GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 06-12-2012, 21:19
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

Καταστημα δεν εχω αλλα οταν ο κοσμος εχει λεφτα και γενικα θελει να ψωνισει βρησκει χρονο να το κανει.
Δεν χρειαζεται να ειναι ανοιχτα και την Κυριακη,ποιο πολυ ανεβαινουν τα εξοδα παρα οι πωλησεις.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 06-12-2012, 22:28
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από SenseiG Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταστημα δεν εχω αλλα οταν ο κοσμος εχει λεφτα και γενικα θελει να ψωνισει βρησκει χρονο να το κανει.
Δεν χρειαζεται να ειναι ανοιχτα και την Κυριακη,ποιο πολυ ανεβαινουν τα εξοδα παρα οι πωλησεις.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 06-12-2012, 23:22
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και έχω καταστήματα, είμαι κάθετα αντίθετος με το άνοιγμα των καταστημάτων Κυριακές κλπ. Αυτό βολεύει τα μεγάλα καταστήματα, που έχουν πολύ προσωπικό με βάρδιες. Ο μικρομεσαίος ή κάποιος με το επάγγελμα το δικό μου που όσο προσωπικό και να έχω πρέπει να είμαι πάντα κι εγώ μέσα στο μαγαζί μου, δεν πρέπει να ξεκουραστώ?? Δεν έχω ψυχή να κάνω γιορτές σαν άνθρωπος και όχι δουλεύοντας σαν τον σκύλο μέχρι παραμονή?? Και εγώ έχω την δυνατότητα και το κλείνω, (κλείνω ακόμα και τα Σάββατα). Αυτός όμως που δεν μπορεί, και πρέπει να κάτσει εκεί, δεν έχει ψυχή?? Και μένα με βολεύει η εφορία να είναι ακοικτή την Κυριακή... Είναι?? Καμιά δημόσια υπηρεσία δεν είναι. Και στο φινάλε αν ο κόσμος έχει λεφτά, έστω και δυο μέρες να ανοίξεις θα δουλέψεις. Αν ο κόσμος δεν έχει, όλη μέρα κάθε μέρα να είσαι ανοικτός, μύγες θα βαράς. Κύριοι, έχουμε γεννηθεί να δουλεύουμε για να ζούμε. Όχι να ζούμε για να δουλεύουμε. Αυτά...
Παρ' όλο που συμφωνώ με το κείμενό σου στο 100%, το υπογραμμισμένο είναι το ρεζουμέ. Όλο το 24ωρο να μείνεις ανοιχτός αν οι πελάτες είναι άφραγκοι ######@ τζίρο θα κάνεις. Το πολύ πολύ να βρει απάγκιο στο μαγαζί σου κανένας τελειωμένος και να σε πρήζει για να του περάσει η ώρα.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 07-12-2012, 00:20
gs77 Ο/Η gs77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μoto: Husgvarna TE630
Μηνύματα: 1,196
Προεπιλογή Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και έχω καταστήματα, είμαι κάθετα αντίθετος με το άνοιγμα των καταστημάτων Κυριακές κλπ. Αυτό βολεύει τα μεγάλα καταστήματα, που έχουν πολύ προσωπικό με βάρδιες. Ο μικρομεσαίος ή κάποιος με το επάγγελμα το δικό μου που όσο προσωπικό και να έχω πρέπει να είμαι πάντα κι εγώ μέσα στο μαγαζί μου, δεν πρέπει να ξεκουραστώ?? Δεν έχω ψυχή να κάνω γιορτές σαν άνθρωπος και όχι δουλεύοντας σαν τον σκύλο μέχρι παραμονή?? Και εγώ έχω την δυνατότητα και το κλείνω, (κλείνω ακόμα και τα Σάββατα). Αυτός όμως που δεν μπορεί, και πρέπει να κάτσει εκεί, δεν έχει ψυχή?? Και μένα με βολεύει η εφορία να είναι ακοικτή την Κυριακή... Είναι?? Καμιά δημόσια υπηρεσία δεν είναι. Και στο φινάλε αν ο κόσμος έχει λεφτά, έστω και δυο μέρες να ανοίξεις θα δουλέψεις. Αν ο κόσμος δεν έχει, όλη μέρα κάθε μέρα να είσαι ανοικτός, μύγες θα βαράς. Κύριοι, έχουμε γεννηθεί να δουλεύουμε για να ζούμε. Όχι να ζούμε για να δουλεύουμε. Αυτά...







Σοστοσ ο φιλοσ
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 07-12-2012, 10:57
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

Οι μόνοι που επωφελούνται ειναι οι πολυεθνικές που με ένα ακόμα τρικ θα συσωρευσουν καταναλωτές στα μαγαζιά τους.θα προτιμουσα να ειναι ανοιχτά οι τράπεζες και οι δημόσιες υπηρεσίες για να μη ξυπνάμε και εμείς οι έμποροι απο τα χαράματα για να εξυπηρετηθουμε στους ευγενικό τατουάζ δημόσιους υπαλλήλους μας.αυτο δεν εξυπηρετεί τους πολίτες αυτής της χώρας;αλλά λόγια να αγαπιόμαστε .α και σε όσους φίλους εδώ μέσα τους αρέσει να ειναι ανοιχτά τα μαγαζιά να αναλογιστούν αν τους αρέσει στη δουλειά τους να εργάζονται και αυτοί Κυριακή μια απλή σκέψη ειναι βρε παιδιά
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 07-12-2012, 11:10
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 23 ΚΑΙ ΣΤΙΣ 16 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

Δύο Κυριακές, στις 23 Δεκεμβρίου που είναι η τελευταία Κυριακή πριν τα Χριστούγεννα αλλά και στις 16 Δεκεμβρίου, θα μείνουν ανοιχτά κατά τη φετινή εορταστική περίοδο τα εμπορικά καταστήματα.



Αυτό ανακοίνωσε ο υφυπουργός Ανάπτυξης, Θ. Σκορδάς μιλώντας το πρωί στον Real Fm.
Με τον τρόπο αυτό το υπουργείο Ανάπτυξης φαίνεται να ικανοποιεί ένα χρόνιο αίτημα των εμπόρων που διεκδικούν τη δυνατότητα να λειτουργούν τουλάχιστον δύο Κυριακές κατά την εορταστική περίοδο, που ο τζίρος αναμένεται να είναι αυξημένο.
Παράλληλα, υπενθυμίζεται ότι συνεχίζεται η συζήτηση για τη δυνατότητα λειτουργίας των καταστημάτων μέχρι και έξι Κυριακές το χρόνο, μεταξύ των εμπόρων και του ΥΠΑΝ και δεν αποκλείεται το αίτημα του Εμπορικού Συλλόγου Αθηνών να γίνει δεκτό.
www.ethnos.gr
Διόρθωση 23 και 30 Δεκεμβρίου ειναι
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 07-12-2012, 11:10
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

Στην Αγγλια, καταστηματα και Τραπεζες ηταν ανοιχτες καθε Κυριακη του χρονου...
Οι τραπεζες μεχρι τις 12 το μεσημερι και τα καταστηματα μετα τις 10 (νομιζω) το πρωι μεχρι της 14.00...
φυσικα περα απο τις τραπεζες τα καταστηματα ηταν επιλογη τους αν θα ανοιξουν ή οχι...αρα καποια ανοιγανε καποια οχι...

για εμενα που ειχα μονο τις Κυριακες σχετικα ελευθερες...ηταν σωτηριο...

απο εκει και περα θα συμφωνησω οτι αν ο κοσμος δεν εχει λεφτα ή φοβαται να ξοδεψει γιατι δεν ξερει τι του ξημερωνει αυριο...
τοτε δεν παει να ειναι τα μαγαζια 40 Κυριακες ανοιχτα 24ωρες το 24ωρο τζιρος δεν θα γινει...
και ο καταστηματαρχης τζαμπα θα ξοδευει τον χρονο του και τα μεροκαμματα και το ρευμα κτλ κτλ για τις ωρες που θα ειναι ανοιχτος...!!!

Δεν κοιτανε λεω εγω να φτιαξει η ψυχολογια του κοσμου και ο χρονος να παμε να ψωνισουμε θα βρεθει...δεν ειναι θεμα χρονου αλλα χρηματος κτλ κτλ...μην τρελαθουμε κιολας...!!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 07-12-2012, 11:27
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

Εγώ πάντως την γνώμη μου έγραψα. Προσωπικά, ακόμα και λεφτά να είχε ο κόσμος, και να ψώνιζε σαν τρελός, (περάσαμε και τέτοιες εποχές), δεν θα χαράμιζα την ποιότητα ζωής μου για περισσότερα λεφτά. Προτιμώ να ζήσω τώρα που μπορώ, παρά να είμαι σε κανένα κρεβάτι νοσοκομείου, (μακριά από μας), με εγκεφαλικό ή έφραγμα από το πολύ άγχος, μετανιώνοντας γιατί ΔΕΝ έζησα. Προτιμώ αυτές τις Κυριακές να πάω μια εκδρομή με την μηχανή μου και την γυναίκα μου, παρά να μιζεριάζω μέσα στο μαγαζί, περιμένοντας τον άλλον που πίνει το καφεδάκι του χαλαρός, πότε θα του κ@υλώσ.. να μπει μέσα για να πάρει "μια ιδέα", και να έρθει στις εκπτώσεις να ψωνίσει...
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 07-12-2012, 11:38
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

ετσι...
ειναι θεμα χρονου και οχι χρηματος...

και συμφωνοι...,στην αγγλια μπορει να ναι ανοιχτα τις κυριακες...
αλλα πρεπει να σκεφτουμε οτι πρωτον η αγορα εκει κινειται περισσοτερο,δευτερον οτι εκει λογω των αξιοπρεπων δομων και της ευρυθμης λειτουργιας του κρατους,οι περισσοτερες επιχειρησεις ειναι υγιεις,με αποτελεσμα να εχουν τη δυνατοτητα απασχολησης περισσοτερων εργαζομενων,αρα περισσοτερων βαρδιων,αρα περισσοτερων ωρων λειτουργιας...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 07-12-2012, 11:47
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι...
ειναι θεμα χρονου και οχι χρηματος...

και συμφωνοι...,στην αγγλια μπορει να ναι ανοιχτα τις κυριακες...
αλλα πρεπει να σκεφτουμε οτι πρωτον η αγορα εκει κινειται περισσοτερο,δευτερον οτι εκει λογω των αξιοπρεπων δομων και της ευρυθμης λειτουργιας του κρατους,οι περισσοτερες επιχειρησεις ειναι υγιεις,με αποτελεσμα να εχουν τη δυνατοτητα απασχολησης περισσοτερων εργαζομενων,αρα περισσοτερων βαρδιων,αρα περισσοτερων ωρων λειτουργιας...

+1200!!! Έτσι ακριβώς!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!