GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 24-04-2013, 20:14
hairentin Ο/Η hairentin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Σέρρες
Μoto: R1200GS 08
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Αρχή πατιναρίσματος και μυρωδιά καμένου ...

Καλησπέρα
Μετά απο ένα (πολύ) μεγάλο σέρβις , ο Μάστορας , μετά τα πολλά ωχ αχ κλπ , μου είπε να τσεκάρω κάποια πράγματα γιατί μπορεί να έχω πρόβλημα με πατινάρισμα ..
Το τεστάρισμα ήταν με τετάρτη και χαμηλές στροφές να δώσω απότομα γκάζι ... το αποτέλεσμα ήταν να έχω την αναμενόμενη επιτάχυνση στην αρχή , μετά ένα κενό δύναμης-επιτάχυνσης μεχρι τις 5μισι χιλιάδες στροφές και μετά ξαφνικά ξανά μπόλικη επιτάχυνση ...
Μέχρι εδώ , να πώ την αλήθεια μπορεί να οδηγούσα και νά ήταν πάντα έτσι αλλά δεν το είχα παρατηρίσει ..
Το κακό είναι οτι στην συνέχεια μετά απο περίπου μιαμισι ώρα οδήγησης στην εθνική και πηγαίνωντας με περίπου 140 με 6η , έδωσα απότομα γκάζι για να προσπεράσω ... Το αποτέλεσμα με άγχωσε καθώς βίωσα για πρώτη και μόνη φορά το πλήρες γλίστριμα του συμπλέκτη ... Η μηχανή έδωσε στροφές μέχρι τον κόφτη , και στη συνέχεια "¨κλείδωσε" ξανά και επιτάχυνε κανονικότατα ...
Στην υπόλοιπη μία ώρα της διαδρομής όλα ήταν μια χαρά αν και πήγαινα κάπως αργά λόγο έλειψης βενζίνης , άλλα όταν έφτασα πλέον σπίτι μου , ήρθε έντονα η μυρωδιά καμένου . Μια μυρωδιά που μου είχε έρθει ξανά 2-3 φορές το χειμώνα , αν και το απέδιδα στα αναμένα θερμενόμενα γκρίπ και το γάντι (θα ήθελα να συνεχίσω να το αποδίδω εκεί , αλλά μπήκαν ψίλοι στα αυτία μου ...) .

Κάτι επίσης που ίσως είναι συμαντικό ίσως και όχι , είναι οτι η μηχανή μου δεν έπερνε ποτέ μπροστά με πρώτη .. ήθελε να βγάλω κενό και στη συνέχεια έπερνε κανονικά .. σήμερα μετά απο αρκέτο ψάξιμο για το υπόλοιπο πρόβλημα , διάβασα και παρατήρησα οτι ο συμπλέκτης μου πατιέτε μέχρι να ακουμπίσει το γκρίπ , κατι που αν κατάλαβα καλά δεν πρέπει να κάνει ... γυρίζωντας μια πλαστική βιδούλα στη μανέτα, το αποτέλεσμα ήταν να πέρνει πλέον μπροστά με την πρώτη , αλλά να συνεχίζει να φτάνει (με σβηστή μηχανή αν έχει σημασία) η μανέτα στο γκρίπ .. υποπτέυομαι λοιπόν οτι τόσο καιρό όταν άλλαζα ταχύτητα ή πατούσα γενικά συμπλέκτη δεν γινόταν πλήρης απεμπλοκή ...

Κάπου εδώ θα χρειαστώ τις γνώμες των ειδικών ... Είμαι σοβάρα ?

Μιάς και το φαινόμενο δεν είναι έντονο , μπορώ να καθυστερίσω την όποια επέμβαση χωρίς να φοβάμαι και άλλη ζημιά ή θα γίνει χειρότερα και απλά θα φουσκώσω τον λογαριασμό στο τέλος αν το καθυστερίσω ?

Η μηχανή έχει 40000 κμ είναι μοντέλο του 08 , και έκανε τα τελευταία 5κ στα χέρια μου ...
Α και αν παίζει ρόλο , στο τελευταίο σέρβις αλάχτηκαν και οι βαλβολίνες του κυβωτίου ...




Υ.Σ. Αγαπητέ Ηλία .. αν είχες την υπομονή να το διαβάσεις όλο , θα καταλαβαίνεις οτι συμβουλή πούλα το και πάρε βαραντέρο δεν θα είναι ευπρόσδεκτη ...

Last edited by jtnakos; 24-04-2013 at 22:56.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 24-04-2013, 21:14
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Αν θες δίσκο πλατώ (συνήθως τα αλλάζουν μαζί) θέλεις κάποια αρκετά χρήματα κοντά στα 500 με τα διάφορα συναμαρτουντα που αλλάζουν λόγω λύσηματος της μηχανής στα δύο.

Ζημιά περαιτέρω δεν ξέρω αν κάνεις άμα το αφήσεις , σίγουρα όμως σ κάποια στιγμή θα σε αφήσει χωρίς γκάζι και δεν ξέρεις ποια στιγμή θα είναι αυτό.

Γνώμη μου είναι να την επισκευάσεις όποτε μπορείς ....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 24-04-2013, 23:17
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Αρχή πατιναρίσματος και μυρωδιά καμένου ...

Μαλων ΔΕΝ επρεπε να σου την κανω βολτα...

Δυστυχώς Κωστη διαπιστώνω από τα λεγόμενα σου για την μανετα του συμπλέκτη(αν και δεν το έψαξα καμιά φορά)να ήταν ρυθμισμένη ΤΟΣΟ χαμηλά (ισως ο προηγούμενος ιδιόκτητης να ήθελε ποιο σπορ οδήγηση με αποτέλεσμα να ρυθμίσει την απομόνωση του συμπλέκτη πολύ κοντά στο γκριπ για ποιο γρήγορες αλλαγές) το οποίο μετά απο κάποιο διάστημα να φαγώθηκε κάπως ο δίσκος με αποτέλεσμα να ΜΗΝ απομονώνει σωστά και να πατηναριζε αμυδρά χωρίς να πέσει στην αντίληψη την δικιά σου ΑΛΛΑ ούτε και του προηγούμενου ιδιοκτήτη καταστωντας την άμεση αντικατάσταση του δίσκου πλατό πριν απο τα προβλεπόμενα χιλιόμετρα..

Last edited by jtnakos; 24-04-2013 at 23:51.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-04-2013, 00:11
hairentin Ο/Η hairentin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Σέρρες
Μoto: R1200GS 08
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: Αρχή πατιναρίσματος και μυρωδιά καμένου ...

Γιάννη η αλήθεια είναι οτι αν δεν είχες κάνει βόλτα την μηχανή θα είμουν ευτυχισμένος μιας και η όλη συμπεριφορά λειτουργία της βελτιώθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό ... Σίγουρα θα γλίτωνα πολλά παραπανήσια τσιγάρα και πιθανών μια επίσκεψη στον οφθαλμίατρο λόγω του πολύ διαβάσματος ... (χρόνια ακούω δισκο πλατώ και νόμιζα οτι ήταν ένα εξάρτημα ,τώρα τουλάχιστον θεωρητικά ξέρω και πως μοιάζει και απο τι αποτελείτε ακόμα και πως αλλάζει ) ...
Απο την άλλη , φαντάζομαι οτι αν δεν την είχες κάνει βόλτα , η κατάσταση θα έφτανε στο απροχώρητο , χωρίς χρονικά περιθώρια για σκέψη διάβασμα κλπ ... Τα τσιγάρα θα ηταν μακραν περισσότερα , και όταν θα ερχόταν ο λογαριασμός μιας και θα ήμουν απροετείμαστός θα με έστελνε σε άλλου είδους γιατρό ...

Το ερώτημα παραμένει ..συνεχίζω μέχρι να φτάσω στα ορια ή θα κάνω περαιτέρω ζημιά ?

@peterv αν η ζημιά περιορίζεται στο πεντακοσάρικο (όχι οτι μου περισεύει) μάλλον θα κοιμηθώ πιό ήρεμα ...

Last edited by jtnakos; 25-04-2013 at 08:18.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-04-2013, 00:26
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: Αρχή πατιναρίσματος και μυρωδιά καμένου ...

@ peterv: 300ευρα κανουν διχως ΦΠΑ διχως εργασια μονον τα υλικα και αυτα οχι αγορασμενα απ τη BMW....
μετρα και κατι παραπανω....για να σε σιγουρος
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 25-04-2013, 01:01
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Αρχή πατιναρίσματος και μυρωδιά καμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hairentin Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

......................
Το τεστάρισμα ήταν με τετάρτη και χαμηλές στροφές να δώσω απότομα γκάζι ... το αποτέλεσμα ήταν να έχω την αναμενόμενη επιτάχυνση στην αρχή , μετά ένα κενό δύναμης-επιτάχυνσης μεχρι τις 5μισι χιλιάδες στροφές και μετά ξαφνικά ξανά μπόλικη επιτάχυνση ...
Μέχρι εδώ , να πώ την αλήθεια μπορεί να οδηγούσα και νά ήταν πάντα έτσι αλλά δεν το είχα παρατηρίσει ..
Το κακό είναι οτι στην συνέχεια μετά απο περίπου μιαμισι ώρα οδήγησης στην εθνική και πηγαίνωντας με περίπου 140 με 6η , έδωσα απότομα γκάζι για να προσπεράσω ... Το αποτέλεσμα με άγχωσε καθώς βίωσα για πρώτη και μόνη φορά το πλήρες γλίστριμα του συμπλέκτη ... Η μηχανή έδωσε στροφές μέχρι τον κόφτη , και στη συνέχεια "¨κλείδωσε" ξανά και επιτάχυνε κανονικότατα ...
................................
Κάπου εδώ θα χρειαστώ τις γνώμες των ειδικών ... Είμαι σοβάρα ?

Μιάς και το φαινόμενο δεν είναι έντονο , μπορώ να καθυστερίσω την όποια επέμβαση χωρίς να φοβάμαι και άλλη ζημιά ή θα γίνει χειρότερα και απλά θα φουσκώσω τον λογαριασμό στο τέλος αν το καθυστερίσω ?

Η μηχανή έχει 40000 κμ είναι μοντέλο του 08 , και έκανε τα τελευταία 5κ στα χέρια μου ...
Α και αν παίζει ρόλο , στο τελευταίο σέρβις αλάχτηκαν και οι βαλβολίνες του κυβωτίου ...




.....................
Φίλε το μόνο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις στον δρόμο είναι ότι εάν χρειαστείς ΟΛΗ την ισχύ του κινητήρα απότομα (π.χ. σε μια γρήγορη προσπέραση) δεν θα την έχεις.
Κατάσταση που βίωσες και όσο μένει … χειροτερεύει.
Οπότε για όσο καιρό κυκλοφορείς χωρίς επισκευή θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

Όμως δεν προκαλείται ζημία σε άλλα μηχανικά μέρη!


Ενέργειες επισκευής :
1)Βάζεις το σύστημα του συμπλέκτη
2)Παιρνεις έναν δίσκο της αρεσκείας σου (Zachs-Lukas κ.α.) με 80-100 ευρώ.
3)Κάνεις μια λείανση στο πλατό (είναι δυο μεταλλικοί δίσκοι, σε μηχανουργείο με 20-30 ευρώ)
4)Αλλάζεις την τσιμούχα του κιβωτίου
5) Δένεις – τελείωσες !!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-04-2013, 01:09
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Αρχή πατιναρίσματος και μυρωδιά καμένου ...

Κανε οπωσδηποτε εναν λεπτομερη ελεγχο στο συστημα του συμπλεκτη.
Ακομα και υπερβολικη ποσοτητα υγρων μπορει να προκαλεσει αυτα που λες.
Η ακομα και αλλαγη αυτων με υγρα φρενων αντι για το ειδικο λαδι
απο καποιον ανιδεο.Το δευτερο παντα σε συνδυασμο με το πρωτο.

Υπαρχει επισης η λεγομενη ντιζα δηλαδη
το μεταλλικο αξονακι που δινει την εντολη
απο την τρομπα του συμπλεκτη
στο συστημα δισκο πλατο για συμπλεξη αποσυμπλεξη.
Αν εχει κανει πατουρα στη ακρη της να το πατιναρισμα...
Μετα απο αυτα....ανοιγεις...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 25-04-2013, 01:35
hairentin Ο/Η hairentin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Σέρρες
Μoto: R1200GS 08
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: Αρχή πατιναρίσματος και μυρωδιά καμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε οπωσδηποτε εναν λεπτομερη ελεγχο στο συστημα του συμπλεκτη.
Ακομα και υπερβολικη ποσοτητα υγρων μπορει να προκαλεσει αυτα που λες.
Η ακομα και αλλαγη αυτων με υγρα φρενων αντι για το ειδικο λαδι
απο καποιον ανιδεο.Το δευτερο παντα σε συνδυασμο με το πρωτο.

Υπαρχει επισης η λεγομενη ντιζα δηλαδη
το μεταλλικο αξονακι που δινει την εντολη
απο την τρομπα του συμπλεκτη
στο συστημα δισκο πλατο για συμπλεξη αποσυμπλεξη.
Αν εχει κανει πατουρα στη ακρη της να το πατιναρισμα...
Μετα απο αυτα....ανοιγεις...

Χαίρομαι που έχω κάποιες επιλογές ελέγχου πριν απο την εγχείρηση ...
Τα υγρά να πω την αλήθεια τα έριξα μια ματιά σήμερα , αλλά απλά είδα οτι είναι τιγκαρισμένα (θα ψάξω αύριο για δείκτη στάθμης ) και είχαν ενα πρασινωπό χρώμα , τι χρώμα θα έπρεπε να έχουν?

Για την ντίζα μάλλον πρεπει να διαβάσω λίγο ακόμα για να την εντοπίσω και να δώ πως ελέγχεται ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων


Ενέργειες επισκευής :
1)Βάζεις το σύστημα του συμπλέκτη
2)Παιρνεις έναν δίσκο της αρεσκείας σου (Zachs-Lukas κ.α.) με 80-100 ευρώ.
3)Κάνεις μια λείανση στο πλατό (είναι δυο μεταλλικοί δίσκοι, σε μηχανουργείο με 20-30 ευρώ)
4)Αλλάζεις την τσιμούχα του κιβωτίου
5) Δένεις – τελείωσες !!!

Αν μετά τους ελέγχους δεν βγεί άκρή πάμε στο άνοιγμα ...
Οπότε 1) Κόβω την μηχανή στα δύο ... με μεταφέρουν στο νοσοκομείο για το εγκεφαλικό , συνέρχομαι , βγάζω το σύστημα συμπλέκτη
2) Επιλέγω καινούριο συμπλέκτη
3) Βρίσκω μηχανουργίο για λειανση , κάνω τα νευρα του μαστορα τσατάλια με έρωτήσεις παρατηρίσεις σχετικά με την αντοχή και την ποιοτητα εργασίας του .
4)4Αλλάζω και την τσιμούχα
Και περνάμε στο 5) οπου δένω την μηχανή .. σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω απο που περίσεψαν τα ψιψινια και τα κοκοψαρα στο τέλος , ξαναλύνω και ξαναδένω σωστά ... Προσευχή , λαμπάδα και δοκιμαστική βόλτα ...
6)καλό ενδεχόμενο , είμαι περήφανος που το κατάφερα και έχω λεφτά για βενζίνη ... κακό ενδεχόμενο , φορτόνω σε φορτηγάκι την μηχανή την παω σε μάστορα , και του εξηγώ οτι κάπου έκανα κάτι που δεν έπρεπε ...

Εναλακτικά την παω σε μάστορα , βγάζω αγγελία για το νεφρό μου και ίσως περισέψουν και για βενζίνη μετά ...


Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις , δίνουν ελπίδες ...
@TEOSS το κάνεις να μοιάζει σχεδόν σαν αλλαγή λαδιών ...

Last edited by jtnakos; 25-04-2013 at 08:20.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 25-04-2013, 01:44
ilias vara Ο/Η ilias vara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: θεσσαλονικη-ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: varadero mk3
Μηνύματα: 3,514
Προεπιλογή Απάντηση: Αρχή πατιναρίσματος και μυρωδιά καμένου ...

μην αγχωνεσαι και μην πανικοβαλεσαι,.,.,


τα πραγματα ειναι λιγο πιο απλα απο οτι φανταζεσαι.,.,


η μυρωδιες μπορει να μην ειναι τιποτα .,.,.


περισσοτερη ζημια δεν παθαινεις,.,.,
αν εχεις προβλημα

οποτε οπως λεει η παροιμια .,.,.,.η σαββατο βραδυ η κυριακη πρωι.,.,

αυτος που σου ειπε για το προβλημα οτι μπορει να εχεις ειναι αξιοπιστος .,.,

αυτοι που σου γραφουν εδω μεσα εχουν γνωση.,.,.


αυτους που σε βαλανε να παρεις αυτο το μηχανακη και οχι βαραντερο να .,.,,

τα υπολοιπα απο κοντα.,.,.,.,συντομα!!!!!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 25-04-2013, 02:55
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Αρχή πατιναρίσματος και μυρωδιά καμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hairentin Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι που έχω κάποιες επιλογές ελέγχου πριν απο την εγχείρηση ...
Τα υγρά να πω την αλήθεια τα έριξα μια ματιά σήμερα , αλλά απλά είδα οτι είναι τιγκαρισμένα (θα ψάξω αύριο για δείκτη στάθμης ) και είχαν ενα πρασινωπό χρώμα , τι χρώμα θα έπρεπε να έχουν?

Για την ντίζα μάλλον πρεπει να διαβάσω λίγο ακόμα για να την εντοπίσω και να δώ πως ελέγχεται ...



Αν μετά τους ελέγχους δεν βγεί άκρή πάμε στο άνοιγμα ...
Οπότε 1) Κόβω την μηχανή στα δύο ... με μεταφέρουν στο νοσοκομείο για το εγκεφαλικό , συνέρχομαι , βγάζω το σύστημα συμπλέκτη
2) Επιλέγω καινούριο συμπλέκτη
3) Βρίσκω μηχανουργίο για λειανση , κάνω τα νευρα του μαστορα τσατάλια με έρωτήσεις παρατηρίσεις σχετικά με την αντοχή και την ποιοτητα εργασίας του .
4)4Αλλάζω και την τσιμούχα
Και περνάμε στο 5) οπου δένω την μηχανή .. σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω απο που περίσεψαν τα ψιψινια και τα κοκοψαρα στο τέλος , ξαναλύνω και ξαναδένω σωστά ... Προσευχή , λαμπάδα και δοκιμαστική βόλτα ...
6)καλό ενδεχόμενο , είμαι περήφανος που το κατάφερα και έχω λεφτά για βενζίνη ... κακό ενδεχόμενο , φορτόνω σε φορτηγάκι την μηχανή την παω σε μάστορα , και του εξηγώ οτι κάπου έκανα κάτι που δεν έπρεπε ...

Εναλακτικά την παω σε μάστορα , βγάζω αγγελία για το νεφρό μου και ίσως περισέψουν και για βενζίνη μετά ...


Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις , δίνουν ελπίδες ...
@TEOSS το κάνεις να μοιάζει σχεδόν σαν αλλαγή λαδιών ...

Εντάξει, το λύσε – δέσε το κάνει ο μάστορας αντί για εσένα … μην αγχώνεσαι !!! Υπολόγισε 150 - 200 ευρώ για εργασία.
Στις Σέρρες δεν γνωρίζω τι μηχανουργεία υπάρχουν (εννοώ τι διάθεση έχουν τα μαστόρια να ασχοληθούν). Στην Θεσσαλονίκη πιστεύω ότι υπάρχουν, δεν είναι κάτι σπουδαίο ή πολύπλοκο η λείανση.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!