GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-11-2010, 15:54
540cc Ο/Η 540cc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Παλλήνη
Μoto: MG STELVIO
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Κατ'αρχάς καλώς σας βρήκα και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν δεν είναι το σωστό μέρος που θα έπρεπε να ποστάρω το thread...

Θα σας αυτό που μου συμβαίνει απο χθες και με έχει βάλει σε πάααααααααρα πολλές σκέψεις

Εβαλα τις προάλλες τη μηχανή μου σε αγγελία (ΚΤΜ Adventure '05), σε γνωστό site για τέτοια πράγματα με φωτο κτλ κτλ.. Έλαβα χθες μηνυμα στο κινητό στα αγγλικά, στο οποίο με ρωτούσε κάποιος αν είναι ακόμα διαθέσιμη η μηχανή κτλ
Απάντησα καταφατικά, σκεπτόμενος ότι ίσως είναι κάποιος ξένος που ζει/εργάζεται στην Ελλάδα και γι'αυτό τα αγγλικά.. Μου απάντησε αργότερα οτι ζει στην....Γλασκώβη και ότι ενδιαφέρεται και να του πω περισσότερα χαρακτηριστικά, τιμές και νέες φώτο της μηχανής...Απάντησα σε όλα αυτά αλλά του εξέφρασα την απορία μου για το πως μπορεί να γίνει η συναλλαγή καθώς και όλα τα τυπικά (εννοώντας άδειες κυκλοφορίας κ.ο.κ.)

Η απάντησή του (σε χαλαρό ύφος), ήταν ότι εμπιστεύεται πολύ το paypal και προτιμά να πληρώνει με την πιστωτική του κάρτα και ότι αυτός θα κανονίσει τα της μεταφοράς στην Γλασκώβη.

Του εξέφρασα για ακόμα μία φορά την απορία μου για το πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και εκείνος μου ζήτησε να του δώσω το mail που χρησιμοποιώ για το paypal, ώστε να μου καταθέσει τα χρήματα ή να του στείλω κάποιο τιμολόγιο με αυτόν να αναλαμβάνει τα έξοδα του Paypal, χωρίς όμως να μου αναφέρει τα των τυπικών

Το ερώτημά μου λοιπόν, είναι το εξής:
Σας φαίνεται μούφα η δουλειά?? γιατί εμένα μου βρωμοκοπάει, αλλά απο την άλλη, αν, λέμε ΑΝ κατατεθούν τα χρήματα στον λογαριασμό μου, δε νομίζω να έχω να χάσω πολλά?
Να το προχωρήσω σιγά σιγά μέχρι να δω προς τα που πηγαίνει ή να το κόψω μαχαίρι??
Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο?

Το μοναδικό που με ωθεί στο να το προχωρήσω λίγο το θέμα, είναι μήπως οι ξένοι χρησιμοποιούν γενικά τέτοιες μεθόδους και μήπως είμαι εγώ ο καχύποπτος και ο τριμαλαξ

Περιμένω τις γνώμες σας

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 03-11-2010, 16:08
jonyp Ο/Η jonyp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Preveza
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Φίλε κάτι παρόμοιο συνέβει σε μένα σε μία αγγελία που είχα για μία βάρκα???? Τυχαία λες να έγινε? Λες να έπιασε όλους τους ξένους μανία να ψωνίσουν στην Ελλάδα μόνο με PayPal και μόνο κάρτα "γιατί το εμπιστεύονται" με τα έξοδα δικά τους. Και καλά το KTM την δικιά μου βάρκα πως θα την πάρει έξω? Εγώ πάντως τον διέγραψα.... Τώρα εσύ τι να σου πω. Αν το κάνεις πάντως πες μας τι έγινε!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 03-11-2010, 16:37
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Το τηλέφωνο που σε καλεί,

είναι από πού ????
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 03-11-2010, 16:38
540cc Ο/Η 540cc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Παλλήνη
Μoto: MG STELVIO
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τηλέφωνο που σε καλεί,

είναι από πού ????
δεν είναι τηλέφωνο..Μέιλ μου ήρθε στο κινητό και έκτοτε μιλάμε μονο με μειλ
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 03-11-2010, 16:41
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

δεν νομίζω να συνέχιζα να ασχολούμαι μαζί του.
Καταρχήν δεν είναι καθόλου εύκολη η μεταφορά μιας μοτοσυκλέτας στο εξωτερικό, άρα πως σου απαντά με χαλαρό ύφος θα το κανονίσει αυτός? Στο λέω γιατί μετακομίζω Σουηδία και ρώτησα αρκετά πως μπορώ να τη μεταφέρω, πίστεψε με και κοστίζει και είναι δύσκολο, ειδικά με αεροπλάνο πρέπει να λυθεί ντεπόζιτο και να λείπει μπαταρία, οπότε δεν απαντάς στον άλλον χαλαρά ότι κανονίζεται η μεταφορά.

φιλικά
Γιώργος
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-11-2010, 16:44
540cc Ο/Η 540cc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Παλλήνη
Μoto: MG STELVIO
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομίζω να συνέχιζα να ασχολούμαι μαζί του.
Καταρχήν δεν είναι καθόλου εύκολη η μεταφορά μιας μοτοσυκλέτας στο εξωτερικό, άρα πως σου απαντά με χαλαρό ύφος θα το κανονίσει αυτός? Στο λέω γιατί μετακομίζω Σουηδία και ρώτησα αρκετά πως μπορώ να τη μεταφέρω, πίστεψε με και κοστίζει και είναι δύσκολο, ειδικά με αεροπλάνο πρέπει να λυθεί ντεπόζιτο και να λείπει μπαταρία, οπότε δεν απαντάς στον άλλον χαλαρά ότι κανονίζεται η μεταφορά.

φιλικά
Γιώργος
Χαχαχα..τον ξαναρώτησα τι θα γίνει με τις άδειες κυκλοφορίας κτλ, και μου απάντησε να μην ανησυχώ και οτι θα τα κανονίσει αυτός και με ξαναρωτάει αν έχω paypal να μου βάλει τα λεφτά

Ρε που έμπλεξα..

υγ. Παρεπιπτόντως, νομίζω οτι για Ηνωμένο Βασίλειο η μεταφορά μοτοσυκλέτας με πλοίο, κοστίζει γύρω στα 500€ και απ'οσο ξερω, δεν χρειάζεται ούτε λύσιμο ούτε τίποτα
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-11-2010, 17:24
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Αγαπητε μη μπλεκεις με τετοια. Δεν πουλας κανενα κινητο ή κανενα αξεσουαρ που κοστιζει 100ευρω, να πεις,οκ,εχασα 100ευρω.

Γραψτον στα... κτμ-ακια σου και περιμενε κανεναν αγοραστη απο Ελλαδα. Στειλτου ενα μηνυμα οτι τελικα βρηκες αγοραστη και την πουλησες να σταματησει να σε πρηζει.

Ειναι δυνατον να μην βρεις κανεναν απο Ελλαδα;
Δεν ειναι...!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-11-2010, 17:30
fguy Ο/Η fguy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μoto: R1200GS 2005-2006
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Περιεργα μου ακουγονται ολα αυτα, μιας και τα KTM, αλλα και τα BMW ειναι πολυ φτηνοτερα στην Αγγλια (και στην Σκωτια). Βαλε και τα μεταφορικα εξοδα, θα ηταν εντελως ασυμφορο.........δε ξερω....
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-11-2010, 20:24
540cc Ο/Η 540cc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Παλλήνη
Μoto: MG STELVIO
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Τον ρωτάω συνεχώς για τη μεταβίβαση κτλ και ο τύπος μου λέει οτι θα στείλει άνθρωπό του για να γίνει η μεταβίβαση και όλη η χαρτούρα εδώ..Το μόνο που μου ζητάει είναι νατου δώσω το μείλ μου που είναι συνδεδεμένο με το paypal για να μου βάλει τα λεφτά

Ρε μπας???
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 03-11-2010, 20:41
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από 540cc Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον ρωτάω συνεχώς για τη μεταβίβαση κτλ και ο τύπος μου λέει οτι θα στείλει άνθρωπό του για να γίνει η μεταβίβαση και όλη η χαρτούρα εδώ..Το μόνο που μου ζητάει είναι νατου δώσω το μείλ μου που είναι συνδεδεμένο με το paypal για να μου βάλει τα λεφτά

Ρε μπας???
Το mail δε σου στοιχίζει κατι να του το δώσεις, έτσι δεν είναι?
Η πρέπει να είναι μυστικό? Δωστο ρε παιδί μου, εμένα θα με είχε φάει η περιέργεια...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ??? Albatros Τι μας έτυχε 25 06-11-2010 08:44
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? jarhead Ελλάδα 11 27-08-2010 11:02
ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΤΡΟΦΑΛΟΦΟΡΟΣ ;;;; Acen Τεχνικά θέματα διάφορα 6 18-07-2010 17:50
ΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ MARK Τι μας έτυχε 3 13-04-2010 23:38
14ΟΣ ΜΙΣΘΟΣ: ΤΙ ΠΕΡΙΚΟΠΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ! MARK Επικαιρότητα 10 02-03-2010 18:46


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!