GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 11-06-2011, 08:10
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Πότε καταργήθηκαν τα σεβρόφρενα στο GS1200;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι σου είπαν. Προς το τέλος του 2006.

Το ανακαλύπτεις δε πολύ εύκολα.
Το σέρβο ακούγεται και το φρένο θέλει να έχεις ακρίβεια χειρούργου για να μη κοκαλώσεις.

(τώρα αυτοί με τα σέρβο θα αρχίσουν τις φωνές;...)
Δεν χρειάζεσαι ακρίβεια χειρούργου ειδικά όταν κινείσαι με μεγάλες ταχύτητες. Απλά ασκείς μικρότερη πίεση στη μανέτα. Αν έχεις μάθει να μην τσαρουχώνεις τα φρένα αλλά να φρενάρεις όλα είναι οκ. Τελικά όλα είναι θέμα εκπαίδευσης.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από doctor77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γράφει πάνω στο ντεπόζιτο σαν προειδοποίηση ότι αν δεν δουλευει ο κινητηρας η μηχανη δεν φρενάρει λόγω του οτι δεν δουλευει ο σερβομηχανισμος
Πάνω στο ντεπόζιτο και στο βιβλιαράκι γράφει ότι όταν δεν είναι ανοιχτός ο διακόπτης (και όχι όταν δεν δουλεύει η μηχανή) δεν έχεις υδραυλική υποβοήθηση, πράγμα που σημαίνει ότι για να φρενάρεις πρέπει ν' ασκήσεις περισσότερη δύναμη στην μανέτα και στο πεντάλ, από όταν δουλεύει ο σερβομηχανισμός.
Που σημαίνει ότι η μηχανή φρενάρει και με κλειστό τον κεντρικό διακόπτη όπως οι περισσότερες μοτο που δεν έχουν σέρβο. Απλά πιέζεις αρκετα περισσότερο.




Τα συμπεράσματα δικά σας.




Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι και εσύ να διορθώσεις τις ανακρίβειες έτσι δεν είναι;
Έτσι όπως είναι γραμμένο, κατάλαβα ότι εγώ έχω γράψει ανακρίβειες και γι' αυτό σου ζήτησα να μου τις υποδείξεις.


Και μια δυο διευκρινήσεις. Δεν είμαι τεχνικός, δεν δηλώνω ο υπέρτατος μηχανικός, απλά μου αρέσει ν' ασχολούμαι με τα μηχανάκια μου και ξέρω 5 - 10 πράγματα. Είμαι όμως πολύ προσεκτικός στο τι γράφω, και γράφω μόνο ότι είμαι απολύτως σίγουρος ότι γνωρίζω διότι δεν θέλω να πάρω κανέναν στον λαιμό μου με τη λαλακία που θα του πω να κάνει. Ειδικά όταν πρόκειται για φρένα, κρισιμότατο καμμάτι πάνω στα οχήματά μας που έχει άμεση σχέση με τη ζωή μας.





Επίσης επειδή κάποιος ρώτησε αν έχουν διαφορά τα μηχανάκια με και χωρίς σέρβο στο φρενάρισμα, να πω για το πείραμα που κάναμε με φίλο.

Εγώ GS του 06 με σερβο και σωματικό βάρος + 30 κιλά από τον φίλο μου
Αυτός GS του 08 χωρίς σέρβο
Λάστιχα τα ίδια με περίπου 1500 χλμ πιό πατημένα του φίλου μου.

Αναπτύξαμε ταχύτητα 120 χλμ/ω και οι δυο και σε συγκεκριμένο σημείο της ευθείας (είχαμε βάλει σημάδι) πέσαμε στα φρένα. Πάντα σταματούσα πιο νωρίς από αυτόν αν και το δικό μου σύνολο μηχανή και αναβάτης είχε μεγαλύτερη μάζα να διαχειριστεί. Σε κανέναν από τους δύο δεν μπήκε το ABS και τις 3 φορές που κάναμε την ίδια διαδικασία. Μηχανάκια δεν αλλάξαμε οπότε η διαφορά μπορεί να οφείλετε στο "χέρι". Θεωρητικά πάντα αφού δεν υπάρχουν διαφορές στα 2 μοντέλα πέραν του σερβομηχανισμού θα έπρεπε να φρενάρουμε και οι δύο το ίδιο και μάλιστα αυτός να σταματάει νωρίτερα από εμένα, στην πράξη όμως συνέβη το αντίθετο.

Last edited by vaska; 11-06-2011 at 08:12. Λόγος: ..
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 13-06-2011, 10:18
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: Πότε καταργήθηκαν τα σεβρόφρενα στο GS1200;

Ρε τον Che Guevara…..
Κώστααααα, καλώς ήρθες στο κλαμπ με τις σοβαρές μηχανές!!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 14-06-2011, 14:01
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Πότε καταργήθηκαν τα σεβρόφρενα στο GS1200;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναπτύξαμε ταχύτητα 120 χλμ/ω και οι δυο και σε συγκεκριμένο σημείο της ευθείας (είχαμε βάλει σημάδι) πέσαμε στα φρένα. Πάντα σταματούσα πιο νωρίς από αυτόν αν και το δικό μου σύνολο μηχανή και αναβάτης είχε μεγαλύτερη μάζα να διαχειριστεί. Σε κανέναν από τους δύο δεν μπήκε το ABS και τις 3 φορές που κάναμε την ίδια διαδικασία. Μηχανάκια δεν αλλάξαμε οπότε η διαφορά μπορεί να οφείλετε στο "χέρι". Θεωρητικά πάντα αφού δεν υπάρχουν διαφορές στα 2 μοντέλα πέραν του σερβομηχανισμού θα έπρεπε να φρενάρουμε και οι δύο το ίδιο και μάλιστα αυτός να σταματάει νωρίτερα από εμένα, στην πράξη όμως συνέβη το αντίθετο.
Χέρι.
Το έχω κάνει και εγώ το πείραμα.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 15-06-2011, 21:10
johntsip Ο/Η johntsip βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHENS
Μoto: 1200 adv
Μηνύματα: 306
Προεπιλογή Απάντηση: Πότε καταργήθηκαν τα σεβρόφρενα στο GS1200;

το εχω κανει και εγω το test.
Την πρωτη δοκιμη εκτελεσα σε ευθεια 400 μετρων με μεγιστη ταχυτητα 130χλμ και φρεναρισμα με δεξι καρπο σε προορισμενο σημειο εχοντας την υπαρξη πεντε μαρτυρων.
Την δευτερη δοκιμη εκτελεσα κατω απο αυστηρα ομοιες συνθηκες και προσπαθησα να φρεναρω με την ....δυναμη της σκεψης αλλα δεν σταματησα ποτε .Τοτε εγινε αντιληπτο οτι δεν συνεργαζονται servo και σκεψη οπως πιστευα .
Σοβαρα τωρα, εχοντας υπο κατοχη στο παρελθον ενα 1150 adv ανευ και τωρα ενα 1200 adv με servo , μπορω να πω οτι και στις δυο περιπτωσεις η λειτουργια ηταν, ειναι αψογη.Με ιδιαιτεροτητα οτι στην πρωτη περιπτωση δεν με απασχολησε ποτε ,ουτε σε επιπεδο σκεψης η στιγμιαια απωλεια servo .

Last edited by johntsip; 15-06-2011 at 21:12.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 15-06-2011, 21:13
johntsip Ο/Η johntsip βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHENS
Μoto: 1200 adv
Μηνύματα: 306
Προεπιλογή Απάντηση: Πότε καταργήθηκαν τα σεβρόφρενα στο GS1200;

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πότε θα σταματήσουν πια τα καφριλίκια MARK Επικαιρότητα 9 31-05-2011 22:16
Πότε θα γίνει η δυνατότερη χώρα MARK Ανέκδοτα 16 20-01-2011 22:51
Χαμηλή σέλα BMW γιά όλα τα GS1200 macrozan Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 12-09-2010 00:58
Πότε πέρασε ΚΤΕΟ ;;;;; Adrian Αστεία Video 9 20-05-2009 13:46
Χταποδι / διχτυ στο ντεποζιτο GS1200 psyxanwmalos Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 37 16-05-2009 07:29


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:19.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!