GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 12-03-2012, 17:49
Gsspiros Ο/Η Gsspiros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: R1200gs 2006
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή Αντλίας Βενζίνης καθαρισμός-αντικατάσταση για όλα τα BMW

Καλησπέρα σε όλους.

Αυτό που μου περνάει αρκετό καιρό από το μυαλό είναι καθαρά η Πιθανή βλάβη της αντλείας βενζίνης που μπορεί να παρουσιαστεί σε κάποιο μας ταξίδι εντός και εκτός χώρας και η αδυναμία επιοδιόρθωσης σε ένα δρόμο αρκετά μακριά από αστικές περιοχές, να γίνει μεγάλο πρόβλημα.
Αρκετοί είναι αυτοί που κουβαλάνε μερικά εργαλεία μαζί τους και ανταλακτικά (΄οπως και εγώ) αλλά όσους έχω ρωτήσει για αντλεία ,ουδείς. Ο λόγος, πιάνει χώρο, η αγορά ακριβή και η αντικατάσταση (αν τον έχεις) απλά εφιάλτης


¨Εχουν γίνει λόγοι περί καθαρισμού και αντικατάστασης μετά από κάποια χιλιάδες χλμ. και έχουν αναφερθεί μερικά θέματα εδώ μέσα αλλά όχι αρκετά.

Ξεκινώντας με τον ρελέ βνζ που ανέβασε το θέμα ο Black Hawk με κάποιες ιδέες περί στεγανοποίησης για να αποφύγουμε τον κινδυνο να ακινητοποιηθούμε συνεχίζω λίγο πιο βαθιά στα σπλάχνα του τεπόζιτου αυτήν την ΄φορά.....

Όσοι έχουν κάποιες ιδέες ή έχουν βρει λύσεις ας τις πουν.....

Attached Images
File Type: gif anigif.gif (18.1 KB, 416 views)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 12-03-2012, 17:59
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλίας Βενζίνης καθαρισμός-αντικατάσταση για όλα τα BM

Μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 12-03-2012, 18:13
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλίας Βενζίνης καθαρισμός-αντικατάσταση για όλα τα BM

Ας παρουμε Γιαπωνεζο να σωθουμε...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 12-03-2012, 18:17
Gsspiros Ο/Η Gsspiros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: R1200gs 2006
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλίας Βενζίνης καθαρισμός-αντικατάσταση για όλα τα BM

Η σκέψη και μόνο να μείνεις είναι αρκετή αφού τα μηχανάκια μας ¨οπως ξέρουμε δεν έχουν φίλτρο βενζίνης παρά μόνο μια σχάρα και με τις βενζίνες που βάζουμε???

Για πείτε, για πείτε......
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 12-03-2012, 18:40
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλίας Βενζίνης καθαρισμός-αντικατάσταση για όλα τα BM

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gsspiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους.

Αυτό που μου περνάει αρκετό καιρό από το μυαλό είναι καθαρά η Πιθανή βλάβη της αντλείας βενζίνης που μπορεί να παρουσιαστεί σε κάποιο μας ταξίδι εντός και εκτός χώρας και η αδυναμία επιοδιόρθωσης σε ένα δρόμο αρκετά μακριά από αστικές περιοχές, να γίνει μεγάλο πρόβλημα.
Αρκετοί είναι αυτοί που κουβαλάνε μερικά εργαλεία μαζί τους και ανταλακτικά (΄οπως και εγώ) αλλά όσους έχω ρωτήσει για αντλεία ,ουδείς. Ο λόγος, πιάνει χώρο, η αγορά ακριβή και η αντικατάσταση (αν τον έχεις) απλά εφιάλτης


¨Εχουν γίνει λόγοι περί καθαρισμού και αντικατάστασης μετά από κάποια χιλιάδες χλμ. και έχουν αναφερθεί μερικά θέματα εδώ μέσα αλλά όχι αρκετά.

Ξεκινώντας με τον ρελέ βνζ που ανέβασε το θέμα ο Black Hawk με κάποιες ιδέες περί στεγανοποίησης για να αποφύγουμε τον κινδυνο να ακινητοποιηθούμε συνεχίζω λίγο πιο βαθιά στα σπλάχνα του τεπόζιτου αυτήν την ΄φορά.....

Όσοι έχουν κάποιες ιδέες ή έχουν βρει λύσεις ας τις πουν.....
Αυτο στην φωτογραφια ειναι το μοτερ της αντλιας βενζινης το οποιο, ετσι για την ιστορια, ειναι ακριβως το ιδιο με του Βαραντερο και κατασκευαζεται απο την Bosch.
Μεσα στο ''κουτι'' της αντλιας ομως δεν υπαρχει μονον αυτο...υπαρχουν αλλα δυο εξαρτηματα η σιτα (εν ειδη φιλτρου) και ο σταθεροποιητης πιεσης. Η σιτα σε καποιες αντλιες ειναι συρματινη και σε καποιες αλλες πλαστικες με ανοιγμα τρυπων μικροτερο απο μυτη καρφιτσας.....ετσι αυτες βουλωνουν σχετικα ευκολα. Αυτο τουλαχιστον εχω παρατηρησει σε 2 βαραντερο που ειχαν βουλωμενη την σιτα τους κι εκαψαν το μοτερ.

Οι βενζινες στην Ελλαδα ως γνωστον δεν ειναι και απο τις καθαροτερες στην ευρωπη, ετσι παρατηρειται το φαινομενο να βουλωνει η σιτα οπως προειπα.....αποτελεσμα, το μοτερ δουλευει αγωνιωντας να στειλει καυσιμο μεσα απο την βουλωμενη σιτα με αποτελεσμα να υπερθερμαινεται και να καιγεται.

Στα βαραντερο η επισκευη ειναι ευκολη, βγαζεις την εξωτερικη τρομπα βενζινης, την λυνεις και παιρνεις το μοτερ στο χερι, πας στην Bosch αγοραζεις μια ομοια (υπαρχει) με 50-70ε (αναλογως το μαγαζι) την βαζεις επανω κι εφυγες.
Πιστευω οτι και στα GS με την εβαπτιζομενη αντλια που διαθετουν αλλα και σε ολα τα ψεκαστα η διαδυκασια και τα ανταλλακτικα ειναι τα ιδια...αν κρινω μαλιστα και απο την φωτο τοτε ειμαι σιγουρος.

Στο πλαισιο του να προστατευτει η μοτοσυκλετα απο μια τετοια πιθανη βλαβη εγω κανω το εξης, καθε 48000κμ που ειναι το μεγαλο σερβις του Βαρα βγαζω και λυνω την αντλια καθαριζω την σιτα με καθαρη βενζινη αλλα και οτιδηποτε διαθετει υποδοχη ¨η τρυπα οπου μπορει να φωλιασει βρωμια/μακα με αερα υπο πιεση (πιστολι).
Εσεις μπορειται να το κανετε καθε 50,000κμ αφου καθε 10000κμ η GS πρέπει να κανει σερβις.

προσφατα εκανα απο μια τετοια επισκευη σε δυο μοτοσυκλετες κι εστειλα και στον φιλο μου τον Νικο-Χ στην Θεσσαλονικη ενα μοτερ ακριβως το ιδιο με της φωτογραφιας......εχει βαραντερο.

Ελπιζω να σε βοηθησα.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 12-03-2012, 19:42
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλίας Βενζίνης καθαρισμός-αντικατάσταση για όλα τα BM

εγω παλι ......μετα απο 113000 χλμ,γιατι δεν εχω τετοιο αγχος????????

απο την αλλη.....αυτο που λεει ο γιωργοςΠ,καλο ακουγεται
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 12-03-2012, 20:22
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλίας Βενζίνης καθαρισμός-αντικατάσταση για όλα τα BM

πολυ καλο το θεμα κε ενδιαφερον

εμενα μου προτηναν κε δεκτηκα να αντηκαταστησου το ρελε αντλιας καυσημου με το νεο μοτελο 2010-11 με ασημαντο κοστος που δεν θημαμαι
πυστευω ειναι η πιο καλη λυση διοτι το νεο ρελε αναγκαζη την αντλια να δουλευη στο 75% κε οταν χρηαζετα να δουλευη σε πιο ωηλα επηπεδα
για αυτο που αναφερω ενας μηχανηκος της bmw ισως σας το εξηγηση καλητερα

τωρα για τα νερα που ησος κουλιαζου στο συμειο που εναι η αντλια αν η μοτο γηνεται σερβης καθε 10,000 χιλ θα τα δη ο μαστορας αν υπρχου κε θα τα καθαρηση κε να πητηση κε ληγο σπρεητ wd 40
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 12-03-2012, 20:29
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλίας Βενζίνης καθαρισμός-αντικατάσταση για όλα τα BM

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι ......μετα απο 113000 χλμ,γιατι δεν εχω τετοιο αγχος????????



απο την αλλη.....αυτο που λεει ο γιωργοςΠ,καλο ακουγεται
Δεν χρειαζεται αγχος.......................
Οτι συμβαινει αυτο που περιεγραψα πιο πανω δεν συνεπαγεται και οτι θα συμβει οπωσδηποτε!!!!!!
Εξαρταται το βενζιναδικο και τον ιδιοκτητη του κυριως......αλλα επειδη δεν ειναι και καρδιακος σου φιλος κι επειδη δεν βαζεις βενζινη ντε και καλα παντα απο αυτον καλο θα ειναι να γινεται η εργασια στην τρομπα που περιγραφω πιο πανω......δεν λεω απαραιτητη λεω ''καλο θα ειναι να....''.
Υπαρχουν ψεκαστα βαρα (σορρυ αλλα εκει ειναι η μεγιστη εμπειρια μου στο θεμα) που εχουν ξεπερασει τα 150,000κμ και με ακουνε και γελανε για το θεμα αυτο, το τελευταιο ομως που ελυσα ειχε μολις 55000κμ και το προτελευταιο μολις....30,000 ουτε σωστα!!!!
Αν εβλεπες τις σιτες τους μεσα στην τρομπα θα γουρλωνες τα ματια σου....στην μια χρειαστηκε να την μουλιασω επι 24ωρου σε καθαρη βενζινη με λιγο ελαφρυ διαλυτικο για να καθαρισει. Το περιεργο ειναι οτι η ιδια πλαστικη σιτα με τις μικρες τρυπουλες υπαρχουν και στο τεποζιτο (στα ρουμπινετα Χ2)....αυτες ηταν πεντακαθαρες.......(!!??)
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 12-03-2012, 20:32
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλίας Βενζίνης καθαρισμός-αντικατάσταση για όλα τα BM

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
. . .
Και με το παραπάνω.

Η αντλία που δημοσίευσε ο Gsspiros



Και η αντλία που μου έστειλε ο φίλος GeorgeP
Βγήκε εκτάκτως από την συσκευασία της και φωτογραφίζετε αποκλειστικά για εσάς.









Τη "μανίσια" τη φοράω ακόμη και την έχω καθαρίσει μία φορά στα 70000 χιλιόμετρα.
Δεν έβγαλε κάτι το ιδιαίτερο, από βρωμιές-βρομιές, ίσως επειδή δεν περιμένω να ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας, (μάλλον κάηκε ).

Και ακολουθώ κατά πόδας:

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
. . . Στο πλαισιο του να προστατευτει η μοτοσυκλετα απο μια τετοια πιθανη βλαβη εγω κανω το εξης, καθε 48000κμ που ειναι το μεγαλο σερβις του Βαρα βγαζω και λυνω την αντλια καθαριζω την σιτα με καθαρη βενζινη αλλα και οτιδηποτε διαθετει υποδοχη ¨η τρυπα οπου μπορει να φωλιασει βρωμια/μακα με αερα υπο πιεση (πιστολι) . . .
Αντί για βενζίνη, ο μάστορης, χρησιμοποίησε σπρέυ (δε θυμάμαι εταιρεία).
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 12-03-2012, 20:58
Gsspiros Ο/Η Gsspiros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: R1200gs 2006
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλίας Βενζίνης καθαρισμός-αντικατάσταση για όλα τα BM

H Διαδικασία απλά είναι πολύ δύσκολη στο βάλε- βγάλε.
Στα εξουδιοτημένα συνεργεία κάνουν τους Κινέζους, από Αθήνα μεριά ίσως να ενημερώνουν πιο πολύ.
Μόνο τιμή σου λένε και ότι οι ζημιές κυρίως στα 1200ειναι κατά σειρά ρελλές βενζίνης, διαφορικό,τρόμπα βενζίνης, και σπάνιες φορές σασμάν.


Επίσης είδα σε κάποια μάνουαλ ότι δεν χρειάζεται να αφαιρέσουμε όλο το τεπόζιτο αλλά για να μπούμε βαθιά πρέπει να αφαιρεθούν οι σέλες, πλαινά καπάκια, ο ρελλές βενζίνης και τα βύσματα και με αρκετή επιδεξιότητα να βγάλουμε το λαστιχάκι που βρίσκεται κάτω από την αντλεία βενζίνης (αντικατάσταση αν είναι ξερό) τα δύο καλωδιάκια που βρίσκονται μέσα σ'αυτήν και την έχουμε στο χέρι
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Υπάρχει εναλλακτική μπαταρία για R1200GS? StefS Γενικά - Μοτοσυκλέτα 7 13-04-2011 15:51
Πυρκαγιά στον Ευαγγελισμό, στην εντατική ψυχικά ασθενής gsmaniac Υγεία 5 09-09-2010 10:20
τι χρειαζεται για ενα καλο οδοιπορικο??? PITS Διάφορα 9 31-07-2010 13:32
Πωλείται αυθεντική BMW μεταλλική ποδιά για F800GS - F650 GS twin nos7nos Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 11-05-2010 15:05
τι λετε για ενα ταξιδι ευροπαικο??? thirio Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 62 05-10-2009 04:27


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:54.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!