GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Κόσμος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 30-10-2013, 14:14
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

Γιάννη δεν αμφισβητώ την Δαρβινική θεωρία της οποίας ξέρω μόνο τα βασικά. Άλλωστε δεν έχω τις γνώσεις και το νιονιό για τόσο "βαθειά νερά". Από τη σκοπιά του απλού παρατηρητή ανθρώπων και χαρακτήρων έχω περισσότερες ερωτήσεις από απαντήσεις σε τέτοια θέματα. Για να το πω σωστότερα λοιπόν η θεωρία της επιβίωσης του "προσαρμοστικότερου" ζώου στο εκάστοτε δεδομένο περιβάλλον, παρότι λογική, μου αφήνει μια δυσάρεστη επίγευση.
Η ιστορία χοντρικά συνοψίζεται στο οτι αρχικά είμασταν μια "σούπα" μορίων, ατόμων, ιχνοστοιχείων σε μια γωνιά του σύμπαντος που ξαφνικά οι κατάλληλες συνθήκες οδήγησαν στην δημιουργία μιας πρόδρομης μορφής ζωής.
Αυτό το κομμάτι της εξέλιξης όμως δεν με ενδιαφέρει τόσο όσο το επόμενο. Τη φάση που ορισμένες τυχαίες μεταλλάξεις αποδείχτηκαν χρησιμότερες από κάποιες άλλες και οι πρόγονοί μας από πιθήκια έγιναν κάτι πιο έξυπνο (συμφωνώ, όχι όλοι ) που περπατούσε και όρθιο.
Αυτό το "όρθιο" πράγμα που για να επιβιώσει προσαρμόστηκε τόσο καλά στο περιβάλλον που άρχισε μάλιστα να το επηρεάζει και να το φέρνει στα μέτρα του είναι που προσωπικά με αφήνει πάντα με απορίες. Πρώτα απ'ολα με ποια εργαλεία το καταφέρνει, είναι πχ η χρήση της φωτιάς; ο έναρθρος λόγος και η γλώσσα; Επίσης αν ο στόχος είναι μόνο η επιβίωση και η προσαρμογή το κατάφερε και μάλιστα πολύ άνετα. Η μουσική, η ποίηση, η θρησκεία, η φιλοσοφία, οι ιδεολογίες και οτι αποτελεί αυτό που λέμε πολιτισμό ήταν εργαλεία η το αποτέλεσμα της εξέλιξης; και άραγε εξυπηρετούν μόνο την ηδονή και την ευχαρίστηση της ψυχής;
Δεν επηρεάζει πλέον το φυσικό του περιβάλλον αλλά το ρυθμίζει κιόλας, δεν δέχεται την αρρώστια και επιδιώκει την παράταση της ζωής του. Με δεδομένες όμως τις περιορισμένες πηγές ενέργειας, νερού και τροφής κυνηγάει μια χείμαιρα. Ο υπερπληθυσμός ή οι ανάγκες για χρήσιμα αγαθά (τρόφιμα, ενέργεια, πρώτες ύλες κλπ ) μοιραία θα οδηγήσουν στην ανάγκη για βίαιη μείωση του πληθυσμού ενδεχομένως με πολέμους (ή και όχι μόνο, επίκαιρο το νέο βιβλίο του Dan Brown). Eπομένως η όποια εξέλιξη εμπεριέχει το θάνατο, και η όποια πρόοδος βάζει τα θεμέλια για μια μελλοντική "καταστροφή" και το ειρωνικότερο είναι οτι σε όλα αυτά βρίσκει πάντα μια πολύ ωραία δικαιολογία από το χώρο του κορυφαίου δημιουργήματός του που είναι οι ιδεολογίες. Παλιά ο άνθρωπος εξόντωνε άλλους ανθρώπους για χατήρι της όποιας θρησκείας, τους τελευταίους αιώνες για τις ιδεολογίες και την καθαρότητα της φυλής, τώρα για τα πετρέλαια και το φυσικό αέριο, μεθαύριο για το νερό και τα γόνιμα εδάφη ή για έναν διπλανό πλανήτη κοκ.
Προσωπικά δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα αν όλα αυτά τείνουν στο "καλό" μας και καλά-καλά δεν είμαι σίγουρος αν σαν πιθήκια θα είμασταν πιο ευτυχισμένοι...

ΥΓ: Τελικά δεν το απέφυγα το μπλα-μπλα φίλε, και ίσως είμαι εκτός θέματος αλλά γι αυτό καβαλάμε μηχανή. Για να πηγαίνουμε όπου θέλουμε!!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 30-10-2013, 14:37
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

Νότη μου, ακριβώς όπως τα λες νομίζω κι εγώ πως είναι!!!!!
Εκτός από το μέλλον...
Άλλωστε αν δεν υπάρχει αυτή η ουσιαστική τάση, δεν βλέπω και κανέναν ισορροπημένο λόγο ύπαρξης.
Βιαστικά και επιγραμματικά, κάποιες αναφορές παρακάτω δίνουν το στίγμα. Αν είναι ακόμη εφαρμόσιμες ή όχι, δεν έχει τόση σημασία, όσο το που είναι στραμμένο το βλέμμα και τι επιδιώκουμε.

Home - Mars One

http://www.nasa-academy.org/soffen/t...ant/bethke.pdf

Χόκινς: Πρέπει να δραπετεύσουμε από τη Γη | διεθνη | ethnos.gr

Τα λέμε αργότερα...
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!