GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 28-06-2010, 11:59
iakdm Ο/Η iakdm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή ΤΑΞΙΔΙ 10ΗΜΕΡΟ ΙΤΑΛΙΑ

ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΜΠΕΜΠΗΣ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΚΡΙΝΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ.ΠΩΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΟΔΙΚΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΩΝΤΑΣ ΤΟΣΚΑΝΗ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ?ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟΣ.ΔΙΑΜΟΝΗ ΠΩΣ ΨΑΧΝΩ?ΕΧΤΡΑ ΟΔΙΚΗ?ΑΣΦΑΛΕΙΑ?ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΙΜΑΙ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ....
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 28-06-2010, 15:30
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΙ 10ΗΜΕΡΟ ΙΤΑΛΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από iakdm Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΜΠΕΜΠΗΣ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΚΡΙΝΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ.ΠΩΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΟΔΙΚΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΩΝΤΑΣ ΤΟΣΚΑΝΗ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ?ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟΣ.ΔΙΑΜΟΝΗ ΠΩΣ ΨΑΧΝΩ?ΕΧΤΡΑ ΟΔΙΚΗ?ΑΣΦΑΛΕΙΑ?ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΙΜΑΙ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ....
Καλώς τον... με μηχανή δεν έχω βγει Ευρώπη (ακόμα)... αλλά έχω γυρίσει τη μισή και παραπάνω με αυτοκίνητο, οπότε μπορώ να σε βοηθήσω...

Κατ' αρχήν πας Πάτρα-Ανκόνα (όχι Βενετία, Πρίντιζι, Rimini,κλπ...) είτε με Superfast είτε με Μινωϊκές.. και οι 2 έχουν πολύ καλά καράβια!! Θα υπολογίσεις 19-21 ώρες....

Από εκεί... η περιοχή της Τοσκάνης (η οποία περιλαμβάνει Sienna, Φλωρεντία και πολλές άλλες όμορφες περιοχές...) απέχει περίπου 300-500 km από την Ανκόνα...αναλόγως με το σημείο της Τοσκάνης για το οποίο μιλάμε...

Από χαρτιά θέλεις οπωσδήποτε πράσινη κάρτα (τη ζητάς από τον ασφαλιστή σου και στην βγάζει σε 2-3 μέρες) και καλό είναι να έχεις και μία οδική βοήθεια.... τύπου ADAC (Ω μη γένοιτο)!!

Όσον αφορά τη διαμονή... μπορείς να ψάξεις στο booking.com (Booking.com: Hotels in Italy. Book your hotel now!) ζητώντας -κατά την ταπεινή μου γνώμη- κλειστό parking...

Για ποια περίοδο σκέφτεσαι?? Μόνος σου θα πας? Τι BMW έχεις? Κι εγώ νέος είμαι στο σπορ... αλλά πολύ φιλόδοξος... έχω κάνει ήδη 8.500km σε 3μισι μήνες!!

Για ότι άλλο χρειαστείς... το τηλ. μου είναι στο forum... μπορούμε να συναντηθούμε να τα πούμε... Βριλήσσια μένω! Έχω κανονίσει να συναντηθώ και με ένα συνάδελφο που σκέφτεται Ισπανία τον Αύγουστο...

Θα δείξει!! Ελπίζω να σε βοήθησα...

Κωστής
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 28-06-2010, 15:37
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΙ 10ΗΜΕΡΟ ΙΤΑΛΙΑ

Οπως σου ειπε και ο Κωστης, πρασινη καρτα απο την ασφαλιστικη σου.Βγαινει γρηγορα, αλλα ζητα την καμια 15αρια μερες πριν. Ειναι δωρεαν.

Οδικη βοηθεια να εχεις με καλυψη και εκτος Ελλαδος..
Στην Ιταλια πληρωνεις διοδια αφου βγεις απο την εθνικη. Στην εισοδο παιρνεις ενα χαρτακι (προσεχε μην το χασεις γιατι μετα θα πληρωσεις ολοκληρη την εθνικη, ασχετως απο που μπηκες) και το δινεις στην εξοδο και πληρωνεις αναλογα.

Ξενοδοχειο θα συμφωνησω και γω οτι το Booking.com: 86000+ hotels worldwide. Book your hotel now! ειναι ενα πολυ καλο site. Το πιο σημαντικο ειναι οτι δεν χρειαζεται να πληρωσεις απο πριν. Πληρωνεις οταν πας στο ξενοδοχειο. Απλα κανεις κρατηση, αλλα για να μην χασεις τα λεφτα σου και θες να ακυρωσεις πρεπει να το κανεις μια-δυο μερες πριν. Σου ζηταει μονο μια πιστωτικη καρτα για να σου κρατησει την μια μερα, αν δεν πας και δεν ενημερωσεις.

Προσπαθησε να πας απο επαρχιακους δρομους. Και δεν πληρωνεις διοδια και ειναι πιο ομορφα. Ειδικα η Τοσκανη.

Αυτα τα ολιγα. Καλη αρχη και ειμαι σιγουρος οτι καθε χρονο θα θες να βγαινεις εξωτερικο μετα απ αυτο.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 29-06-2010, 10:24
spiros Ο/Η spiros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΙ 10ΗΜΕΡΟ ΙΤΑΛΙΑ

Τοσκάνη είχα πάει το καλοκαίρι. Σου βάζω δύο διαδρομές που πιστεύω ότι αξίζει να κάνεις. Ότι άλλο θες εδώ είμαστε.
Attached Images
File Type: jpg Forli-Firenze.jpg (93.3 KB, 29 views)
File Type: jpg Firenze-Siena.jpg (89.4 KB, 24 views)
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 30-06-2010, 17:21
DIMIS123 Ο/Η DIMIS123 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200GS ADV
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΙ 10ΗΜΕΡΟ ΙΤΑΛΙΑ

ειναι σχετικα ευκολο ταξιδι. εγω πηγα απο αυτοστραντα (ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΙ), εμεινα φλωρεντια (ενα τεραστιο μουσειο) και εκανα ημερησιες σιενα, πιαζα, σαν τσιμινιανο κλπ.

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΤΑΞΙΔΙ

να περασεις πανεμορφα και με καλη επιστροφη.


L1100539.JPG

L1100757.JPG
L1100300.JPG
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 30-06-2010, 17:30
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΙ 10ΗΜΕΡΟ ΙΤΑΛΙΑ

Φιλε την ψάχνω και εγώ γι αυτό το ταξίδι και μπορώ να σου πώ καποια σχετικά.
Σε ότι αφορά τα πλοία θα σου πρότεινα να πας ηγουμενίτσα για να γουστάρεις και την διαδρομή εντός ελλάδας(την έχω κάνει από αθήνα). Από εκεί για πρίντεζι είναι 6,5 ώρες και δεν χρειάζεσαι καμπίνα. Επίσης έχει βολικές ώρες δρομολογίων. Από πάτρα είναι πολύ ακριβά ακόμη και τα εισητήρια για αεροπορικές θέσεις (180 περίπου με επιστροφή). Επιπρόσθετα επειδή το πρίντεζι είναι αρκετά νότια θα σου δώσει και δυνατότητα να δεις κ αλλα μέρη της ιταλίας πλην της τοσκάνης. Θα μπορείς να πας από 2 διαδρομές. Μία είναι ανατολική μέχρι το ύψος της Ανκόνα και η άλλη είναι από νότια της ρώμης κ σχετικά δυτική διαδρομή. Εγώ πιθανόν στο πήγαινε θα κάνω τη 2η που είναι γύρω στα 600 χιλ. και πολύ εντυπωσιακή
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-06-2010, 20:03
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΙ 10ΗΜΕΡΟ ΙΤΑΛΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από z_atomic Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε την ψάχνω και εγώ γι αυτό το ταξίδι και μπορώ να σου πώ καποια σχετικά.
Σε ότι αφορά τα πλοία θα σου πρότεινα να πας ηγουμενίτσα για να γουστάρεις και την διαδρομή εντός ελλάδας(την έχω κάνει από αθήνα). Από εκεί για πρίντεζι είναι 6,5 ώρες και δεν χρειάζεσαι καμπίνα. Επίσης έχει βολικές ώρες δρομολογίων. Από πάτρα είναι πολύ ακριβά ακόμη και τα εισητήρια για αεροπορικές θέσεις (180 περίπου με επιστροφή). Επιπρόσθετα επειδή το πρίντεζι είναι αρκετά νότια θα σου δώσει και δυνατότητα να δεις κ αλλα μέρη της ιταλίας πλην της τοσκάνης. Θα μπορείς να πας από 2 διαδρομές. Μία είναι ανατολική μέχρι το ύψος της Ανκόνα και η άλλη είναι από νότια της ρώμης κ σχετικά δυτική διαδρομή. Εγώ πιθανόν στο πήγαινε θα κάνω τη 2η που είναι γύρω στα 600 χιλ. και πολύ εντυπωσιακή

Φιλε μου μηπως κανεις καποιο λαθος?
επειδη ψαχνω και εγω για εισητηρια αυτον τον καιρο---ειτε απο πατρα φυγεις ειτε απο ηγουμενιτσα--ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ--το ιδιο εισχυει και απο ιταλια ελλαδα--οπου και να αποβιβαστεις-η τιμη δεν αλλαζει...εκτος παλι αν κανω λαθος εγω...και αλλοι 4 που το ψαχνουμε τοσο καιρο...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 01-07-2010, 00:27
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΙ 10ΗΜΕΡΟ ΙΤΑΛΙΑ

οι τιμες ειναι περίπου ιδιες για μπαρι κ για ανκονα. Αν πας πριντεζι ομως ειναι αλλες οι τιμες. Επίσης το ταξίδι από πάτρα ειναι περισσότερες ώρες κ πιστευω ότι χωρίς καμπίνα δεν βγαίνει το ταξίδι. Ενώ από ηγουμενίτσα είναι 6,5 ώρες που αν θες τις περνάς κ στις αεροπορικές Επίσης αξίζει πολύ η διαδρομή για ηγουμενίτσα. Από την άλλη αν διαθέτεις τα χρήματα για καμπίνες κλπ, φίλε να το πάρεις από πάτρα κ να κατέβεις ανκόνα που είναι ο πιο κοντινός προορισμός για τοσκάνη. Εγώ προσπάθησα απλά να βγάλω τα πιο φθηνά εισητήρια όχι απο τσιγκουνιά αλλά για να καθήσω περισσότερες μέρες στην Ιταλία

Last edited by z_atomic; 01-07-2010 at 00:34.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 01-07-2010, 00:33
z_atomic Ο/Η z_atomic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens - volos
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΑΞΙΔΙ 10ΗΜΕΡΟ ΙΤΑΛΙΑ

... και ναι δεν διαφωνω καθόλου μαζί σου ότι οι χρεώσεις είναι ίδιες από ηγουμενίτσα κ πάτρα. Απλά κατεβαίνεις πρίντεζι που είναι πολύ πιο οικονομικό το εισητήριο. Εχω φτιάξει ένα εξελάκι με λιμάνι αποβίβασης και χιλιόμετρα για να διανήσεις μέχρι τοσκάνη. Εκεί έχεις τη δυνατότητα να δεις τι σε συμφέρει ανάλογα με το σενάριο που θα επιλέξεις. Ευχαρίστως να σου το στείλω να το δουλέψετε για να βγάλετε αυτό που συμφέρει΄ή γουστάρετε περισσότερο. Αρκεί να κάνω μια προσθήκη ακόμη......Τα διόδια. Οπως κ ναχει να το απολαύσετε.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΙΤΑΛΙΑ -ΓΑΛΛΙΑ allen Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 8 05-04-2010 19:19
ΤΑΞΙΔΙ-ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Χρήσιμα 5 23-02-2010 00:38
Ετοιμαζω Ταξιδακι προς ΙΤΑΛΙΑ (Ρωμη) και οπου με βγαλει!!! jmar Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 3 01-12-2009 17:47
ΙΤΑΛΙΑ ΓΑΛΛΙΑ ΕΛΒΕΤΙΑ bmwgogagis Ταξίδια στο εξωτερικό 31 30-11-2009 20:11
ΣΕΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ .. zitsos Κοινωνική ευαισθησία 15 09-04-2009 23:40


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!