!!!

Οσο για το αντιπαλο δεός που αναφέρεις μέχρι στιγμής τα πας καλά με τις πολλές εκδρομές που κάνεις αλλά δεν φτάνει μονο αυτό, πρέπει να πιάνεις τουλάχιστον 40-50 ποστ κάθε ημέρα!!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παλεύω ο καημένος για την φουκαριάρα την μάνα μου, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Κακούργα κενωνία.
Μπορώ να σταματήσω να γράφω και να μη χρειαστεί να προσπαθείτε τόσο πολύ...
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 22-12-2010, 15:28
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να σταματήσω να γράφω και να μη χρειαστεί να προσπαθείτε τόσο πολύ...
Μας απειλείς δηλαδή;;;

Οπώς και να έχει πάντως δεν πα'να γράφετε ενα σωρό ποστ και να πηγαίνετε ενα κάρο εκδρομές, αμα δεν μετακομίσετε να πάτε αλλού, χαϊρι και προκοπή δεν πρόκειται να δείτε!!!

Εγω πάντως δεν θα το αντέξω, ετσι όπως γίνανε τα πράγματα GSFORUM χωρίς CPS δεν γίνεται!!!
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 22-12-2010, 17:24
fmargaritis Ο/Η fmargaritis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!

Helmet Camera - Poseidon - Waterproof 720P HD Sports Action Video Camera with Remote Control

Wholesale Action Camcorders from China - Action Camcorders Wholesaler
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
camera, hd, βίντεο, κράνος, video


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αδιάβροχη κάμερα κράνους ... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Κράνη 10 05-03-2010 08:48
video Alext Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 9 04-10-2009 15:46
on board camera KTM 990 ADV vs bmw kostas_366 Άλλες εταιρίες 12 19-03-2009 12:33


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!