GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-06-2011, 10:36
choudel Ο/Η choudel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Γνωμη περι πισω φτερου

Φανταζομαι οτι πρεπει να εχει ξανασυζητηθει το θεμα αλλα ας εκφρασω και εγω την απογοητευση μου....17.000 ευρω μηχανη και μολις περασει απο βρεγμενο δρομο ειδικα ο συνεπιβατης γινεται χαλια απο το γονταο και κατω. Αν δε τρεχεις να ξεφυγεις απο βροχη πιθανον η λασπη να μπει μεχρι και στο κρανος του (με κλειστη ζελατινα) ...δεν συζηταω για βαλιτσα..πλατη..μασχαλες κλπ κλπ. Τελικα τι κοστιζει 17.000 ευρω σε αυτο το μηχανακι? Γιατι πρεπει ο χρηστης να σκασει αλλα 200 για να βαλει το κακασχημο πισω φτερο , τα "τριγωνακια" της Wunderlich κλπ κλπ. Δεν θα επρεπε να υπαρχει εξ ορισμου για να κανει την δουλεια του και εγω να το βγαζω αν και εφοσον θελω?.....
Τελως παντων αφου προκοπη δεν βλεπω ειπα να παρω ενα φτερακι για πισω απλα η λυσεις που καλυπτουν τον μισο σχεδον τροχο δεν με ενθουσιαζουν σκεφτομουν το Mudsling. Το εχει βαλει κανεις? Δουλευει? Αναφερομαι παντα σε on και οχι off καταστασεις καθως στα off βγαινουν φτερακια και πολλα αλλα πραγματα απο την μηχανη anyway.

Ευχαριστω για καθε συμβουλη και για την υπομονη σας στο αγανακτισμενο post μου
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-06-2011, 10:53
lepanto Ο/Η lepanto βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μoto: GS1200 ADV
Μηνύματα: 4,603
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμη περι πισω φτερου

Την τιμη της θα την καταλαβεις στα ηλεκτρονικα της στην αναρτηση της στο ταξιδι της κλπ οσον αφορα το θεμα σου εχεις δικιο ειναι προβλημα κ εμενα με χαλασε αλλα οπως λεει κ καποιος φιλος εχει πολλα καλα
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-06-2011, 11:03
choudel Ο/Η choudel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμη περι πισω φτερου

Δεν διαφωνω οτι εχει απειρα καλα. Αλλα το να νιωθω σαν να οδηγω ενα DR250 οπου ο πισω γινοτανε χαλια ειναι λιγο ξεφτιλα......Δεν διαφωνω οτι ειδικα στο off κομματι συγκριτικα με τον ανταγωνισμο ειναι ασυγκριτο (με εξαιρεση την γνωστη πορτοκαλι πολεμικη μηχανη που ομως υστερει σε πολλα αλλα). Mudsling κανεις...?
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 14-06-2011, 11:31
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμη περι πισω φτερου

ο Γερμανός σκέφτεται ρεαλιστικά, και εφόσον θα οδηγήσεις σε υγρό περιβάλλον θα φοράς οπωσδήποτε τα αδιάβροχά σου.
για κάποιο λόγο (ίσως για λόγους ασφάλειας) να μην θεωρεί σκόπιμο να στηρίξει κατι ακόμη στο κινούμενο μπράτσο ή να τοποθετήσει κάτι εκεί....και καλό είναι να το αποδεχθούμε.....
για μερικά νερά που μπορείς να βρεις στο δρόμο μέσα στο καλοκαίρι, μπορείς απλά να τα αποφύγεις με ελιγμό ή να σηκώσεις και λίγο τα πόδια....πόσες φορές θα τύχει ? δύο? τρεις?
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 14-06-2011, 13:06
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμη περι πισω φτερου

Εχω το mudsling και μπορώ να πώ οτι στην κατηγορία του (φτεράκια που σταθεροποιούνται στο πλαίσιο και όχι στο διαφορικο) είναι οτι πιο ποιοτικό μπορείς να βρεις σε σχέση με άλλες εταιρίες όπως wunderlich! Απο απόδοση σε εξασφαλίζει κατά 80-90% προστασία απο τα νερά στα πόδια του οδηγού και κατά 30-40% στα πόδια συνοδηγού. Η χρησιμοτητα του είναι επιβεβλημένη κατά την άποψη μου όχι μόνο για τα νερά αλλα και την προστασία που θέλει το πίσω έμβολο της αναρτησης που λόγω χτυπημάτων απο κάθε είδους πετραδάκια μπορεί να σου σκάσει η φλάντζα και τότε αν είσαι εκτός εγγύησης τότε κλάφτα χαράλαμπε γιατί η BMW δεν το επισκευάζει και στο αλλάζει μόνο & πάει set με την ESA.(Υπάρχει πλεόν και η λύση της επισκευής εκτός BMW αλλά η πρόληψη είναι πάντα καλύτερη της Θεραπείας)

Για να αυξήσεις τα ποσοστά προστασίας απο τα νερά σε οδηγό και κυρίως σε συνοδηγό πρέπει να χρησιμοποιήσεις και ακόμα ενα φτεράκι που να καλύπτει το τροχό αρκετά και να εφαρμόζει στο διαφορικο. Κατά την γνώμη μου η λύση της wundelich εδώ είναι απο τις πιο όμορφες και λειτουργικές.

Την δευτερη περίπτωση δεν την έχω ακόμη δοκιμάσει αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω! Πιστεύω πάντως οτι ακόμη και αν βάλεις και δευτερο φτεράκι δεν θα λύσεις 100% το πρόβλημα αλλά τουλάχιστον μετά απο βροχή δεν θα φοβάσαι να κυκλοφορήσεις στους βρεγμένους δρόμους!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 14-06-2011, 13:54
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμη περι πισω φτερου

Εγω παντως ελυσα το προβλημα με τα νερα και τις λασπες με αυτα τα extra parts.Θα μου πεις οτι ειναι ακριβα και θα συμφωνησω,αλλα τουλαχιστον το προβλημα λυθηκε σε ποσοστο 99%.....







Reply With Quote
  #7  
Παλιό 14-06-2011, 14:04
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμη περι πισω φτερου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από varaderistas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως ελυσα το προβλημα με τα νερα και τις λασπες με αυτα τα extra parts.Θα μου πεις οτι ειναι ακριβα και θα συμφωνησω,αλλα τουλαχιστον το προβλημα λυθηκε σε ποσοστο 99%.....
Ε δεν άφησες και τίποτα ότι κυκλοφορεί το έχεις βάλει .


Reply With Quote
  #8  
Παλιό 14-06-2011, 14:15
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμη περι πισω φτερου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από adventure Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε δεν άφησες και τίποτα ότι κυκλοφορεί το έχεις βάλει .


Reply With Quote
  #9  
Παλιό 17-06-2011, 09:28
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμη περι πισω φτερου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από adventure Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε δεν άφησες και τίποτα ότι κυκλοφορεί το έχεις βάλει .


Reply With Quote
  #10  
Παλιό 17-06-2011, 12:42
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Γνωμη περι πισω φτερου

Κυκλοφορούσε ένα φτεράκι έλληνα κατασκευαστή που το προμηθεύομασταν μέσω του φόρουμ (ομαδική). Εγώ το έχω ακόμη στη μηχανή, δεν ξέρω τι έγινε με τους υπολοίπους που το αγόρασαν.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
περι παγωτων... klagenfurt Τι μας έτυχε 10 12-06-2011 11:37
χαριζεται προεκταση φτερου bmw για 1150adv johntsip Χαρίζεται 7 16-03-2011 12:09
περι μπαταριας tasosktm Τεχνικά θέματα διάφορα 1 13-04-2010 15:59
Τα περι λαδιων taksidiotis Τεχνικά θέματα διάφορα 9 13-04-2010 15:04
Η κριση τεχνας κατεργαζεται!(περι βαλιτσων ο λογος) kostasmats Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 12 21-01-2010 23:37


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:56.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!