GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 05-10-2009, 10:52
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ευτυχως δεν εσπρωχνα!!!

Μου αρέσει που μου την πεφτετε ολοι για την ελλειψη του Varadero σε δεικτη βενζινης!!!!!!!!!!!!!!! Μα τον Θεό προτιμω το μοναδικο λαμπακι ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ που εχει το Βαρα!!!!!!!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 05-10-2009, 10:57
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Ευτυχως δεν εσπρωχνα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου αρέσει που μου την πεφτετε ολοι για την ελλειψη του Varadero σε δεικτη βενζινης!!!!!!!!!!!!!!! Μα τον Θεό προτιμω το μοναδικο λαμπακι ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ που εχει το Βαρα!!!!!!!
Είπα και εγώ θα το πει δεν θα το πει ??
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 05-10-2009, 11:15
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ευτυχως δεν εσπρωχνα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπα και εγώ θα το πει δεν θα το πει ??
E, μά!!!!! Δηλωνει ''αγανακτηση''!!!......ρε Σωτηρη που λέμε και στην Κρητη!!!! Το θεμα εχει ανοιχτει ακι συζητηθει σε 2-3 νηματα, σε όλα αναφερονται το ποσο ανακριβες ειναι, οχι μονο στην BMW αλλα και στα αυτοκινητα που το χρησιμοποιουν! Στο ML350 της εταιρειας ο δεικτης βενζινης λεει ''ειμαι αδειο'' αφου ειανι στο ''Ε'', το λαμπακι βενζινης δεν εχει αναψει ακομη (μα αφου ειναι αδειο!!!!) και πρέπει να κανω άλλα 50κμ για να αναψει!! απο αυτο το σημειο και μετα εχει 10-12 λιτρα μεσα δεν θυμαμαι!! Α, και ο υπολογιστης εναπομειναντων Κμ λεει ''0'' κμ!!!!!! Εχω αναφερει την αναξιοπιστια του όποιου συστηματος με φλοτερ (εκει βασιζεται η λειτουργια του συστηματος εναπομειναντων κμ) και ολοι λενε .......α το Βαραντερο δεν εχει δεικτη βενζινης!!

Και για να τελειωνω με αυτο το θεμα, το καλυτερο, ακριβεστερο, αξιοπιστότερο συστημα καταδειξεως της εναπομειναντος ποσοτητας βενζινης στο ρεζερβουαρ ειναι τα .......λαμπάκια τα οποια οδηγουνται απο αισθητηρες!!!!!!!!
Στην κατηγορια αυτη τον δρομο ανοιξε το Αφρικα τουιν του 1989-1992 που ειχε 2 λαμπάκια (ενα πορτοκαλι κι ενα κόκκινο) με δυο αισθητηρες τοποθετημενους σε διαφορετικο υψος στο ρεζερβουαρ. Οταν αναβε το πορτοκαλι ειχε 8 λιτρα μέσα, οταν αναβε το κοκκινο ειχε 4 λιτρα!!! Μετα στα υπόλοιπα ΑΤ λαμπάκι γιοκ(!) επιστρέψαμε στο παλιο καλο ρουμπινετο που σε κοψοχολιαζε αν πηγαινες με 140 στην Εθνικη!!! Στο Βαραντερο επέστρεψε κι εγινε ενα το λαμπάκι...πορτοκαλι!! Οταν αναβει εχεις ακριβως 4 λιτρα στο ρεζερβουαρ!!!
Και η GS εχει λαμπάκι, το οποιο ειναι απειρως ακριβεστερο του δεικτη και της ενδειξης εναπομείναντων Κμ, εμπιστευτείτε το!!!!!!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 05-10-2009, 11:42
HAWK_46 Ο/Η HAWK_46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ATHENS
Μoto: HONDA STX1300 Paneuropean
Μηνύματα: 2,603
Προεπιλογή Απάντηση: Ευτυχως δεν εσπρωχνα!!!

Αρχική Δημοσίευση από DERTILAS
.......Ευτυχως ειναι κατηφορα.........


Δεν θέλω να γίνω μάντης, αλλά πιθανών αν ανέβαινες την Γαλατσίου να μην έμενες λόγω κλίσης στο ντεπόζιτο!!!! Άν γέμισες, είδες πόσα λίτρα πρόσθεσες για να φουλάρεις;
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 05-10-2009, 12:03
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Ευτυχως δεν εσπρωχνα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από HAWK_46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θέλω να γίνω μάντης, αλλά πιθανών αν ανέβαινες την Γαλατσίου να μην έμενες λόγω κλίσης στο ντεπόζιτο!!!! Άν γέμισες, είδες πόσα λίτρα πρόσθεσες για να φουλάρεις;

Σωστή παρατήρηση ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 05-10-2009, 13:07
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ευτυχως δεν εσπρωχνα!!!

Απ' ότι έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής, τα εναπομείναντα km ο υπολογιστής τα υπολογίζει αφ' ενός μεν βάσει της στάθμης καυσίμου, αφ΄ ετέρου δε βάσει της μέσης κατανάλωσης που έχει μετρήσει. Έτσι αν πηγαίνω ήρεμα για πολλά χλμ βγάζοντας μια κατανάλωση 5,5lt/100km, απ΄τη στιγμή που ανάβει το λαμπάκι και μου δείχνει ότι έχω 80km υπόλοιπο, αν πλακωθώ και καταναλώνω 7lt/100km, σίγουρα δεν θα βγάλω τα 80km που γράφει.

Πέραν αυτού, οι μεγάλες κλίσεις αν κρατηθούν για πολύ, αλλάζουν την στάθμη και δείχνουν εικονικά νούμερα, αλλάζοντας η στάθμη όμως, "ξεπιάνει" και η αντλία καυσίμου! Και επειδή η αντλία καυσίμου "πιάνει" από το πίσω μέρος του ρεζερβουάρ, στην κατηφόρα "αδειάζει" γρηγορότερα από την ανηφόρα.

Στο R1200GS, μου φτάνει πάντα στο 0 υπόλοιπο, κάνω και άλλα 10-20km (μέχρι 30km το έχω φτάσει) και μετά φουλάρω, το πολύ 19lt. Με το που μου ανάβει λαμπάκι, αν φουλάρω βάζω πάντα 16lt, που σημαίνει ότι έχω τουλάχιστον άλλα 4 μέσα, ή 70-80 πραγματικά km.

Και σ' αυτή τη μηχανή έχω παρατηρήσει ότι λίγο πριν το service η κατανάλωση μειώνεται (εξηγείται αυτό) και μου έχει φτάσει μέχρι 5,1lt/km με νορμάλ οδηγήση μέσα στην πόλη, οπότε έβγαζα 360km στο ρεζερβουάρ!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 05-10-2009, 13:40
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ευτυχως δεν εσπρωχνα!!!

Και σ' αυτή τη μηχανή έχω παρατηρήσει ότι λίγο πριν το service η κατανάλωση μειώνεται (εξηγείται αυτό) και μου έχει φτάσει μέχρι 5,1lt/km με νορμάλ οδηγήση μέσα στην πόλη, οπότε έβγαζα 360km στο ρεζερβουάρ!

..πως εξηγείται αυτό?
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 05-10-2009, 14:38
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ευτυχως δεν εσπρωχνα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σ' αυτή τη μηχανή έχω παρατηρήσει ότι λίγο πριν το service η κατανάλωση μειώνεται (εξηγείται αυτό) και μου έχει φτάσει μέχρι 5,1lt/km με νορμάλ οδηγήση μέσα στην πόλη, οπότε έβγαζα 360km στο ρεζερβουάρ!

..πως εξηγείται αυτό?
φοβαται τον......γιατρο!!!!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 05-10-2009, 15:34
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Ευτυχως δεν εσπρωχνα!!!

Οταν παρελαβα το θηριο μετα απο το αναγκαιο service εδειχνε 40 Κμ -παντα το πηγαινω αδειο για να μην ταλαιπωρουνται τα παλικαρια με το τεποζιτο βαλε βγαλε και στα 24 εβαλα 10 lt .

Τωρα μετα απο αυτο που διαβασα δε το ξαναρισκαρω
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 05-10-2009, 21:42
zitsos Ο/Η zitsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Δηλεσι
Μoto: μα φυσικα bmw gs 1200
Μηνύματα: 449
Προεπιλογή Απάντηση: Ευτυχως δεν εσπρωχνα!!!

εγώ προχτές εφτασα στο 0 καλα το βλέπετε -0- και εκανε και 200 μετρα χωρίς να σβισει μέχρι το βενζινάδικο......!!!!! τη να πώ!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
δεν φταει ο φοιτητης........... Alext Χιούμορ 1 25-09-2009 20:04
Σοκολάτα που δεν παχαίνει skippybi Υγεία 14 25-08-2009 13:03
ο ερως χρονια δεν κοιτα!!! wet & dirty Ανέκδοτα 10 12-07-2009 20:00
Δεν #####, δεν #####!!! emix Ανέκδοτα 14 06-07-2009 15:38
Η φιλία δεν είναι παντοτινή skippybi Διάφορα 8 08-06-2009 20:01


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!