GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 21-07-2009, 14:03
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Το GSforum πάει Βόρεια!! - Εθνικός Δρυμός Πίνδου (Βάλια Κάλντα) - Πρέσπες

Αυτό που κουράζει σε μια διαδρομή είναι η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ ταχύτητας. Αν έχετε μια σχετικά σταθερή ταχύτητα (που μπορεί νόμιμα να είναι 130 πια όχι 120) με λιγότερα φρεναρίσματα και γερές γκαζιές θα φτάσετε όχι σούπα αλλά σούπερ ξεκούραστοι.

Προσωπικά αν είναι να κάνω καμιά 100στη χιλιόμετρα πάω σαν το διάολο (ξεχάστε ότι το έγραψα αυτό χεχεχε)... όταν όμως πάω να κάνω καμιά 500αριά, πάω όπως είπα πιο πάνω και φτάνω ΠΙΟ ξεκούραστος από τα 100 της άλλης διαδρομής.

Η ταπεινή μου συμβουλή.
  #22  
Παλιό 21-07-2009, 14:18
Κύρος Γρανάζης Ο/Η Κύρος Γρανάζης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Κυψέλη,Βραχάτι Κορινθίας
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: Το GSforum πάει Βόρεια!! - Εθνικός Δρυμός Πίνδου (Βάλια Κάλντα) - Πρέσπες

Συμφωνώ, μέγιστη ταχύτητα είναι αυτή συγχρονίζει την επιθυμία του
αναβάτη για ξεκούραση με την επιθυμία της μηχανής για βενζίνη με όσο το δυνατόν λιγότερες στάσεις.
  #23  
Παλιό 21-07-2009, 16:54
essel Ο/Η essel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: athens
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 1,446
Προεπιλογή Απάντηση: Το GSforum πάει Βόρεια!! - Εθνικός Δρυμός Πίνδου (Βάλια Κάλντα) - Πρέσπες

Παιδιά με το συμπάθιο..........
Είναι εκδρομή του φόρουμ ή κάποιων φίλων από το φόρουμ?
Και εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι...
Σήμερα είναι Τρίτη και συζητάμε αν το ταξίδι θα γίνει με 120, ή με 140, ή με λιγότερα ή και με περισσότερα ίσως. Τελικώς υπάρχει οργάνωση? ή όχι? και όταν ποστάρετε ένα θέμα πχ εκδρομή, είμαστε έτοιμοι να ανταπεξέλθουμε ή όχι?. Και πάλι εξηγούμαι.
Αν-λέω- αν το Σάββατο εμφανιστούν πάνω από 20 άτομα (λίγο πολύ 10 υπάρχουν ήδη-περίπου-)έχει προβλεφθεί που θα γίνει ο ύπνος ? γιατί π.χ. εγώ σε κάμπινγκ δεν κοιμάμαι (τελευταία φορά ήταν πριν 10 χρόνια σε κατασκήνωση καθότι πρώην βαθμοφόρος Προσκόπων για πάνω από 15 χρόνια),από την άλλη βέβαια και τα οικονομικά μου δεν φτάνουν για 5αστέρων ξενοδοχείο.
Εφόσον λοιπόν είναι θεσμική εκδρομή και την ποστάρετε σαν φόρουμ... και το 650 έρχεται, εφ' όσον το δηλώσει... και ο αρχάριος έρχεται, εφόσον κι αυτός το δηλώσει και τα πάντα φτιάχνονται για μία ΑΣΦΑΛΗ εκδρομή όταν μάλιστα υπάρχουν και πολλά χλμ μπροστά μας.

Εγώ προσωπικά 3 μέρες πριν την εκδρομή δεν θα είχα υπαρξιακά θέματα του στυλ με 140 ή με 120 η με περισσότερα, αλλά το πως θα δέσω τον κόσμο σαν παρέα και την ασφαλή διασκέδαση μας και όχι διαγωνισμό ταχυτέρου αναβάτη (συμφωνώ απόλυτα με τον ΝLS). Άλλωστε αν είναι κάθε μεσημέρι να μετράω αν ήρθαν όλοι ...να μου λείπει. Ή θα αφήσουμε τον μικρό Στελάκη που δεν είναι δα και ROSSI μόνο του - για να μας αποδείξει τελικά ότι είναι - τρέχοντας να μας φτάσει...
Τελικά ο Vasorfa θα έρθει για να έρθει και η Waso ή όχι ?
Και έρχομαι στο αρχικό ερώτημα είναι εκδρομή φίλων από το φόρουμ? γιατί αν είναι, πρώτα πραγματοποιείται η εκδρομή και μετά ποστάρουμε φωτό και σχόλια. Εκτός και εάν το θέμα είναι... Kοιτάτε μας !!! Πράγμα που ειλικρινά δεν θέλω να το πιστέψω και δεν το πιστεύω . Οι μέχρι τώρα λιγοστές βόλτες μου με το φόρουμ και οι καφέδες, μου έχουν δείξει ότι τα πάντα γίνονται με πολύ οργάνωση και ασφάλεια.
Με το συμπάθιο και χωρίς καμία διάθεση κακοπροαίρετης κριτικής περιμένω τις δικές σας σκέψεις– κρίσεις – απόψεις.
  #24  
Παλιό 21-07-2009, 17:34
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: Το GSforum πάει Βόρεια!! - Εθνικός Δρυμός Πίνδου (Βάλια Κάλντα) - Πρέσπες

Σε μια οργανωμενη εκδρομη η εστω και σε μια βολτα με πολλες μηχανες παμε με βαση την μηχανη η τον οδηγο με τις μικροτερες δυνατοτητες.
Μπορει ενας με 1200 να φοβαται η να μη μπορει να παει πανω απο 120χλμ και ενας με ενα 650 να το πηγαινει στα ορια η και το αναποδο.
Το αναφερω επειδη μου εχει τυχει σε 11ημερο ταξιδι με 6 μηχανες ο ενας να μην μπορει ν'ακολουθησει τους αλλους 5 και να πηγαινουμε μονιμως βασει αυτου.
Οποτε δε νομιζω οτι πρεπει να βαζουμε ορια αυτα φαινονται στην πορεια.

Last edited by georgekostas; 21-07-2009 at 17:42.
  #25  
Παλιό 21-07-2009, 17:59
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Το GSforum πάει Βόρεια!! - Εθνικός Δρυμός Πίνδου (Βάλια Κάλντα) - Πρέσπες

εγώ καταλαβαίνω ότι τα παιδιά ξεκίνησαν πιο "απλά" και τους τα κάναμε "πολύπλοκα"
  #26  
Παλιό 21-07-2009, 18:05
Κύρος Γρανάζης Ο/Η Κύρος Γρανάζης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Κυψέλη,Βραχάτι Κορινθίας
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: Το GSforum πάει Βόρεια!! - Εθνικός Δρυμός Πίνδου (Βάλια Κάλντα) - Πρέσπες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από essel Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά με το συμπάθιο..........
Είναι εκδρομή του φόρουμ ή κάποιων φίλων από το φόρουμ?
Και εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι...
Σήμερα είναι Τρίτη και συζητάμε αν το ταξίδι θα γίνει με 120, ή με 140, ή με λιγότερα ή και με περισσότερα ίσως. Τελικώς υπάρχει οργάνωση? ή όχι? και όταν ποστάρετε ένα θέμα πχ εκδρομή, είμαστε έτοιμοι να ανταπεξέλθουμε ή όχι?. Και πάλι εξηγούμαι.
Αν-λέω- αν το Σάββατο εμφανιστούν πάνω από 20 άτομα (λίγο πολύ 10 υπάρχουν ήδη-περίπου-)έχει προβλεφθεί που θα γίνει ο ύπνος ? γιατί π.χ. εγώ σε κάμπινγκ δεν κοιμάμαι (τελευταία φορά ήταν πριν 10 χρόνια σε κατασκήνωση καθότι πρώην βαθμοφόρος Προσκόπων για πάνω από 15 χρόνια),από την άλλη βέβαια και τα οικονομικά μου δεν φτάνουν για 5αστέρων ξενοδοχείο.
Εφόσον λοιπόν είναι θεσμική εκδρομή και την ποστάρετε σαν φόρουμ... και το 650 έρχεται, εφ' όσον το δηλώσει... και ο αρχάριος έρχεται, εφόσον κι αυτός το δηλώσει και τα πάντα φτιάχνονται για μία ΑΣΦΑΛΗ εκδρομή όταν μάλιστα υπάρχουν και πολλά χλμ μπροστά μας.

Εγώ προσωπικά 3 μέρες πριν την εκδρομή δεν θα είχα υπαρξιακά θέματα του στυλ με 140 ή με 120 η με περισσότερα, αλλά το πως θα δέσω τον κόσμο σαν παρέα και την ασφαλή διασκέδαση μας και όχι διαγωνισμό ταχυτέρου αναβάτη (συμφωνώ απόλυτα με τον ΝLS). Άλλωστε αν είναι κάθε μεσημέρι να μετράω αν ήρθαν όλοι ...να μου λείπει. Ή θα αφήσουμε τον μικρό Στελάκη που δεν είναι δα και ROSSI μόνο του - για να μας αποδείξει τελικά ότι είναι - τρέχοντας να μας φτάσει...
Τελικά ο Vasorfa θα έρθει για να έρθει και η Waso ή όχι ?
Και έρχομαι στο αρχικό ερώτημα είναι εκδρομή φίλων από το φόρουμ? γιατί αν είναι, πρώτα πραγματοποιείται η εκδρομή και μετά ποστάρουμε φωτό και σχόλια. Εκτός και εάν το θέμα είναι... Kοιτάτε μας !!! Πράγμα που ειλικρινά δεν θέλω να το πιστέψω και δεν το πιστεύω . Οι μέχρι τώρα λιγοστές βόλτες μου με το φόρουμ και οι καφέδες, μου έχουν δείξει ότι τα πάντα γίνονται με πολύ οργάνωση και ασφάλεια.
Με το συμπάθιο και χωρίς καμία διάθεση κακοπροαίρετης κριτικής περιμένω τις δικές σας σκέψεις– κρίσεις – απόψεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι’ αυτό λοιπόν μερικοί φίλοι από το forum αποφάσισαν για καμιά βδομάδα μπορεί και παραπάνω,
να πάνε βόρεια στον Εθνικό Δρυμό Πίνδου (Βάλια Κάλντα) για να βρουν τα κλοπιμαία (τις μυρουδιές,
τον αέρα, τις γεύσης και τα χρώματα).
Σημασία δεν έχει ο προορισμός, αλλά το ταξίδι!!!


.
Όπως αναφέρεται και ποιο πάνω την εκδρομή την αποφάσισαν κάποιοι φίλοι που
συμφώνησαν ότι ό στόχος είναι το ταξίδι και όχι ο προορισμός και είπαν να δοκιμάσουν την
ελευθέρια και το ρομαντισμό που προσφέρει η μοτοσυκλέτα.
Αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του φόρουμ γιατί θεωρούν όλους όσους συμμετέχουν στο
φόρουμ φίλους που μπορούν και αυτή αν θέλουν να συμμετάσχουν στο όνειρο του μοτοσυκλετισμού.
Εάν δεν αναρτώνταν στην ιστοσελίδα του forum δεν θα υπήρχε η δυνατότητα συμμετοχής.
Παρεμπιπτόντως θα ήθελα να γνωρίζεις ότι τέσσερις από τους συμμετέχοντες είναι τα ιδρυτικά μέλη του φόρουμ.
Ελπίζω η εξηγήσεις που σου έδωσα να είναι επαρκείς.
  #27  
Παλιό 21-07-2009, 18:28
Κύρος Γρανάζης Ο/Η Κύρος Γρανάζης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Κυψέλη,Βραχάτι Κορινθίας
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: Το GSforum πάει Βόρεια!! - Εθνικός Δρυμός Πίνδου (Βάλια Κάλντα) - Πρέσπες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από essel Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ προσωπικά 3 μέρες πριν την εκδρομή δεν θα είχα υπαρξιακά θέματα του στυλ με 140 ή με 120 η με περισσότερα, αλλά το πως θα δέσω τον κόσμο σαν παρέα και την ασφαλή διασκέδαση μας και όχι διαγωνισμό ταχυτέρου αναβάτη (συμφωνώ απόλυτα με τον ΝLS).
Η ταχύτατα ήταν πρόταση για την εθνική Αθηνών Λαμίας .
Το πρόβλημα που στόχευε να λύση ήταν η ζέστη, προβλέπετε 37 βαθμούς στο Μέτσοβο.
Κατά πάσα πιθανότητα θα πάμε με λιγότερες στάσεις.
  #28  
Παλιό 21-07-2009, 18:56
Κύρος Γρανάζης Ο/Η Κύρος Γρανάζης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Κυψέλη,Βραχάτι Κορινθίας
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: Το GSforum πάει Βόρεια!! - Εθνικός Δρυμός Πίνδου (Βάλια Κάλντα) - Πρέσπες

Στην πόλη που ζούμε μερικές φορές νιώθουμε ότι κάτι έχουμε χάσει.
Κάτι μας έχουν κλέψει ρε φίλε!
Θες τον αέρα, θες τα χρώματα, θες τις μυρουδιές, θες τις γεύσεις ή μήπως θες την ελευθερία.
Γι’ αυτό λοιπόν μερικοί φίλοι από το forum αποφάσισαν για καμιά βδομάδα μπορεί και παραπάνω,
να πάνε βόρεια στον Εθνικό Δρυμό Πίνδου (Βάλια Κάλντα) για να βρουν τα κλοπιμαία (τις μυρουδιές,
τον αέρα, τις γεύσης και τα χρώματα).



Το μόνο που βρήκαμε για το πρόγραμμα είναι το όνομα.
Το ονομάσαμε το πρόγραμμα της ευεξίας.
Το πράγμα είναι απλό, φτάνουμε σε ένα μέρος, κάνουμε τις βόλτες μας στα πέριξ, και κατά το σούρουπο
αφού πάμε για φαγητό (γιατί μην ξεχνιόμαστε θα πρέπει να βρούμε τις κλεμμένες γεύσεις) αποφασίζουμε
(επί χάρτου) για τον επόμενο προορισμό.
Βέβαια πάντα ο κύριος άξονας είναι να επισκευθούμε τον Εθνικό δρυμό της Πίνδου (Βάλια Κάλντα)
αλλά και τις πρέσπες!!

Μην ξεχνάμε και την ελευθέρια μας κλέψανε.
Και επειδή είμαστε ελεύθεροι, στην εκδρομή θα συμμετάσχουν όσοι θα είναι στα διόδια αφυδνών
το Σάββατο το πρωί στις 25/7/2009 από τις 6:15 έως 6:45.
Πρώτη μέρα Βοβούσα Πίνδου.




Σημασία δεν έχει ο προορισμός, αλλά το ταξίδι!!!





Συμμετέχοντες:



1. Κύρος Γρανάζης (Δημήτρης)...................GS 1200

2. Arisxios (Άρης)..................................GSA 1200

3. georgekostas (Γιώργος)........................1200 RT

4. ckalfas (Χρήστος)...............................GSA 1200

5. leonidas (Λεωνίδας)...........................GSA 1200

6. riko46 (Μιχάλης)..................................GS 1200

7. PortoLeone (Παντελής)..........................GS 1200

8. Nick (Νίκος)........................................Varadero

9. ???



Αναχώρηση διόδια αφυδνών το Σάββατο 25/7/2009 ώρα 6:45.
  #29  
Παλιό 21-07-2009, 23:47
margot
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: Το GSforum πάει Βόρεια!! - Εθνικός Δρυμός Πίνδου (Βάλια Κάλντα) - Πρέσπες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Georgia Εμφάνιση μηνυμάτων
ωχ ωχ ωχ ...... φιλενάδα ανάβεις φωτιές ........Λες να το τολμίσουμε;;;;

έχεις ΠΜ
Φιλενάδα δεν έχω άδεια (βλέπεις μόλις γύρισα από τετραήμερες διακοπές σε Γερμανία -με αεροπλάνο δυστυχώς!!!!) αλλιώς ήμουνα μέσακαι άστους να λένε για τις ταχύτητεςΜήπως πρέπει να οργανώσουμε μια συνάντηση με τις γυναίκες του forum???
  #30  
Παλιό 21-07-2009, 23:49
margot
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Απάντηση: Το GSforum πάει Βόρεια!! - Εθνικός Δρυμός Πίνδου (Βάλια Κάλντα) - Πρέσπες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ ελάχιστο ταχύτητα 140χλμ/ω!
Μόνο 140και σούζες κάνουμε
Κλειστό θέμα

Tags
bmw, bmwmoto, forum, forumgs, gsforum


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αμα σε πάει ρε παιδί μου η τύχη......... Alext Ανέκδοτα 14 13-09-2011 22:17
Όταν η πρώτη… επαφή με τη θάλασσα πάει στραβά nek21 Χιούμορ 7 23-06-2009 12:38


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!